Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1

  Dołączył
  May 2013

  Domyślnie Licencja PLG po PPL(A)


  Polecamy

  Witam, mam takie nietypowe pytanie, otóż posiadam licencje PPL(A) i ostatnio bardzo zainteresowały mnie szybowce, wcześniej o tym nie myślałem ale chciałem po najkrótszej drodze do Cpla, jakie są procedury szkolenia teoretycznego i praktycznego do licencji PLG dla posiadacza PPL? Czy muszę jeszcze raz przechodzić kurs teoretyczny, później na nowo zdawać w ulcu? Wiem że zabrałem się do tego od du...y strony, ale jakosik tak wyszło.

 2. #2

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  EPWW FIR

  Domyślnie

  Przed 18 kwietnia musiałbyś odbyć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Byłbyś traktowany jako uczeń-pilot z wcześniejszą praktyką lotniczą, a więc program byłby okrojony. Egzaminy państwowe niezbędne...
  Ponieważ jednak mamy już przepisy europejskie to cholera wie jak to teraz wygląda - proponuję lekturę PARTów.

 3. #3
  Awatar Liveed

  Dołączył
  Sep 2010
  Mieszka w
  EPWA/WAW

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez ESK1X Zobacz posta
  Przed 18 kwietnia
  Mała poprawka, przed 8. kwietnia, bo tego dnia PARTy weszły w życie.
  Jeszcze co do nazwy licencji to PL(G) zostało zastąpione SPL.

 4. #4

  Dołączył
  May 2013

  Domyślnie

  Udało mi się znaleźć coosik takiego w partach:

  FCL.210.S SPL – wymagane doświadczenie i zaliczenia
  a) Osoba ubiegająca się o licencję SPL musi zaliczyć co najmniej 15 godzin szkolenia w locie na szybowcach lub szybowcach z napędem, w tym spełnić co najmniej wymagania określone w FCL.110.S.
  b) Osoba ubiegająca się o licencję SPL posiadająca już licencję LAPL(S) uzyskuje pełne zaliczenie wymagań na poczet wydania licencji SPL.
  Osoba ubiegająca się o licencję SPL, która była posiadaczem licencji LAPL(S) w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku, uzyskuje pełne zaliczenie wymagań dotyczących wiedzy teoretycznej i szkolenia w locie.
  Zaliczanie. Kandydat posiadający licencję pilota na inną kategorię statku powietrznego, z wyjątkiem balonów, uzyskuje zaliczenie 10 % całkowitego czasu lotu w charakterze pilota dowódcy tego statku powietrznego, do ilości 7 godzin. Zaliczenie w żadnym przypadku nie obejmuje wymagań określonych w FCL.110.S lit. a) pkt 2 do lit. a) pkt 4.

  a odnośnie teorii:

  Zaliczanie wiedzy teoretycznej
  A. ZALICZANIE WIEDZY TEORETYCZNEJ W CELU WYDANIA LICENCJI PILOTA NA INNĄ KATEGORIĘ STATKU POWIETRZNEGO — WYMAGANIA DOTYCZĄCE SZKOLENIA POMOSTOWEGO I EGZAMINÓW
  1. Licencje LAPL, PPL, BPL i SPL
  1.1. W przypadku wydawania licencji LAPL posiadacz licencji LAPL na inna kategorię statku powietrznego uzyskuje pełne zaliczenie wiedzy teoretycznej z zakresu przedmiotów wspólnych, o których mowa w FCL.120 lit. a).
  1.2. Bez uszczerbku dla powyższego ustępu, w przypadku wydawania licencji LAPL, PPL, BPL lub SPL posiadacz licencji na inną kategorię statku powietrznego musi odbyć szkolenie teoretyczne i zaliczyć egzaminy z wiedzy teoretycznej na odpowiednim poziomie z następujących przedmiotów:
  — zasady lotu,
  — procedury operacyjne,
  — osiągi i planowanie lotu,
  — ogólna wiedza o statku powietrznym, nawigacja.
  1.3. W przypadku wydawania licencji PPL, BPL lub SPL posiadacz licencji LAPL na tę samą kategorię statku powietrznego otrzymuje pełne zaliczenie wymagań dotyczących szkolenia teoretycznego oraz egzaminów z wiedzy teoretycznej.

  Czyli nie ma lekko i teoria i praktyka, wprawdzie w nieco okrojonym zakresie, ale okazuje się to są dwie całkowicie różne licencje.

 5. #5

  Dołączył
  Mar 2011
  Mieszka w
  Wrocław, Poland, EPWS

  Domyślnie


  Polecamy

  Czy coś się zmieniło w tym zakresie? Nie bardzo rozumiem "otrzymuje pełne zaliczenie" A potem 7 godzin.
  Z ww wynika, że LAPL przybliża do SPL bardziej niż PPL.

  Mimo wszystko brzmi ciekawie, gdyż w drugą stronę 30 godzin nalotu szybowcem zalicza się przed egzaminem do CPL. Czy dobrze rozumiem?

LinkBacks (?)

 1. 01-12-2013, 23:42

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •