Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 60
Like Tree10Likes

Wątek: TEL AWIW - Ben Gurion International Airport ( TLV / LLBG )

  1. #41
    szczurwa
    Goście

    Domyślnie


    Polecamy

    Cytat Zamieszczone przez piosaj Zobacz posta
    a samochód uniezależnia od szabatu i pozwala szybko przemieścić się choćby nad Morze Martwe, nad które nie tak łatwo dotrzeć komunikacją publiczną
    A jaka jest specyfika ruchu drogowego w Izraelu, chodzi mi o to, czy jest tak zwariowany jak w krajach arabskich. Wybieram sie z córką w marcu na sześć dni i rozważam wynajęcie auta. Obawiam się też kłopotów z parkowaniem w Jerozolimie i innych turystycznie atrakcyjnych miejscach.

  2. #42
    piosaj
    Goście

    Domyślnie

    ^^
    Napiszę po powrocie jak z ich stylem jazdy, postaram się też o krótką relację w osobnym wątku. Parking w Jerozolimie mamy w hotelu, publiczne parkingi są dosyć drogie (coś ok. 6 pln za godzinę parkowania).

  3. #43

    Dołączył
    Jan 2011

    Domyślnie

    normalny ruch jak nie w krajach arabskich... w palestynie troszkę jest inaczej z tym ruchem ... ale nie jakoś "ciężko"
    piosaj likes this.

  4. #44

    Dołączył
    Aug 2011

    Domyślnie

    Izraelski styl jazdy wydaje się chyba jednak bardziej "ucywilizowany" niż polski Na Zachodnim Brzegu zdecydowanie jednak bardziej arabsko, podobnie jak w Galilei, w której mieszka sporo izraelskich Arabów. Generalnie w Izraelu drogi są w bardzo dobrym stanie, jest sporo kilkupasmowych autostrad, więc jazda tam jest raczej przyjemna. Paliwo jedynie drogie

  5. #45
    Awatar czopan

    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    LIRF / LIRA / EPKK

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marcin. Zobacz posta
    Izraelski styl jazdy wydaje się chyba jednak bardziej "ucywilizowany" niż polski
    Całkowicie się zgadzam. Po 9 latach jeżdżenia tutaj boję się jazdy w Polsce, gdzie jest o wiele więcej agresji i chamstwa na drodze. W Palestynie, owszem, jeździ się trochę po arabsku, czyli chaotycznie, ale i tak da się wytrzymać

    @piosaj Jeśli będziesz miał samochód z izraelskiej wypożyczalni, to pamiętaj, że ubezpieczenie nie obowiązuje na obszarze A terytoriów okupowanych, czyli w największych miastach palestyńskich, jak Betlejem, Ramallah, Hebron itp. Oczywiście spokojnie możesz tam wjechać, ale gdyby się zdarzyła jakaś awaria czy kolizja, to ubezpieczyciel nie pokryje szkody. Co do obszarów B i C, czyli zdecydowanej większości Autonomii Palestyńskiej, to - o ile wiem - nie ma ograniczeń we wjeździe samochodami z izraelskich wypożyczalni. Dobrej podróży!
    piosaj likes this.


  6. #46
    piosaj
    Goście

    Domyślnie

    Nie wypożyczaliśmy auta, Egged ma dobre, przystępne cenowo i szybkie połączenia, wyprzedzaliśmy po drodze z Jerozolimy do Massady i Tel Avivu dużo aut z wypożyczalni. No i mają dobre wi-fi w autokarach.

    Wszystko co pisze czopan we wpisie TEL AWIW - Ben Gurion International Airport ( TLV / LLBG ) się zgadza, co do joty

    Co do samego lotniska - terminal nr 3 bardzo przyjazny, duży market duty free, przestronnie, dobrze oznaczony, całkiem przyjazny. Jako, że leciliśmy Wizzairem, odprawę i kontrole mieliśmy w terminalu 1 (z głównego term. nr 3 jest bezpłatny shuttle bus co 20 min., jedzie ok. 15 minut). Terminal 1 - mały, trąci starością, są jakieś kafejki i sklepiki przed odprawą.

    Przylot Wizza jest na główny terminal, idziemy tak jak wszyscy schodami ruchomymi, inaczej airport security weźmie na wywiad - warto mieć wszystkie dokumenty które potwierdzą gdzie nocujemy itd.. Jedna para z Polski poszła tradycyjnymi schodami i zwróciła na siebie uwagę ochrony. Później kontrola paszportowa - jednych puszczają bez pytania wraz z zezwoleniem na pobyt (nie gubić!), innym zadają parę pytań (także warto mieć dokumenty z rezerwacją itd..), innych maglują. Później bramka na której Pani sprawdza czy jest permit i można odebrać bagaże (wszystkie już były wyładowane z karuzeli!). Zajęło mi to wszystko ok. 30 minut i można wyjść na sherut bus/taxi/shuttle bus do miejsca skąd odjeżdżają autobusy Eggedu do Jerozolimy i Tel Avivu/pociąg. Żadnych problemów na przylocie. Sherut bus do wskazanego miejsca pod drzwi w Jerozolimie 64 szekle/19 dolarów od osoby, ostro gna

    Wylot - przyjechaliśmy wcześniej, więc poszliśmy posiedzieć do terminalu 3 i pooglądać samoloty. Nikt nie kontrolował, chociaż na wyrywkę przy wejściu do terminalu przepytują. Później shuttle bus do terminalu 1, wchodzimy do budynku i od razu zbudzamy uwagę ochrony. Kiedy odlatujecie? A za 4 godziny, odprawa dopiero za godzinę. A to proszę paszporty. U mnie pieczątka egipska, co pan tam robił, gdzie spał (czy hotel, czy prywatne lokum, kiedy pan tam był, z kim, czy spotykał się z lokalsami itd.- powiedziałem, że 2, albo 3 lata temu, a byłem 4 ). A u kolegi cała litania arabskich państw, przyczepili się indonezyjskiej wizy - takie same pytania. Pytanie też o wizytę w Izraelu, gdzie bywaliśmy, czy się z kimś spotykaliśmy i tak dalej - tutaj także mieć warto dokumenty z rezerwacjami i rachunki. Dostaliśmy 5 Bo obawiają się, że ktoś nam coś dał do przewiezienia do Polski, albo jakiś podarek i możemy nie zdawać sobie sprawy jak niebezpieczne to może być. Przyklejają na paszport żółtą naklejkę z kodem paskowym i ciągiem liczb - pierwsza najważniejsza. Jako, że 5, to bagaż duży do kontroli przed odprawą - skaner, a później sprawdzili dokładnie książki, przejechali analizatorem, wszystko było ok. Ale bagażu już nie oddali - kazali przyjść jak zacznie się odprawa. Po tym mogliśmy sobie wyjść przed terminal, pochodzić po budynku i wrócić na odprawę. Bagaż mogłem zabrać z punktu kontrolnego jak zaczęła się odprawa, ale tylko pod obstawą Po odprawie kontrola paszportowa, pieczątka na kartę pokładową i kolejna kontrola - bagażu podręcznego. Jako, że mieliśmy piątki to sprawdzali dość dokładnie, ale poszło w miarę szybko i bez problemów, mogę napisać, że było nawet przyjaźnie i miło jak na taką kontrolę. Generalnie jak nie sprawia się problemów i robi się to co każą bez kręcenia nosem, z pełnym zrozumieniem i z uśmiechem na twarzy, to też są przyjaźni i pomogą, poinformują z jeszcze większym uśmiechem co i gdzie. A panią przed nami zabrali na kontrolę osobistą z lateksowymi rękawiczkami. Po wszystkich kontrolach idzie się 20 metrów do punktu z którego jedzie wewnętrzny lotniskowy shuttle bus na "normalny" terminal 3. Poczekaliśmy 5-10 minut i podjechał autobus. Później żadnych kontroli już nie było (chociaż ochrony w cywilu i mundurach trochę się tam kręci), pochodziliśmy po sklepach, kawiarenkach itd.. Byliśmy przygotowani na taki rozwój wydarzeń, więc więcej mieliśmy śmiechu niż strachu, powiem nawet, że fajna taka przygoda. Tym bardziej, że izraelskie mundurowe są naprawdę ładne Później przyjemny lot do Katowic. A w Katowicach pierwsze bagaże wyleciały tych z piątkami (na bagaż rejestrowany naklejają dodatkowe metki z kodami kreskowymi, więc łatwo było rozpoznać), więc jakiś pożytek z tego był.

    Pierwsza, wstępna kontrola paszportów i bagażu rejestrowanego przy braku kolejek zabrała nam ok. 30-40 minut. Zabranie bagażu z punktu, odprawa (przy wepchaniu przez ochronę przed kolejkę), kontrola paszportowa, kontrola bagażu zajęło równe 40 minut (wszędzie byliśmy praktycznie na początku kolejki!), po kolejnych 20 minutach byliśmy już w terminalu 3 - więc warto być wcześniej niż 3 godziny, żeby chociaż mieć przed odprawą wywiad z ochroną, naklejki na paszportach i ew. sprawdzenie bagażu.


    Najważniejsze - przygotować się na pytania o pobyt w Izraelu, w innych krajach, odpowiadać szybko i bez wahań, to wtedy nie powinno być problemów, mieć dokumenty potwierdzające pobyt w hotelach, hostelach itd.. Nie stwarzać problemów i nie irytować się, bo to nie pomaga.

    Na lotnisku, jak i całym Izraelu można porozumieć się po rosyjsku i angielsku.

    Jeszcze raz dziękuję za pomoc i zachęcam do podróży do Izraela, póki jest bezpiecznie, warto zobaczyć ten tygiel, szczególnie w Jerozolimie, bo Tel Aviv to zupełnie inna para kaloszy, europejska metropolia, bardzo wyluzowane miasto, byłem w dużym szoku, luz większy chyba niż w Amsterdamie.

    Aha - alkohol drogi, piwo Tuborg w sklepie ok. 7 pln, papierosy ok. 20-25 pln, mocne alkohole dwa, trzy razy droższe (o ile znajdziecie sklep z alkoholem). Jedzenie na ulicy dobre i w miarę tanie (ok. 25 pln za duży posiłek z napojem, mała pita ok. 10 pln) - polecam, nie miałem żadnych rewolucji przez tydzień takiego odżywiania się. W normalnych restauracjach za posiłek z napojem trzeba przygotować się na 80 pln wzwyż za obiad. Jakby były jakieś pytania, prośby o pomoc - proszę o prywatne wiadomości, postaram się pomóc w miarę możliwości.
    maciass likes this.

  7. #47

    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    ZRH

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piosaj Zobacz posta
    Tym bardziej, że izraelskie mundurowe są naprawdę ładne
    niektore owszem, owszem
    w Izraelu bylem na pielgrzymce 3 tygodni temu
    pod sciana placzu w Jerozolimie akurat trafilem na przysiege wojskowa
    troche tam luda plci zenskiej bylo

    ode mnie, jesli ktos chce byc dostepny on-line przez caly czas
    przy tym nie tracic na majatku na roaming
    polecam wynajac karte sim lokalnego operatora (w hali przylotow z lekka po prawe stronie jest stoisko)
    wzialem takowa bez limitu danych za 30 szekli za dzien, zapakowalem do tableta
    stamtad po wi fi polaczylem ze smartfonem
    wtedy jestes dostepny np pod skype'm caly czas
    na transfer danym nie narzekalem, internet smigal szybko nawet w Palestynie

  8. #48
    Awatar hoot

    Dołączył
    Jun 2009

    Domyślnie

    Dzięki za Wasze informacje.
    Kilka pytań, dość szeroko, ale może wiecie i przyda się komuś jeszcze:

    1. czy w przypadku braku w paszporcie pieczątki wjazdowej (na własną prośbę) nie ma problemów w trakcie wizyty i przy wyjeździe (choćby daty)?
    2. przylot Wizzem ok. północy - bus do Jerozolimy już chyba niedostępny wg info na stronie, pozostaje tylko sherut? podwozi pod hotel w rejonie starego miasta?
    3. jaki jest orientacyjnie koszt wynajęcia auta i gdzie wskutek ograniczeń nie można nim pojechać? PL prawo jazdy akceptowane bez problemu?
    4. dojazd busem na jakąś plażę Morza Martwego z Jerozolimy w ramach 1-dniowej wycieczki ma sens?
    5. ogólna dostępność bezpłatnego wifi (knajpy, przestrzeń publiczna itp.) w Jerozolimie i Tel Awiwie? lotnisko - całe czy tylko ten terminal 3? jak odległe są od siebie terminale, pisaliście o shuttle busach?
    6. Jerozolima, licencjonowani przewodnicy: gdzie niezbędni, aby wejść? jacyś polskojęzyczni?
    7. powrót: dutyfree - po tym, co piszecie zakładam przyjazd 4h wcześniej... jak ceny alkoholu i kosmetyków (wody toaletowe) w porównaniu do PL
    8. zupełny offtop: czy WZZ dopuszcza poza bagażem podręcznym osobno damską torebkę albo aparat foto jak cywilizowany świat czy strzelają low-costowego focha?

    Z góry dzięki za informacje.

  9. #49

    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    ZRH

    Domyślnie

    Ad 1 wize wjazdowa dostalem na osobnym karteluszku, ktry trzeba pilnowac i oddac przy wyjezdzie
    Ad 5 moze skorzystasz z mojego sposobu na wifi dostepne wszedzie - wynajecie lokalnej karty sim z transmisja danych i tablet jako router, koszt ok 8 USD/dzien
    Psy szczekaja a karawana idzie dalej

  10. #50
    Awatar hoot

    Dołączył
    Jun 2009

    Domyślnie

    Ad 5 dzięki, sposób dobry, ale nie będę miał tabletu tylko smartfon z moim SIM, a poza 1 dniem nad Morzem Martwym - będę w rejonach miejskich, dlatego bardziej myślałem o free wifi

  11. #51
    piosaj
    Goście

    Domyślnie

    1. Nie wbijali pieczątek na przyjeździe - po odprawie paszportowej dostajesz małą karteczkę z pozwoleniem na pobyt w Izraelu (3 albo 6 miesięcy - nie pamiętam), są tam wszelkie dane z paszportu, wraz ze zdjęciem. Lepiej tego nie zgubić, chociaż przy wylocie nikt nie prosił o zwrot, warto nosić przy sobie na miejscu. Coś takiego: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...mit_Israel.jpg

    2. Sherut rozwożą "pod drzwi" w obrębie całego miasta - polecam, drożej, ale szybko i bezproblemów.

    3. Koszty są dość niskie, nie wynajmowałem, ale przy 2-3 osobach opłaca się już wynająć na wycieczki - oidp nie wolno wjeżdżać na terytoria Autonomii. Polskie prawo jazdy powinno wystarczyć, a jakby co to przed wyjazdem w starostwie szybko wyrobią międzynarodowe.

    4. Ma i to bardzo! Z Jerozolimy ok. 1.5 h jazdy klimatyzowanym autobusem z wifi. Wyjeżdżaliśmy z Jerozolimy ok. 11:00 i obrobiliśmy Masadę i plażowanie nad Martwym (M. Martwe obowiązkowo!).

    5. Wifi ogólnodostępne niemal wszędzie, w knajpach nie robią problemów z użyczeniem haseł. Jest darmowy shuttle bus z i do terminala głównego. Po odprawie na low-costowym terminalu dowożą już po terenie lotniska.

    6. Nie pomogę - zwiedzanie robiliśmy na własną rękę.

    7. Alkohol w nienajlepszych cenach, kosmetyki w dość dobrych - 100 ml w cenach 75/50ml w Polsce itd. Przy zakupie 3 produktów jakieś rabaty.

    8. W moim przypadku spokojnie można było zabrać, ale to jest chybił trafił.
    hoot likes this.

  12. #52

    Dołączył
    Aug 2011

    Domyślnie

    A propos wypadu z Jerozolimy nad Morze Martwe - jeśli chcesz poświęcić na to więcej czasu niż - powiedzmy - pięć godzin, to warto wybrać się do Ein Bokek. Bliżej miasta jest Ein Gedi i tam sporo osób jeździ, jednak Bokek jest godzinę drogi dalej, choć jest tam nieporównywalnie lepiej! Piaszczysta plaża, sporo hoteli, restauracje, generalnie infrastruktura, której brakuje w Ein Gedi. No i przede wszystkim nie ma raniących stopy skał

  13. #53
    Awatar hoot

    Dołączył
    Jun 2009

    Domyślnie TEL AWIW - Ben Gurion International Airport ( TLV / LLBG )

    Bardzo dziękuję za te wartościowe odpowiedzi

    @marcin: do Ein Bokek da się busem w 1 dzień tam i z powrotem? Z tego, co się zorientowalem Ein Gedi nie jest problemem, ok. 1,5-2h jazdy, ale z Ein Bokek coś było nie tak (nie pamiętam, przystanek daaaleko od plaży czy coś?)

  14. #54

    Dołączył
    Aug 2011

    Domyślnie

    Z Ein Bokek właśnie jest ten problem, że 1) przystanek jest dalej od plaży niż w Ein Gedi i 2) jeździ tam o wiele mniej autobusów niż do Ein Gedi. Możliwe, że faktycznie trudno było Ci znaleźć połączenie aby obrócić tam w jeden dzień... z wypożyczonym samochodem byłoby łatwiej

  15. #55
    Awatar hoot

    Dołączył
    Jun 2009

    Domyślnie

    OK, byłem, widziałem - podzielę się, może komuś się przyda.

    Przylot: skrupulatna kontrola paszportowa, zestaw pytań zależny od przypadku. U mnie były m.in. o cel i długość pobytu, który raz w Izraelu i o szczegóły poprzedniej wizyty, wreszcie o aktualną pracę. Nie było stempla do paszportu - wiza na oddzielnym kartoniku to już tu chyba standard. Bagaż już czekał po kontroli na taśmie. Po wyjsciu niespodzianka: bankomat nie akceptuje karty, z którą za granicą nie było problemów. Warto mieć awaryjną walutę na wymianę, na start. Za 100 USD na lotnisku dostaje się 320 NIS, poza lotniskiem 340.

    Zaraz na prawo po wyjściu z terminalu znajdują się sheruty, za 3 osoby do Jerozolimy wyszło 200 NIS. Sherut jest najwygodniejszy (dostawa pod hotel) ale niekoniecznie najszybszy, a już na pewno nie najtańszy. Rozwozi całe towarzystwo, to może potrwać. Jeśli Twoim priorytetem jest cena, nie wygoda - w godzinach kursowania można użyć kolei na Alzarov Terminal (inne nazwy: Savidor, Terminal 2000) za 16 NIS, 22 min, free wifi, przyzwoicie. Stamtąd dość często jeździ pekaes Egged do Jerozolimy, 19 NIS, ok. 1h, przyjazd na Central Bus Station. Nie wiem (jechałem w przeciwnym kierunku), jaki numer ma linia do Jerozolimy. Z - to linia 480 i ok. 9:00 rano odjazdy miała co 10 min!

    Bilet jednorazowy na przejazd komunikacją miejską to 6,90 NIS. Ogólnie, tanio nie jest: cena małej wody (podstawa w tym klimacie) potrafi sięgać 10 zł! Nie skomentuję tego, miejsce wiele wyjaśnia.

    I jeszcze: hop on hop off bus, do złapania na CBS, Old Jaffa Gate i w innych miejscach, pokazuje rozległą i nie tylko historyczną Jerozolimę, za jedyne 80 NIS.

    Wypad nad Morze Martwe, 1 dzień. Od 3 osób opłaca się już raczej wypożyczenie małego auta, ok. 200 zł wg cen na stronach internetowych. W praktyce nie wiem, nie jechałem. Zamiast tego Egged (np. linia 421) za 39 NIS do Ein Gedi. Bilety są na każdy bus na danej trasie i na dowolną godzinę - można od razu kupić sobie powrotny. Po ok. 1,5h wysiada się przy samej plaży (to chyba 2gi przystanek w samym Ein Gedi), po przejściu przez parking schodzi się na "plażę". Schodzi dosłownie, bo jest szutrowo i stromo, żadnej infrastruktury. Plażę - umownie, bo to kawałeczek kamienisto-żwirowego zbocza z kamienistym, niezagospodarowanym wejściem do wody. Kąpać się da, nawet jest ratownik na górze i prysznice, do których trzeba się każdorazowo wspinać stromo po tym żwirze. W sumie, cieszyć się, że nie ma to wartości wyrażonej w NIS, jak przebieralnie czy wc w głównych zabudowaniach przy parkingu.

    "Go in peace" głosi napis przy wyjściu. Co prawda, to prawda: w tym pięknym kraju nie tylko pokój ale i spokój są w cenie. Do Ein Bokek nie dotarliśmy, byłem tam kiedyś z wycieczką. Lepsza plaża i infrastruktura, ale wycieczki z Egiptu docierają tam często ok. 18+, kiedy słońce chowa się za wzgórzami na zachodzie, a w cieniu szybko robi się zimno (pustynia).

    Wylot. Transfer - to samo, w odwrotnym kierunku. Moim zdaniem, po rozpoznaniu terenu warto skorzystać z publicznego transportu, lekki zapas czasu nie zaszkodzi (czasem trzeba poczekać na autobus, tramwaj czy nawet pekaes, choć ten ostatni to bardziej przy linii 421 nad Morze Martwe). Teraz po kolei: przyjazd zwykle następuje na Terminal 3 (tu był przylot), ale poza kilkoma punktami gastro itd., na wiele on się jeszcze nie zda.

    Wychodzimy z terminalu. Dość spory kawałek na prawo od głównego wyjścia, za sherutami, jest przystanek free shuttle bus do Terminalu 1 - tam jest check in WizzAira. Uwaga: jeździ co ok. 20 min., to pierwszy test na Twój zapas czasu. Terminal 1, na który się jedzie, to taki barak jak dawna Etiuda, tylko całkiem daleko - znów kilka minut się urwie. Na miejscu, jeszcze przed nadaniem bagażu zaczyna się zabawa. Podchodzi security i zaczyna kontrolną listę pytań, po których bagaż dostaje naklejkę (mieliśmy 25....), potem skan w wielkiej maszynie (nie zwykły Heimann), po czym wędruje się na dokładny przegląd bagażu w naszej obecności przez pracownika. Pytania koncentrują się wokół tego, czy sami pakowaliśmy bagaż, wiemy, co gdzie w nim jest itp. Miałem obawy o przewiezienie paru "zdobyczy" z Morza Martwego. Niepotrzebnie, pytania dotyczyły jedynie tego, czy wydobyłem je samodzielnie czy ktoś mi dał. Podobnie w przypadku kupowanych, zapakowanych fabrycznie. Cała ta kontrola może potrwać 20 min. lub dłużej, jeśli jest więcej paxów, trudno to przewidzieć. Check in jest możliwy na 3h przed odlotem, po nadaniu bagażu jest kontrola paszportowa, osobista i... shuttle (co 20 min.!) do Terminalu 3. Tym razem nieco szybszy, bo jedzie sie przez lotnisko. Dopiero teraz można isć do duty free, gdzie alkohol i słodycze są drogie, w najlepszym razie mało konkurencyjne. Woda pozostaje obłędnie droga, mała od 7 do 10 NIS. Za to wody toaletowe w dobrych cenach, dla wielu promocja: przy zakupie 2 minus 50 USD, co niezłą cenę wyjściową czyni niemoralnie atrakcyjną. Szkoda, że tylko taka woda...

    I to właściwie tyle w epicko-śpiewnym opisie, wybaczcie błędy - klikam na smartfonie na FL360 nad Turcją, aby na świeżo spisać przydatne dla innych - mam nadzieję - informacje.
    Gosia and piosaj like this.

  16. #56

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Łomża

    Domyślnie

    Piszecie tu, że prawie wszyscy przepytywani są na różne okoliczności.
    Co w przypadku gdy jedyny język jakim się jako tako posługujemy to nasz ojczysty?
    Jak mogę szybko i bez wahania odpowiadać jak angielski czy rosyjski niby rozumiem ale odpowiedzi tak na poczekaniu sklecić bym nie dał rady?

  17. #57
    Awatar czopan

    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    LIRF / LIRA / EPKK

    Domyślnie

    Jeśli nie mówisz po angielsku czy rosyjsku, to przed odlotem mogą Cię przesłuchać "na kartkę". Pokażą Ci stronę z pytaniami po polsku i po hebrajsku, a Ty będziesz musiał wskazać odpowiedzi. Pytania to: "Czy cały bagaż należy do Ciebie? Czy sam go pakowałeś? Gdzie był bagaż od spakowania do przyjazdu na lotnisko? Czy ktoś dał Ci coś do przewiezienia w bagażu?". Gdyby się pojawiły jakieś trudności, przypuszczam, że wezwaliby tłumacza języka polskiego.


  18. #58

    Dołączył
    Feb 2007
    Mieszka w
    Łomża

    Domyślnie

    O, to bardzo praktyczne rozwiązanie.

  19. #59
    Awatar czopan

    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    LIRF / LIRA / EPKK

    Domyślnie

    Trochę nowych wieści z lotniska Ben Guriona:
    https://www.timesofisrael.com/ben-gu...-overcrowding/

    W skrócie: na 2017 planowali 16-18 milionów pasażerów - już teraz przekroczyli 20 milionów (wzrost o 18%). Na szczyt przewozów przed Paschą (przełom marca i kwietnia 2018) zbudują dodatkowy namiot do obsługi pasażerów (tak kiedyś było na Balicach). Nowy pirs E będzie oddany na początku 2018.

    Wygląda na to, że izraelskie dopłaty dla przewoźników dobrze zadziałały.


  20. #60

    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    KEWR

    Domyślnie


    Polecamy

    Z przelotu IST do TLV a potem z TLV do IST (z grupą z JFK):

    - przylot - to przede wszystkim wizyta u pograniczników, którzy wypytują o cel podróży i wręczają karteczkę z "wizą" (pozwolenie na pobyt)
    - pierwsze wrażenie sympatyczne, niestety, zepsute przez długą kolejkę do kontroli paszportowej w tłoku i zaduchu
    - łącznie 8 inspekcji (mniejszych i większych) - najpierw trzeba zjechać do bramek G, tam przejść kontrolę ich SB, potem do odprawy biletowo-bagażowej (dostajesz pierwszą kartę pokładową), potem do ich nadzorcy (wydaje drugą kartę na drugi lot do JFK), potem wracasz windą do góry, przechodzisz do bramek B, potem kontrola bezpieczeństwa, potem paszportowa, potem mikro-kontrola (skanowanie karty pokładowej), potem kolejna (skanowanie pozwolenia na przekroczene granicy), potem do bramki, potem w samolocie (obowiązkowe okazanie karty pokładowej)... Chyba coś pominąłem
    - lotnisko bardzo czyste, ciche, ubikacje jak w Sheratonie
    - przestrzeń klimatyzowana, sympatyczna

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3

LinkBacks (?)

  1. 24-04-2017, 12:02
  2. 29-01-2015, 18:47
  3. 07-01-2015, 23:29
  4. 12-11-2014, 00:07
  5. 04-10-2014, 10:38
  6. 01-09-2014, 15:38
  7. 04-08-2014, 13:08
  8. 17-07-2014, 19:09
  9. 15-07-2014, 23:51
  10. 28-05-2014, 13:17
  11. 28-04-2014, 11:46
  12. 16-04-2014, 09:02
  13. 23-03-2014, 14:51
  14. 10-03-2014, 14:17
  15. 19-02-2014, 09:00
  16. 18-12-2013, 13:49
  17. 16-11-2013, 12:55
  18. 28-10-2013, 19:31
  19. 27-10-2013, 13:38
  20. 18-10-2013, 18:31
  21. 06-10-2013, 18:57
  22. 21-09-2013, 13:52
  23. 22-08-2013, 20:23
  24. 05-04-2013, 11:34
  25. 04-04-2013, 18:32
  26. 22-02-2013, 11:17
  27. 13-02-2013, 08:01
  28. 11-01-2013, 13:46
  29. 18-12-2012, 11:52
  30. 27-04-2012, 01:13
  31. 10-03-2012, 18:21
  32. 06-03-2012, 17:56
  33. 16-02-2012, 21:53
  34. 10-02-2012, 11:55
  35. 05-02-2012, 00:26
  36. 28-01-2012, 14:21
  37. 27-01-2012, 14:07
  38. 25-01-2012, 16:51
  39. 21-11-2011, 17:44
  40. 18-09-2011, 21:28
  41. 18-09-2011, 21:14
  42. 18-09-2011, 20:25
  43. 18-09-2011, 20:23

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •