Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
Like Tree1Likes
 • 1 Post By Quantas

Wątek: Moskwa i lądowanie na Placu Czerwonym

 1. #1

  Dołączył
  Jul 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie Moskwa i lądowanie na Placu Czerwonym


  Polecamy

  Od 26 lat znam historię o Niemcu, który małym samolocikiem wylądował w Moskwie na Placu Czerwonym, ośmieszając tym samym obronę powietrzną atomowego mocarstwa w czasach zimnej wojny. Po raz pierwszy w Moskwie będąc, postanowiłem zbadać tę historię nieco dogłębniej.

  Mathias Rust nie wylądował na Placu Czerwonym, ale na znajdującym się w pobliżu moście, a następnie podkołował w pobliże placu (na sam Plac Czerwony się nie dostał).  To nie jest tak, że lotnictwo radzieckie nie reagowało. Jego Cessna została dwukrotnie przechwycona przez Migi. Z lotniczego punktu widzenia najciekawsze jest jednak miejsce lądowania. Na Kremlu Mathias lądować nie chciał, bo nie został by zauważony. Na Placu Czerwonym się nie dało - zbyt dużo ludzi. Nad mostem, który ostatecznie wybrał wisi trakcja i druty trolejbusowe. W dniu lądowania, akurat częściowo zdjęte w celach konserwacji...

  Widok okablowanego mostu robi spore wrażenie, choć do historii przeszedł jako lądowanie na Placu Czerwonym.
  Zainteresowanych historią lotu zapraszam tutaj.
  Andrzej | szewo.com

 2. #2
  Moderator
  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  PL

  Domyślnie

  W wątkach zimnowojennych sporo pisaliśmy o locie Rusta. Są rosyjskojęzyczne źródła, w których wszystko jest opisane ze szczegółami minuta po minucie.
  Ostatnio edytowane przez JacekB ; 13-08-2013 o 20:27

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  WAW/KRK

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez szewo Zobacz posta
  ośmieszając tym samym obronę powietrzną atomowego mocarstwa
  Lub może warto się zastanowić nad sceną pod koniec filmu "Wojna światów - następne stulecie" (jest w nim parę dziwnych tekstów (i, jak się wydaje, obsesji reżysera), ale w sumie jest bardzo dobry), gdy program "The New Better News" pokazuje jak starzec idzie "wysadzić telewizję".

 4. #4
  Awatar Gregor

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Lotnisko dobrej pogody

  Domyślnie

  j.w

  Przed 30 laty, 28 maja 1987 roku, młody niemiecki pilot amator Mathias Rust w sportowym samolocie, prześlizgując się przez radziecki system obrony powietrznej, wylądował na Placu Czerwonym w Moskwie. Skutkiem jego wyczynu były dymisje w dowództwie armii ZSRR. 18-letni Niemiec na niewielkim samolocie Cessna 172B Skyhawk wystartował z lotniska w Helsinkach. Po 20 minutach od startu przerwał łączność ze służbami kontrolnymi. Granicę powietrzną z ZSRR przekroczył w rejonie położonego w Estonii miasta Kohtla-Jaerve.

  Około godz. 18.30 czasu lokalnego samolot Rusta doleciał do Moskwy, zatoczył kilka kręgów w rejonie Placu Czerwonego i na oczach zdumionych przechodniów wylądował na Wielkim Moście Moskworeckim, podjeżdżając po lądowaniu w kierunku Cerkwi Wasyla Błogosławionego. Rust wysiadł z maszyny i zaczął rozdawać autografy. Po 10 minutach został zatrzymany.

  W trakcie lotu maszynę Rusta wykryła radziecka obrona powietrzna i w pewnym momencie poderwano w powietrze myśliwce. Nie zdołano jednak zmusić go do lądowania, a żaden z obawiających się odpowiedzialności dowódców nie wydał rozkazu zestrzelenia samolotu.

  Wojskowych wprowadzało w błąd podobieństwo Cessny do samolotu typu Jak-12; ponadto w śledzeniu Cessny maszynom wojskowym przeszkadzał niski pułap lotu. Rustowi sprzyjały też okoliczności, bowiem w rejonie Pskowa w tym samym czasie trwały szkolenia lotnicze i nastąpiło zamieszanie przy zmianie kodów identyfikacji lotu, w rezultacie czego wszystkie maszyny uznane zostały za "swoje".

  Lot Rusta stał się dla ówczesnego sekretarza generalnego partii komunistycznej Michaiła Gorbaczowa znakomitym pretekstem, by pozbyć się wielu skonfliktowanych z nim wyższych dowódców wojskowych. Posypały się dymisje na bezprecedensową skalę: stanowiska stracił minister obrony Siergiej Sokołow i jego zastępca, niemal 12 generałów, kilkudziesięciu oficerów. Odejść musiał szef Sztabu Generalnego, jego zastępcy, dowódcy wielu okręgów wojskowych. Dwóch oficerów skazanych zostało na kilkuletnie kary pozbawienia wolności.

  Sam Rust został oskarżony o chuligaństwo, naruszenie przestrzeni powietrznej i nielegalne przekroczenie granicy ZSRR. Pytany na procesie o motyw oświadczył, że jego lot był "apelem o pokój". 4 września 1987 roku skazany został na cztery lata pozbawienia wolności; w więzieniu spędził 432 dni. Na wniosek przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Andrieja Gromyki zwolniono go i 3 sierpnia 1988 roku powrócił do Niemiec.

  Do dziś trwają spory, czy lot Rusta był nieoczekiwanym wyskokiem młodego człowieka, czy też - jak twierdzą niektórzy - zaplanowaną operacją, zaakceptowaną przez wyższe radzieckie kierownictwo.

  Zwolennicy tej ostatniej wersji powołują się na możliwe międzylądowanie Cessny w pobliżu miejscowości Stara Russa. Z kolei przeciwnicy oceniają incydent jako wydarzenie, które przyspieszyło bieg wypadków, do których i tak by doszło oraz wskazują, że następcy zdymisjonowanych przez Gorbaczowa dowódców nie okazali się mu życzliwi, m.in. popierając pucz z sierpnia 1991 roku.

  PAP
  Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
  Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
  EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki


  Przewodnik po chmurach

 5. #5

  Dołączył
  Dec 2012
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez szewo Zobacz posta
  Zainteresowanych historią lotu zapraszam tutaj.
  W artykule jest zdanie: "Mathias Rust nie usiadł już nigdy za sterami samolotu". Czy ktoś wie dlaczego?
  Pozdrawiam Marcin (mkonst)

 6. #6
  ModTeam
  Awatar Quantas

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Pyrlandia

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mkonst Zobacz posta
  Czy ktoś wie dlaczego?
  Bo jest psycholem.
  Nawet zakładając że faktycznie zrobił to sam z siebie to naraził na utratę zdrowia lub życia bardzo wiele osób. Tacy idioci nie powinni siadać nigdy za sterami.
  Radek 75 likes this. 7. #7
  Awatar saturn5

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Taurus-Littrow

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mkonst Zobacz posta
  W artykule jest zdanie: "Mathias Rust nie usiadł już nigdy za sterami samolotu". Czy ktoś wie dlaczego?
  Pewnie żaden klub lotniczy go nie weźmie - nie chcą stracić następnego samolotu. Do tego gość miał zatarczki z prawem - raz ukradł kaszmirowy sweter ze sklepu, drugi raz był skazany za oszustwo. O sobie mówi ze jest zawodowym graczem w pokera.

 8. #8
  ModTeam
  Awatar Quantas

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Pyrlandia

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez saturn5 Zobacz posta
  Do tego gość miał zatarczki z prawem - raz ukradł kaszmirowy sweter ze sklepu, drugi raz był skazany za oszustwo.
  I jeszcze kosą potraktował pannę która go kochać nie chciała za co również siedział.Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •