Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
 1. #1

  Dołączył
  Jan 2014

  Domyślnie Szkolenie “ab initio” w liniach lotniczych SWISS


  Polecamy

  Witam forumowiczów, czy jest ktoś tutaj obeznany z finansowym aspektem szkolenia “ab initio” w liniach lotniczych SWISS? Chodzi mi tutaj głównie o skonfrontowanie pewnej informacji...
  Tutaj cytat z oficjalnej strony internetowej szkoleń SWISSa (Financing | Swiss AviationTraining)
  • Pilot student makes an advance payment of CHF 10,000.
  • SWISS grants the pilot student an interest-free loan of approx. CHF 75,000.-. As stipulated in the contract, the individual repays the money within about six years of joining SWISS.
  • SWISS finances the remaining amount of approx. CHF 45,000, which only has to be repaid if the student leaves voluntarily or is forced to leave as a result of his/her own actions.
  Natomiast na innej stronie internetowej znalazłem artykuł również o tym szkoleniu napisany przez pewnego Polaka który dostał się i przeszedł to szkolenie (Co i jak – czyli szkolenie “ab initio” w liniach lotniczych SWISS | Flying. Swiss made.).
  A tu cytat z kawałka dotyczącego finansowania.
  Szkolenie jest przedfinansowane tzn. na początku linie wykładają za nas pieniądze a po otrzymaniu zatrudnienia spłacamy je w miesięcznych ratach (przez okres ok. 5-6 lat zależnie od wysokości). Łącznie do spłaty jest 75.000 CHF, min 1.000 CHF miesięcznie potrącane jest z pensji. Jeżeli nie zostaniemy zatrudnieni nie jesteśmy zobowiązani do spłaty (chyba, że zostaniemy dyscyplinarnie wydaleni z kursu – wówczas ponosimy koszty). Jeśli na drodze staną względy zdrowotne i nie będziemy mogli kontynuować szkolenia – linia bierze na siebie ryzyko i nie ma obowiązku spłaty.
  Jest jeszcze inne, dodatkowe zobowiązanie, ale de facto nie spłacamy go z własnych pieniędzy, ów dług redukuje się sam; jest to jakoby “lojalka” abyśmy od razu po szkoleniu nie uciekli. Wygląda to tak: co miesiąc owe zobowiązanie redukuje się o 1/36 kwoty – ale jak wspomniałem, nie jest ściągane z pensji tylko jego suma pomniejsza się o tą część. Czyli po 3 latach (3 x 12 miesięcy = 36) cała suma zostaje “spłacona”. Gdybyśmy odeszli po 2 latach, to należałoby spłacić 1/3 tej kwoty (12/36). Zatem na pytanie “Ile minimalnie “trzeba” zostać w SWISSie?” można odpowiedzieć tak: minimum 3 lata ale pod warunkiem, że spłacimy także owe 75.000 CHF wymienione w pierwszym akapicie (wtedy należałoby co miesiąc spłacać ok. 2’100 CHF…to niemała suma). Oczywiście można odejść wcześniej, ale spłacić tak czy tak trzeba, a przed upływem owych 3 lat dojdzie nam dodatkowo X/36 tego “lojalkowego” zobowiązania.
  Artykuł Pana z Polski zgadza się pod każdym względem nie licząc tych 10 000CHF o których była mowa na stronie szkoleń SWISSa. Czy może ktoś wie o co z tym wszystkim chodzi? Czy oni później zwracają te 10 000CHF, czy może jest to taki rodzaj zaliczki? Z góry dziękuję za pomoc.

 2. #2
  Awatar Reyes

  Dołączył
  Nov 2011
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie


  Polecamy

  Z tego co wiem, Piotr nie płacił żadnych 10000CHF, jak jest teraz, najlepiej zapytać u źródła (meilem).

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •