Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
Like Tree1Likes
 • 1 Post By m..m

Wątek: Wiek a szkolenie szybowcowe

 1. #1
  Awatar Wołej

  Dołączył
  Aug 2011

  Domyślnie Wiek a szkolenie szybowcowe


  Polecamy

  Witam ponownie w temacie szkolenia. Jako iż ostatnio bardzo angażuję się w temat, zaciekawiła mnie sprawa wieku, gdyż różne źródła podają rozbieżne informacje. Standardowo słyszałem o minimalnym wieku do przystąpienia do kursu 14 lat i 16 w dniu pierwszego samodzielnego lotu. Co do powyższego, słyszałem opinie, iż jest to w Polsce "luźny" temat, mam tutaj na myśli, iż te progi są różne.

  Wielkie było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się o ostatnich zmianach przepisów dot. tego właśnie tematu i "pierwszym samodzielnym" w wieku 14 lat! Czy jest ktoś w stanie te informacje potwierdzić, bądź zdementować? Jeżeli to prawda, to wydaje mi się być trochę dziwna. W takim wieku kto faktycznie będzie latał, skrajni pasjonaci, zaangażowani synowie pilotów?

 2. #2
  Awatar aliant

  Dołączył
  Mar 2010
  Mieszka w
  Jaktorów

  Domyślnie

  Moja koleżanka 2 miesiące przed 16 urodzinami nie została dopuszczona do samodzielnego.

 3. #3
  Awatar m..m

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  domu

  Domyślnie

  Według zapisów w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie licencjonowania personelu lotniczego, obowiązujących w zeszłym roku, aby móc być dopuszczonym do szkolenia szybowcowego należało mieć ukończone 14 lat życia i legitymować się wykształceniem co najmniej gimnazjalnym. Przyznam, że nie udało mi się spotkać kogokolwiek, kto w wieku lat 14 spełniałby drugi z wymaganych warunków.

  W listopadzie 2011 roku zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Europy nr 1178/2011, które zmienia powyższe warunki. Teraz wymagane będzie ukończenie 14 roku życia i wykształcenie co najmniej podstawowe.

  Organa państwowe mają czas do 8 kwietnia 2014 roku na dostosowanie krajowych zapisów do powyższego rozporządzenia. Szczerze mówiąc, nie wiem jak sprawa wygląda na dzień dzisiejszy. Może już MTBiGM wydal stosowne rozporządzenie, może jeszcze nie. Trzeba pytać u źródła.

  Pozdrawiam
  M..M
  wrzesinski1 likes this.

 4. #4
  Awatar Liveed

  Dołączył
  Sep 2010
  Mieszka w
  EPWA/WAW

  Domyślnie

  Nie wiem czy aerokluby chętnie będą dopuszczały 14 letnie osoby do lotów samodzielnych ^^

 5. #5
  Awatar Wołej

  Dołączył
  Aug 2011

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Liveed Zobacz posta
  Nie wiem czy aerokluby chętnie będą dopuszczały 14 letnie osoby do lotów samodzielnych ^^
  Stąd i właśnie moje pytanie. Oby z tego tytułu nie powiększały się statystyki PKBWL.

  Cytat Zamieszczone przez m..m Zobacz posta

  Organa państwowe mają czas do 8 kwietnia 2014 roku na dostosowanie krajowych zapisów do powyższego rozporządzenia. Szczerze mówiąc, nie wiem jak sprawa wygląda na dzień dzisiejszy. Może już MTBiGM wydal stosowne rozporządzenie, może jeszcze nie.
  Poruszyłem temat, dla tego, gdyż dowiedziałem się, iż coś takiego faktycznie już funkcjonuje.

 6. #6

  Dołączył
  Apr 2012
  Mieszka w
  Świdnik

  Domyślnie

  Ja słyszałem, że od 16 lat można robić to normalne szkolenie, aż do licencji. A mając więcej niż 14, a mniej niż 16 lat można latać pod nadzorem instruktorskim i nie można osiągnąć pełnej licencji tylko jakieś wyszkolenie podstawowe.
  Informacje nie są pewne, więc nie wiem czy jest tak jak napisałem. Po prostu tak gdzieś kiedyś usłyszałem to dziele się informacją. W razie czego proszę o sprostowanie.

 7. #7

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie


  Polecamy

  Lukasz. K częściowo masz rację, nie można otrzymać licencji ponieważ trzeba ukończyć 16 lat, więc latasz jako uczeń pilot pod nadzorem.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •