Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1

  Dołączył
  Mar 2017
  Mieszka w
  Sosnowiec

  Domyślnie Egzamin na Świadectwo Ogólne Operatora Radiotelefonisty w ULC - kilka pytań laika


  Polecamy

  Szanowni Państwo,

  zwracam się do Państwa w następującej sprawie. Prawdopodobnie niedługo(jeśli wszystko uda mi się dobrze zorganizować) będę uczestniczył w kursie teoretyczno-praktycznym przygotowującym do zdawania egzaminu na świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty lotniczego w Ośrodku Szkolenia Lotniczego. Jestem radioamatorem i lubię zdobywać nową ciekawą wiedzę z zakresu łączności - dlatego w ramach właśnie nowego ciekawego doświadczenia chcę odbyć wspomniany kurs operatorski i w perspektywie uzyskać odpowiednie świadectwo operatorskie. Ale do sedna...wiem, że od początku 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące świadectw radiooperatora, w tym również zmienił się urząd, który przeprowadza te egzaminy w służbie lotniczej.
  W związku z tym mam kilka takich może dość prostych acz ważnych pytań:

  1. Jak wygląda egzamin przeprowadzany przez ULC na samo świadectwo operatorskie w przypadku osoby, która chce zdawać tylko ten jeden egzamin i nie posiada żadnych kwalifikacji lotniczych ani też nie uczestniczy w żadnym kursie do licencji lotniczej
  2. Czy egzaminy w ULC w sesjach komputerowych podobne są w swej formie to egzaminów na prawo jazdy?
  3. Czy obecnie jest gdziekolwiek publicznie dostępna obowiązująca na egzaminach radiowych baza pytań? - przed 2015 rokiem, czyli gdy za wszystkie egzaminy operatorskie odpowiedzialne było UKE taka baza pytań egzaminacyjnych była dostępna(coś około 100 pytań ABC) - mam ją nawet zapisaną na komputerze. Czy ULC ją ,,przejął" i to z niej są generowane teraz egzaminy operatorskie a może mają jakąś swoją bazę? W pliku z harmonogramem sesji egzaminacyjnych w ULC znalazłem informację o ,,Krajowym Banku Pytań Egzaminacyjnych na świadectwo radiooperatora lotniczego" , co to takiego i czy gdziekolwiek jest dostępne?
  4. Czy istnieją jakieś podręczniki/publikacje zgodne z nowymi przepisami, które byłyby pomocne do nauki do egzaminu na świadectwo operatora radiotelefonisty w służbie lotniczej?
  5. Może ktoś z Państwa relatywnie niedawno zdawał właśnie wspomniany egzamin na świadectwo radiooperatora w ULC i mógłby podzielić się refleksjami, krótko opisać cały proces ,,przed, w trakcie i po egzaminie"

  ad.4. Egzaminowanie dla osĂłb ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w słuĹźbie radiokomunikacyjnej lotniczej - Urząd Lotnictwa Cywilnego - tutaj znalazłem załączniki do konwencji Chicagowskiej(kilkaset stron) - czy jest to wszystko gdzieś może zebrane w bardziej skompresowanej formie?

  I pytanie dodatkowe: Czy składając dokumenty o egzamin w ULC mogę dołączyć notarialnie poświadczoną kopię zaświadczenia z Ośrodka Szkoleniowego o odbytym kursie i wymaganej praktyce, czy musi być oryginał? Pytam pragmatycznie, gdyż chciałbym zostawić sobie w razie W możliwość ponownego aplikowania na egzamin bez konieczności powtórki kursu.

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc/odpowiedzi/informację
  Grzegorz K. SP9GMK

 2. #2

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez SP9GMK Zobacz posta
  chcę odbyć wspomniany kurs operatorski
  Odbyj. Uzyskasz odpowiedzi na pytania.

  Cytat Zamieszczone przez SP9GMK Zobacz posta
  Czy składając dokumenty o egzamin w ULC mogę dołączyć notarialnie poświadczoną kopię zaświadczenia z Ośrodka Szkoleniowego o odbytym kursie i wymaganej praktyce, czy musi być oryginał? Pytam pragmatycznie, gdyż chciałbym zostawić sobie w razie W możliwość ponownego aplikowania na egzamin bez konieczności powtórki kursu.
  Zaświadczenie przedstawiasz w oryginale, ULC sobie robi kopię i sam poświadcza.

 3. #3

  Dołączył
  Mar 2017
  Mieszka w
  Sosnowiec

  Domyślnie

  Aby nie zakładać kolejnego tematu i nie zaśmiecać forum pozwolę sobie dopytać w już istniejącym wątku.
  Otóż udało mi się odbyć wymagane przepisami prawa szkolenie teoretyczne i praktyczne do świadectwa ogólnego operatora radiotelefonisty w ośrodku szkolenia lotniczego. Szkolenie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze i zarówno informacje teoretyczne, jak też ćwiczenia korespondencji dużo mi dały nowych informacji. Odpowiedzi na większość postawionych w pierwszym poście pytań istotnie uzyskałem na szkoleniu. Pojawiły się jednak pewne kwestie, które dalej mi nie dają spokoju.
  1. Pan instruktor na szkoleniu powiedział, że obecnie egzaminy do świadectwa operatorskiego generowane są w ULC z puli pytań takich samych jak do przedmiatu łączność w pozostałych licencjach samolotowych. Polecał sobie ćwiczyć pytania na podstawie strony Testy LKE Symulator LKE pytania do licencji pilota PPL(A), PL(G) SPL, PL(FB) BPL, PPL(H), PJ, UHP a dokładnie zakładki ,,licencja PPL(A)" --> ,,Łączność". Podobno na egzaminach teoretycznych w ULC to właśnie z tej puli generowane są pytania do świadectw operatorskich. Dziś dzwoniłem do ULC aby jeszcze raz dopytać o pszystkie formalności bezpośredniu u źródła i miła pani z sekretariatu LKE powiedziała kilka ciekawych informacji:
  - Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia teoretyczno-praktycznego nie jest obecnie wymagane aby przystąpić do egzaminu teoretycznego na świadectwo operatorskie.Aby zostać dopuszczonym do egzaminu wystarczy sam wniosek i potwierdzenie opłaty. Po egzaminie na radiooperatora wystawiany jest protokół dla zainteresowanego potwierdzający zdanie stosownego egzaminu.
  Zaświadczenie o szkoleniu niezbędne jest dopiero w chwili składania podania o wydanie świadectwa operatorskiego w UKE- dołącza się je do wniosku wraz z protokołem z ULC i opłatą 25 PLN.
  - Na moje pytanie jak dokładnie wygląda ten egzamin teoretyczny na radiooperatora miła pani powiedziała, że istotnie jest to sam przedmiot ,,Łączność" taki jak w przypadku pozostałych licencji. Natomiast na pytanie o ,,zakres i pulę pytań" otrzymałem sugestię aby zapoznać się i powtarzać sobie pytania do przedmiotu ,,Łączność" zawarte w przykładowych pytaniach do licencji PPL(H) ENG http://www.ulc.gov.pl/_download/pers.../PPL-H-Eng.pdf tutaj jakoby baza jest najnowsza (z zeszłego roku)/
  I tutaj pojawia się pytanie do Państwa:
  1. Czy w tych bazach pytań ze strony ULC zwyczajowo na dane pytanie poprawna jest odpowiedź umieszczona w arkuszu jako pierwsza? Jeśli tak nie jest, to czy istnieje gdziekolwiek najnowsza baza pytań z zaznaczonymi poprawnymi odpowiedziami?
  2. Przeglądając przedmiot PL090 - Łączność spostrzegłem brak pytań: 19,20,21 oraz od 23 do 43 oraz pytania 60, w sumie naliczyłem pytań do łączności 78 i teraz czy gdziekolwiek jest dostępna baza pytań z 2016 roku(najnowsza) ze wszystkimi brakującymi pytaniami do przedmiotu łączność?
  3. Czy jest na tym forum ktoś, kto egzamin w ULC zdawał w tym roku(2017) i mógłby podpowiedzieć, jakie w końcu pytania pojawiły się na przedmiocie PL090 Łączność?
  Pytania moje wydają się może banalne, jednak w miarę możliwości chciałbym wybrać się na wspomniany egzamin do ULC w najbliższej sesji czyli w maju i do tego czasu chciałbym w możliwie dobrze się przygotować...głupio byłoby nie zdać z nieprzygotowania

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2017
  Mieszka w
  Sosnowiec

  Domyślnie


  Polecamy

  W dniu dzisiejszym przystąpiłem do egzaminu na świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty w ULC - zdałem na 100%
  Kilka refleksji:
  - Egzaminy do świadectw radiooperatora w służbie lotniczej organizowane w ULC to tak naprawdę jest jeden przedmiot egzaminacyjny - Łączność - taki sam jak przy innych licencjach kod przedmiotu PL090
  - Dla wszystkich osób, które chciałyby zdawać sam egzamin na radiooperatora podpowiadam, iż na egzaminie pytania są generowane ze zbioru dostępnego na stronach ulc po nazwą PPL(H) ENG - dokładnie chodzi o zamieszczony tam przedmiot PL090.
  - Pytania obecnie opublikowane na stronie BORUH testy LKE dla świadectwa radiooperatora są już nie aktualne.
  - Same formalności przed i po egzaminie wyglądają tak, że wchodzimy do ULC i na parterze jest ,,ośrodek szkoleniowo-egzaminacyjny" i tam się zdaje te egzaminy(na prawo patrząc od wejścia do budynku). Podchodzimy do miłych pań w okienku rejestracyjnym, legitymujemy się dowodem osobistym i wpisujemy się na listę. Są dostępne za darmo szafeczki zamykane na kluczyk, gdzie można zostawić sobie kurtkę czy torbę lub plecak jeśli mamy.
  - Pani w rejestracji naklei nam na dowód osobisty karteczkę z naszym PIN-em i hasłem do systemu abyśmy mogli się zalogować - swoich kartek nie wolno wnosić
  - Telefon komórkowy można wnosić ale tylko wyłączony ja zdecydowałem się zostawić to go z resztą rzeczy w szafeczce
  - w samej sali egzaminacyjnej są 3 lub 4 rzędy stanowisk kompuyerowych(klawiatura, myszka, ekran)
  - Wchodząc na salę zajmujemy dowolne wolne stanowisko, w ekranie logowania wpisujemy pin i hasło i po zalogowaniu wybieramy dany przedmiot(w moim przypadku był tylko jeden dostępny).
  - Na rozwiązanie testu mamy 30 minut i czas leci w rogu ekranu a zam egzamin wygląda trochę jak test na prawo jazdy - klikamy odpowiednio A, B, C lub D przy danym pytaniu
  - W moim przypadku rozwiązanie całego egzaminu zajęło mi dosłownie 3 minuty(a tylko dlatego tak długo, że niestety ULC pracuje na Internet Explorerze i przeglądarka dość długo ładowała kolejne pytania - gdyby komputer ,,myślał szybciej" realnym byłoby zrobienie całego egzaminu w 1 minutę.
  - Po odpowiedzi na wszystkie pytania możemy kliknąć ,,zakończ egzamin" i natychmiast pokazuje nam się wynik
  - Można jeszcze przeanalizować sobie ewentualne błędne odpowiedzi po egzaminie(jeśli takowe były), potem można kliknąć ,,wyloguj i wyjść z sali
  - Po egzaminie miłe panie w rejestracji ponownie biorą dowód osobisty i po około 5 minutach zapraszają po odbiór protokołu z egzaminu. Protokuł dostajemy w dwuch egzemplarzach, z czego jedną kopię składamy do UKE. Sam egzamin jest ważny dwa lata(w moim przypadku do 10.05.2019)

LinkBacks (?)

 1. 28-04-2017, 21:20

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •