Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
Like Tree2Likes
 • 1 Post By jordanj
 • 1 Post By jordanj

Wątek: Uzupełnianie logbook'a - loty IFR.

 1. #1

  Dołączył
  Dec 2013

  Domyślnie Uzupełnianie logbook'a - loty IFR.


  Polecamy

  Cześć wszystkim.
  Rozpocząłem niedawno loty treningowe IFR, i pytanko: czy mogę wpisać sobie je do logbook'a jako IFR czy może fakt iż jestem podczas szkolenia niweluje takie działanie ? Czy rodzaj lotu wpisany w planie lotu ma tutaj znaczenie ?

  Pozdrawiam serdecznie.

 2. #2

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Oczywiście loty szkolne IFR to nalot IFR tylko nie dowódczy (DUAL). Rodzaj lotu (general/scheduled/non-scheduled/other) nie ma to żadnego znaczenia. Lecisz IFR, wykonujesz procedury i budujesz nalot niezależnie od tego czy jest to lot doskonalący, prywatnie na weekend czy w air taxi.
  Jeśli masz na myśli przepisy lotu, a piszesz rodzaj lotu to w przypadku lotu szkolnego IFR również plan lotu powinien być IFR. Jeśli jest inaczej to mamy delikatnie rzecz ujmując niespójność aby nie nazwać tego po imieniu - kryminał.

  Mowa oczywiście o module proceduralnym w szkoleniu IFR.

  BIFM (Basic Instrument Flight Module) to poprostu lot w zasłoniętej kabinie (analogicznie jak tzw. "ślepaki" w szkoleniu PPL ) czyli simulated IMC i z zasady tego się jako nalot IFR nie wpisuje - nawet instruktor nie musi być IRI czy FI.IR (ważne, ze ma FI.CPL) i samolot nie musi być certyfikowany do IFR. Powszechne jest robienie BIFM na Tecnam P2002
  klemenko likes this.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 3. #3

  Dołączył
  Dec 2013

  Domyślnie

  @jordanj dzięki za wyczerpującą odpowiedź. A jest możliwość wpisania SPIC IFR gdy lot był wykonany w przepisach I (plan lotu złożony na I ) oraz instruktor nie interweniował podczas wykonywanego zadania ?

  Pozdrawiam serdecznie

 4. #4

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie

  Nie, to jest wszystko dual. Program szkolenia do IFR nie przewiduje wykonywania lotów dowódczych do IFR (sprawdź program szkolenia swojego ośrodka, ale nie słyszałem o takim). SPIC możesz wpisać jako egzamin jeśli egzaminator nie interweniował i się pod takim wpisem w książce podpisze (mi się podpisał) oraz jak już masz uprawnienia i chcesz wziąć samolot do IFR celem wykonania lotów doskonalących, a ośrodek nie ma do Ciebie jeszcze zaufania i wstawia safety pilota/instruktora na prawy fotel.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

 5. #5
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jordanj Zobacz posta
  oraz jak już masz uprawnienia i chcesz wziąć samolot do IFR celem wykonania lotów doskonalących, a ośrodek nie ma do Ciebie jeszcze zaufania i wstawia safety pilota/instruktora na prawy fotel.
  No bezpiecznik nie będący IRI takiego czegoś napewno nie może podpisąć. Leci sie wtedy jako PIC i tyle, bezpiecznik będzie tylko nieformalnie w załodze podpowiadał. Nie ma opcji zrobić załogi 2 osobowej w układzie pilot-pilot (a nie uczen-instruktor) w samolotach które nie mają wpisanej załogi 2 osobowej.

 6. #6

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  EPPO

  Domyślnie


  Polecamy

  Dokładnie tak.
  Jeśli bepziecznik jest IRI i lot odbywa się w ramach ośrodka szkolenia lotniczego to można to rozpisać jako loty doskonalące SPIC.
  Jeśli bezpiecznik ma tylko uprawnienie IR to wówczas jest to zwykły PIC, a bezpiecznik nie ma nalotu. W momencie przejęcia sterowania przez bezpiecznika on ma nalot PIC, a Ty nie masz (dotyczy tylko tej części lotu, która była wykonywana przez pilota bezpieczeństwa).

  Z bezpiecznikiem bez uprawnień instruktorskich pojawia się jednak problem. Jak słusznie wspomniał PiotrekR tylko jedna osoba może być dowódcą. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia sytuacji w której pilot bezpieczeństwa przejmie dowodzenie lot będzie odbywał się niezgodnie z IUwL. W większości znanych mi samolotów IUwL posiada mniej więcej taki zapis: samolot wymaga załogi jednoosobowej, w której pilot dowódca zajmuje miejsce na lewym fotelu. Jest mało prawdopodobne abyście mieli możliwość zamiany miejsc w trakcie lotu. Szczególnie, że większość instrukcji posiada również inny zapis: w trakcie lotu z włączonym autopilotem dowódca powinien zajmować miejsce na lewym fotelu i być przypięty pasami bezpieczeństwa.

  W zasadzie, w kontekście lotów IFR samolot bez tych zapisów musiałby mieć w pełni powtórzony panel przyrządów po prawej stronie np. niektóre modele Piper Seneca i Mirage.
  PiotrekR likes this.
  Pozdrawiam,
  Jordan
  https://skyisthelimit.aero

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •