Strona 48 z 60 PierwszyPierwszy ... 38 46 47 48 49 50 58 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 941 do 960 z 1200
Like Tree283Likes

Wątek: Pytania do kontrolera

 1. #941
  Awatar dzikun

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPSC

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez atccontroller Zobacz posta
  Nie zdarzyło mi się jeszcze zostać dłużej, niż te 7,5 h i nie wiem czy ktoś oprócz mnie miał takie szczęście. Przynajmniej ja o tym nie słyszałem. Może w służbach terenowych.
  Nie przesadzaj - powyżej dziennego nominału musiałeś pracować choćby ostatnio w czasie Pegazowego SSM.
  A w tzw. "terenie" to np. w Warszawie/Modlinie ostatni dyżur, który skończył się po 7,5h miał miejsce w sierpniu.

 2. #942

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Na wiezy w Warszawie tez nie jest to zadna rzadkosc.

 3. #943

  Dołączył
  Aug 2013

  Domyślnie

  Czy w Polsce jest tylko jeden ACC i mieści się w tej samej wieży co TWR/APP na Okęciu?

 4. #944
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Jeden ale nie w wieży, choć w tym samym budynku. Kiedyś było kilka, cholera, komu to przeszkadzało...
  "Rząd nie zamawiał analiz, które uzasadniałyby konieczność budowy CPK. Wild mówi, że wydłużyłoby tylko proces inwestycyjny."

 5. #945

  Dołączył
  Aug 2013

  Domyślnie

  Dzięki. Właśnie o budynek mi chodziło

 6. #946

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie

  Czy informacja o lokalizacji nadajników/anten jest tajna, czy można się tego od Was dowiedzieć? Interesuje mnie Poznań - Delivery, TWR, APP (maszt przy terminalu GA?) oraz ACC na tę część Polski.
  Pytanie tylko i wyłącznie w celu poprawienia jakości odsłuchu, współrzędne co do metra niewymagane

 7. #947
  Awatar Reyes

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie

  Pytanie do kontrolerów, teoretycznie ATC powinien władać Angielskim minimum na poziomie C1, jak jest w praktyce na naborze? Jestem na uczelni technicznej, gdzie mam część wykładów po Angielsku, ale wątpię, żebym był na etapie native speakera (c1+), a i znam kontrolera, który mimo doświadczenia w zawodzie oblał egzamin na operacyjny lv 6.

 8. #948
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Lotniczy angielski jest oceniany wg tabeli jak tu:

  SKYbrary - English Language Proficiency Requirements

  Kontrolerzy muszą znać angielski na poziom minimum 4, z najczęściej zdawanego w PL egzaminu ELPAC można dostać tylko 4, 5 bądź nie zdać. Inne egzaminy umożliwiają otrzymanie oceny 6. Angielski z tej tabeli ma stricte lotniczy charakter - frazeologia i słownictwo w kontekście lotnictwa a nie ogólnego angielskiego.
  "Rząd nie zamawiał analiz, które uzasadniałyby konieczność budowy CPK. Wild mówi, że wydłużyłoby tylko proces inwestycyjny."

 9. #949

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Atco Zobacz posta
  Angielski z tej tabeli ma stricte lotniczy charakter
  Czy na pewno stricte? W trakcie egzaminu jest oceniana nie tylko frazeologia i słownictwo branżowe, ale również umiejętność formułowania zdań i przekazywania informacji tekstem "otwartym", w trakcie rozmowy.

 10. #950
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Owszem, ocenia się też gramatykę i płynność wypowiedzi ale jednak w kontekście lotniczym. Dlatego zdjęcia na ELPACu pokazują np. samolot podczas rozładunku i o nim się opowiada, a nie o modzie czy motoryzacji.
  "Rząd nie zamawiał analiz, które uzasadniałyby konieczność budowy CPK. Wild mówi, że wydłużyłoby tylko proces inwestycyjny."

 11. #951
  Awatar Buashy

  Dołączył
  Jul 2011
  Mieszka w
  Warszawa - EPBC

  Domyślnie

  Mam pytanie do kolegów z TWR EPWA. Czy wczorajszy (14 marca, piątek) lot LO3860 z Wrocławia (SP-EQG) ok. 21:40 zgłaszał jakieś problemy z podwoziem na podejściu ? Na prostej kilka razy wysuwał i chował podwozie, potem przerwał podejście i dopiero za drugim podejściem wylądował. To chyba ten sam samolot, który kiedyś w Rzeszowie miał problem z podwoziem ?
  Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

 12. #952

  Dołączył
  May 2014

  Domyślnie

  Witam wszystkich serdecznie, jako że jest to mój pierwszy post na tym forum.

  Mam pytanie do obecnych kontrolerów/praktykantów/kursantów. Czy jest wśród Was ktoś, kto podchodził do egzaminu FEAST dwukrotnie ?

 13. #953

  Dołączył
  Feb 2011

  Domyślnie

  Znajdzie się kilka osób.


 14. #954
  Awatar kaspipolub

  Dołączył
  Sep 2010

  Domyślnie

  Hej. Mam pytanie. Czy możliwy jest wlot do strefy kontrolowanej przez miejsce inne niż punkt wlotowy? Chodzi mi dokładnie o ctr eplb, gdzie ruch jest minimalny.

 15. #955
  Awatar psotter

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Za zgodą organu kontroli - oczywiście.
  kaspipolub likes this.

 16. #956

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  No, przeczytałem 48 stron w tym temacie, wiele cennych informacji, znalazłem sporo odpowiedzi na swoje pytania, jednak wciąż mam kilka pytań,

  1. Natknąłem się na informację, że kandydat ma w rzeczywistości niewielki wpływ na wybór specjalizacji (TWR/APP/ACC). Mógłby ktoś przybliżyć jak to mniej więcej wygląda? Kursanci są odgórnie przydzielani do konkretnej funkcji, na podstawie wyników, predyspozycji? Może tylko najlepsi mają możliwość wyboru czy jak to wygląda?

  i kilka pytań, dotyczących urlopu

  2. Ile dni urlopu mają kontrolerzy, gdzieś natknąłem się na informację, że ustawowe 20/26 dni + dodatkowe 14dni. Czy coś w tej kwestii się zmieniło? Czy wszyscy na wejściu dostają te 26 + 14, czy zgodnie z ustawą, pracownicy poniżej 10lat stażu pracy mają 20dni?

  3. Ktoś pisał w tym temacie, że generalnie nie ma co liczyć na miesiąc wolnego w miesiącach letnich. To ze względu na okres, czy generalnie miesiąc wolnego dla kontrolera (nie koniecznie w miesiącach letnich) to luksus raczej nieosiągalny?

  4. Jak się wylicza urlop - wiadomo, że normalnie liczy się dni robocze, jak jest w przypadku KRL - o ile się nie mylę tygodniowo trzeba liczyć na 4-5 dyżurów. Jak ktoś składa o urlop, to jak się wylicza ilość dni roboczych w danym okresie na który planuje się wziąć urlop?

 17. #957
  Moderator
  Awatar hawky

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Ad1) Było już gdzieś pisane na forum - poszczególne organy z Warszawy i kraju składają zapotrzebowanie na nowych ludzi i na tej podstawie organizuje się nabór już pod konkretne służby. Deklarujesz się na konkretne miasto (z tych wymienionych w ogłoszeniu), ale już nie wiedząc jaka tam akurat służba rekrutuje (czasem jest to oczywiste, jak np. W Łodzi albo Rzeszowie, a czasem nie, jak np. w Warszawie czy Poznaniu).
  Wymagania wobec kandydatów do wszystkich rodzajów służb są dokładnie takie same.
  Możliwość zmiany przydziału czy miasta po rozpoczęciu kursu teoretycznie istnieje (zdarzają się takie przypadki), ale jest ograniczona i zależna od wielu czynników, więc absolutnie nie można tego zakładać idąc na kurs.

  Ad2) Urlop standardowo, czyli 20/26 + 14 dni kalendarzowych tzw. urlopu kondycyjnego

  Ad3) Miesiąc wolnego jest to luksus, ale (z trudem i nie zawsze) osiągalny, co do sezonu letniego to już zapewne zależy od konkretnego organu i sytuacji kadrowej

  Ad4) Ja sobie wyliczam ze wzoru: ilość dni urlopowych = (ilość dni kalendarzowych)/2+1 i nawet się sprawdza
  Faixa Branca likes this.

 18. #958

  Dołączył
  Jun 2014

  Domyślnie

  witam mam taka sprawę starałem się dostać na studia wojskowe w Dęblinie no i przyjęli mnie ale nie na pilotaż o którym marzyłem tylko na nawigacje (mimo kategorii lotniczej) kontroler ruchu hmm na początku myślałem o rezygnacji i przejściu do WSOSL we Wrocławiu tam też się dostałem ale pomyślałem jeden dzień i postanowiłem spróbować u nawigatorów . Czy studia wojskowe dobrze przygotowują do tego zawodu,czy po wojsku można dostać pracę w cywilu na podobnym stanowisku i jak wygląda kwestia licencji, uprawnień no i w ogóle jak według was kształtuje sie przyszłość po Dęblinie dla tego typu specjalizacji. Z góry dziękuje

 19. #959
  Moderator
  Awatar hawky

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Jeżeli myślisz o Dęblinie jak o sposobie wejścia do PAŻP "tylnymi drzwiami" to lepiej sobie odpuść.
  Wojskowi absolwenci opuszczają uczelnię w najlepszym przypadku z cywilną licencją S-ATCL (czyli praktykancką). Nie daje ona prawa do wykonywania zawodu a jedynie do dalszego szkolenia na stanowisku operacyjnym (OJT). Na tym etapie dla PAŻP uprawnienia z Dęblina nie mają większej wartości i taka osoba ubiegając się o pracę w cywilu musiałaby przejść przez normalne sito rekrutacyjne razem z innymi kandydatami (FEAST).

  Jeszcze jakiś rok-dwa lata temu niektórzy z wojskowych absolwentów przechodzili etap OJT na lotniskach cywilnych ale teraz ZTCW zarzucono ten program, gdyż wojsko docelowo ma szkolić do opracowywanej wojskowej licencji KRL (szczegółów nie znam). Ale odnośnie dalszej kariery w wojsku i zdobywanych tam doświadczeń oraz wojskowych uprawnień to musiałbyś spytać raczej na jakimś forum wojskowym bo tutaj to sami cywile...

 20. #960
  Awatar atccontroller

  Dołączył
  Feb 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Dodam jeszcze, że kierunek kształcący przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego w Dęblinie powstał w celu szkolenia dla potrzeb wojskowych służb TWR i APP/APS. Nie mają specjalizacji ACC/ACS. Nie wiem jaki jest tam poziom szkolenia, ale ponieważ Dęblin jest ośrodkiem certyfikowanym i musi szkolić w oparciu o program wspólnotowy - licencja jest licencją i uprawnia do podjęcia szkolenia na stanowiskach operacyjnych, ale...
  ... ale dalej to już jak napisał hawky:z powodów różnicy w sposobie rekrutacji (osławiony FEAST, choć nie tylko) absolwenci Dęblina nie mogą robić szkolenia OJT (TWR, APP/APS) w PAŻP.
  Ostatnio edytowane przez atccontroller ; 07-08-2014 o 10:29
  Roger, roger, but say again.

Strona 48 z 60 PierwszyPierwszy ... 38 46 47 48 49 50 58 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 02-05-2017, 19:13
 2. 26-03-2014, 17:59
 3. 24-03-2014, 19:49
 4. 17-02-2014, 22:38
 5. 17-10-2013, 20:32
 6. 23-09-2013, 00:07
 7. 22-09-2013, 23:29
 8. 28-05-2013, 19:37
 9. 04-04-2013, 13:12
 10. 25-03-2013, 14:49
 11. 25-02-2013, 13:57
 12. 07-02-2013, 22:15
 13. 09-01-2013, 11:39
 14. 07-01-2013, 07:10
 15. 31-12-2012, 13:26
 16. 22-12-2012, 17:28
 17. 27-10-2012, 20:37
 18. 19-07-2012, 00:42
 19. 03-07-2012, 14:16
 20. 15-05-2012, 07:21
 21. 13-04-2012, 18:31
 22. 13-08-2011, 19:03
 23. 13-08-2011, 19:03
 24. 13-08-2011, 16:25
 25. 13-08-2011, 13:52
 26. 13-08-2011, 11:48

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •