Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: IR -> CPL

 1. #1

  Dołączył
  Aug 2016

  Domyślnie IR -> CPL


  Polecamy

  IR - czy warto go zrobić przed licencją CPL, z przyczyn czysto finansowych?

  Czy nalot, który zrobie podczas szkolenia do IR(SE), będzie się liczył do nalotu ogólnego, czyli wymaganego 150h TT aby rozpocząć szkolenie cpl? i czy bedzie sie tez liczyl do otrzymania licencji zawodowej gdzie jest wymagane 200h TT ?

  Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

 2. #2

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Nalot IR liczy się z do nalotu TT. Czy z czysto finansowych przyczyn się oplaca? Tu pytanie - jeśli chcesz robić szkolenia w różnych ośrodkach (albo przynajmniej mieć taką możliwość) i nie podpisywać umowy IR+CPL - czyli płącić IR i ewentualnego ME z VAT to tak, po jeśli zrobisz najpierw CPL to dalsze szkolenia są i tak zwolnione z VAT.

  Jeśli chcesz robić IR+ME+CPL w jednym ośrodku, to tańsza jest wersja z CPL najpierw i do tego daje więcej godzin nalotu. Natomaist pamiętaj, że żeby otrzymać CPL, w momencie egzaminu musisz mieć min. 200 TT (a wtedy te dwadzieścia kilka godzin z IR i ME nie uwzględnisz bo ich nie będzie miał).

  PIotrek

 3. #3

  Dołączył
  Aug 2016

  Domyślnie

  Chodzi mi właśnie o jedna umowe w jednym osrodku na calosc ir/se/me/cpl.

  Rozumiem ze jak podpisze taka umowe na calosc to bedzie bez vat, bez wzgledu na to ktore szkolenie będZie pierwsze - liczy sie umowa na calosc.

  A Chcialbym latanie zaczac od ir/se aby te szkolne godZiny juz sie liczyly do TT.

  Rozumiem ze taka opcja jest mozliwa?


  Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

 4. #4

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie

  Pomyśl jeszcze nad jedną kwestią. IR to dość specyficzne latanie. Nie lepiej najpierw ogarniać o te x godzin lepiej samolot a dopiero później dokładać trudniejsze uprawnienia niż odwrotnie? Myślę, że więcej wyciągniesz z takiego IRa gdzie nie musisz się już tak skupiać na samolocie.

 5. #5

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Co do zasady, wszystkie ATO z którymi rozmawiałem, pod warunkeim zawarcia umowy IR+ME+CPL zwalniają wszystko z VAT niezależnie od kolejności.

  Bedmi, weź pod uwagę, że samolot wykorzystywany do IR to raczej nize c152 / żadnko c172, więc mało kto będzie miał ogarniętego dobrze Arrowa, Senekę, czy coś podobnego zaczynając IR.

 6. #6

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie


  Polecamy

  Domyślam się, ale liczy się też ogólne ogarnięcie w powietrzu. Wiem to sam po sobie. Inaczej latałem mając 50h a inaczej mając 250h. I nie mówię o tym samym typie statku powietrznego. Ale być może to kwestia indywidualna.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •