Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
Like Tree9Likes
 • 9 Post By jeff

Wątek: Z Warszawy do Modlina samolotem taniej niż taksówką - relacja

 1. #1

  Dołączył
  Oct 2013
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie Z Warszawy do Modlina samolotem taniej niż taksówką - relacja


  Polecamy

  Wklejam relację, zamiast dać link do strony.

  Wycieczka – znaczy się: wyjazd naukowo-poznawczy – już za mną, pora podzielić się wrażeniami. Może komuś przyda się jakaś informacja. Z założenia wyjazd miał na celu poznanie nowych miejsc, podpatrzenie organizacji i pracy osób na lotniskach i chłonięcie przyjemności latania

  Na lotnisku w Warszawie byłem kilka minut przed dziewiątą. Mój pierwszy cel to punkt ZTM. Tam bez kolejki uzyskałem hologram Warszawiaka. Błyszczy się teraz na mojej karcie jak nówka-sztuka zakrętka od słoika. Przy okazji – jako że stoisko ZTM oznaczone było literkami KM, jak Koleje Mazowieckie – zapytałem panią o bilet lotniskowy, dzięki któremu będę mógł dotrzeć tanio i sprawnie z Modlina do centrum Warszawy. Okazuje się że oznaczenie KM i nazwa „lotniskowy” nie wystarczają do tego, żebym tutaj uzyskał szczegółowe informacje, o samym bilecie nie wspominając. Udałem się więc na górę do kontroli bezpieczeństwa. Z racji tego, że w trakcie oczekiwania na lot powrotny planowałem doszlifować prezentację traktującą o ICAO, porobić trochę zdjęć i nie zanudzić się – przy kontroli więcej rzeczy wyciągnąłem z plecaka niż w nim zostało: komputer, telefony, aparat, dodatkowa bateria do telefonu, tablet i kilometry kabli z ładowarkami. Jednym słowem – zestaw niezbędny do życia.  Po pozbieraniu gratów do plecaka udałem się w jedno z moich ulubionych miejsc w terminalu – do szyby. Niestety dość gęsta mgła nie pozwalała na dobrą obserwację ruchu na pasach. Po jakimś czasie zaczęła się kontrola kart pokładowych. Pre-boarding – jedno z ulubionych słów George Carlina. Wszyscy do autobusu i mamy wycieczkę widokową do samolotu. Czeka na nas trzyipółletni wizzairowy Airbus A320-232 – HA-LWE.

  Najpierw wychodzą osoby z pierwszeństwem wejścia na pokład. Później kolej na resztę. Po rytualnym biegu, kilka sekund po przekroczeniu progu przez tych priorytetowych, do samolotu docierają pierwsi z pozostałych pasażerów. Peleton rozdzielił się na pół i atakuje wejście z przodu i z tyłu samolotu. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie, bo zapełnienie samolotu sięga około 50%. Sprawnie zajmuję upatrzone miejsce – okno mam dokładnie obok siebie – nie muszę się odwracać ani pochylać żeby przez niego wyjrzeć. Miejsca na nogi mam wystarczająco – siedząc normalnie, bez wyciągania nóg, przytrzymany pasem mieszczę się z zapasem.  Całkiem przypadkowo byłem jednym z pierwszych osób w samolocie więc mając na względzie doświadczenia z lotów Ryanairem, po zajęciu miejsca nastawiłem się na boarding w trybie ewakuacji, ale z przeciwnym zwrotem. Ku mojemu zdziwieniu nic takiego nie nastąpiło. Wejście na pokład i zajęcie miejsc odbywało się spokojnie, bez żadnego nacisku ze strony personelu pokładowego. Załoga – dziewczyny ładne, uśmiechnięte, spokojne. Ubrania – bardzo ładne, nie widać zużycia, a zapewne to nie było ich pierwsze użycie. Duży plus dla atmosfery. Safety lecture – krótko i na temat, w dwóch językach prawie jednocześnie, po jednym zdaniu. Po krótkim oczekiwaniu w kolejce na start zaczyna się przygoda. W trakcie oczekiwania zauważyłem wir powietrza zasysanego do silnika (vortex). Wygląda to tak:  Kilka sekund po starcie nic już nie widać, ale za chwilę wylatujemy ponad mgłę czy inne chmury. Niedługo potem zaczyna się zbieranie zamówień. W gazetce z ofertą znalazłem dwie ciekawe rzeczy nadające się na prezenty z podróży, jedna pobudza wyobraźnię dzieci, druga wyobraźnię własną Cena Lady Million w samolocie jest podobna do cen w perfumeriach.  W trakcie lotu mamy mijankę z Jumbo (B747, G-BNLP) British Airways. Sześć dni później miną dokładnie 23 lata od rozpoczęcia jego pracy w BA! Różnica poziomów lotu to 1000 stóp (ok. 300 metrów), ale rzeczywista odległość między samolotami była większa.  Na wysokości przelotowej, na zewnątrz powietrze ma temperaturę w okolicach od -40°C do -50°C.
  Przez cały czas chmury zasłaniały widok na ziemię. Jak na złość, kiedy schowałem aparat przed zniżaniem, pojawiły się prześwity i można było zobaczyć charakterystyczne na szwedzkim wybrzeżu szkiery (nie fiordy!).

  No i jesteśmy – Sztokholm Skavsta zdobyty. Przyziemienie było łagodne, spodziewałem się większych atrakcji, zwłaszcza że chwilę wcześniej trochę nami pobujało. Pierwsza myśl po zobaczeniu infrastruktury lotniska: „ojej…”. Wieża kontrolna wygląda jak przyklejona do bloku mieszkalnego, po terminalu widać że ma kilka lat. No cóż, Charleroi czy Modlin to nie jest ale wszystko co potrzebne do zapewnienia ruchu jest.

  W hali przylotów są dwie taśmy z bagażami, model B737 w malowaniu Ryanair i automat z biletami do Sztokholmu, do którego szybko ustawiła się kolejka. Każdy kupował sobie bilet i spokojnie wychodził na parking do czekającego autobusu. Wszystko zorganizowane, bez pośpiechu.

  Udałem się na przechadzkę po okolicy. W całym kompleksie, oprócz lotniska, znajduje się parking, na którym można zostawić samochód i lecieć w świat, automatyczna stacja benzynowa, hotel (Connect Hotel) i szkoła dla mechaników lotniczych (albo coś w tym typie).
  Jedna korona to około 0,50 zł, więc nie narzekajmy na drogie paliwo
  Wracając do lotniska – po wejściu wita nas przestronna hala. W tej chwili pusta, w oczekiwaniu na kolejki pasażerów oddających rejestrowany bagaż przy jednym z kilku stanowisk. Z drugiej strony hali znajdują się okienka z informacją Ryanair i Wizz Air i dwie lub trzy wypożyczalnie samochodów. Pod ścianą jest około 20 siedzeń. Jeden z kątów jest przejściem do części z barem i stolikami, na których można rozłożyć się i cokolwiek popracować. Jest ciepło i w miarę przyjemnie. Kawałek dalej jest sklep z pamiątkami, gazetami i słodyczami.

  Spodziewając się w miarę cywilizowanych warunków po przejściu kontroli bezpieczeństwa, około godziny 15 zebrałem się i ruszyłem w stronę bramek. Miałem nadzieję kupić coś do picia i dalej szlifować prezentację. Po zeskanowaniu kodu na karcie pokładowej, na komputerze wyskoczyło małe okno z ostrzeżeniem. Okazało się, że jestem za wcześnie. Lot powrotny zaplanowany był na godzinę 19. Pani która sprawdzała kartę oznajmiła mi, że przyszedłem za wcześnie i mam wrócić najwcześniej dwie godziny przed planowanym wylotem. Wróciłem zatem do stolika i spędziłem tam kolejne dwie godziny. Po tym czasie ponowiłem próbę i udało mi się przejść dalej.

  Po zajęciu miejsca na ławce stwierdziłem że dobrze się stało, że nie przyszedłem tu wcześniej. W hali było po prostu zimno. Zimne były też metalowe siedzenia, na dłuższe siedzenie dobrze byłoby podłożyć gazetę ze stojącego niedaleko kosza. Godzina szybko zleciała (podczas hibernacji w niskiej temperaturze czas biegnie szybciej ) i już trzeba było się ustawić w kolejce. Po zajęciu miejsca w samolocie (Ryanair, Boeing 737-800, EI-EKG, za miesiąc 4 lata… latania) pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę było zauważalnie większe okno niż w Airbusie. Drugą rzeczą – fartuszki dziewczyn z Cabin Crew – takie sobie… No i pośpiech. Zapełnienie samolotu – 80%. Były wolne miejsca, ale było ich znacznie mniej niż rano. Miejsce na nogi – w Boeingu, w piątym rzędzie miałem go sporo. Dużo więcej niż w Airbusie.
  Kilka minut przed 19 kapitan poinformował nas, że w Polsce był testowany nowy system (new radar system, jak to określił) i wylecimy z opóźnieniem około 45 minut. I że ogólnie wszystkie samoloty są opóźnione. Biorąc pod uwagę, że rzadko można usłyszeć stuprocentową prawdę ze strony załogi, zacząłem się zastanawiać co mogło się stać. Czy był jakiś wypadek, a może strajk albo jeszcze inne „atrakcje”. Jeżeli ktoś może potwierdzić testy – pewnie systemu Pegasus – i związane z nim opóźnienia – proszę o informację, ja nie znalazłem żadnej wzmianki o opóźnieniach.
  „Opóźnienie może ulec zmianie” – to uniwersalna formułka, bo po 25 minutach nastąpił pushback i wyruszyliśmy w stronę domu. W trakcie lotu było ciemno i pochmurno więc nic nie mogłem zobaczyć.

  Przyziemienie w Modlinie było gwałtowne, pas wydawał się nierówny. Po wyjściu z samolotu udaliśmy się w stronę terminala. Barierki z siatki, połączone na zakładkę dawały wrażenie placu budowy, jakby jeszcze wszystko nie było ukończone na czas. No ale miało być tanio, więc nie ma co marudzić. Niestety na kilka barierek nie wystarczyło pieniędzy i pasażerowie drugiego samolotu, który przyleciał spoza Schengen zaczęli mieszać się z nami. Po próbach rozdzielenia skończyło się na tym, że zamknięto drzwi wejściowe i wchodziliśmy do budynku po sprawdzeniu karty pokładowej. Ci z drugiego samolotu byli kierowani do wejścia non-Schengen. Można to uznać za przypadek. To, co nastąpiło później, ciężko nazwać przypadkiem.

  Nastawiłem się na przyjazd do Warszawy pociągiem Kolei Mazowieckich. Zamierzałem kupić bilet „lotniskowy” za 15 zł, który umożliwia dojazd autobusem z lotniska do stacji, pociągiem do Warszawy i jeszcze godzinę jazdy komunikacją miejską. Doszedłem do automatu i… jak to się robi? Nie ma pod ręką żadnej instrukcji zakupu biletu lotniskowego. Próbuję więc powoli: chcę bilet, z lotniska, do centrum. Nie znaleziono trasy… Po drugiej próbie odpuszczam, odwracam się i widzę stoisko oznaczone „bilet lotniskowy”. Podchodzę, pusto. Nie ma nikogo! Oprócz taksówek zostaje ModlinBus, ale jego stoisko też jakoś słabo żyje. Wokół automatu zgromadził się tłum chętnych na zakup biletu, również obcokrajowcy. Nikomu nie udaje się kupić biletu z lotniska. Nagle pada hasło, że autobus na stację odjeżdża za kilka minut. Zaczyna się nerwówka. Powstają grupy, które kupują bilet ze stacji Modlin do Warszawy na kilka osób i się później rozliczają. Koszt – 12,50 zł na osobę. Jako jeden z ostatnich podchodzę do automatu. Obok mnie staje młoda mama z dziewczynką i po rosyjsku (?) prosi o pomoc z biletem. Kupuję podwójny bilet i lecimy do autobusu, gdzie pozbywamy się kolejnych 5 zł za przejazd na stację. A miało być tak prosto. Dalsza podróż przebiega bez większych zakłóceń. Dla potomnych dodam, że bilet na pociąg można kupić w automacie na stacji i u konduktora w pociągu – no chyba że jakimś cudem uda się z tym lotniskowym.

  Z wydatków na miejscu mamy już 17,50 zł, a dla osób które nie mają karty WKM zwykle dochodzi jeszcze zakup biletu na komunikację miejską za około 4 zł. Problem z zakupem biletu uważam za poważne niedociągnięcie. Skoro Polacy mieli problem z zakupem właściwego biletu, to co dopiero mają powiedzieć obcokrajowcy? Jeżeli nie uzyskają pomocy z biletem (dla postronnych takie zamieszanie jest już dziwną sytuacją), to zostaje im droga taksówka. Takie powitanie nie służy dobrej ocenie lotniska. Jestem przekonany, że po takim zamieszaniu następnym razem wiele osób wybierze lot do Warszawy. Nie wiem co stoi na przeszkodzie, żeby nakleić na automacie Kolei Mazowieckich prostą instrukcję zakupu biletu lotniskowego, o ile jest on tak dostępny. Ewentualnie można postawić prosty automat z terminalem do kart sprzedający jeden rodzaj biletu – szybko i prosto. Ja planuję już kolejną jednodniową wycieczkę, tym razem z dziećmi. Chcę chłopakom zrobić frajdę. Szukam jednak możliwości na to żeby choć wrócić na Lotnisko Chopina, o ile nie da się stąd wylecieć i tu wrócić.

  Wyszło długo Mam nadzieję, że komuś przydadzą się zawarte tu informacje. Następna podróż będzie opisywana na bieżąco bo część rzeczy wylatuje z pamięci.

  ---
  Marcin
  http://www.swiatdlaciebie.pl
  kaspric, Adik_s, tartal and 6 others like this.

 2. #2

  Dołączył
  Aug 2010

  Domyślnie

  Całkiem fajna wycieczka. Dwa lata temu też tak by mi się chciało :P Teraz jeśli już lecę to po to żeby coś zobaczyć na miejscu jednak.

 3. #3

  Dołączył
  Aug 2013

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jeff Zobacz posta
  Nastawiłem się na przyjazd do Warszawy pociągiem Kolei Mazowieckich. Zamierzałem kupić bilet „lotniskowy” za 15 zł, który umożliwia dojazd autobusem z lotniska do stacji, pociągiem do Warszawy i jeszcze godzinę jazdy komunikacją miejską. Doszedłem do automatu i… jak to się robi? Nie ma pod ręką żadnej instrukcji zakupu biletu lotniskowego. Próbuję więc powoli: chcę bilet, z lotniska, do centrum. Nie znaleziono trasy… Po drugiej próbie odpuszczam, odwracam się i widzę stoisko oznaczone „bilet lotniskowy”. Podchodzę, pusto. Nie ma nikogo! Oprócz taksówek zostaje ModlinBus, ale jego stoisko też jakoś słabo żyje. Wokół automatu zgromadził się tłum chętnych na zakup biletu, również obcokrajowcy. Nikomu nie udaje się kupić biletu z lotniska. Nagle pada hasło, że autobus na stację odjeżdża za kilka minut. Zaczyna się nerwówka. Powstają grupy, które kupują bilet ze stacji Modlin do Warszawy na kilka osób i się później rozliczają. Koszt – 12,50 zł na osobę. Jako jeden z ostatnich podchodzę do automatu. Obok mnie staje młoda mama z dziewczynką i po rosyjsku (?) prosi o pomoc z biletem. Kupuję podwójny bilet i lecimy do autobusu, gdzie pozbywamy się kolejnych 5 zł za przejazd na stację. A miało być tak prosto. Dalsza podróż przebiega bez większych zakłóceń. Dla potomnych dodam, że bilet na pociąg można kupić w automacie na stacji i u konduktora w pociągu – no chyba że jakimś cudem uda się z tym lotniskowym.

  Z wydatków na miejscu mamy już 17,50 zł, a dla osób które nie mają karty WKM zwykle dochodzi jeszcze zakup biletu na komunikację miejską za około 4 zł. Problem z zakupem biletu uważam za poważne niedociągnięcie. Skoro Polacy mieli problem z zakupem właściwego biletu, to co dopiero mają powiedzieć obcokrajowcy? Jeżeli nie uzyskają pomocy z biletem (dla postronnych takie zamieszanie jest już dziwną sytuacją), to zostaje im droga taksówka. Takie powitanie nie służy dobrej ocenie lotniska. Jestem przekonany, że po takim zamieszaniu następnym razem wiele osób wybierze lot do Warszawy. Nie wiem co stoi na przeszkodzie, żeby nakleić na automacie Kolei Mazowieckich prostą instrukcję zakupu biletu lotniskowego, o ile jest on tak dostępny. Ewentualnie można postawić prosty automat z terminalem do kart sprzedający jeden rodzaj biletu – szybko i prosto. Ja planuję już kolejną jednodniową wycieczkę, tym razem z dziećmi. Chcę chłopakom zrobić frajdę. Szukam jednak możliwości na to żeby choć wrócić na Lotnisko Chopina, o ile nie da się stąd wylecieć i tu wrócić.

  Wyszło długo Mam nadzieję, że komuś przydadzą się zawarte tu informacje. Następna podróż będzie opisywana na bieżąco bo część rzeczy wylatuje z pamięci.

  ---
  Marcin
  Świat dla Ciebie
  Obawiam się, że Twoje kłopoty z transportem wynikał ze nie wystarczającego zbadania tematu. Ja mam taką wadę, że nie bardzo lubię się pytać i przed wyruszeniem do skorzystania z WMI przeczytałem wszystko co się da o nim.
  Generalnie Pani w autobusie nie jest tylko od sprzedawania biletów na autobus, ale też i lotniskowych. Jak się jej terminal zatnie, to można bilet kupić i na stacji w Modlinie. Bilet można kupić i na normalnej stacji/dworcu kolejowym naprzód, ale to się nie opłaca ze względu na możliwe opóżnienia samolotu. Bilet bowiem jest ważny na godzinę od wyjazdu pociągów.
  A poza tym, że tam na lotnisku nikt nie siedzi na tych stanowiskach to rzecz niestety prawdziwa. Jeszcze należy dodać, że Pani w autobusie nie sprawdza biletów. Przynajmniej mi się takie coś nie zdarzyło.

 4. #4

  Dołączył
  Oct 2013
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Informacje o możliwościach dojazdu sprawdziłem na stronie, stąd też moje nastawienie na bilet lotniskowy. W sumie do tej pory nie wiem gdzie go kupić. Dla mnie zamieszanie z zakupem biletu to nie problem, przyzwyczaiłem się do kombinowania. Co jednak mają powiedzieć zagraniczniaki pierwszy raz korzystający z lotniska?

 5. #5
  Awatar pablo2208

  Dołączył
  Sep 2007

  Domyślnie

  Nie wiem ile latasz, ale ja ze swojego doświadczenia(nie tylko jako pax) powiem Ci, ze zalogi zazwyczaj staraja sie przekazac paxowi informacje jak najbardziej prawdziwa. I akurat tu kapitan powiedzial 100 procent prawdy, bo w polsce zostal zaimplementowany nowy system radarowy i to sprawia jeszcze troche problemow. Dlatego czesto sie zdarza, ze dany lot dostaje slot ATC na taka okolicznosc.
  Pozdrawiam Pablo 6. #6
  Awatar vivere

  Dołączył
  Mar 2010

  Domyślnie

  nie jestem pewien (bo też na wariata kupowałem bilet w tym automacie w WMI - autobus podjeżdżał za 3 minuty), ale po wybraniu i przejściu dalej wyskakują inne możliwe opcje (typu "tam i z powrotem", "6 godzinny strefowy" itp.) i chyba wtedy pojawia się opcja biletu lotniskowego, ja z rozpędu kupiłem tylko na autobus
  inna ciekawostka że automat za cholerę nie chciał przyjąć innych banknotów niż 10PLN
  vivere militare est

 7. #7

  Dołączył
  Aug 2013

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jeff Zobacz posta
  Informacje o możliwościach dojazdu sprawdziłem na stronie, stąd też moje nastawienie na bilet lotniskowy. W sumie do tej pory nie wiem gdzie go kupić.
  Jak napisałem, najlepiej u Pani konduktor w autobusie.

  Cytat Zamieszczone przez jeff Zobacz posta
  Dla mnie zamieszanie z zakupem biletu to nie problem, przyzwyczaiłem się do kombinowania. Co jednak mają powiedzieć zagraniczniaki pierwszy raz korzystający z lotniska?
  To nie jest problem tylko WMI. Nawet na najlepszym lotnisku dla LCC w rankingu SkyTrax też nie bardzo jest się gdzie o pewne rzeczy spytać. Raz dwóch Hindusów mnie zaczepiło, bo nie wiedzieli gdzie są przyloty... Ja zresztą gdybym nie przeczytał wiele w internecie to nie widziałbym jak się dostać do Londynu najtaniej, ani kogo się o to spytać...
  Problem z WMI jest taki, że informacja i możliwośc kupno biletu na lotnisku teoretycznie jest, a praktycznie jej nie ma. Jednak jak się poczyta lub zapyta na podforum dotyczącego tego lotniska, to można się dowiedzieć, że bilet (lotniskowy) można kupić w autobusie, albo na stacji w Modlinie, bo i tak konduktorka nie sprawdza biletów w autobusie...

 8. #8

  Dołączył
  Jun 2007
  Mieszka w
  EPLL/EPKK

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez jeff Zobacz posta
  Kilka minut przed 19 kapitan poinformował nas, że w Polsce był testowany nowy system (new radar system, jak to określił) i wylecimy z opóźnieniem około 45 minut. I że ogólnie wszystkie samoloty są opóźnione. Biorąc pod uwagę, że rzadko można usłyszeć stuprocentową prawdę ze strony załogi, zacząłem się zastanawiać co mogło się stać. Czy był jakiś wypadek, a może strajk albo jeszcze inne „atrakcje”. Jeżeli ktoś może potwierdzić testy – pewnie systemu Pegasus – i związane z nim opóźnienia – proszę o informację, ja nie znalazłem żadnej wzmianki o opóźnieniach.
  "On th 26th November Warsaw will Implement their new ATC system.
  The implementation is expected to have a high impact until the end of January.
  EU restrictions will be used to remove flights from the Polish FIR at the busiest times.
  More details will be published in the second week of November."


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •