Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
Like Tree1Likes
 • 1 Post By lh350

Wątek: PPL(A) na Śląsku

 1. #1

  Dołączył
  Jan 2011

  Question PPL(A) na Śląsku


  Polecamy

  Cześć!
  Temat pewnie oklepany ogółem, lecz nie umiem znaleźć tu żadnego odnośnie Śląska (a już na pewno nie aktualnego...).
  Czy był tutaj ktoś kto robił w niedawnym czasie/robi/poleca (niepotrzebne skreślić) PPLkę na Śląsku?
  Do wyboru trochę tego jest (EPKM, EPKW, EPRU, EPGL). Do tego jeszcze zostaje wybór aeroklub/prywatna szkoła.

  Rozmawiałem trochę z pilotami liniowymi ostatnimi czasy (bo popracowałem trochę jako stewa) i opinie są różne, mieszane, często nawet sprzeczne, a z reguły przestarzałe/nieaktualne.

  Teoretycznie wyborem powinien być Muchowiec bo jest najbliżej, ale jest też najdroższy i o nim także słyszałem opinie z każdego bieguna. Od bardzo dobrych, po odradzające po całości (choć zawsze wiadomo, że prawda leży po środku).

  Ktoś jest na tym etapie, że przechodził niedawno szkolenie? Mam uzbieraną wymaganą sumkę. Powiedzmy, że co do grosza po taniości nie chcę jechać (choć umówmy się, że mój budżet ograniczony jest do ok. 35-37 tysięcy zł) , ma być dobrze, przyjemnie, profesjonalnie.

  Dobrze byłoby na zimę machnąć teorię, żeby na wiosnę zacząć latać i zdać to jak najszybciej.

  Z góry dzięki!

 2. #2

  Dołączył
  Sep 2016

  Domyślnie

  Cześć!

  Ja osobiście robiłem PPL(A) oraz nalot na Muchowcu i obecnie po dwóch latach latania tam stanowczo odradzam. Dlaczego?
  - Wiecznie spóźniający się i "mający czas na wszystko" instruktor (min. 1 - 2h czekania na każdy lot). Oczywiście zero informacji o tym, że się spóźni. Drugi instruktor(ka) choć może bardziej punktualna, to z mało sympatycznym charakterem.. Ale co kto lubi.
  - Brak szacunku dla uczniów, a potem pilotów latających samodzielnie - nie informowanie ich z wyprzedzeniem o tym, że samolot trafił do przeglądu bądź też ma usterkę. Zazwyczaj po przyjeździe na lotnisko okazywało się, że marnowało się tylko swój czas na dojazd bo samolot nie latał, o czym nikt nie był łaskawy poinformować wcześniej, bo po co?
  - W przypadku samodzielnych lotów porannych - często zdarzało się, że pomimo rezerwacji samolotu, po przyjeździe na lotnisko nie było jeszcze nikogo, kto mógłby otworzyć hangar, zatankować samolot i udostępnić nam go do lotu co oznaczało długie czekanie, aż ktoś się w końcu zjawi, a jednocześnie rozwalało grafik lotów na cały dzień.
  - Organizacja lotów samodzielnych w ramach kursu PPL(A) także wołała o pomstę do nieba,
  - Notoryczne problemy z prawidłowym rozliczaniem lotów i proszenie się tygodniami o skorygowanie błędów,
  - Wieczny bałagan w papierach, załatwienie czegokolwiek w rozsądnym czasie niemal niemożliwe,
  - Trudności w rezerwowaniu lotów i instruktorów (do niedawna jeszcze, trzeba było siedzieć przed komputerem na dwa tygodnie przez lotem i o północy postarać się wyprzedzić w "klikaniu" innych by coś zarezerwować. Teraz może jest trochę lepiej, bo mniej ludzi chętnych do latania w AŚ.
  - Flota w średnim stanie - trzy małe Cessny to muzeum techniki. Pozostałe dwie C172 lepsze, jednak nie ma żadnego samolotu, w którym wszystko by działało. Ostatnio niedziałający paliwomierz czy też wskaźnik EGT w dużej Cessnie (oba pokazujące co im się spodoba) to nic nadzwyczajnego, nie wspominając juz o takich "luksusach" jak autopilot. Ale nie odniosłem też wrażenia by ktokolwiek tam dbał jakoś wyjątkowo a stan floty, więc nie ma się specjalnie co dziwić.
  - Stan infrastruktury lotniska również nie powala. Pas betonowy choć dość długi i szeroki, to dziurawy jak ser. Lądowanie i start to jeden wielki łomot. Drogi kołowania trawiaste i nierówne. Samo podejście do pasa też nie najciekawsze bo i od strony 05 i od 23 wysokie drzewa. Więc latem, gdy jest gorąco (szczególnie na małych Cessnach) można się nieźle napocić przy starcie obserwując prędkościomierz i zbliżające się korony drzew.
  - Prawda jednak jest też taka, że to jaką ludzie mają opinię zależy od tego z jakim instruktorem latali. Tak się akurat składa, że ja latałem z wiecznie spóźnialskim i kompletnie niezorganizowanym. Podobne odczucia jak ja, mają także moi znajomi, którzy latali z tą samą osobą. Ale znam też takich którzy trafili na fantastycznego instruktora i ich ocena jest diametralnie inna. Problem polega tylko na tym, że owy świetny instruktor odszedł i obecnie lata w Kaniowie, co także pokazuje jakość i sytuacje na Muchowcu.
  - O jakości, a raczej jej braku, niech świadczy także fakt, że spora część osób mających własne samoloty i trzymające je w hangarach, wyniosła się z nimi na EPKW.
  - Na plus zasługuję jedynie Mechanik, od którego można wiele rzeczy się nauczyć i który robi wszystko by cała ta flota jeszcze jako tako latała.

  Na marginesie, słyszałem także opinie, iż delikatnie mówiąc "bałagan" jest synonimem aeroklubów. Czy tak jest we wszystkich? Nie wiem, bo kontakt miałem tylko z jednym i akurat ten Śląski to potwierdzał. Może znajdą się inne osoby, które latały/latają w innych aeroklubach i się wypowiedzą.

  Co do Kaniowa i FC Flyers również mogę podzielić się opinią:

  - w FC Flyers robiłem szkolenie VFR NOC z kapitalnym instruktorem, którego poznałem jeszcze za czasów Aeroklubu Śląskiego (ten o którym była mowa powyżej), obecnie z wielką chęcią latam z nim dalej oraz buduję nalot. Mogę powiedzieć tylko jedno: Rożnica pomiędzy Muchowcem a Kaniowem jest gigantyczna na rzecz Kaniowa. Przede wszystkim, latanie stało się wyłącznie przyjemne. Zorganizowany i punktualny instruktor, z chęcią dzielący się wiedzą.
  - Zero problemów natury organizacyjnej - informowanie o dostępności samolotów itp. rzeczach z wyprzedzeniem. Brak problemów z rozliczaniem.
  - Infrastruktura lotniska świetna - asfaltowy, gładki pas ze stałym oświetleniem do lotów nocnych (!), drogi kołowania i płyta postojowa również asfaltowe, porządne oznakowania dróg, hangary również na światowym poziomie (ten na Muchowcu przypomina natomiast bardziej starą rozlatującą się stodołę). Generalnie można powiedzieć, iż Kaniów to takie lotnisko kontrolowane tylko w mniejszej skali. Ok - widzę jeden mały minus: droga startowa ma obecnie 700m. Może i trochę krótka, ale po kilku lotach okazuje się, że w zupełności wystarcza, natomiast w przyszłym roku zostanie przedłużona do ponad 1km.
  - fajne samoloty, dobrze utrzymane.
  - Świetna atmosfera.

  Jedyne czego żałuję, to że z FC Flyers zacząłem latać dopiero teraz. Mogę tu szczerze polecić ten ośrodek, choć sam obecnie mam do Kaniowa godzinę jazdy czyli o jakieś 40 minut dłużej w jedną stronę niż na EPKM. A mimo to warto, szczególnie jeśli przyjdzie komuś czekać na Muchowcu na instruktora bądź samolot.

  Jeśli chodzi o EPRU i EPGL to nie mogę wypowiedzieć się nt. szkolenia, jednak mogę podzielić się wiedzą nt. lotniska.
  Otóż Gliwice (choć podobno mają w planie mieć pas utwardzany), obecnie mają trawiasty, co stanowi o tyle przeszkodę, iż zimą i w okresie kiedy często pada, lotniska trawiaste są często nieczynne, ze względu na podmokły pas, co skutecznie wydłuża szkolenie. Doszły mnie również słuchy, iż podobne problemy jak na Muchowcu były także i na EPGL, czego skutkiem miało być odwołanie ze swojej funkcji pewnych osób.
  Jeśli chodzi natomiast o Rudniki, to faktycznie pas jest bardzo fajny. Może nie tak gładki jak w Kaniowie za to bardzo długi i szeroki z łagodnym podejściem i praktycznie brakiem przeszkód. Drogi kołowania także betonowe. Co do floty i innych aspektów nie mogę się tu akurat wypowiedzieć.

  Na koniec mogę powiedzieć tylko tyle: szkolenie lotnicze ma to do siebie, że jest uzależnione od wielu czynników. Na pewne można mieć wpływ (takie jak instruktorzy, szkoła, flota itp. poprzez ich wybór), a na inne takie jak pogoda już nie (a ta często daje się we znaki i krzyżuje plany). Dlatego nie można z góry zakładać, że szkolenie potrwa tyle i tyle. Często trwa dłużej niż byśmy chcieli choć bywają wyjątki. Dlatego w wyborze szkoły/aeroklubu trzeba uwzględnić także inne czynniki takie jak bardzo często dojazdy na lotnisko itp. by to wszystko miało ręce i nogi.

  Jeśli masz czas, to proponuje zrób sobie wycieczkę po tych ośrodkach, które Cię interesują. Pogadaj, pooglądaj, przypatrz się z boku. Może też zagadasz kogoś kto akurat lata i coś powie. To także dużo daje.

 3. #3

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  No mamy nowy rok i jak może wie ktoś jak sytuacja wygląda?
  Teorie najbliżej. A praktykę, to Kaniów ponad Muchowcem?

 4. #4
  Awatar Rosenzweigova

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  6 ft under the rainbow

  Domyślnie

  Powyższy spec od czarnego PR-u pewnie poleciłby Ci wyłącznie Kaniów, ale ja proponuję podjechać, pogadać, zobaczyć z bliska jak to wygląda. Nie taki Muchowiec straszny jak go niektórzy malują I nie wiem gdzie masz bliżej, ale odległość przy praktyce mimo wszystko też weź pod uwagę.


 5. #5

  Dołączył
  Sep 2016

  Domyślnie

  Owszem, moge polecić Kaniów bo jest dobry i myślę, że każdy kto tam miał okazję polatać wie o czym mówię. Natomiast niewątpliwie są tez inne ośrodki równie fajne na terenie kraju.


  Co do Muchowca, podtrzymuje jednak dalej opinie i dalej odradzam. Nie zmieniło się nic na lepsze. Instruktor jak się spóźniał tak się spóźnia i tym samym ma w nosie Was i Wasz czas.


  Pas betonowy jest obecnie mocno skrócony z uwagi na remont, a jego stan jest fatalny. Zresztą jak tylko za chwile zostanie wyłączony z użytku i do dyspozycji będzie jedynie trawa to tym bardziej zrobi się ciekawie. Już teraz przy tej temperaturze samoloty nie latają (szczeglónie małe Cessny) bo nie dają rady, a co dopiero będzie jak zostanie trawa.


  Zresztą obecnie z 7 samolotów latają 3, w tym jeden złom, do którego nawet ci, którzy sa przyzwyczajeni nie chcą wsiadać:


  http://bezpieczenstwo.dlapilota.pl/s...0722_album.pdf


  Pozostałe samoloty nie lepsze.
  Bajzel w aeronecie nadal panuje - system liczy jak chce i doproszenie się Dyrektora o korekte trwa tygodniami, bo albo to robi specjalnie albo mu się nie chce, zresztą nie ma też w zwyczaju odpisywać nawet w regulaminowym terminie. Poza tym, kto by się tam jakimś regulaminem przejmował. Bo i po co. Tak więc radzę dobrze sprawdzać na bieżąco co system policzy.


  Śmiało, pogadajcie z pilotami, którzy tam jeszcze latają. Nie z instruktorami, nie w wyszkoleniu, a ze zwykłymi pilotami.


  To są Wasze pieniędzą i czas. Ale jeśli chcecie sie użerać z instruktorem, który ma to w nosie i Dyrektorem, który nawet nie próbuje udawać, że mu zależy, to już Wasza sprawa...
  Pyro1 likes this.

 6. #6

  Dołączył
  Jun 2017

  Domyślnie


  Polecamy

  Z racji, że jest to mój pierwszy post na forum, które czytuję jednak co prawda od dłuższego czasu, chciałem przywitać Szanownych Kolegów.

  Odnośnie niniejszego tematu chciałem zapytać czy może ktoś z Was w najbliższych miesiącach planuje rozpocząć szkolenie PPL(A) w FC Flyers w Kaniowie? Sam jestem już bardzo bliski tej decyzji, w związku z czym zamierzam wybrać się na lotnisko, zrobić rekonesans i porozmawiać z szefem wyszkolenia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które mam - czy ktoś z Was miałby ochotę dołączyć i wybrać się tam wspólnie obmyśliwszy wcześniej wszystkie kwestie, o które warto dopytać?

  Kolejną kwestią jest szkolenie teoretyczne - czy jest na forum ktoś, kto robił teorię w formie stacjonarnej w FC Flyers właśnie? Podchodziłem do podobnego początkiem roku w trybie zaocznym, ale ta forma akurat do mnie nie przemawia. Co więcej bliskość lotniska (około 3 km) powoduje, że problem dojazdu (jego kosztów i czasochłonności) nie odgrywa dla mnie roli i wolałbym "konwencjonalne" szkolenie.

  Ostatnie już pytanie - czy Kaniowie szkolenie praktyczne prowadzone jest wyłącznie przez wymienionego już parokrotnie w tym wątku instruktora z Muchowca? Takie wrażenie odniosłem czytając wcześniejsze wpisy, a byłem przekonany, że mają więcej instruktorów.

  Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •