Hej

W związku z tym, że jest to mój 1 post na tym forum chciałbym się przedstawić. Mam na imie Piotrek.

Przeglądałem już to forum w sprawie literatury o aerodynamice i spisałem sobie wymieniane przez was ksiązki. Natomiast chciałbym wiedzieć czy znacie może jakieś pozycje ścisle o projektowaniu skrzydeł. Chce napisać prace inzynierską na ten temat. ( W zasadzie to symulacje skrzydeł raczej prostych NACA 4 i 5 Digit. Takie chce symulować( bez klap, slotów lotek itp ponieważ projekt 3D jest dość trudny a obliczenia skomplikowane więc nie poradziłbym sobie z dokładnym projektem 3D takiego skrzydła, a program symulacyjny wymagałby gigantycznych ilości czasu i z pewnością lepszego sprzetu niż mam) ale chciałbym poszerzyć swoją wiedze o zasady działania mechanizmów stosowanych w skrzydle i ewentualnie założeniach projektowych. N

Na internecie znalazłem dużo informacji o samych modelach NACA, programach do ich projektowania, wyznaczania koordynatów do programów projektowych( Uzywam Autodesk Inventora do tego, a do symulacji autodesk simulation CFD, do skrzydeł NACA bez klap itp mogę użyć symulacji 2D- znacznie szybszej i prostszej ale muszą być to proste skrzydła o jednakkowym profilu na całej swej długości) także tutaj jest w miare wporządku.

Jeszcze Chciałbym ewentualnie dowiedzieć się czegoś na temat projektowania łopat wirników do turbin wiatrowych o poziomej/pionowej osi obrotu. Na internecie znalazłem dużo materiałów ale wypadało by mieć jeszcze porządną literaturę, pozatym nieraz mam sprzeczne informację.
Angielski nie jest dla mnie żadną przeszkodą więc literatura może byc po angielsku.

Pozdrawiam
Piotrek