Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1
  Awatar wronek

  Dołączył
  Apr 2013
  Mieszka w
  Brodnica

  Post Mechanik Wyciągarki szybowcowej- co i jak ?


  Polecamy

  Witam,

  Mam kilka pytan odnośnie szkolenia i wymogów na operatora.

  1.Jakie wymagania należy spelnić aby się wyszkolić ?
  2.Jaki jest średni koszt szkolenia i jak ono wygląda?
  3. Jak to pózniej jest z pracą ?

  Dziękuje za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

 2. #2
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Chodzi Ci o wyciągarkowego czy o mechanika? U mnie mechanikami byli wyciągarkowi i tyle, nie trzeba mieć na mechanikowie żadnych papierów. Gdy ja pracowałem to dostawałem najpierw 3 zł/ciąg a po paru latach 4, później dodatkowo 50 zł za wyszkolenie kogoś nowego. Jak się coś popsuło to trzeba było siedzieć i naprawiać za darmo. Dobrego dnia było do 100 ciągów, standardowo przychodząc tylko na popołudnie w tygodniu około 30. Wymagano szkolenia podstawowego na szybowcach aby móc zostać wyciągarkowym. Niestety z tego co się orientuje to tylko u mnie w klubie były na tym takie kokosy.

 3. #3
  Awatar wronek

  Dołączył
  Apr 2013
  Mieszka w
  Brodnica

  Domyślnie

  Chodzi o wyciągrkowego. A jak z wymaganiami wiek itp. ?

 4. #4
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  W programie AP wymagali 18 lat, u mnie zmienili to na 16 bo tylko takie osoby miały czas się tym zająć Generalnie wyciągarka to dość luźna kwestia. Szkolenie polegało na wykonaniu 50 ciągów pod nadzorem. Na teorii (tak! była!) omówiliśmy budowę silników, normy techniczne dotyczące lin, przepisy i kilka innych rzeczy o których już nie pamiętam.

 5. #5

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Kiedyś to się nazywało uprawnienie mechanika wyciągarkowego, teraz jest Uprawnienie Operatora Naziemnych Urządzeń Startowych. Wg. AP minimalny wiek to 18 lat i z tego co wiem już nie da się tego przeskoczyć, bynajmniej ja musiałem czekac aż skończę 18. Kolejnym warunkiem są badania lekarskie. Ja składając papiery w AP złożyłem orzeczenie lotnicze 2 klasy ale pani niezbyt chętnie je przyjęła, bo mówiła, że musi byc zaświadczenie od lekarza medycyny pracy.
  Cała zabawa ze zdobyciem uprawnienia operatora wyciągarki szybowcowej polega na odbyciu szkolenia pod okiem instruktora. Zwykle to szkolenie polega na tym, że instruktor omawia z Tobą budowę wyciągarki, zasady startu szybowca, uczy Cię zaplatać line, ogólnie tłumaczy wszystko to, co będzie potrzebne w codziennym użytkowaniu tej maszyny. Później wykonujesz ok. 50 ciągów pod jego okiem i składasz do AP wniosek o wydanie uprawnień.
  Gdy otrzymasz takie uprawnienie to już możesz ciągnąć na własny rachunek. Jak jest z wynagrodzeniem? Musisz pytać u siebie w aeroklubie. U mnie wyciągarkowy za jeden ciąg dostaje 3 zł. na wykorzystanie w lotach.
  Koszt szkolenia jest uzależniony od tego gdzie sie szkolisz. W niektórych aeroklubach jest za darmo, jeżeli jestes ich członkiem, w innych musisz im zapłacic jakąś kwotę, a jeszcze w innych musisz odrobic to szkolenie siedząc na wyciągarce. Także j.w.- musisz pytać tam gdzie chcesz się wyszkolić.

  PS: Jak siedzisz całe dnie na windzie to po jednym sezonie możesz mieć całkiem niezłą sumkę na koncie. Ja siedziałem na zmianę z kolegą i obaj zrobiliśmy po 1200 ciągów, co daje po ponad 3000zł na koncie u każdego z nas

  PS2: Po całym dniu siedzenia na windzie można dostać niezłej głupawki.

  Pzdrawiam
  W tym roku wyszkolony wyciągarkowy.
  "Jeśli latanie byłoby językiem, szybownictwo byłoby poezją"

 6. #6
  Awatar wronek

  Dołączył
  Apr 2013
  Mieszka w
  Brodnica

  Domyślnie

  lotnik dzięki za obszerną odpowiedź
  Gdzie można znaleźć program szkolenia wg AP ?

 7. #7

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Nie wiem, czy jest ogólnie dostępny program szkolenia na Uprawnienia Wyciągarkowego. Poszukaj na stronach AP, ewentualnie możesz do nich napisac maila.
  "Jeśli latanie byłoby językiem, szybownictwo byłoby poezją"


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •