Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
Like Tree4Likes

Wątek: nowe egzaminy w ULC od kwietnia

 1. #1
  PMM
  PMM jest nieaktywny

  Dołączył
  Aug 2012

  Domyślnie nowe egzaminy w ULC od kwietnia


  Polecamy

  Witam,
  Planując sesje w 2013 natknąłem się na informacje ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego - Egzaminy teoretyczne) o wdrożeniu nowego rozporządzenia WE 1178 i w związku z tym zmiany pytań egzaminacyjnych (na bazę ECQB 1). Orientujecie się, czy tylko zmieni się baza pytań, czy też sposób przeprowadzenia wgzaminów teroetycznych (ilość pytań, czas, ilosć błędnych odpowiedzi, ilość podejść do każdego przedmiotu, ilość sesji, itp).
  Czy ktoś wie jak się ma ta nowa baza do aktualnie obowiązującej ?

 2. #2
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Kiedyś czytałem, że o ile ktoś nie zamknie wszystkich egzaminów z ATPL przed 8 kwietnia to część z nich trzeba będzie powtarzać, nie tyczy się to chyba wszystkich. Był też taki plan aby rozpatrywać każdy przypadek na podstawie daty wniosku o egzaminy ATPL (wg mnie tak by było lepiej). Nie wie jak to się skończyło ale jak ktoś planuje zdawać teraz ATPLa to trzeba to poważnie wziąć pod uwagę.

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Ma ktoś jakieś informacje jak będzie wyglądała ta baza w porównaniu do aktualnej?

 4. #4

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Craviec Zobacz posta
  Ma ktoś jakieś informacje jak będzie wyglądała ta baza w porównaniu do aktualnej?
  Pod adresem http://www.inac.pt/SiteCollectionDoc...nal_issues.pdf
  (Slajd 18) jest krótka informacja, że baza będzie przygotowana w oparciu o obecne CQB, 240 pytań nowych, razem pytań ok. 10250, więc wychodzi, że dramatu nie powinno być, pozdrawiam

 5. #5
  PayLOADer
  Goście

  Domyślnie

  Ja to się zastanawiam w takim razie czy jeżeli wykupiłem powiedzmy sobie bazę w e-ATPL to chcąc np. zdawać wg nowej CQB 01 od kwietnia czy te pytania faktycznie nie zmienią się a pojawią się po prostu dodatkowe, o których sobie w slajdach można wyczytać tj. czy jest sens się teraz uczyć "starej" bazy skoro będzie się zdawało nową ... damn!

 6. #6
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Jak zmieniali CQB z 14 na 15 to nie było dramatu, ludzie uczyli się ze starej bazy i zdawali.

 7. #7
  Awatar SAR37

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez PiotrekR Zobacz posta
  Jak zmieniali CQB z 14 na 15 to nie było dramatu, ludzie uczyli się ze starej bazy i zdawali.
  No i tu się z kolegą nie zgodzę... Przez około pół roku były cholerne problemy ze zdaniem, m. in. obu nawigacji, planowania lotu i osiągów. Udawało się nielicznym. Nikt nie wiedział z jakiego klucza są przydzielane pytania bo zdarzało się, że egzaminowany miał wszystko ze starej bazy lub wszystko z nowej. Do tego ten kosmiczny bałagan z załącznikami i wagą pytań.
  Dopiero w okolicach grudnia komputery stały się łaskawsze i udział obu baz danych w egzaminie został zrównoważony. Ogólnie jak zwykle: takie swojskie "jakoś to będzie" przy wprowadzaniu nowej bazy.
  ps. nawet po gruntownym przerobieniu dostępnych książek do ATPL-a był problem ze zdaniem przedmiotów bo stopień komplikacji pytań wzrósł a czas pozostał taki sam (ok. 2 min./pytanie).
  Ostatnio edytowane przez SAR37 ; 10-12-2012 o 10:16
  heliHansa

  "Największe zagrożenia dla Polski to nacjonalizm i klerykalizm"
  Jerzy Giedroyc


 8. #8
  PMM
  PMM jest nieaktywny

  Dołączył
  Aug 2012

  Domyślnie

  Chodzą słuchy, że od kwietnia będzie można tylko raz w danej sesji podejść do przedmiotu.

 9. #9
  Awatar kobuch

  Dołączył
  Dec 2010
  Mieszka w
  Isle of Man

  Domyślnie

  odświeżam wątek, czy ktoś wie jak od kwietnia będzie wyglądało pokrycie pytań w bazie ULC z bazą bristolGS ?

 10. #10

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Mnie w tym względzie uspokoił link podany powyżej: http://www.inac.pt/SiteCollectionDoc...nal_issues.pdf.

 11. #11
  Awatar kobuch

  Dołączył
  Dec 2010
  Mieszka w
  Isle of Man

  Domyślnie

  czyli 240 nowych pytań

 12. #12

  Dołączył
  Jun 2011
  Mieszka w
  LCJ

  Domyślnie

  O ile zmiany w bazie nie powinny być rewolucyjne o tyle sformułowanie "Multiple-choice questions" wydaje się być niepokojące, przynajmniej dla mnie . Ciekawe kiedy ULC wypowie się w sprawie nowych reguł i jak będą traktować osoby już dane przedmioty wg starych zasad.

 13. #13

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie

  Fakt, dramatu nie powinno być z nowymi pytaniami. Najprawdopodobniej będą to te same pytania, ew. inaczej sformułowane, poza tymi 240 oczywiście. Termin Multiple-choice faktycznie może przerażać, jednak osobiście mam nadzieję, że pytania z wielokrotną odpowiedzią będą teraźniejszymi pytaniami z wielokrotną odpowiedzią, tylko zamiast A) 1,3,5 B) 1,2,3 będzie A)1 B)2 itd. Co do zdanych już przedmiotów... generalnie prawo nie działa wstecz, tak więc wszystkie egzaminy już przez nas zdane powinny zostać zdane, a przynajmniej tak byłoby fair i tak powinno być, no a nowe to nowe, będą z nową bazą.

 14. #14
  Awatar kobuch

  Dołączył
  Dec 2010
  Mieszka w
  Isle of Man

  Domyślnie

  czyli jeżeli pójdę w marcu zdać 7 z 14 to już nie będę musiał zdawać tego ponownie ? Jest to potwierdzone ?

 15. #15

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie

  Nie, a przynajmniej ja takiej informacji nigdzie nie znalazłem. Aktualnie też zdaje egzaminy i staram się zdać jak najwięcej przed kwietniem, bo teraz wiem na czym stoję, a później będzie znacznie większa spontaniczność.

 16. #16
  ULC
  ULC jest nieaktywny
  Awatar ULC

  Dołączył
  Apr 2012

  Domyślnie

  Postaram się do konca tygodnia wszytsko Wam wyjaśnić.

 17. #17
  ULC
  ULC jest nieaktywny
  Awatar ULC

  Dołączył
  Apr 2012

  Domyślnie

  INFO dot. nowego prcesu egzaminowania.

  1. Kandydat będzie dopuszczany do egzaminu teoretycznego i przystępuje do tego egzaminu na podstawie wniosku o egzamin teoretyczny.
  2. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretycznego na licencje objęte Rozporządzeniem UE 1178 będzie ważne przez okres 1 roku (trzeba będzie rozpocząć zdawanie egzaminów w okresie ważności zaświadczenia).
  3. Zasady zdawania na licencje objęte Rozporządzeniem UE 1178 są takie same dla wszystkich rodzajów licencji, co oznacza: 4 podejścia do przedmiotu, 6 sesji i 18 miesięcy na zdanie całego egzaminu.
  4. Zgodnie z AGM do 1178 w jednej sesji można podejść do danego przedmiotu tylko raz.
  5. Złożenie wniosku przed 8 kwietnia uprawnia do przystępowania do egzaminów na „starych” zasadach.
  6. Po 8 kwietnia przewiduje się wprowadzenie nowej bazy pytań ECQB01 (jest to wersja ewolucyjna poprzedniej bazy CQB-15 i na ok. 10 000 pytań dodano ok. 200 nowych tj. ok. 2% ) .
  7. Egzaminy (przedmioty) zdane na podstawie obecnej bazy (CQB15) nie będą musiały być powtarzane po zmianie bazy pytań.
  8. W przypadku niezdania egzaminu jako całości (złamania jednego z warunków zdawania) należy przejść dodatkowe szkolenie w ośrodku szkolenia w przypadku chęci ponownego podejścia do egzaminów. Dotyczy to wszystkich licencji objętych Rozporządzeniem UE 1178.
  9. Zgodnie z ARA do 1178 korzystanie z niedozwolonych materiałów podczas egzaminu skutkować będzie niezaliczeniem całego egzaminu i karencją 12 miesięcy przed ponownym przystąpieniem do egzaminu. Zapisy te dotyczą wszystkich licencji objętych Rozporządzeniem UE 1178.
  10. Zmianie ulegnie okres ważności egzaminów teoretycznych dla licencji SPL i BPL i wynosić będzie 24 miesiące (wcześniej egzaminy na PL(G) i PL(FB) były ważne 12 miesięcy).

 18. #18
  Awatar Liveed

  Dołączył
  Sep 2010
  Mieszka w
  EPWA/WAW

  Domyślnie

  Jeszcze takie pytanko odbiegające trochę od tematu do ULCu: czy teoria PL(G) zdana w maju 2012r. będzie ważna po 8. kwietnia 12 miesięcy (tj. do maja 2013) czy jej ważność zostanie przedłużona na 24 miesiące (maj 2014)?

 19. #19
  Awatar kszyhu77

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  EGKB / BQH

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez bedmi Zobacz posta
  Termin Multiple-choice faktycznie może przerażać, jednak osobiście mam nadzieję, że pytania z wielokrotną odpowiedzią będą teraźniejszymi pytaniami z wielokrotną odpowiedzią, tylko zamiast A) 1,3,5 B) 1,2,3 będzie A)1 B)2 itd.
  Bedmi, termin multiple choice oznacza, ze masz mozliwosc wyboru jednej z kilku podanych odpowiedzi. I nie wazne czy jest to pierwszy czy drugi przyklad podanych przez Ciebie. Oba sa OK. Masz wybrac najbardziej poprawna odpowiedz. Jedna z wielu. W nowej bazie pytan w krajach przeprowadzajacych egzaminy wg nowych przepisow nadal znajdziesz pytania z odpowiedziami typu pierwszego

 20. #20

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie


  Polecamy

  Hmmm... cały czas wydawało mi się że chodzi o to że spośród 4 odpowiedzi możesz wybrać maksymalnie 4 odpowiedzi, minimalnie 1. Ale teraz po Twoim komentarzu trochę dłużej się zastanowiłem i doszedłem do wniosku, że chyba faktycznie masz rację. Tym bardziej , że nawet ULC nic o tym nie wspomniał, więc coś w tym musi być. Mój błąd, dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •