Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
Like Tree9Likes

Wątek: Przestawialne śmigło

 1. #1

  Dołączył
  Apr 2009

  Domyślnie Przestawialne śmigło


  Polecamy

  Możecie zamieścic tutaj godne polecenia skryptu, filmiki itd. na temat przestawialnego skoku śmigła (zasada działania) ?

  Moja propozycja :

  https://www.youtube.com/watch?v=e-glNO6HG4c

  http://www.aopa.org/asf/publications/sa06.pdf

 2. #2
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Chodzi Ci o procedury w locie czy jak to jest skonstruowane?

 3. #3

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Basingstoke, UK

  Domyślnie

  Witam

  Moze to cos pomoze:
  Gdzies od 3:50


  A tu masz jeszcze prezentacje jak to dziala:
  http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct...,d.d2k&cad=rja
  Pozdrawiam
  Lukasz

 4. #4

  Dołączył
  Apr 2009

  Domyślnie

  Witam, dokładnie chodzi mi o szczegółowe procedury (zasady posługiwania się przestawialnym skokiem) oraz powierzchniowa budowa. Bardzo dziękuję za filmy

 5. #5

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Basingstoke, UK

  Domyślnie

  Witam

  Szczegolowe procedury co do poslugiwania sie smiglem znajdziesz w POH dla danego typu.
  Oglolnie ustawiasz MAP, potem przestawiasz RPM (smiglo) a na koncu Mixture, to kolejnosc przy zmniejszaniu obrotow, od lewa do prawa, przy podnoszedniu obrotow robisz odwrotnie od prawa do lewa czyli MIX, RPM, MAP.
  Pozdrawiam
  Lukasz

 6. #6
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Zacznijmy od tego, że wajcha od skoku śmigła zadaje obroty a nie jakiś tam kąt nastawienia łopat. Ustawiasz sobie wajchą np. 2100 obrotów...i jak dodasz trochę gazu to dalej masz 2100, jak ujmiesz trochę (nie znacznie) to też powinny się 2100 utrzymać. Obroty są utrzymywanie automatycznie poprzez zmianę kąta nastawienia łopat śmigła w zależności od aktualnej mocy silnika oraz prędkości lotu. Lecisz szybko - kąt nastawienia łopat zwiększa się sam bez ingerencji pilota aby zachować obroty....etc - łatwo wymyślić co się dzieje w innych przypadkach. A wszystko to robimy żeby poprawić sprawność śmigła w konkretnych warunkach lotu

  Jak masz zadane obroty i zmniejszasz moc to kąt nastawienia łopat się zmniejsza aż osiągnie minimalną wartość, wtedy przy dalszym ujmowaniu mocy obroty spadną.

  Do startu obroty ustawia się na maksymalne (dźwignia max do przodu). Po oderwaniu chowasz podwozie (o ile masz), ujmujesz mocy a później zmniejszasz obroty na takie do wznoszenia. Kolejność ma tutaj znaczenie - zawsze najpierw ujmuje się mocy a później zmniejsza obroty. W drugą stronę najpierw zwiększasz obroty a dopiero później dodajesz gazu. Gdy skończysz się wznosić to znowu zwykle zmniejsza się obroty na takie do przelotu. Podczas opadania ustawienie obrotów zależy od kilku kwestii. Generalnie jak lecisz sobie z normalnymi prędkościami to możesz sobie machać wajchą w dużym przednim zakresie i nic się nie stanie bo kąt nastawienia łopat i tak jest minimalny. Natomiast jeżeli lecisz z dużą prędkością to masz możliwość hamowania śmigłem - trzeba dać wtedy wysokie obroty (uwaga żeby nie przekroczyć maksymalnych) i wtedy generalnie opór śmigła jest większy. Moc mała w takim wypadku oczywiście. Przed lądowaniem koniecznie trzeba ustawić maksymalne obroty na wypadek odejścia na 2 krąg.

  To tyle w dość dużym uproszczeniu. Pamiętaj, że ustawienie obrotów jest ściśle powiązane z innymi parametrami lotu oraz parametrami silnika. Przykładowo wysokie obroty zwiększają wentylacje cylindrów dzięki czemu jest lepsze chłodzenie.

  Dla przykładu: W Mewie, Senecy i C172 na wznoszeniu trzeba dać 2500 obrotów a na przelocie ok. 2100. W Jakowlewie 12 na wznoszeniu utrzymuje się ok. 2050 obrotów a na przelocie około 1850.

  W samolotach turbośmigłowych sprawa wygląda inaczej ale ja już na ten temat się nie wypowiem.
  Kaczorra likes this.

 7. #7

  Dołączył
  Oct 2008

  Domyślnie

  Piotrek to bardzo fajnie opisał. Generalnie kłopot w zrozumieniu śmigła polega na tym, że po polsku zwykło się mówić o śmigle o przestawialnym skoku, a po angielsku o contant-speed propie, co moim zdaniem lepiej oddaje problem.

  Jedyna uwaga to do wartości dla różnych samolotów: powinno się stosować te, które są zawarte w POH/AFM (np. w tabeli Cruise Performance). Dla innych, np. C172RG, nie ma ścisłych zakresów i można sobie latać dowolnie na zielonym polu - od 2100 do 2500, a nawet do 2700, zwykle ok. 2300 RPMs.

 8. #8
  Awatar DCTunlimited

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Na samolocie turbośmigłowym sprawa wygląda bardzo podobnie przynajmniej od strony pilotażu (zrozumienie budowy to już inna bajka )

  Po ustawieniu obrotów zespół różnej maści governorów będzie te zadane obroty utrzymywał w bardzo dużym zakresie ustawienia przepustnicy.

  Do startu dajemy dźwignie skoku śmigła maksymalnie do przodu. W trakcie rozbiegu w sprawnym samolocie obroty same będą utrzymywały się poniżej 1930 RPM (dla C90GTx) - mogą chwilowo je przekroczyć np. przy rozbiegu z hamulca lub przy gwałtownym dodaniu mocy, ale szybko zejdą poniżej.

  Po starcie, na wznoszeniu należy zredukować obroty do 1900 RPM (dla C90GTx, OIDP dla BE 200 to 1700 RPM) i tu praktycznie kończy się większe operowanie dźwignią, zostaje tylko aptekarska zabawa na przelocie czyli delikatne szturchnięcia dźwigni żeby pozostały na 1900 RPM.

  Przed lądowaniem, na prostej przestawiamy dźwignię na obroty maksymalne - pozwoli to na uzyskanie pełnej mocy rewersu oraz w przypadku odejścia na drugi krąg.

  W trakcie wyłączania silników należy ściągnąć dźwignie skoku śmigła do siebie, żeby śmigła stanęły w 'horągiwece'.
  PiotrekR likes this.
  Po drugiej stronie marzeń znajdują się wyrzeczenia.

 9. #9
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  A jak to jest z kwestią performance na turbinie? Miałem szkolenie do C208B i tam wprost powiedzieli, że przestawienie śmigieł nie wpływa na osiągi samolotu. Dla mnie trochę słabo to przemawia.

 10. #10
  Awatar DCTunlimited

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Nie do końca nie ma wpływu... w końcu samolot ze shorągiewkowanym śmigłem osiągami grzeszyć nie będzie

  Faktem jest, że jednym z podstawowych parametrów pracy silnika i ustawienia mocy na samolocie turbośmigłowym jest torque (moment skręcenia wału). Jednakże z poniższego wzoru wynika, że na moc (a co za tym idzie na osiągi) mają wpływ także obroty.

  Wzór na moc silnika turbośmigłowego wygląda tak:

  SHP = TQ (torque) * RPM (obroty) * K (stała)

  dla silnika PT6A-135A:

  550 SHP = 1520 * 1900 RPM * 0,00019

  To jest dla silnika ze swobodną turbiną (free turbine). C208 też ma swobodną czy fixed shaft?
  PiotrekR likes this.
  Po drugiej stronie marzeń znajdują się wyrzeczenia.

 11. #11
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  W Caravanach jest PT6A-114A. Na teorii do cessny SET nikt nawet nie wspomniał słowem o czymś takim jak turbina swobodna ale za to w szkole mi powiedzieli przy okazji lekcji angielskiego :P

  Generalnie to ze względu na separator w tym silniku bieg powietrza jest odwrócony (od tyłu do przodu) więc raczej jak na moje to zastosowanie czegoś innego niż turbina swobodna nie miałoby sensu.

 12. #12
  Awatar S.W.A.T

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  2.0nm NE of OKE

  Domyślnie

  Najlepsza sprawnosc na Caravnie jest przy min. 1800RPM dlatego na trasie praktycznie nie odciaza sie smigla, mozna ciutke sciagnac aby był mniejszy halas w kabinie. Ot co.
  PiotrekR likes this.

 13. #13

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Macie gdzieś jakieś źródło mówiące co to jest ta turbina swobodna? W google jakoś nie mogę znaleźć żadnych dokładnych informacji na ten temat.

 14. #14
  Awatar DCTunlimited

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  PT6 is FREE TURBINE that utilize 2 independent turbines:
  1 turbine drives compressor and gas generator section,
  1 turbine driving the reduction gearbox for the propeller
  Opis


  Są dwa rozdzielone wały, jeden kompresora drugi turbiny.
  Po drugiej stronie marzeń znajdują się wyrzeczenia.

 15. #15

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Czyli są dwa wały i dwie turbiny?
  Ostatnio edytowane przez Craviec ; 31-03-2013 o 13:15

 16. #16
  Awatar DCTunlimited

  Dołączył
  Apr 2011
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Potwierdzam, dwie turbiny na dwóch oddzielnych wałach

  Termin "swobodna turbina" odnosi się do budowy sekcyjnej silnika turbinowego. Są w nim dwie sekcje turbin; jedna, zwana sekcją turbiny kompresora, która napędza kompresor silnika i akcesoria (generator, pompy oleju, paliwa...); i druga, składająca się z pojedynczej turbiny napędu (power turbine), która napędza sekcję napędu i śmigła. Sekcja turbiny napędu nie ma żadnego fizycznego połączenia z turbiną kompresora. Obie turbiny są zamontowane na oddzielnych wałach, kręcą się w przeciwnych kierunkach i są napędzane przez przelatujące przez łopatki gazy.
  (KAC 90 Pilot Training Manual)

  wolf and Craviec like this.
  Po drugiej stronie marzeń znajdują się wyrzeczenia.

 17. #17

  Dołączył
  Nov 2009
  Mieszka w
  Basingstoke, UK

  Domyślnie

  Witam

  I tak od pytania o wobbly prop, zasady poslugiwania sie i powierzchowna budowe doszlismy do budowy turbiny swobodnej i wzorow na moc silnika trbinowego itp.
  To sie nazywa kompleksowa odpowiedz na dobrze zadane pytanie.
  Oby wiecej takich pytan, a nie tych z typu "chce byc pilotem isc na pilotaz, ale niewiem czy sie dostane, wiec czy jest sens robic PPL'a"
  Pozdrawiam
  Lukasz

 18. #18
  Awatar kobuch

  Dołączył
  Dec 2010
  Mieszka w
  Isle of Man

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Craviec Zobacz posta
  Czyli są dwa wały i dwie turbiny?
  Craviec, musisz koniecznie znaleźć materiały na ten temat bo jak będziesz zdawał AGK to spodziewaj się że kilka pytań z tego na pewno będzie

 19. #19

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Kobuch, dzięki za wskazówkę - z takimi doskonałymi odpowiedziami jak ta DCTunlimited powyżej będę miał zdecydowanie ułatwione zadanie

 20. #20

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie


  Polecamy

  Jeszcze jedno pytanie co do nomenklatury angielskiej - czy variable pitch propeller i constant speed propeller to synonimy?

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •