Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
Like Tree3Likes
 • 2 Post By tomo
 • 1 Post By stawka

Wątek: Czas oczekiwania na bagaż

 1. #1

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie Czas oczekiwania na bagaż


  Polecamy

  Skrótowa historia: znajoma leciała ostatnio z Chopina Norwegianem do Malagi. Miała ze sobą tylko podręczny, niestety mimo odpowiednich wymiarów, okazało się, że ma 13kg (dopuszczalne 10kg). Pozbyła się paru rzeczy i wypuścili ją do samolotu (który swoją drogą miał 40 minut opóźnienia). Przy schodach obsługa poinformowała ją, że samolot ma pełną rezerwację, więc jej bagaż musi iść do luku. W Maladze samolot znalazł się mniej więcej o czasie, czyli 23:50. Ostatni transport do miasta komunikacją miejską miał odjazd 0:24, ale niestety trzeba było czekać na walizkę. Ta na taśmie znalazła się o 1:00, czyli po 70 minutach. Jedyną opcją powrotu z lotniska była już taksówka, więc dodatkowe 30 euro.

  I tutaj moje pytania co do tego troszkę feralnego lotu: czy obsługa może zażądać umieszczenia bagażu mieszczącego się wytycznych bagażu podręcznego w luku bagażowym? Czy 70 minut czasu oczekiwania na walizkę w środku nocy to normalny czas? Nie ma jakichś wytycznych co do jego maksymalnej długości, czyt. jakości usług agenta? Koszty podróży niestety znacznie wzrosły (bez winy pasażera) przez sytuację z bagażem podręcznym, która de facto zaczęła się już w WAW.

 2. #2
   
  Awatar stawka

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK, EPKC

  Domyślnie

  1) Pasażerka nie znała dopuszczalnych limitów bagażowych? Nie mogła sprawdzić na check-in ile waży podręczny, żeby potem nie mieć kłopotów?
  2) Do B737-800 wchodzi wg pewnych testów max. 140 kabinówek. Miejsc jest 189. Jeśli każdy zabierze ze sobą maksymalną ilość bagażu (a niektóre linie pozwalają już na duży+mały bagaż) oraz kurtki zimą, to 49 waliz ląduje w luku, bo bagażu nie można trzymać na kolanach. Każda linia ma w tym przypadku odpowiednią procedurę i przywieszkę na bagaż kabinowy wycofany. Komu się zabiera? Temu kto przychodzi na końcu i jego bagaż już się nie mieści (więc jakby pax miała 10kg to by przeszła przez gate wcześniej i by jej nie zabrali).
  3) W przypadku dużej ilości bagażu do obsłużenia, priorytet ma bagaż odlotowy. Przylotowy czasem zostaje na przyczepce na stanowisku i czeka na swoją kolej. 70 minut to jednak lekka przesada. Warto napisać skargę na handlera do portu, jeżeli to był jednostkowy przypadek może uda się dostać jakieś odszkodowanie. Jeśli to normalne u nich, wiadomo.
  EOS 7D II + C100-400LII + T24-70 + GIANT OCR7 / KR-5289W :)

 3. #3

  Dołączył
  Oct 2014
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  Stawka opisał wszystko perfekcyjnie, w zasadzie nic do dodania, z moich czasów w handlingu nie przypominam sobie, żeby był określony maksymalny czas oczekiwania na bagaż, ale robiłem w PAX więc pewności nie mam. Może lelek7 się tu wypowie, zdaje mi się że ma najlepsze kompetencje w tej kwestii. Jedyne co mi przychodzi na myśl, to SLA pomiędzy agentem handlingowym a linią lotniczą, ale to już raczej sprawa wewnętrzna i nie dotyka bezpośrednio pasażera.

 4. #4

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez stawka Zobacz posta
  1) Pasażerka nie znała dopuszczalnych limitów bagażowych? Nie mogła sprawdzić na check-in ile waży podręczny, żeby potem nie mieć kłopotów?
  Głupi nawyk z Ryana i Wizza, gdzie odprawiasz się online, a z podręcznym to raczej uważasz na wymiar niż na wagę. Teraz Norwegian, odprawa na lotnisku i ważony nawet podręczny - cała sytuacja miała miejsce kilka godzin przed odlotem. Do kontroli bezpieczeństwa i do gate'u waga bagażu była już odpowiednia. Napisałem o tym fakcie, ponieważ pomyślałem, że to ważny szczegół, np. przy "wyławianiu pasażerow" do oddania bagażu
  Cytat Zamieszczone przez stawka Zobacz posta
  Komu się zabiera? Temu kto przychodzi na końcu i jego bagaż już się nie mieści (więc jakby pax miała 10kg to by przeszła przez gate wcześniej i by jej nie zabrali).
  Jak wyżej - waga była już 10kg, przejście przez gate w normalnej kolejce. A wchodziła na schody do samolotu jako jedna z pierwszych

  Dzięki za odpowiedzi, przekaże informacje, dam znać o wyniku, jeśli będzie ciąg dalszy sprawy.

 5. #5
   
  Awatar stawka

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK, EPKC

  Domyślnie

  Z opisu wywnioskowałem, że przetrzepali ją w gate i wchodziła jako ostatnia (tak na prawdę mogła odłożyć te 3kg do foliówki i po odejściu od check-inu włożyć z powrotem, w gate chyba już żadna linia nie waży...). W takim razie dziwne, że kazali zostawić. W rajanie - na check-inie raczej się "prosi", w gate powyżej 90 osoby w kolejce się "nakazuje", pod samolotem okleja się tylko w ostateczności (jak się już nie mieszczą).
  EOS 7D II + C100-400LII + T24-70 + GIANT OCR7 / KR-5289W :)

 6. #6

  Dołączył
  Oct 2014
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  przypomniało mi się jeszcze jedno - poczas boardingów na lufie w WAW przy wysokim LF (szczególnie na B737) również mieliśmy za zadanie wyławiać te duże kabinówki i prosić o sprawdzenie do przymiaru lub jeśli pax miał dodatkowo np jeszcze plecak plus torbę z laptopem traktowane to było jako trzecia sztuka i odgórnie szła jako gate checked bag do luku.

 7. #7

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  A ja mam wrażenie, że problem długiego oczekiwania na bagaż leży w tym przypadku zupełnie gdzie indziej - skoro bagaż został zabrany do luku dopiero "pod samolotem" to na 99% po wylądowaniu w Maladze bagaż ten został wystawiony do odbioru również bezpośrednio przy wyjściu z samolotu (obok schodów z samolotu lub w rękawie - w zależności od tego w jaki sposób odbywał się debording). Znajoma tego bagażu nie odebrała, prawdopodobnie nie znająć procedury w tej sytuacji i kompletnie nie spodziewając się tego że ów bagaż leży już gotowy do odbioru tuż obok miejsca w którym ona przechodzi, i tak ten bagaż leżał sobie w najlepsze pod samolotem/w rękawie aż w końcu ktoś się nad nim ulitował i wypuścił na taśmę.
  Żeby jednak tą teorię potwierdzić lub obalić wystarczy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - czy wszystkie bagaże wszystkich pasażerów wyjechały dopiero po 70 minutach czy tylko ten jeden bagaż znajomej?
  uKL and tartal like this.

 8. #8
   
  Awatar stawka

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPKK, EPKC

  Domyślnie

  Nie prawda. Bagaż DAA nieodebrany pod samolotem jedzie razem z całym bagażem głównym i wyjechać na taśmę może tylko z bagażem głównym. Jeżeli obsługa by o nim zapomniała i zostałby się sam jeden, trafił by prędzej do LL niż na taśmę. Dodatkowo bagaż odebrany pod samolotem wcale nie musi być pod nim oddany paxowi. W skrajnym przypadku (Ryanair) wszystkie bagaże podręczne wyjeżdżają na taśmę, bo nikt pod samolotem nie będzie sortował na bagaż nadawany i podręczny (jedynie wózki odseparowane w osobnym bagażniku są wydawane jako sprzęt potrzebny do poruszania się).
  maciek55 likes this.
  EOS 7D II + C100-400LII + T24-70 + GIANT OCR7 / KR-5289W :)

 9. #9

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez stawka Zobacz posta
  tak na prawdę mogła odłożyć te 3kg do foliówki i po odejściu od check-inu włożyć z powrotem
  Owszem, można było tak zrobić. Wygrało zaskoczenie i uczciwość, jak kazali wyrzucić to się wyrzuciło...
  Cytat Zamieszczone przez tomo Zobacz posta
  skoro bagaż został zabrany do luku dopiero "pod samolotem" to na 99% po wylądowaniu w Maladze bagaż ten został wystawiony do odbioru również bezpośrednio przy wyjściu z samolotu (obok schodów z samolotu lub w rękawie - w zależności od tego w jaki sposób odbywał się debording
  Potwierdzone, że po wyjściu z samolotu, bagażu nigdzie nie było. Wyjście przez rękaw.
  Cytat Zamieszczone przez tomo Zobacz posta
  czy wszystkie bagaże wszystkich pasażerów wyjechały dopiero po 70 minutach czy tylko ten jeden bagaż znajomej?
  Nie wszystkie, bo wydali je jakby na dwa rzuty, ale na pewno nie jako jedyny. Inaczej mówiąc - wiele sztuk bagażu z tego lotu, również rejestrowanego, wyjechało po 70 minutach.

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •