Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
 1. #1

  Dołączył
  Jul 2010
  Mieszka w
  EPWA: GOLF--TANGO

  Domyślnie Kurs Meteorologia przez Internet


  Polecamy

  Witam wszystkich,

  Natknąłem się przypadkiem na ogłoszenie o kursie meteo prowadzonym przez Zakład Fizyki Atmosfery (UW). Zamieszczam link, może kogoś to zainteresuje

  http://www.igf.fuw.edu.pl/zfa/index.php?option=com_content&view=article&id=167%3 Ameteorologia-przez-internet&catid=77%3Ainfo1&Itemid=242〈=pl

  Numeryczna Prognoza Pogody - Meteorologia przez internet

  Pozdrawiam,

  Paweł

  PS. Nie jestem w jakikolwiek sposób związany z organizatorami. No może poza epizodyczną współpracą z ICM z 10 lat temu

 2. #2

  Dołączył
  Oct 2008

  Domyślnie

  Uczestniczyłem w zeszłym roku w tym kursie. Ciekawe doświadczenie, szczególnie jeśli ktoś nie miał styczności ze szkoleniami online.

  Większość wykładów pisana jest przez Macieja Ostrowskiego, który znany jest m.in. z książki Meteorologia dla lotnictwa sportowego, wyd. AP. Wykłady po części zawierają treści z tej książki, choć zagadnienia przyczyn powstawania zjawisk są dużo lepiej i dokładniej wytłumaczone. Dodatkowo pomagają mu pracownicy UW, m.in. prof. Szymon Malinowski, który na wewnętrznym forum odpowiada nawet na najtrudniejsze pytania czy Aleksandra Kardaś, która zajmuje się sprawami organizacyjnymi.

  Nauka polega na jednym wykładzie (ok. 10-15 stron) w tygodniu, dwóch zadaniach grupowych w semestrze, projekcie semestralnym, kilku testach w semestrze i zadaniach indywidualnych. Oczywiście nie trzeba wszystkiego wykonywać, ale żeby faktycznie skorzystać z kursu warto być systematycznym i robić możliwie najwięcej prac.

  Uczestnicy kursu to w połowie studenci UW, którzy wybierają ten przedmiot z różnych powodów (bo przez internet, bo coś się może ciekawego dowiedzą, bo podobno łatwo zaliczyć) i jak to studenci, jedni pracują lepiej, inni są leniwi. W drugiej połowie kursanci to żeglarze, piloci i inne osoby (często w wieku 45-55 lat) zainteresowane po prostu meteorologią. Z tej drugiej grupy tak na oko połowa kończy kurs (reszta gdzieś po drodze rezygnuje). Myślę, że głównym tego powodem jest brak czasu - a raczej pozwolenie na zrobienie sobie zaległości, które ciężko później jednego wieczoru nadrobić.

  Kończąc powoli moją wypowiedzieć: czy warto? Moim zdaniem tak, ale tylko pod warunkiem że faktycznie chcemy się czegoś dowiedzieć na temat przyczyn zmian pogodowych, a nie tylko powiedzieć czy jutro będzie dało się latać (choć to też stanie się dużo łatwiejsze po tym kursie). Mam wrażenie, że osoby które przyłożyły się choć do połowy testów i zadań mają większą wiedzę z meteorologii niż niejeden pracownik IMGW, a już na pewno prezenterka pogody Jeżeli ktoś ma trochę wolnego czasu (2-3h w tygodniu), samodyscypliny i jest zainteresowany meteorologią to myślę że będzie się podobało.

 3. #3
  Awatar Rosenzweigova

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  6 ft over the rainbow

  Domyślnie


  Polecamy

  30 września kolejna edycja kursu - zapisy do 10 X.

  Zakład Fizyki Atmosfery - Meteorologia przez Internet - 2011/12Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •