Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
Like Tree2Likes
 • 2 Post By kitenation

Wątek: Podstawa chmur w metar, taf, gamet - prośba o wyjaśnienie

 1. #1

  Dołączył
  Aug 2011

  Domyślnie Podstawa chmur w metar, taf, gamet - prośba o wyjaśnienie


  Polecamy

  Witam Lotników

  proszę o wyjaśnienie pojęcia wartości podstawy chmur podawanej w depeszach meteo - w opisie na stronie meteo jest to dość nie jasno opisane czy ta wartość to AGL czy AMSL - według tych opisów wygląda na to że w zalezności od tego czy to metar czy gamet czy taf to ta wartość jest zmienna - pewnie dla Was odpwiedz jest oczywista ale chciał bym na 100% się upewnić.

  tak jest opisany gamet: Grupa, w której zaprognozowane są chmury inne niż w SECN I - w grupie SIG CLD. Określa się wielkość zachmurzenia, rodzaj chmur, podstawę i wysokość wierzchołków chmur oraz tendencję zachmurzenia. Stosowaną jednostką są stopy nad poziomem morza (FT AMSL).

  metar: Zachmurzenie szyfrowane jest poprzez podanie wielkości pokrycia nieba przez chmury, używając określeń FEW, SCT, BKN, OVC oraz podanie wysokości podstawy chmur w setkach stóp

  taf:
  Wysokość podstawy zachmurzenia podaje się w setkach stóp nad poziomem danego lotniska. (czyli w tym przypadku jest to AGL? i jeżeli lecę na QNH muszę do tej wartości dodać elewację lotniska ? )

  wiem że to podstawa ale dopiero się uczę, i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi

  pozdrawiam 2. #2

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Tak metary i tafy podają wartości AGL dla lotniska którego dotyczą, tak żebyś planując lot wiedział czy mieścisz się w minimach. Gamet jako prognoza dla obszaru nie może być inaczej niż w AMSL bo na obszarze są różne elewacje w różnych miejscach.
  luktr and Budynio like this.

 3. #3

  Dołączył
  Aug 2011

  Domyślnie

  bardzo dziękuje

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2020

  Domyślnie


  Polecamy

  Czesc,

  Looknij sobie na aplikacje AeroWeather, ma taki dodatkowy przycisk gdzie po jego nacisnieciu wszystko fajnie jest opisane.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •