Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1

  Dołączył
  May 2018

  Domyślnie Jaka szkoła? Poznań, Rzeszów?


  Polecamy

  Witam!

  Na samym wstępie chciałbym powiedzieć, że wiem, iż były już podobne tematy na forum. Większość z nich jest jednak stara a ja chciałbym zadać kilka dodatkowych pytań na temat szkół

  Aktualnie jestem uczniem 1 klasy liceum i muszę wybrać rozszerzenia (jestem w szkole bez profili - można wybrać takie przedmioty, jakie się chce). Do niedawna w ogóle nie myślałem o zawodzie pilota, jednak jakiś czas temu się to zmieniło. Zainteresował mnie ten zawód i zaczynam bardzo poważnie się nad nim zastanawiać. Pada teraz jednak pytanie - gdzie, jak i co?

  Wiem, że mógłbym pójść na kursy, jednak, krótko mówiąc, są one o wiele za drogie. Nie mam 200 tysięcy złotych w kieszeni, nawet tych 30-40 na PPL(a). Nie chcę prosić rodziców o takie sumy - już wystarczająco, przynajmniej na tą chwilę, na mnie wydają. Stąd też pojawia się moje pytanie.

  1 - czy na studiach, na kierunkach lotniczych, za licencje trzeba płacić tak jak na kursach? Wiem na przykład, że z wydziału w poznaniu kandydat wychodzi już z licencją CPL(a), przynajmniej takie informacje widnieją na ich stronie. Czy za poszczególne kursy będzie trzeba samodzielnie zapłacić, czy też jest to pokrywane przez szkołę?

  2 - czy w ogóle warto iść na lotnictwo w Poznaniu? Wiem, że może być ciężko na to pytanie odpowiedzieć bo ów kierunek jest nowy, ale czy linie lotnicze jakkolwiek wypowiedziały się na temat tej uczelni? Słyszałem, że z Rzeszowa zatrudnia Ryanair i LOT, jak sytuacja wygląda w Poznaniu i jaka szansa na dostanie się do zawodu?

  3 - Czy aby dostać się na Lotnictwo w Rzeszowie muszę już mieć wyrobioną licencję PPL(a)? Czytałem na forum, że ciężko się dostać bez tego, ale również i te wypowiedzi były stosunkowo stare i chciałbym się dowiedzieć jak sytuacja wygląda dzisiaj.

  Jakie inne szkoły mógłbym wziąć pod uwagę? Nie mam problemów z nauką i oceny mam na ogół dobre (Mam za sobą pierwsze półrocze nauki w polsce, wcześniej mieszkałem za granicą. Aktualnie udało mi się wyciągnąć średnią 5.07).

  Muszę jak najszybciej podjąć decyzję ze względu na rozszerzenia, a ja, szczerze mówiąc, nie bardzo wiem co robić.

  Z góry dziękuję za pomoc,
  Krystian

 2. #2

  Dołączył
  May 2013

  Domyślnie

  O Poznaniu nie mam pojęcia, wypowiem się więc wyłącznie o Rzeszowie.

  Jeśli chodzi o szkolenie, to za nie się nie płaci - całość szkolenia opłacana jest przez uczelnię. Płacisz jedynie za egzaminy do licencji po ukończeniu szkolenia. Ponieważ szkolenie na PRz prowadzone jest w trybie zintegrowanym, liczba egzaminów do zdania jest mniejsza, niż w przypadku szkolenia modułowego.

  Aby dostać się na kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka nie potrzebujesz PPLki. Jest ona konieczna przy kwalifikacji na pilotaż.

  Czy linie lotnicze patrzą na szkołę, którą skończyłeś? Myślę że powinny patrzeć przede wszystkim na kandydata, co sobą reprezentuje. Nie ma większej różnicy, gdzie tą wiedzę i umiejętności zdobyłeś.

 3. #3

  Dołączył
  May 2018

  Domyślnie

  Rozumiem jednak, że PPL muszę wyrobić sam? Tzn. nie jest to część programu na Lotnictwie i Kosmonautyce i sam będę musiał pokryć koszty wyrobienia tej licencji?

 4. #4

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  Rzeszów EPRZ

  Domyślnie

  Będąc na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka po trzecim semestrze możesz wziąć udział w kwalifikacji na specjalizację pilotaż. Jednym z kryteriów jest posiadanie licencji PPL, z którą uczelnia nie ma nic wspólnego - opłacasz ją z własnej kieszeni.

 5. #5

  Dołączył
  May 2018

  Domyślnie

  Czy taka sama zasada obowiązuje w Poznaniu? Nie znalazłem żadnej takiej informacji na stronie, jednak wolę się upewnić

 6. #6

  Dołączył
  Jul 2017

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Krystian01 Zobacz posta
  czy na studiach, na kierunkach lotniczych, za licencje trzeba płacić tak jak na kursach? Wiem na przykład, że z wydziału w poznaniu kandydat wychodzi już z licencją CPL(a),
  Podstawową różnicą między studiami a kursami jest to że gdy dostaniesz się na pilotaż, szkolenie jest opłacane przez uczelnię. Niezależnie czy to jest Poznań, Rzeszów, Chełm, Dęblin. Nie płacisz ani złotówki za kurs gdy dostaniesz się na pilotaż. Na niektórych uczelniach może być wymagana PPL przy rekrutacji na specjalizację, za którą wcześniej będziesz musiał sam zapłacić, jednak potem już szkolenie jest opłacane przez uczelnię.

  Nie tylko po Poznaniu studenci kończą z CPL(A) ale i po wszystkich wymienionych przeze mnie uczelniach. Powiem więcej, kończy się z CPL(A) + ATPL(A) frozen, co pozwala latać Ci w linii lotniczej.

  Cytat Zamieszczone przez Krystian01 Zobacz posta
  czy w ogóle warto iść na lotnictwo w Poznaniu?
  A dlaczego miałoby nie być warto? Jest to kierunek na którym się lata więc praca się znajdzie, zwłaszcza że teraz jest zapotrzebowanie na pilotów. Mówisz że w Rzeszowie linie lotnicze się interesują studentami i ich zatrudniają. To prawda, natomiast w Poznaniu z racji tego że jest to nowy kierunek i jak na razie pierwsi studenci są jeszcze w trakcie szkolenia to jeszcze jest trochę czasu aby linia lotnicza się "zainteresowała". Myślę że do czasu kiedy będziesz składać dokumenty na uczelnię to powinno się już wyjaśnić, ale sądzę że znajdzie się jakaś linia która tych studentów zechce


  Cytat Zamieszczone przez Krystian01 Zobacz posta
  Czy taka sama zasada obowiązuje w Poznaniu? Nie znalazłem żadnej takiej informacji na stronie, jednak wolę się upewnić
  Jak dostaniesz się na kierunek LiK w Poznaniu, to po drugim semestrze jest rekrutacja na specjalność pilotaż i gdy trafisz do grona szczęśliwców to zaczynasz latać już w wakacje od razu po drugim semestrze. Dotychczas przy rekrutacji nie była wymagana licencja PPL, ale skoro jesteś dopiero w 1 liceum to może się do tego czasu sporo zmienić. Jak na razie studenci którzy zostali przyjęci są szkoleni od zera i nie musieli mieć PPL(A). Oczywiście mogli się trafić tacy z licencją, jednak przy rekrutacji nic im to nie dawało.

  No a jeśli musisz podjąć decyzję odnośnie rozszerzeń w swoim liceum, to zdecydowanie będzie Ci potrzebna matematyka i fizyka.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •