Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  Awatar Chudy

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Trzemeszno

  Domyślnie 27.03 Żerniki - Konin - Licheń - Żerniki


  Polecamy

  Kolejną okazję do latania przyjmuję z wielką przyjemnością. Tym razem na pokładzie 3 pasażerów z zamiarem wykonania przelotu z pod poznańskich Żernik nad Konin, Licheń oraz okoliczne kopalnie węgla.

  Wg. dokonanych przeze mnie obliczeń rejs powinien trwać 55min. Wykonamy go ponownie na Cessnie 172 SP-ROD "mknąc" z prędkością przelotową około 230 km/h do 500 metrów nad ziemią (czyli dość nisko jak na możliwości samolotu, jednak odpowiednio do podziwiania widoków).

  Dokonuje przeglądu przedlotowego zatankowanej w 3/4 maszyny i widzę fascynatów motoryzacji, którzy z pasa startowego urządzili sobie tor wyścigowy. Informuje ich o zamiarze naszego odlotu i ekipa szybko zwija rozłożone pachołki z drogi startowej.  Kolega Łukasz i nasza Cessna :  Przepychamy jeszcze samolot tak, aby nie dmuchać na inne maszyny i ustawiamy go od razu na drodze kołowania. Każe pasażerom zająć miejsca w kabinie, ostatni raz rzucam profilaktycznie wzrokiem na płatowiec z zewnątrz i sam zasiadam na przedni, lewy fotel Tym razem, jako iż nie będziemy lecieć w strefie kontrolowanej lotniska nie musimy składać planu lotu. Nawiązuję więc łączność z wieżą w Krzesinach i informuję o naszych intencjach.

  Po odlocie wylatujemy na pkt. Kilo, czyli wieś Kleszczewo wznosząc do 1200ft.

  Trasa przelotu nad Konin jest o tyle prosta, że cały czas utrzymujemy kontakt wzrokowy z autostradą A2 - utrata orientacja nam nie grozi. Po drodze przelatujemy nad południową częścią miasta Września.

  Na niebie coraz bardziej wypiętrzają się Cumulusy - oznacza to nic innego jak zaczynające się turbulencje. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób nikomu ze znajdujących się na pokładzie - profilaktycznie i tak zawsze na stanie mam "torebkę awaryjną" z 747 Lufthansy gdyby czyiś żołądek niekoniecznie chciał współpracować.

  Na horyzoncie widać już kłęby dymu - to elektrownie na północ od Konina, naszego najbliższego punktu zwrotnego. Przelatując nad Słupcą "ścigamy się" jeszcze z przejeżdżającym równolegle do nas pociągiem "Berlin-Warszawa Express" - wygraliśmy z nawiązką. W oddali z kolei mamy widok na wojskowe lotnisko w Powidzu - tylko dzięki zdjęciu zaobserwowaliśmy stojącego tam "Herkulesa".

  Do Konina dolatujemy dość szybko co zgłaszam informatorowi FIS. Z tego miejsca już łatwo wypatrzeć złotą kopułę bazyliki w Licheniu, skręcamy w jej kierunku i przelatujemy nad "lazurowym wybrzeżem" :  Nad samym Licheniem wykonujemy "kółko", aby ustawić się z kursem na kopalnie w Kleczewie :

  Wszystkie punkty zwrotne (Konin, Licheń, Kleczew) są w tak bliskiej odległości, że od jednego do drugiego dolatujemy dosłownie w chwilę. Jako, że wracając do Poznania będziemy przelatywać obok samego lotniska w Powidzu pytam informatora o aktywność w strefie. Dowiaduję się, że nikt operacji tam nie wykonuję i ze spokojem mijamy "strategiczny" obiekt po jego południowej stronie :

  Wspomagając się GPSem po sznurku lecimy na punkt Kilo (ponownie wieś Kleszczewo). Po drodze znów widzimy Wrześnie i pobliskie elektrownie wiatrowe. Trasę naprawdę uważam za ciekawą, oprócz pól jest sporo ciekawych miejsc na których można "zawiesić oko".

  Po 20min. znajdujemy się blisko granicy ze strefą Krzesin i przechodzimy na łączność z nimi. Otrzymujemy zgodę na wlot oraz aktualne warunki pogodowe. Zgłaszam lotnisko z widzialnością i ląduje z silnym bocznym wiatrem na pasie 24. Krótkie kołowanie pod hangar oglądając stojące Cessny 150 / 152 SP-KSO i SP-KCF - najpopularniejsze samoloty do szkolenia na których i ja zaczynałem swoją "lotniczą przygodę".  Dziękuje pasażerom, żegnamy się i rozjeżdżamy - ja standardowo na dworzec PKP skąd pociągiem wracam do Trzemeszna. Niestety mimo posiadania licencji samolotowej, nadal nie zdałem prawa jazdy - może w końcu się uda

  Zdjęcia ponownie autorstwa Łukasza Stachowiaka jak i kolegi, Andrzeja - dzięki !
  http://maciej-n.blogspot.com/ --> Moje słów kilka... :)
  PPL(A) C150 C172 PZL104


 2. #2
  Awatar kebab

  Dołączył
  Mar 2011
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Super.
  PS - łapie Ci komórka zasięg na 1000ft?

 3. #3
  Awatar Chudy

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Trzemeszno

  Domyślnie

  Dzięki, czy łapie sygnał to nie wiem bo nie dzwonię z powietrza jak i nie sprawdzałem. Telefonu używałem tutaj (może wstyd przyznać) jako GPS, w trybie wyświetlania samej pozycji - i ten sygnał łapie pod szybą bardzo dobrze
  http://maciej-n.blogspot.com/ --> Moje słów kilka... :)
  PPL(A) C150 C172 PZL104


 4. #4

  Dołączył
  Oct 2008

  Domyślnie

  Z mojego doświadczenia na 1000 ft łapie spokojnie, nawet wyżej choć na 3000 ft już czasem przerywa. A tak BTW, udało mi się kiedyś na 5500 ft połączyć z siecią WiFi

 5. #5
  gzt
  gzt jest nieaktywny
  Awatar gzt

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Massachusetts

  Domyślnie

  Swietne !!!!!
  Dobrze ze idzie wiosna to mam nadzieje zobaczyc wiecej Polskich widoczkow
  Dzieki !!!!
  Greg
  Flying is a thrill #2 known to mankind. Landing is #1.

 6. #6

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  UK

  Domyślnie


  Polecamy

  Chudy - gratulacje ,kolejna super wycieczka i fajne zdjecia.
  Te Zerniki to musi byc przyjazne miejsce do latanie, trzeba sie bedzie kiedys przekonac samemu.
  pzdr

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •