Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
 1. #1

  Dołączył
  Oct 2009

  Domyślnie Książki lotnicze


  Polecamy

  Witam,
  Jakie polecacie książki lotnicze? Chodzi mi głównie o przygotowanie się do egzaminu LKE, słyszałem o ksiazkach z serii APRL, ale troche martwi mnie rok wydania - około 1960. Jakie waszym zdaniem ksiązki zawierają najwięcej przydatncyh informacji??

 2. #2
  Awatar Flycat

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  bloku

  Domyślnie

  Dlaczego martwi Cię data wydania? Zasady meteorologii, nawigacji, aerodynamiki i mechaniki oraz łączności raczej się od tamtego czasu nie zmieniły. Problemem może być co najwyżej nadmiar informacji jaki znajdziesz w tych publikacjach (ewentualnie sposób przekazania treści, choć to kwestia indywidualna), średnio przydatny na poziomie wymaganym przy testach LKE. Część z tych książeczek (a jest ich sporo) dotyczy tzw. szkolenia wyczynowego i specjalistycznego (np. tytuły: "Radio"; "Urządzenia startowe" czy "Loty falowe"), dlatego, znając mniej więcej bazę pytań ULC, dobrze jest dokonać selekcji materiałów. Te książki są bardzo dobre, na pewno wszędzie znajdziesz masę ciekawych rzeczy, musisz tylko wiedzieć czego chcesz. Kilka z tych materiałów znajdziesz na stronie Szybowce i samoloty - szkolenie lotnicze | Nakolannik.pl , a oprócz nich trochę nowszych opracowań z każdej dziedziny wiedzy podlegającej egzaminowaniu. Ogólnie można polecić wszystko co tam się znajduje. Lepszych źródeł chyba nie znajdziesz Nawiasem polecić mogę książkę Ostrowskiego "Meteorologia dla lotnictwa sportowego" oraz część materiałów z "Podręcznika pilota samolotowego" Szutowskiego. Obie książki wydane są po 2000 roku. Stanowią ciekawe uzupełnienie dla opracowań spod znaku APRL. Do tego obowiązkowo Ustawa Prawo Lotnicze z 2002 z późniejszymi zmianami, poczytaj też sobie o przepisach ruchu z widocznością oraz strukturach i organizacji przestrzeni powietrznej najlepiej w AIP Polska (dostępne po zarejestrowaniu). W sieci krąży również kilka możliwych do ściągnięcia prezentacji PDF z Aeroklubu Łodzkiego, mi pomogły: Zasady ruchu lotniczego i prawo lotnicze konwencje.

 3. #3
  Awatar m..m

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  domu

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Flycat Zobacz posta
  W sieci krąży również kilka możliwych do ściągnięcia prezentacji PDF z Aeroklubu Łodzkiego, mi pomogły
  Cała przyjemność po mojej stronie.
  Kończę uaktualniać. Upublicznię jak tylko A.Ł. przesiądzie się na nową stronę.
  M..M

 4. #4
  Awatar Flycat

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  bloku

  Domyślnie

  To już wiem komu dziękować. Świetna robota! Szczególnie te konwencje w pigułce. Na pewno będę śledził dalszy rozwój sytuacji i sobie uaktualniał.

 5. #5
  Awatar Liveed

  Dołączył
  Sep 2010
  Mieszka w
  EPWA/WAW

 6. #6

  Dołączył
  Jul 2010
  Mieszka w
  EPCD/EPLB/EPLL

  Domyślnie

  Prezentacje AŁ polecam, bardzo dobre kwestie.
  To co możesz sobie kupić już teraz, to wszelakie podręczniki o pilotażu. Ja jednak polecam całą serię poradników i podręczników Lecha Szutowskiego, wspomnianych już tutaj.
  Jeśli chodzi o publikacje APRL... one krążą gdzieś w internecie, sam ich szukam, mogę podzielić się wynikami. Książki napisane łopatologicznie, konkretnie, bez zbędnych informacji (szczególnie Aerodynamika i Mechanika lotu)
  Angielski - niestety chyba tylko Aviation English...

 7. #7

  Dołączył
  Dec 2013

  Domyślnie

  Politechnika Śląska wydała ostatnio kilka lotniczych książek: "Podstawowa frazeologia lotnicza z wybranymi akronimami", "Suwaki lotnicze w zadaniach nawigacyjnych", "Wykonywanie lotów według IFR", "Infrastruktura logistyczna w transporcie. Tom III, część 1. Infrastruktura liniowa , wodna, transportu lotniczego oraz telematyka transportu", (szczegóły na Wydawnictwo Politechniki Śląskiej)
  pzdr.

 8. #8

  Dołączył
  Dec 2013

  Domyślnie


  Polecamy

  Polecam "Aeronautical regulations in exercises" autorstwa H. JAFERNIK, R. FELLNER. Zawiera zestaw ponad 260 pytań testowych w języku angielskim z zakaresu prawa lotniczego, aeronautyki i procedur. Przy każdym pytaniu przytoczono podstawy prawne i przepisy, z których wynika odpowiedź. Zagadnienia ułożono pod kątem przygotowań do egzaminów teoretycznych na licencje PPL, CPL, ATPL. Aeronautical regulations in exercisesÂ_–Â_Wydawnictwo Politechniki Śląskiej

  Powyższą publikację kapitALNIE UZUPEŁNIA "Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami" - - pierwszy na polskim rynku wydawniczym naukowy leksykon zawierający podstawowe definicje i akronimy (w językach polskim i angielskim) używane w transporcie lotniczym. Książka składa się z dwóch części. Część I stanowi zestawienie 1081 podstawowych pojęć w języku polskim i angielskim oraz ich definicje. W części II znalazły się natomiast uzupełniające terminologię akronimy (ponad 10 tysięcy) oraz ich rozwinięcia. Katedra Technologii Lotniczych - Lotnicze definicje i skrĂłty w jednym miejscu. Ukazał się "Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami"!

  Ukazała się też książka o systemach prawa lotniczego Systemy prawa lotniczego | Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, ale skrótowo wszystko potraktowane - lepsza jest "Prawo i procedury lotnicze" - przegląd najważniejszych międzynarodowych dokumentów prawa lotniczego i ich modyfikacji, krajowych aktów prawnych regulujących funkcjonowanie lotnictwa cywilnego oraz dokumentów operacyjnych międzynarodowych organizacji lotniczych. Uwzględnia nowelizacje ustawy Prawo lotnicze oraz jej tekst jednolity z 2014 r.jest najbardziej aktualna w tej tematyce na rynku Prawo i procedury lotniczeÂ_–Â_Wydawnictwo Politechniki Śląskiej (jest jeszcze prawo lotnicze Żylicza, ale sprzed kilku lat)


Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •