Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
Like Tree2Likes
 • 1 Post By jordanj
 • 1 Post By pilotnik

Wątek: Jak prawidłowo zapisać nalot podczas lotu nocnego?

 1. #1

  Dołączył
  Jun 2009

  Domyślnie Jak prawidłowo zapisać nalot podczas lotu nocnego?


  Polecamy

  Lecę Cessną z Warszawy do Poznania, po 40% drogi zapada noc (zmierzch+30min). Ponieważ zarówno w miejscu startu, lądowania jak i poszczególnych punktach na trasie noc zapada w innym momemcie, stąd mam dylemat jak rozbić czas lotu na dzienny/nocny:
  1. Wg. miejsca startu
  2. Wg. miejsca lądowania
  3. Interpolacja (ta metoda wydaje mi się właściwa ale jest dość trudna - ciężko zgrać pozycję samolotu z zapadaniem zmroku w danym punkcie trasy).

  Oczywiście w Poznaniu zmierzch ma miejsce 'tylko' 16 minut po Warszawie i komuś może się to wydać błahym problemem, ale rośnie on wraz z odległością między lotniskami więc ciekaw jestem jak się to fachowo oblicza.

 2. #2

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Wykonuję dość często kilkugodzinne loty, więc też mam ten problem. Standardowo w takiej sytuacji biorę port lotniczy po drodze, w miejscu w którym mniej więcej zapada zmrok) w tym wypadku np. Łódź-Lublinek i sprawdzam czas dla tego lotniska. W przypadku braku portów lotniczych na trasie w okolicy zapadnięcia zmroku dokonuję interpolacji. Zakładam, że +/- 3 minuty nie robią różnicy.

  Trzeba pamiętać, że noc liczy się jako zachód słońca na poziomie ziemi + 30 minut (zgodnie z JAA, zgodnie z ICAO, gdy tarcza Słońca znajduje się 6st. poniżej linii horyzontu - civil twilight, EASA chyba zaimplementuje niefunkcjonalną definicję ICAO ale w naszych szerokościach geograficznych to niewiele zmieni). Jeśli lecisz na FL100 to widzisz słońce dłużej choć formalnie jest już noc.
  ozim likes this.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Wpisuj w przybliżeniu. Na początku każdy liczy wszystko co do sekundy, jednak po kilkuset godzinach ta przypadłość przechodzi. Ewentualnie w google znajdziesz kalkulatory. Ja korzystam z tego night flying calculator - CrewLogbook . Latam głównie w nocy i zdarzyło się kilka razy, że się pomylił, więc bądź czujny.
  ozim likes this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •