Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
Like Tree7Likes
 • 2 Post By jonizator_steroidalny
 • 5 Post By Ola

Wątek: FAA PPL Standalone w USA , Floryda ?

 1. #1
  Ola
  Ola jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019
  Mieszka w
  Wrocław EPMR

  Domyślnie FAA PPL Standalone w USA , Floryda ?


  Polecamy

  Cześć

  W ramach urlopu wakacyjnego rozważam zrobienie PPL w USA. Nie chcę "dodawać" mojej przyszłej PPL'ki do FAA PPL. Chciałabym ją zrobić od "zera" - tj zdać egzamin teoretyczny i potem praktyczny przed certyfikowanym egzaminatorem w USA.

  Jest kilka firm które się specjalizują w tego typu działaniach - dostałam ofertę na 40 h (w tym 10 solo) na 8300USD + egzaminy (ca 800$) + TSA (260USD).

  I teraz pytane: czy ktoś robił taką licencje i czy może polecić jakieś szkoły ? Niekoniecznie wyspecjalizowane w "international" ?
  Mam też obawy czy akurat pogoda na Florydzie jest najlepsza w lipcu / sierpniu - jak tam kiedyś byłam to było często wietrznie i burzowo w tym czasie.

  pozdrawiam
  Ola

 2. #2
  APW
  APW jest nieaktywny

  Dołączył
  Dec 2016

  Domyślnie

  Ola, czy możesz podać dane podmiotu, który przedstawił ci tę ofertę?
  Zawsze postępuj uczciwie. W ten sposób jednych zadowolisz, a innych zadziwisz. - Mark Twain

 3. #3
  Ola
  Ola jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019
  Mieszka w
  Wrocław EPMR

  Domyślnie

  Cześć
  Nie chcę podawać konkretnych nazw - jak wpiszesz w wyszukiwarce "ppl licence in florida" to wyskoczy Ci wiele szkół - w tym "moja"
  jedna z nich też ma fajną reklmę "Our Accelerated Private Pilot License course can be completed from scratch in as little as 21 days!"  Pozdrawiam
  Ola

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2011
  Mieszka w
  Wrocław, Poland, EPWS

  Domyślnie

  dopytam a czemu tak? co to daje?

 5. #5

  Dołączył
  Jun 2017

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Ola Zobacz posta
  (...) Nie chcę "dodawać" mojej przyszłej PPL'ki do FAA PPL.(...)
  Możesz wyjaśnić mi, jako jeszcze laikowi w temacie, co oznacza to sformułowanie (piszę na serio, bez żadnego wyśmiewania, po prostu nie mam pojęcia o co chodzi)?

  Druga kwestia - czy zrobienie skumulowanego szkolenia w 21 dni jest rozsądnym rozwiązaniem ze względu na nabywanie i utrwalanie umiejętności, co przekłada się w późniejszym czasie na bezpieczeństwo? Wydawało mi się, że nauka taka powinna stanowić pewien dłuższy proces, a takie natężenie nowych wiadomości i przyswojenie nowych umiejętności jest chyba zbyt intensywne. Ale mogę się mylić.

 6. #6
  Ola
  Ola jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019
  Mieszka w
  Wrocław EPMR

  Domyślnie

  Cześć Adam
  Zwyczajowo robi się tak że mając europejską PPL'ke poprzez odpowiednie procedury ( głównie urzędowe) możesz otrzymać licencję FAA PPL - tylko ona będzie "piggybacked" , czyli ważna tylko wtedy gdy ważne jest nasze uprawnienie z Europy zobacz: Jak dostać licencję FAA mając polską PPL(A)? | Lotnicze przygody w USA .

  Drugi sposób to tzw standalone FAA PPL czyli przechodzisz całą procedurę od 0 do PPL w usa .Możesz to zrobić wg part 141 ( "usystematyzowana" szkoła , wykłady, sztywny program szkolenia ) lub wg tzw Part 61 - gdy tok szkolenia jest indywidualny.
  Masz tam egzamin pisemny z teorii + egzamin praktyczno-teortyczny tzw."ride check". Z tego co wiem w minutę później po zdanym egzaminie masz już uprawnia i możesz latać sama/sam

  Czyli robisz to jak to robią zwykli amerykanie. I masz normalna amerykańską licencję niezależną od polskiej.
  ( Na bazie której teoretycznie mogę uzyskać naszą od ULC ( egzamin z kilku przedmiotów + 100 godzin lotu)

  Twoje drugie pytanie czy 21 dni to dobry pomysł, tak to raczej nie jest dobry pomysł - tak jak sam napisałeś. Osobiście nie wyobrażam sobie bezpiecznego latania po 21 dniach. Myślę jednak że jeśli ktoś ma "smykałkę' to może mu to wystarczyć i resztę doświadczenia zrobi sobie sam.

  Ja robię swojego LAPL'a od kwietnia , zostało mi kilka godzin do wylatania. Mam nadzieje przed wylotem do USA mieć już zdany egzamin LAPL tu w Polsce. Teorii amerykańskiej własnie się uczę (Europejską mam już zdaną).

  Teraz czekam na clearance z TSA - każdy kto chce robić PPL w USA musi to przejść sprawdzenie czy nie jest zagrożeniem dla US ( 130$+ fingerprints w USA (ca $100) ) .

  Pozdrawiam
  Ola

 7. #7

  Dołączył
  Mar 2011
  Mieszka w
  Wrocław, Poland, EPWS

  Domyślnie

  Proszę opisz różnice takie istotne dziękuję

 8. #8
  Ola
  Ola jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019
  Mieszka w
  Wrocław EPMR

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez supermajku Zobacz posta
  Proszę opisz różnice takie istotne dziękuję
  Cześć ,
  nie wiem za bardzo jakie różnice Ciebie interesują.
  Różnice w szkoleniu , różnice w PPL'kach , w egzaminach ?
  Co do zasady jestem nowa w temacie latania i za bardzo się nie znam , dopiero zaczęłam swoją przygodę z lataniem ..
  Pozdrawiam
  Ola

 9. #9

  Dołączył
  Sep 2013

  Domyślnie

  Hej.
  Cena wygląda na atrakcyjną, nawet jeśli szkolenie było by prowadzone na C152.
  Należy się liczyć z tym że te 40h to absolutne minimum i z doświadczenie wiem że raczej nie kończy się na tych 40h.
  Samo latanie w Stanach to super przygoda, niestety później ciężko wrócić do latania w Polsce (Europie)- szybko można przyzwyczaić się do dobrego

  Adam
  Ola and supermajku like this.

 10. #10
  Ola
  Ola jest nieaktywny

  Dołączył
  Mar 2019
  Mieszka w
  Wrocław EPMR

  Domyślnie


  Polecamy

  Cześć , Mały "follow up"
  Pisze te słowa siedząc na lotnisku w Miami i czekając na bording LO30
  W skrócie : nie udało mi sie przystąpić do egzaminu i zrealizować celu jakim było uzyskanie niezależnej licencji FAA PPL

  W czerwcu 2019 zaczęłam sie rozglądać za szkołą w USA która by mnie szybko przeprowadziła do FAA PPL (jestem/byłam w trakcie polskiego LAPL, 30 godzin wylatane, pozostały solo nawigacyjne).
  Jedna ze szkół z Flroydy była była responsywna i zdobyła moje zaufanie. Wpłaciłam zaliczkę 1000$, wypełniłam papiery do TSA i kupiłam bilet Wro->Waw->Mia , całość pobytu na miejscu pełne 24 dni , wypożyczyłam samochód, AirBnB , karta SIM (AT&T- średnio polecam tylko HSDP).
  Pierwszy problem jaki wystąpił to brak odpowiedzi ze strony TSA. Teoretycznie powinni odpowiedzieć w ciągu 5 roboczych dni.
  Byłam już w stanach i nie mogłam latać bez ich formalnej zgody. Dopiero po tygodniu wysłali info że mogę przystąpić do skanu odcisku palców. Udało mi się przekonać jedną z firm by mnie zeskanowali "na cito"- pojechałam do Orlando na 12.00 i o 16.00 otrzymałam maila że formalnie mogę zaczynać szkolenie. (Aplikacja 160$+100$ odciski + 40$ za pobranie odcisków)
  Tak czy siak straciłam 7 dni

  W międzyczasie zrobiłam tzw Medical Third Class (100$)- trwało około 40 min ze wszystkim .. Zupełnie inna bajka niż badania na LAPL w PL ( 5 godzin). Badanie moczu , wzroku , pukanie odruchy , wywiad - po 5 min miałam wydruk z wpisem do centralnej bazy.

  Moja szkoła wystąpiła też do tzw IACRA o tzw "Temorary Airman Certificate" - ważny przez 120 dni i umożliwający mi samodzielne loty szkolne.
  Tu był wg mnie paradox prawny bo miałam już licencje na której jasno stało że mogę latać ( z medical , photo ID etc) , lecz nie miałam TSA o którym w licecji nie było ani słowa.

  W tym okresie mocno uczyłam się też do tzw "FAA written" . Jest 60 pytan 2.5h.
  Miesiąc wcześniej zdałam w naszym ULC teorie LAPL/PPL - na 85-100%. Wiec opisze różnice.
  Bardzo mało o człowieku , żadnych reanimacji etc,Dużo praktycznych zadań nawigacyjnych - jest cała książka z suplement 40 stron gdzie są mapy tabele etc i pytania z testu odnoszą sie do tej wydrukowanej książki. Czyli kalkulator , linijka , kątomierz i walka ..
  Sporo pytań prawnych , inne klasy powietrzne , róznice w pytaniach pogodowych etc. W praktyce z wiedzy polskiej wykorzystałam tylko 50%.
  Uczyłam sie z fajnej aplikacji typu Boruch - tylko płatna ca 10Euro - 790 pytań, dobre pokrycie .
  Sam egzamin (165$)- mały pokoik ( było ich 20) biureczko , aplikacja lata 90. Kamera w rogu . całkiem przyjemnie
  Do zaliczenia wymaga się 70% , mi się udało na 93% Nawet przeszli mnie trochę pooglądać bo to ponoć jest rzadkie ..

  Co do samych lotów. W PL latałam na C150, tutaj Piper PA - 28 -161 Warior z lat 80.
  Całkiem fajny samolot , stabilny , silnik sporo większa moc , GPS ( nie glass ).
  Różnice w szkoleniu :
  Skrupulatne egzekwowanie sprawdzania checklisty - Przed lotem, przed kołowaniem,Brefing,przed startem , po starcie, w locie, przed lądowaniem i po lądowaniu Ponoć jak ktoś tego nie robi to oblewa "check ride".
  Wpisy do Logbooka , Kazdy lot odnotowany i podpisany przez instruktora / włącznie z jego numerem, datą ważności i co było robione.
  Po każdym locie omówienie co było ok a co wymaga poprawy.
  I teraz uwaga na pułapkę w którą wpadłam :
  1) Miałam 3 instruktorów - każdy szkolił inaczej i inaczej wymagał realizacji manewrów , jasne cel był zawsze ten sam - jednak by się dostosować do konkretnego musiała minąć godzina ( czyli 3 h w "plecy" bez postępów) Teraz bym wymagała "gwarancji" jednego instruktora.
  2) Mimo iż miałam napięty grafik lotu , firma jakoś za bardzo się tym nie przejmowała i średnio latałam tylko 1,1-5 h dziennie ) było to bezpośrednią przyczyną nieprzystąpienia do egzaminu.
  Teraz bym wymagała konketnej oferty na realizację 30 godzin pod rygorem braku płatności ( coś w tym stylu). Oni po prostu zarabiali na mnie i nie do końca zależało im na całośćiowym "dowiezieniu" tematu.

  Sam egzamin "check ride" trwa ok 5 godzin i składa sie z cześci ustnej 2-3 h i samego lotu ( ca600$) . Im mniej punktów z pisemnego tym więcej trzepania na ustnym (na protokole z pisemnego są wypisane pytania na którym poległam - 4 sztuki).
  Postawowym problemem jest jednak że terminy egzaminów szkola musi rezerwować z 4 tygodniowym wyprzedzeniem - i nie można ich potem przesunąć. Wiec jak jest zła pogoda czy coś to Twój problem
  Przed CheckRide Twój instruktor robi Ci własny egzamin czy trzymasz parametry w tzw ACS Airman Certification Standards.

  Samo latanie na Florydzie w lecie jest w sumie ok :
  1) Strasznie gorąca - zanim uruchomisz silnik w samolocie jest 50C i jesteś cała mokra, prysznic i pranie ciuchów codziennie ..
  2) pogoda strasznie niestabilna - burze dalsze i bliższe codziennie w okolicach południa
  3) za to praktycznie nie miałam turbulencji , w sumie spokojnie.
  4) Moje lotnisko to malutkie "miejskie" w małej miejscowości - ale dwa piękne długie betonowe pasy / równe jak stół / rewelacyjnie oznakowane (robiłam low-pass we WRO to wygląda tak samo) . Jeden z pasów super oświetlony - włączasz klikajac nadawanie 5 razy w ciągu 5 sekund.
  5)Zgłaszanie przez radio całego trafic pattern , "after departure", "crosswind" "downwind" "base" , "final"
  6) Automatyczny AWOS
  7) Bez wieży
  8) samoloty na płycie postojowej , wiązane, bez hangaru
  9) codziennie były skoki spadochronowe - ale jakoś nikt nikomu w drogę nie wchodził.
  10) Loty VFR w nocy - coś pięknego - miasta, burze i błyskawice chmura-chmura , oświetlone lotnisko lądowałam 60mil od naszego.
  11) Leciałam kilka razy cross-country z ATC i miałam prowadzić korespondencje by uzyskać "flight following" . Poległam ... Ilość rozmów w radiu i szybkość z jaką trzeba zmienić freq mnie "zajechała" - Fakt byliśmy już w obszarze Orlando jednak z radia lał sie nieustanny potok słów - ciężko mi było wyłowić czy jestem wywoływana ( szybki angielski + akcent + ogromna liczba danych + ogromna liczba samolotów , brrr)
  12) Przeciągnięcia - Power ON Stall i Power Off Stall - uwielbiam

  Koszty 1h 150$ + 70$ /h instruktor . Uwaga gdy lecisz solo płacisz tylko 150$. Gdy masz już PPL placisz 130$ ( brutto)

  Inne :
  Nie miałam problemów z dogadywaniem się - mój angielski to C1 ( tak myślę )

  Mimo iż nie osiągnęłam postawionego sobie celu , jestem bardzo zadowolona - miałam perfekcyjne wakacje - dużo sie nauczyłam - w sumie wylatałam około 20h
  W wolnym czasie pojechałam do NASA space center ( straszne kolejki w środku 75$ z parkingiem) .
  Widziałam z oddali (40mil) start SpaceX falcon - rewelka - żadne zdjęcia nie oddają tego fenomenu.
  Zwiedziłam kilka outletów - kupiłam fajne ciuchy . Byłam w typowym sklepie dla pilotów i też kupiłam sobie lotnicze gadżety.
  Zrobiłam też sobie stratux'a i go przetestowałam z apliacją avare - w USA działa super ( bez netu masz pogodę, notami, pirepy etc) .

  Na pewno o czymś zapomniałam - najwyżej dopiszę póżniej
  Postaram się też odpowiedzieć na pytania.

  pozdrawiam
  Ola
  P.S. boarding sie zaczął

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •