Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
 1. #1

  Dołączył
  Jun 2013

  Domyślnie Początkujący - co i jak ?


  Polecamy

  Witam !
  Mam 14 lat i w przyszłości chciałbym mieć swój własny szybowiec.
  Zastanawiają mnie jednak wszystkie koszty. Ile kosztuje jakiś tańszy szybowiec i czy warto taki kupić. Ile kosztuje karta pilota. Ile kosztuje start szybowcem ze wciągarki, lub z innym samolotem i jak długo można pozostać w powietrzu takim szybowcem ?
  Pozdrawiam Piotr.

 2. #2

  Dołączył
  Jun 2011
  Mieszka w
  Bonn

  Domyślnie

  Dla orientacji w cenach używanych szybowców zajrzyj tutaj: Unpowered Gliders for Sale - Used Glider Sales at GlobalPlaneSearch.com Czy warto kupić? To zależy co chcesz z tym szybowcem robić, jak często latać i gdzie. O ceny zapytaj w najbliższym aeroklubie, większość z nich wywiesza zresztą cenniki na stronach internetowych.

  Piloci mają licencje, nie karty. Samo wydanie licencji kosztuje tylko 63 zł: http://www.ulc.gov.pl/_download/pers...cji_2013_2.pdf ale wcześniej musisz zrobić badania, odbyć szkolenie, spełnić wszystkie warunki do licencji i zdać egzaminy, za które płaci się osobno.

 3. #3
  Awatar Flycat

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  bloku

  Domyślnie

  Zdecydowanie popularniejsza giełda znajduje się na www.segelflug.de-Kleinanzeigen
  Starsze laminaty i drewniaki klasy klubowej można dostać od kilku tysięcy złotych. Przyzwoite osiągi to conajmniej Club (nie wszystkie) i Rennklase, coś jak polskie kluby A i starsze standardy. W tym przypadku trzeba liczyć od około 40-50 tys. zł, choć zdarzają się okazję, gdzie ASW 20 można wyłapać za połowę tej ceny (przy odpowiednio większym nakładzie pracy). Popularne w Polsce Jantary Std chodzą za ok. 60-80 tys, choć wersje już nie zawodnicze jak "jedynka" można znaleźć o wiele taniej. Jedynka dysponuje bardzo dobrymi osiągami, ale ze względu na rozpiętość nie mieści się w żadnej klasie oprócz otwartej, i chyba w 18-tkach, gdzie jednak nie ma już większych szans. Poza tym jest trochę toporna pod kilkoma względami, nie mniej wciąż można na niej latać na szybkie, długie przeloty.
  Można by napisać na ten temat bardzo dużo. Wszystko zależy od tego co napisał klemenko, czyli czemu ma służyć szybowiec. Dla latania termicznego w rejonie lotniska można za kilka tysiaków kupić np. na spółkę duwumiejscowy płócienny Ka 7, jeśli ma to być latanie zawodnicze lub wyczynowe w jakieś poważniejszej klasie koszty będę odowiednio wyższe. Do tego należy doliczyć cenę wózka. Generalnie jeśli nie wylatujesz rocznie co najmniej około 150-200h własny sprzęt póki co jeszcze się finansowo nie opłaca.

 4. #4

  Dołączył
  Jan 2009
  Mieszka w
  EPSW

  Domyślnie

  Najlepiej wybierz się do najbliższego Aeroklubu, teraz sezon trwa więc jak zagadasz to może nawet polecisz z instruktorem na jakiś lot, a oprócz tego w aeroklubie dowiesz się wszystkiego co byś chciał wiedzieć. A własny szybowiec to nie taka tania sprawa, bo koszty kupna to jedno, a koszty utrzymania szybowca w zdatności do lotu to druga sprawa.

 5. #5

  Dołączył
  Jun 2013

  Domyślnie


  Polecamy

  Ok, dziękuje wszystkim za pomoc.
  Szybowiec miałby służyć raczej do rozrywkowego latania.

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •