Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
Like Tree1Likes
 • 1 Post By PiotrekR

Wątek: [Technikum] Eksploatacja portów i terminali lotniczych

 1. #1
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie [Technikum] Eksploatacja portów i terminali lotniczych


  Polecamy

  Witam. Obecnie jestem w Technikum w Zabrzu na kierunku "eksploatacji portów i terminali lotniczych". Mam kilka pytań dotyczących pracy po ukończeniu tego kierunku (załóżmy że wszystkie egzaminy poszły OK ). Interesuje mnie praca przy obsłudze podróżnych, może również być na płycie lotniska (jeżeli możecie napiszcie mi tutaj jakie są zarobki "na rękę"). Tak więc jakiej pracy mogę się tam spodziewać? Ogólnie to jest ciężko? Praktyki dopiero będę miał w przyszłym roku, ale nie wiadomo gdzie będziemy (prawdopodobnie Katowice-Pyrzowice). Na razie tyle jeżeli coś sobie przypomnę to dopisze. Dziękuje z góry za odpowiedzi i pozdrawiam.

 2. #2
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Odświeżam.

 3. #3
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Refresh...

 4. #4
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Pierwszy raz się spotykam z takim czymś. Opowiesz o tym kierunku? Czego się uczycie etc.

 5. #5
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  A więc jako przedmioty zawodowe póki co mamy: Podróżni w Portach i Terminalach, Obsługa podróżnych, organizacja pracy.
  Podróżni w portach i terminalach oraz obsługę podróżnych mamy z tą samą nauczycielką, tak więc jeden zeszyt do obu przedmiotów. Obecnie mamy temat wiz, wcześniej było o paszportach i ich rodzajach, strefa Schengen, alfabet lotniczy itp, słowka itp, głownie związane z lotniskiem. W drugiej klasie mają nam dołożyć innych przedmiotów zawodowych, nie wiem póki co dokładnie jakich, ale podejrzewam że związanych z transportem/spedycja/logistyka. Myślę że te informacje pomogły.

 6. #6
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Wiesz, żeby pracować na lotnisku nie trzeba mieć żadnego specyficznego wykształcenia, matura wystarczy a cała reszta jest Twoim dodatkowym atutem. Angielski dodatkowo, może okazać się dość ważny. Przed Tobą (podobnie jak przed innymi) otworem stoi większość stanowisk na lotnisku. Powodzenia

 7. #7
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Te stanowiska to zarówno na płycie lotniska, jak i w takim check-inie? Orientujesz się może jakie są zarobki gdy pracuje się na płycie? Ogólnie będę się starał zdać maturę oraz egzamin zawodowy (uznawany na terenie UE).

 8. #8
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Niestety nie jestem Ci w stanie udzielić precyzyjnych informacji. Co do mniej precyzyjnych to wg mnie tak - możesz iść do pracy i w check inach i na płytę. Interesowałem się tamatem ze względu na bezrobocie wśród pilotów, sporo kumpli tak kombinowało. Osoba asystująca podczas wypychania samolotu zarabia mniej więcej minimalną krajową. Inne lepsze stanowiska mogą wiązać się ze zrobieniem prawa jazdy lotniskowego a o to ciężko (98% na egzaminach wymagają). Dla mnie osobiście ciekawszym zajęciem byłby agent handlingowy. To niestety wszystko co wiem, podkreślam, że informacje mogą być nieprecyzyjne.
  DNH likes this.

 9. #9
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Wielkie dzięki za pomoc, a możesz mi powiedzieć jeszcze jak mniej więcej wygląda ten egzamin na lotniskowe prawo jazdy? Agentów handlingowych- obecnie w Katowicach-Pyrzowicach, czyli najbliższe mi lotnisko przyjmuje GTL LOT, póki co nie wyczytałem zbyt dobrych opinii o nich, niskie zarobki, poza tym jest to praca w check-inach, odprawa bagażu itp? A jak jest z pracą jako personel samolotu? Chciałbym się mniej więcej chociaż zorientować jak z tymi zarobkami, bo póki co nie znalazłem konkretnych informacji.

 10. #10
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Agenci handlingowi zajmują się ogarnianiem takich spraw jak np. sloty lotniskowe, dostawy paliwa do samolotów, podstawienia schodów, zewnętrzne zasilanie do samolotu etc, nie wiem jak jest z kasą - może tak jak mówisz. W kwestii pracy jako personel samolotu to możesz zostać stewardem, zarobki bardzo różne 3-5 tys zł. Od kandydatów zwykle wymaga się kilku języków, ktoś to niedawno opisywał na swoim blogu. Można też być pilotem ale to strasznie długa droga i już wielokrotnie opisywana więc nie będę się na ten temat rozwodził.

 11. #11
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Wielkie dzięki za pomoc. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby praca jako personel samolotu, obecnie uczę się dwóch języków na rozszerzeniu- jest to Angielski i Niemiecki, po 3-5h w tygodniu. Ogólnie zapoznałem się już jak mniej więcej zostać pilotem, jak dla mnie jest to za duży koszt. Wyczytałem że za kurs trzeba zapłacić ok 20tys zł (nie wiem ile w tym prawdy). Poszukam sobie tego blogu i poczytam co i jak. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

 12. #12
  PiotrekR
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez DNH Zobacz posta
  Ogólnie zapoznałem się już jak mniej więcej zostać pilotem, jak dla mnie jest to za duży koszt. Wyczytałem że za kurs trzeba zapłacić ok 20tys zł (nie wiem ile w tym prawdy).
  Podstawowy kurs tyle kosztuje, ale pilotem zawodowym po tym nie zostaniesz, jedynie turystycznym. Aby być zawodowcem musisz później wyłożyć jeszcze ok. 200 tys lub więcej. Najlepszym sponsoruje to państwo. W każdym razie ja już jestem po tym wszystkim i powiem Ci, że nie ma pracy. Decydując się na bycie pilotem musisz brać pod uwagę, że zrobisz to wszystko i nie będzie roboty więc ta fucha jest właściwie zarezerwowane dla ludzi w 100% zorientowanych na bycie pilotem. Jeżeli nie marzysz o tym po nocach od paru lat to odradzam

 13. #13
  DNH
  DNH jest nieaktywny

  Dołączył
  Nov 2012

  Domyślnie

  Na szczęście nie marzę o tym po nocach Myślę że będę próbował szukać pracy jako personel samolotu, chyba najkorzystniejsza opcja w mojej sytuacji Zresztą zobaczymy co i jak po praktykach w 2 klasie Pozdrawiam.

 14. #14

  Dołączył
  Sep 2013
  Mieszka w
  Cmiłow, Lublin, Poland, Poland

  Domyślnie


  Polecamy

  Odświeżam temat, bo sama jestem na tym kierunku tyle że z tą różnicą że w dwuletniej szkole policealnej. DNH gdzie miałeś praktyki?


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •