Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
Like Tree2Likes
 • 2 Post By mafiu

Wątek: Schengen-przestrzeń niekontrolowana-plan lotu a NASI SĄSIEDZI

 1. #1

  Dołączył
  Jul 2012
  Mieszka w
  teraz_na_wsi

  Domyślnie Schengen-przestrzeń niekontrolowana-plan lotu a NASI SĄSIEDZI


  Polecamy

  Nie znalazłem podobnego tematu więc zapytuję w nowym wątku. Czy ktoś ma aktualną i usystematyzowaną wiedzę na w/w temat. Zgodnie z rozporządzeniem MI z 21 kwietnia 2010 nie trzeba składać planu lotu w lotach międzynarodowych VFR w przestrzeni niekontrolowanej w strefie Schengen. Z tego co wiem podobne prawo działa już w Czechach i Niemczech. Jak to jest ze Słowacją, Węgrami i Austrią ? Ktoś wie ? Czy granicę można przekraczać w dowolnym miejscu?

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Można, inaczej byłoby to sprzeczne z prawem UE.

  Najbardziej aktualne informacje na ten temat znajdziesz w AIP każdego z tych państw na przykład na stronie EAD Eurocontroli. I tak będziesz musiał je przestudiować, jeżeli się tam wybierasz.

  nota bene chyba nie ma nic złego w składaniu FPL.

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2012
  Mieszka w
  teraz_na_wsi

  Domyślnie

  nie; oczywiście, że nie ma nic złego z skaładaniu planu lotu Nawet mam taki plan Pytam w "kwestii formalnej". Wiem, że byłoby to sprzeczne z prawem UE, ale wszyscy wiemy, że przepisy wykonawcze często nie nadążają za życiem i u nas w FIR Warszawa też tak było. Dlatego teoria teorią o życie życiem. Pytam żeby zaoszczędzić sobie i innym przedzierania się przez AIPy. Co do Czech i Niemiec mam pewność, ale wiem też, że na Słowację do niedawna trzeba było składać FP

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2012
  Mieszka w
  teraz_na_wsi

  Domyślnie

  ok, ponieważ nikt mi nie odpowiedział więc musiałem przebić się przez słowackiego AIPa. Zgodnie z nim loty VFR w przestrzeni G jeśli przekraczana jest granica ich FIRu muszą być poprzedzone FP. Jedyny wyjątek to granica czesko-słowacka więc jeśli ktoś ma powód żeby nie składać FP (np. bo coś przemyca) a ciągnie z zachodnich stron naszego kraju może lecieć sobie przez Czechy i wtedy jest spoko (LZ_EN 1.10.1.1.1.2). Granicę polsko-słowacką można przekraczać w dowolnym miejscu

 5. #5
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mafiu Zobacz posta
  Czy granicę można przekraczać w dowolnym miejscu?
  Skoro w obszarze Schengen od blisko 20 lat można legalnie przekraczać granice państw w dowolnym miejscu pieszo lub rowerem, to dlaczego nie miałoby to być możliwe statkiem powietrznym?

  Cytat Zamieszczone przez mafiu Zobacz posta
  Zgodnie z nim loty VFR w przestrzeni G jeśli przekraczana jest granica ich FIRu muszą być poprzedzone FP. Jedyny wyjątek to granica czesko-słowacka więc jeśli ktoś ma powód żeby nie składać FP (np. bo coś przemyca)
  Na mój gust układ z Schengen dotyczy nie granic FIR, lecz wyłącznie granic państwowych, a granice FIR to chyba mają luźny związek z granicami państwowymi? Jeśli z przepisów ruchu lotniczego wynikają jakieś prawa i obowiązki dla uczestników tego ruchu, ma to mało wspólnego z układem z Schengen. Mało ma to wspólnego również z jakimkolwiek przemytem w sensie nielegalnego przewozu towarów, gdyż od towarów jest unijne prawo celne, a Schengen dotyczy ruchu osobowego pomiędzy państwami-stronami układu, przy czym UE i strefa Schengen nie są tożsame.

  To są różne strony zagadnienia. Jeżeli w przyszłości być może będą jednolite przepisy ruchu lotniczego UE i obszar Schengen być może będzie się pokrywać z obszarem UE, to będziemy je utożsamiać, ale obecnie nie można tego robić. Trzeba się stosować równolegle do nakładających się na siebie, ale nie pokrywających się wzajemnie porządków prawnych narodowych i ponadnarodowych.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 28-08-2012 o 22:37

 6. #6

  Dołączył
  Jul 2012
  Mieszka w
  teraz_na_wsi

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  Skoro w obszarze Schengen od blisko 20 lat można legalnie przekraczać granice państw w dowolnym miejscu pieszo lub rowerem, to dlaczego nie miałoby to być możliwe statkiem powietrznym?
  Hmmm, Załóżmy, że masz pole gumijagód na granicy polsko-francuskiej (SIC). Siedzisz sobie w sobotnie popołudnie i popijasz piwko. Nagle, peleton rowerzystów przewala się przez twoje pole bo jedzie na wycieczkę krajoznawczą-turystyczną. Krzyczysz do nich " Wy h.....ultaje, nie po moich gumijagodach....", a oni Ci na to: "jest Schengen...możemy w dowolnym miejscu". Mogą ? No właśnie. Wystarczy spojerzeć do AIPów wybranych państw (członków Schengen) żeby przekonać się, że "właściciele pola gumijagód" czyli administratorzy przestrzeni powietrznych czasami mają jakieś wymagania.

  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  Na mój gust układ z Schengen dotyczy nie granic FIR, lecz wyłącznie granic państwowych, a granice FIR to chyba mają luźny związek z granicami państwowymi? Jeśli z przepisów ruchu lotniczego wynikają jakieś prawa i obowiązki dla uczestników tego ruchu, ma to mało wspólnego z układem z Schengen.
  Mam wrażenie, że napisałeś to samo co ja o gumijagodach czyli zaprzeczyłeś sam sobie ze zdania o 20 latach jazdy rowerem w dowolnym punkcie
  Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
  Mało ma to wspólnego również z jakimkolwiek przemytem w sensie nielegalnego przewozu towarów, gdyż od towarów jest unijne prawo celne, a Schengen dotyczy ruchu osobowego pomiędzy państwami-stronami układu, przy czym UE i strefa Schengen nie są tożsame.
  No przepraszam, wstawka o przemycie miała być szczyptą humorystyczną w poście i jako taka nie wymaga dyskusji. Nie wypaliło, sorki

  Reasumują....
  1. Lecąc na słowacje i składając FP prze telefon miła Pani z Katowic potwierdziła, że jest to konieczne. Wracając zadzwoniłem dla odmiany do CARO Bratislava i tam miły Pan potwierdzieł, że jest to konieczne.
  2.bardzo lubię instytucję forum internetowego gdzie ludzie mogą w sposób szybki i bezpośredni wymieniać się wiedzą, którą w innych okolicznościach trzebaby zdobywać w inny, często czasochłonny, sposób (np. czytając AIPy). Szkoda jednak, że czasami wątki przekształcają się w dywagacje filozoficzne zamist ich merytorycznego tematu (vide wątek o kojarzeniu paxów z pilotami, który "urodził" potworka o urzędzie skarbowym)

  pozdrawiam serdecznie
  konradeck and Adik G like this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •