Strona 59 z 60 PierwszyPierwszy ... 9 49 57 58 59 60 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1,161 do 1,180 z 1200
Like Tree20Likes

Wątek: Badania lotniczo-lekarskie

 1. #1161

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie


  Polecamy

  A ja mam takie pytanie odnośnie badań. Czy polskich lekarzy med. lotniczej i orzeczników obowiązują jeszcze jakieś inne przepisy (oczywiście w zakresie dopuszczania / niedopuszczania do latania) aniżeli PART-MED ? Bo jak czytam sobie party w części dotyczącej oczu, to tam jest np., że "candidates with phoria not exceeding x dioptries may be assessed as fit", albo że "xxx entitles unfitness". A co z schorzeniami / wadami których tam wprost nie ma? Takim przykładem jest tropia (zbliżone schorzenie do phorii). Z tego co wiem tropia wiąże się z niezdolnością ale mimo licznych poszukiwań nie znalazłem żadnego potwierdzenia w partach.

 2. #1162

  Dołączył
  May 2012

  Domyślnie

  Obowiązuje zdrowy rozsądek, poparty doświadczeniem zawodowym lekarza orzecznika. Nie ma możliwości wymienienia wszystkich możliwych schorzeń. Oczywiście, jeśli nie zgadzamy się z decyzją, można się zawsze odwoływać.

 3. #1163

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Ok, czyli nic więcej nie ma niż PART-MED? Bo jeśli tak to wydaje mi się bardzo dziwne, że Phoria (czyli zez ukryty - pojawiający się tylko okresowo) do pewnej wartości nie dyskwalifikuje z 1 klasy medycznej, ale już Tropia (zez jawny, nawet minimalny) tak - i to uznaniowo przez lekarza. Gdyby w przepisach stało jak wół że tropia = sorry, to ok, nic bym nie mówił bo przepis to przepis, ale jeśli jest tak bo tak, a różnica pomiędzy tymi schorzeniami jest b. małą, a dla potrzeb lotniczych w mojej ocenie żadna to nie rozumiem.
  P.

 4. #1164
  Awatar Reyes

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie

  Kolejny paradoks:

  "Applicants with significant disturbance of supraventricular rhythm, includingsinoatrial dysfunction, whether intermittent or established, should be assessed asunfit. A fit assessment may be considered by the licensing authority if cardiologicalevaluation is satisfactory."

  W moim mało profesjonalnym tłumaczeniu: Należy kwalifikować jako niezdolnych, ale organ wydający orzeczenia może wydać klasę 1 jeżeli ocena kardiologiczna będzie ok. WTF. Wystarczyłoby drugie zdanie, że wymagana jest ocena kardiologiczna. Po co bić pianę?

  Czy moze źle coś rozumiem? Prosiłbym o ocenę kogoś, kto lepiej stoi z angielskim

  Co znaczy MOŻE i co znaczy OK? Dla jednego lekarza 5% skurczów to ok (czyli jakieś 5000), a dla innego 3%.

  Mam dodatkowe skurcze ektopowe, kardiolog mówi, ze to normalne w moim wieku i przy trybie życia studenta, zero dolegliwości, zero problemów, EKG w porządku. A z rozpo wnika, że jak orzecznik będzie miał dobry dzień, to mnie puści, a jak zły, to mnie uwali.

 5. #1165

  Dołączył
  Jul 2016

  Domyślnie

  A czy Talasemia Beta jest przeciwwskazaniem pilotowania samolotu?

 6. #1166

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  Inowrocław

  Domyślnie

  Witam.
  W przyszłym roku mam zamiar rozpocząć podstawowe szkolenie szybowcowe.
  Mam nadwzroczność i niedowidzenie oka prawego. Na komisji wojskowej dostałem kategorię D.
  Sfera dla oka prawego +2,0.
  Cylinder dla oka lewego -0,75.

  Prawe oko od urodzenia mam słabsze, nie chciałem nosić go zaklejonego i teraz pluję sobie w brodę, u okulisty usłyszałem że korekta laserowa nie ma sensu (poprawi mi się ostrość widzenia oka prawego, jednak nie zauważę tego znacznie, gdyż oko i tak nie dowidzi - mam tzw. leniwe oko).

  Czy ktoś potrafi mi powiedzieć czy wybieranie są na badania lotniczo-lekarskie II klasy ma sens? Zna ktoś podobne przypadki?

  Wiem że są przepisy, ale znalazłem całkiem po ludzku opisane co i jak:
  Przy badaniach wstępnych na klasę 2 wada refrakcji nie powinna przekraczać +/- 3,0 D. Wyjątkowo przy wadzie+5,0 D / -8,0 D komisja lotniczo-lekarska może rozważyć możliwość wydania orzeczenia lekarskiego na klasę 2, gdy zapewniona jest odpowiednia korekcja, wada wzroku nie jest
  związana z chorobami oczu i gdy pacjent jest co 5 lat pod obserwacją okulisty. Podczas badań okresowych można rozważyć wydanie orzeczenia pozytywnego przy wadzie +5,0 D / -8,0 D. Astygmatyzm w klasie 2 nie powinien przekraczać 3,0 D. Anizometria nie powinna przekraczać 3,0 D podczas badań wstępnych, przy badaniach okresowych można uznać anizometriępowyżej 3,0 D za dopuszczalną lecz pilot musi nosić soczewki kontaktowe.

  Kandydat z amblyopią (niedowidzeniem) powinien posiadać ostrość oka niedowidzącego nie mniejszą niż 6/18 (0,3), ostrość oka drugiego musi wynosić 6/6 (1). 7. #1167

  Dołączył
  Aug 2014

  Domyślnie

  Niczym się nie martw tylko po prostu idź na badania.
  Mam podobną wadę do Ciebie, a jestem szczęśliwym posiadaczem orzeczenia klasy 1.

  Klasa 1:

  (d) Refractive error
  (1) At initial examination an applicant may be assessed as fit with:
  (i) hypermetropia not exceeding +5.0 dioptres;
  Page 24 of 61
  Annex to ED Decision 2011/015/R
  (ii) myopia not exceeding –6.0 dioptres;
  (iii) astigmatism not exceeding 2.0 dioptres;
  (iv) anisometropia not exceeding 2.0 dioptres
  provided that optimal correction has been considered and no significant pathology is demonstrated.
  (2) Initial applicants who do not meet the requirements in (1)(ii), (iii) and (iv) above should be referred to the licensing authority. A fit assessment may be considered following review by an ophthalmologist.
  (3) At revalidation an applicant may be assessed as fit with:
  (i) hypermetropia not exceeding +5.0 dioptres;
  (ii) myopia exceeding –6.0 dioptres;
  (iii) astigmatism exceeding 2.0 dioptres;
  (iv) anisometropia exceeding 2.0 dioptres
  provided that optimal correction has been considered and no significant pathology is demonstrated.
  (4) If anisometropia exceeds 3.0 dioptres, contact lenses should be worn.
  (5) If the refractive error is +3.0 to +5.0 or –3.0 to –6.0 dioptres, there is astigmatism or anisometropia of more than 2 dioptres but less than 3 dioptres, a review should be undertaken 5 yearly by an eye specialist.
  (6) If the refractive error is greater than –6.0 dioptres, there is more than 3.0 dioptres of astigmatism or anisometropia exceeds 3.0 dioptres, a review should be undertaken 2 yearly by an eye specialist.
  (7) In cases (5) and (6) above, the applicant should supply the eye specialist’s report to the AME. The report should be forwarded to the licensing authority as part of the medical examination report. All abnormal and doubtful cases should be referred to an ophthalmologist.

 8. #1168

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Tak jak pisze kolega TheGoog, z twoją wadą, o ile patrząc obojgiem oczu masz ostrość wzroku na poziomie 6/6 (można to sprawdzić nawet u optyka typu vision express na tablicy Snellena) i nie masz jakichś innych kwiatków zdrowotnych, to bez problemu klasę drugą dostaniesz.

  Powiedz proszę, to że masz słabsze oko, to znaczy, że jak zamkniesz lewe oko to prawym widzisz trochę słabiej, dużo słabiej, ale tak że możesz normalnie funkcjonować czy na tyle źle, że nawet przy optymalnej korekcji nie byłbyś w stanie np. oglądać filmu? Pytam bo miałem tą samą wadę w dzieciństwie, tyle że a mam szkła +3 i +3,25. Nosiłem zaklejone oko, i chociaż lewym widzę minimalnie słabiej, to gdybym nie daj boże stracił prawe, to mógłbym kompletnie normalnie funkcjonować.
  Piotrek

 9. #1169

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  Inowrocław

  Domyślnie

  Dzięki za słowa otuchy.

  Sprawa wygląda tak.
  Czytałem wczoraj o ostrości wzroku.
  Jeśli chodzi o tablicę z literkami.
  Prawym okiem (słabszym) przeczytam pierwszy i drugi rząd od góry. Czyli największą literkę i te dwie mniejsze. Korekcja w postaci okularów nie pomaga mi zbyt wiele, po prostu to oko jest leniwe, a zaklejanie w tym wieku podobno nie jest już w stanie pomóc.
  Lewym okiem przeczytam ostatni rządek liter, nawet bez korekcji.
  Także różnica pomiędzy lewym a prawym jest ogromna.

  Odpowiadając na pytanie o normalne funkcjonowanie.
  Mając do dyspozycji obojga oczy mam prawo jazdy i codziennie przejeżdżam co najmniej 40 km. Na studiach nie proszę żeby ktoś mi czytał z rzutnika, nie ważne gdzie siedzę. Tracąc lewe oko książki bym nie przeczytał, a komputera nie byłbym w stanie używać. Film z napisami też odpada. Przmieszczać się, oglądać film, chodzić po mieście byłbym w stanie, wydaje mi się że z jazdą samochodem nie byłoby nawet problemu. Tak wygląda ta moja ostrość oka prawego.

  Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania, proszę pisać.
  Na badania się wybiorę. Myślę że po Nowym Roku.
  W moim Aeroklubie w tym roku szkolenie teoretyczne zaczęło się dopiero w wakacje. Wielu młodych, a młodzi mają czas w wakacje i teraz kończą dopiero szybowcową "podstawówkę" z praktyki.

 10. #1170

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  Ok, dziękuję za informację. Tak jak pisałem, myślę, że drugą klasę dostaniesz, jeśli chodzi o pierwszą to trudno mi powiedzieć, ale nie jest to w 100% wykluczone. Co zaklejenia oka to powszechnie przyjmuje się, że u dorosłego nic to nie daje. Aczkolwiek, jakiś czas temu czytałem artykuł, w którym opisywali wyniki badań naukowców z USA (nie pamiętam z której uczelni), którzy badali dorosłych z niedowidzeniem w taki sposób, że osoby te grały w gry wideo (chodziło o dynamiczny i wymagający aktywnej uwagi ruch obrazu) z zaklejonym zdrowym okiem (patrząc tylko tym słabszym). Podobno po ok. 40h ostrość wzroku w oku niedowidzącym poprawiała się o 1-2 rzędy tablicy. Musiałbym poszukać gdzie to było.

 11. #1171

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  EPBC

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kuba.k94 Zobacz posta
  Witam.

  Czy ktoś potrafi mi powiedzieć czy wybieranie są na badania lotniczo-lekarskie II klasy ma sens? Zna ktoś podobne przypadki?
  Jak najbardziej ma sens. Mam bardzo podobną wadę, tzn. prawe oko mam leniwe i II klasę dostałem bez problemu. Nie jestem pewien, czy dostałbym I klasę - być może nie, ale póki co, o nią się nie starałem.

 12. #1172

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  EPBC

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez kitenation Zobacz posta
  Ok, dziękuję za informację. Tak jak pisałem, myślę, że drugą klasę dostaniesz, jeśli chodzi o pierwszą to trudno mi powiedzieć, ale nie jest to w 100% wykluczone. Co zaklejenia oka to powszechnie przyjmuje się, że u dorosłego nic to nie daje. Aczkolwiek, jakiś czas temu czytałem artykuł, w którym opisywali wyniki badań naukowców z USA (nie pamiętam z której uczelni), którzy badali dorosłych z niedowidzeniem w taki sposób, że osoby te grały w gry wideo (chodziło o dynamiczny i wymagający aktywnej uwagi ruch obrazu) z zaklejonym zdrowym okiem (patrząc tylko tym słabszym). Podobno po ok. 40h ostrość wzroku w oku niedowidzącym poprawiała się o 1-2 rzędy tablicy. Musiałbym poszukać gdzie to było.
  Można na takie ćwiczenia zapisać się do lekarza optometry / optometrysty (w każdym mieście w PL takowego bez problemu można znaleźć). Ćwiczenia polegają na tym, że przez okres 7-14 dni przez około 30 minut oko (to leniwe) dosyć mocno się trenuje. W skrócie chodzi o zmuszenie oka (a właściwie bardziej połączeń nerwowych) do pracy. Oczywiście, im człowiek starszy, tym takie ćwiczenia mniej skuteczne.

 13. #1173

  Dołączył
  Sep 2015
  Mieszka w
  Warsaw, Poland

  Domyślnie

  luktr, zgadza się, ale takie badania robi się dzieciom i to młodym. Dorosłym chyba niestety nie, bo są uważane za bezcelowe.

 14. #1174

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  Inowrocław

  Domyślnie

  Witam ponownie.
  Kitenation, poszukałem w Internecie. Podejrzewam że chodziło Ci o grę Dig Rush, ale nie mogę znaleźć gdzie takie coś kupić.
  Znalazłem inny hicior - Tetris. Klocki które spadają są niebieskie, te które są już ułożone są czerwone - lewe i prawe oko musi ze sobą współpracować. Gra się w to przy użyciu najzwyklejszych okularach 3D (które już sobie zamówiłem ). Czytałem że na 200 przebadanych dorosłych, którzy w to grali jakiś czas, 90% poprawiła się ostrość wzroku w tym słabszym oku.
  Trzeba szukać pod hasłem: amblyopia tetris.

  No cóż, do badań sobie jeszcze pogram, ale też nie będę przesadzał, najpierw jeszcze poczytam "jak to dawkować".
  Póki co na jutro umówiłem się na jeszcze jeden lot zapoznawczy, hehe.

 15. #1175

  Dołączył
  Apr 2013

  Domyślnie

  Jeśli chodzi o badania u poszczególnych specjalistów, jeśli macie wątpliwości co do wyniku, POD ŻADNYM POZOREM nie zapisujcie się na komplet badań. Nie zapisujcie się także na badania lotnicze, a na zwykłą konsultacje u lekarza, który lotnicze badania robi. Nie nabrudzicie sobie w papierach w ten sposób, a jeśli ten specjalista odmówi, IDŹCIE do następnego.

  Z całego serca życzę Wam wytrwałości.

  PS: Posiadacz pełnej 2ki, z początkową odmową, następnie w warunkach VCL (dzień), po szeregu odwołań (pomogła zmiana przepisów JAR-PART), po roku - pełna 2ka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 16. #1176

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  Inowrocław

  Domyślnie

  Pitekman, a jak znaleźć okulistę który może wykonywać badania lotniczo-lekarskie w zakresie badania wzroku?
  Na stronie ULC są lekarze orzecznicy i pewnie w zależności od tego czy to przychodnia, czy gabinet, ci lekarze mają swoich specjalistów na miejscu, albo odsyłają ze skierowaniem.

 17. #1177

  Dołączył
  Apr 2013

  Domyślnie

  Kuba, właśnie wzrok (deuteranomalia) był moim problemem. Jednym z kroków jakie podjąłem było skontaktowanie się z lekarzem orzecznikiem ośrodka XYZ, z pytaniem o możliwość konsultacji danej wady pod kątem badań lotniczych. Orzecznik polecił mi udać się na konsultację do lekarza XYZ, który jest "lotniczym" okulistą w tym ośrodku. Po prostu zapisałem się na wizytę u konkretnego lekarza. W takich przypadkach polecam ośrodki, które wykonują badania poza specjalizacją lotniczą, np. LuxMed na 17 stycznia. Mimo tego przestrzegam też przed konslutacjami u lekarzy "nie-lotniczych".

  Podsumowując, polecam Ci sprawdzić poprzez stronę www, albo telefonicznie lekarzy-specjalistów, i zapisać się na wizytę.

 18. #1178

  Dołączył
  Jan 2017

  Domyślnie

  Witajcie, z tego co poczytałem ten temat i ten drugi przyklejony doszedłem do pewnych wniosków. Jako, że w lotnictwie cywilnym nie ma dentysty na badaniach nie muszę się niczym martwić, jako że wzrok mam dobry, to też spokojnie powinienem przejść te badania, ciśnienie mierzone w domu to zazwyczaj 120/80 bądź niewielkie odchyłki.
  Mam jednak pewne wątpliwości, mianowicie:
  - jak bardzo musi być uszkodzony bądź skrzywiony kręgosłup aby nie przejść badań na I klasę? Oczywiście orientacyjnie proszę, wiem że nie jesteście orzecznikami Dodam, że podczas wysiłku fizycznego boli mnie kręgosłup (takie jak rąbanie drewna na opał, czy też przenoszenie ciężarów)
  - Jeżeli mam podczas przełykania śliny od kilku lat (po mocnej anginie) takie strzelanie w uszach (zapewne chodzi o ciśnienie) czy jest możliwość przejścia badań? Dodam, że przy przejażdżkach na różnego typu rollercoasterach nie miałem nigdy problemów ( w sensie nic mnie nie bolało).

  Jeżeli też można prosiłbym o wypunktowanie jakie badania najlepiej zrobić (prześwietlenia itp.) zanim się wybiorę powiedzmy do Wrocławia, wiem że najlepiej klatki piersiowej i kręgosłupa ( a co do tego to jakie konkretnie zdjecie trzeba zrobić? Sprawdzałem na pewnej stronie ośrodka medycznego i tak naprawdę jest mnóstwo rodzajów prześwietlenia klatki piersiowej).

  Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i przepraszam jeśli niektóre rzeczy źle sprecyzowałem, pozdrawiam.

 19. #1179
  Awatar kubab222

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  Toruń EPTO

  Domyślnie

  Witam,
  Czy dostanę 1 klasę lotniczą, jeśli
  Mam nadciśnienie tętnicze, biorę tabletki, a bez tabletek ciśnienie max to 150/85??
  Chciałbym być pilotem liniowym, a nie moge znaleźć żadnej jednoznacznej odpowiedzi w internecie.
  Z góry dzięki za odpowiedz

 20. #1180
  Awatar Flycat

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  bloku

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez kubab222 Zobacz posta
  Witam,
  Czy dostanę 1 klasę lotniczą, jeśli
  Mam nadciśnienie tętnicze, biorę tabletki, a bez tabletek ciśnienie max to 150/85??
  Chciałbym być pilotem liniowym, a nie moge znaleźć żadnej jednoznacznej odpowiedzi w internecie.
  Z góry dzięki za odpowiedz
  Bo też nikt bez wywiadu lekarskiego Ci takiej odpowiedzi nie udzieli. Zapoznaj się z materiałami AMC do Part MED, a szczególnie z "Section 2 Specific requirements for class 1 medical certificates. AMC1 MED.B.010 Cardiovascular system". Jest tam podpunkt dotyczący nadciśnienia czyli hypertension (jeżeli będziesz miał problem z przetłumaczeniem to daj znać):
  (j) Blood pressure
  (1) The diagnosis of hypertension should require cardiovascular review to includepotential vascular risk factors.
  (2) Anti-hypertensive treatment should be agreed by the licensing authority. Acceptablemedication may include:
  (i) non-loop diuretic agents;
  (ii) ACE inhibitors;
  (iii) angiotensin II/AT1 blocking agents (sartans);
  (iv) slow channel calcium blocking agents;
  (v) certain (generally hydrophilic) beta-blocking agents.

  (3) Following initiation of medication for the control of blood pressure, applicants shouldbe re-assessed to verify that the treatment is compatible with the safe exercise ofthe privileges of the licence held.
  Także zależy od tego jakie leki bierzesz oraz od wywiadu lekarskiego, innych czynników ryzyka (np. palenie, choroby w rodzinie). Udaj się do lekarza orzecznika, być może skieruje Cię do kardiologa na dodatkowe badania. Wbrew pozorom w Internecie jednak nie ma wszystkiego
  W każdym razie na tym etapie jeszcze nic straconego.

Strona 59 z 60 PierwszyPierwszy ... 9 49 57 58 59 60 OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 21-11-2016, 15:37
 2. 27-05-2015, 07:48
 3. 18-03-2014, 08:56
 4. 12-03-2014, 18:58
 5. 23-01-2014, 22:17
 6. 15-01-2014, 08:49
 7. 15-12-2013, 20:03
 8. 08-10-2013, 19:32
 9. 04-04-2013, 16:07
 10. 25-01-2013, 09:05
 11. 15-01-2013, 19:29
 12. 11-01-2013, 07:46
 13. 15-12-2012, 22:19
 14. 30-11-2012, 11:04
 15. 27-11-2012, 11:04
 16. 15-11-2012, 19:59
 17. 28-10-2012, 15:00
 18. 22-09-2012, 22:01
 19. 16-08-2012, 14:21
 20. 02-05-2012, 10:47
 21. 30-04-2012, 20:27
 22. 15-02-2012, 11:48
 23. 07-02-2012, 21:39
 24. 27-01-2012, 19:49
 25. 06-01-2012, 00:38
 26. 19-11-2011, 11:26
 27. 18-11-2011, 09:20
 28. 28-10-2011, 11:49
 29. 25-09-2011, 08:02
 30. 20-09-2011, 14:04
 31. 19-09-2011, 14:03
 32. 15-09-2011, 17:58
 33. 12-09-2011, 17:10
 34. 31-08-2011, 14:50
 35. 21-08-2011, 11:02
 36. 07-06-2011, 23:12
 37. 30-05-2011, 10:26
 38. 23-05-2011, 08:49
 39. 14-05-2011, 10:43
 40. 28-04-2011, 22:21
 41. 11-04-2011, 13:05
 42. 21-02-2011, 14:30
 43. 10-01-2011, 12:57
 44. 10-01-2011, 10:32
 45. 23-12-2010, 20:13
 46. 25-09-2010, 12:34

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •