Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
Like Tree2Likes
 • 2 Post By aaben

Wątek: NOTAM'y trasowe

 1. #1
  andrewm
  Goście

  Domyślnie NOTAM'y trasowe


  Polecamy

  Witam, w większości przygotowanie do lotów w trakcie szkolenia do PPL(A) składa się z przejrzenia NOTAM'ów lotnisk - docelowego, startu i zapasowego na stronie - https://www.notams.faa.gov/
  Jak wygląda sytuacja, gdy pilot chce sprawdzić NOTAM'y dotyczące trasy przelotu, używanych pomocy radionawigacyjnych i podziału przestrzeni powietrznej w lotach IFR? Gdzie takie informacje są udostępniane i czy pilot każdorazowo musi sprawdzać daną strefę, czy pomoc radionawigacyjną, czy istnieje jakaś strona internetowa, która podaje interesujące nas NOTAM'y po zaznaczeniu trasy lotu. Zakładamy brak dostępu do Biura Odpraw Załóg.

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez andrewm Zobacz posta
  Zakładamy brak dostępu do Biura Odpraw Załóg.
  Ale samolot jakiś zakładasz czy mówimy o "pieszolataniu"? Biuletyn dostaniesz z BOZ na maila/fax.

  Zarówno do lotów VFR jak i IFR biuletyn notam możesz przygotować na stronie https://www.ead.eurocontrol.int/. Zajętość stref na stronie AUP PAŻP. Cała reszta w AIP.

  Aktualnie jest dużo aplikacji które wspomagają planowanie lotu, np. Skydemon.
  sbarczak76 and andrewm like this.

 3. #3
  andrewm
  Goście

  Domyślnie

  Czyli dobrze rozumiem, że teoretycznie jakby każdy chciał zgodnie z prawem przygotować się do lotu, to musi zamówić biuletyn z BOZ?
  Czy w BOZ mają tyle ludzi, żeby każdemu pojedynczemu pilotowi zapewnić aktualne notamy na jego trasę przelotu?
  Bo podejrzewam że te wszystkie strony internetowe są 'nie do użytku operacyjnego' i oficjalnie powinno sie korzystać z BOZ właśnie.

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Oczywiście że nie, BOZ to tylko jedno ze źródeł, możesz zamówić to u dispatchera, zrobić to w programach o których wspomniałem, również strona którą podałem jest absolutnie w porządku jako jedno ze źródeł odprawy przed lotem. Jeżeli chodzi o Twoją stronę to jest ona również możliwa do wykorzystania, ale trzeba przeanalizować to co tam jest umieszczane, bo na przykład dodane są tam NOTAMy przeznaczone dla personelu departamentu obrony USA.

 5. #5
  andrewm
  Goście

  Domyślnie


  Polecamy

  Ok, dziękuję za odpowiedź
  Zastanawiało mnie właśnie to, że teoretycznie każdy pilot powinien zapoznać się z Notamami przed lotem i jeżeli BOZ byłoby jedynym oficjalnie dopuszczalnym źródłem,to musiało by mieć chmarę pracowników, którzy by to wszystko obsłużyli

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •