Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
Like Tree1Likes
 • 1 Post By Rorter

Wątek: Klasy o profilu lotniczym w gimnazjum nr 11 i XXIII LO w Krakowie

 1. #1

  Dołączył
  Oct 2011

  Domyślnie Klasy o profilu lotniczym w gimnazjum nr 11 i XXIII LO w Krakowie


  Polecamy

  Wedle artykuły zamieszczonego w dzisiejszej "Wyborczej", w zespole szkół im. płk. pilota Stanisława Skarżyńskiego mają zostać otwarte klasy o profilu lotniczym. W programie ma być "[...] wiedza o lotnictwie, zajęcia z modelarstwa, musztry [sic!] oraz podstaw topografii terenu." Programy biologii, geografii i fizyki "[...] mają być poszerzone o zagadnienia związane z lotnictwem", a na angielskim ma być terminologia lotnicza.

  Szkoła podobno współpracuje z pobliskim Muzeum oraz z 8 BLT z Balic, ale na czym współpraca polega, nie napisano. Pewnie lotnicy z Balic będą musztrować szkolników .

  Artykuł przeczytałem w papierowym wydaniu. Znalazłem dla Was link, ale jest za paywallem:

  http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,357...lotniczym.html

  Co o tym myślicie? Według mnie to ściema - zrobić dużo szumu, ale tanio oblecieć. Nie wygląda, aby w programie byłoby cokolwiek, czego nie można by się dowiedzieć na niniejszym forum i w podobnych miejscach, albo nauczyć się wziąwszy w rękę klej i nożyczki.

 2. #2
  Awatar Reyes

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie

  To jest tak, jak z klasami oprofilu "lekarskim". Z nazwy lekarski, a naprawdę najzwyklejszy bio-chem. Taki chwyt, żeby mieć dużo chętnych. Tak samo będzie w tym przypadku.

 3. #3

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie


  Polecamy

  Reyes - i tak i nie.

  Nie ważne jaka klasa i profil, ważne aby była spełniona podstawa programowa. Część elementów to ewidentne chwyty - musztra (pewnie z 2 zajęcia zamiast ćwiczeń to musztra), na geografii jest dział poświęcony mapom i topografii terenu (może zamiast zwykłych map będzie się to robić na bazie map lotniczych?), kilka godzin historii więcej, aby zahaczyć temat historii lotnictwa.
  Nie wiem jak rozumieć zajęcia modelarskie, to będzie składanie samolotów z papieru, jakieś drewniane szybowce Sokół itp?

  Powiem tak: Te wszystkie rzeczy to są części normalnych przedmiotów (angielski, historia, wf...). Wszystkiego co tam podali - historii, terminologii, czytania map można się nauczyć na spokojnie samemu i będzie to mieć większy pożytek i obejmie to nawet większy zakres materiału. Idę o zakład, że nawet nauczyciele będą ci sami, nie sądzę aby specjalnie do czytania map, czy historii lotnictwa zatrudniali kogoś z lotniczą historią, a jeśli nauczyciel uczy powiedzmy 20 lat tego samego i nagle powiedzą mu aby mówić o lotnictwie - pasjonat lotnictwa będzie miał większą wiedzę i zapał aby ją przekazać....

  Możemy gdybać do czasu aż ujrzymy jakąś podstawę programową, sylabusa, plan zajęć, czy cokolwiek co określa zakres materiału dla tej klasy. A skoro o tym mowa to jak mi wiadomo nie ma żadnej podstawy programowej mówiącej co powinien wiedzieć uczeń po takiej klasie lotniczej, ani nigdzie nie ma dodatkowych punktów ani ułatwień w dalszej rekrutacji na uczelnie po ukończeniu takiej klasy.
  Reyes likes this.

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •