Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
Like Tree3Likes
 • 3 Post By parasite

Wątek: Kradzież z bagażu podręcznego

 1. #1

  Dołączył
  Nov 2018
  Mieszka w
  WRO

  Domyślnie Kradzież z bagażu podręcznego


  Polecamy

  Opiszę wam moją niemiłą przygodę. Na wakacje wybraliśmy się całą rodziną (2+2) na drugi koniec świata odwiedzić krewnych. Jako, że przez ponad 24 godziny nie mieliśmy opuszczać samolotów/lotnisk nie mieliśmy na sobie kurtek a wszystkie wartościowe rzeczy były spakowane do bagażu podręcznego (zgodnie z regulaminem linii lotniczych Lufthansa - ten dopisek jest ważny). Wchodząc do pierwszego samolotu (lot Wrocław - Franfurkt) wszyscy pasażerowie zostali poproszeni o pozostawienie swoich bagaży podręcznych przed drzwiami samolotu z informację, że bagaże będą do odebrania przy drzwiach samolotu po wylądowaniu. Przyznam, że trochę mnie to zaskoczyło (pierwszy raz miałem taką sytuację, dodatkowo stres przed długim lotem, zamieszanie z dziećmi itd.) i zapomniałem, że w tych bagażach oprócz laptopów, telefonów, kamery, prezentów dla rodziny znajduje się również mój portfel. W czasie lotu trochę ochłonąłem i pomyślałem, że w sumie zostawiłem w bagażu telefon - co będzie jak go ktoś ukradnie (kiedyś już straciłem telefon przez kradzież więc pewnie stąd ta myśl). Zaraz po wylądowaniu sprawdziłem więc mój bagaż - telefon był lecz również odkryłem że jest w bagażu portfel (tak dopiero wtedy o nim sobie przypomniałem). Po jego sprawdzeniu okazało się, że ktoś był na tyle "miły", że wyciągnął z niego całą naszą gotówkę przeznaczoną na wyjazd (dość spora ilość). Resztę wszystko zostawił - w tym karty. Oczywiście całą sprawę od razu we Frankfurcie zgłosiłem Lufthansie (mam na to pismo). Sprawa została również zgłoszona na Policję w Polsce (już jest umorzona) oraz w Niemczech (przekazana do prokuratury). Skontaktowałem się również z przewoźnikiem i opisałem całą sprawę - oczywiście jest im przykro, lecz nie czują się w obowiązku rekompensaty. Specjalnie przeczytałem ich regulamin i jest tam wyraźnie napisane, że nie odpowiadają za rzeczy z bagażu rejestrowanego a wszystkie rzeczy wartościowe powinny się znaleźć w bagażu podręcznym (co zrobiłem). Oczywiście na prośbę o podparcie się własnym regulaminem w kwestii odszkodowania/rekompensaty Lufthansa przestała do mnie w ogóle odpisywać (tzn. dostałem e-mail o treści "to jest nasza decyzja i już jej nie zmienimy"). Uważam, że ja trzymałem się ich regulaminu i powinienem otrzymać odszkodowanie. Jak myślicie jakie mam na to szanse i ewentualnie gdzie powinienem skierować swoje kroki?

 2. #2
  Awatar pitterek

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Sosnowiec, Poland

  Domyślnie

  Przykra sprawa, napisz do niemieckiego ULCu czyli LBA.de - LH odpowiada tak bezczelnie właśnie (jeśli nie ma Pan nic do dodania to proszę już do nas nie pisać, decyzję podjęliśmy). Ale potem, żeby nie płacić kary wspaniałomyślnie rozpatrują samoczynnie sprawę na korzyść.
  Pitterek

 3. #3

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPTO

  Domyślnie

  Swoją drogą, deliwerki są ładowane i rozładowywane pod ogromną presją czasu i częściowo na oczach pasażerów. Albo jakiś magik albo totalny bezczel...

 4. #4
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Albo ładował w luku bagażowym a na to "wścibscy" pasażerowie nie mają oka.

 5. #5

  Dołączył
  Nov 2018
  Mieszka w
  WRO

  Domyślnie

  I właśnie na osobę układającą bagaże w luku bym obstawiał. Na miejscu we Frankfurcie 3 moje walizki wyjechały jedna za drugą natomiast ta z portfelem wyjechała z luku jako jedna z ostatnich (akurat taśmociąg był tuż przy moim oknie w samolocie) - oczywiście o niczym to nie przesądza, ale jest trochę dziwne. I tak byli na tyle "mili" że resztę sprzętów, prezenty (biżuteria) oraz karty zostawili - wiem gotówka to łatwy cel i trudny do zidentyfikowania jako czyjaś własność.

 6. #6
  Awatar Tom_EPKK

  Dołączył
  Oct 2007
  Mieszka w
  KRK/EPKK

  Domyślnie

  Jeśli nie deklarowałeś na odlocie konkretnej kwoty w gotówce to raczej ciężko będzie udowodnić, że coś miałeś...
  ...My Eyes Can See What Others Cannot...
  EPKK Spotters @Facebook

 7. #7
  ModTeam Senior Screener
  Awatar Drzemi

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPGD / EPMM

  Domyślnie

  Ja za każdym razem gdy leciałem i był wymóg deliverek, był też komunikat, żeby wszystkie wartościowe rzeczy wyjąć i mieć przy sobie (to standard przy lotach na CRJ, że wszystkie walizki z automatu dostają zawieszkę delivery at aircraft). W ogólnych warunkach przewozu jest punkt, który mówi, że bagaż podręczny który się nie mieści w schowku / pod fotelem jest przewożony w luku i traktowany jako bagaż rejestrowany.

 8. #8

  Dołączył
  Nov 2018
  Mieszka w
  WRO

  Domyślnie

  Tom_EPKK - nie deklarowałem konkretnej kwoty natomiast mam paragon z kantoru wymiany walut. Mogę tylko udowodnić, że walutę kupiłem. Z drugiej strony podobna sytuacja jest przy kradzieży/włamaniu na rzeczy które zginą masz tylko paragon (jak go w ogóle masz) i na podstawie tego dostajesz odszkodowanie (oczywiście jak miałeś ubezpieczenie).

  Drzemi - na lotnisku we Wrocławiu takiej informacji nie było dopiero przy gate dali przywieszki na walizki. A w sumie co miałbym z tym wszystkim zrobić - kupa sprzętu elektronicznego + prezenty. Po całym incydencie przeczytałem Warunki i zasady Lufthansy i nigdzie tam nie znalazłem informacji, że bagaż podręczny może być traktowany jako rejestrowany. Jest tylko informacja, że nie może on przekraczać ilości, wymiarów i podanej wagi w innym przypadku będzie traktowany jako rejestrowany i będzie musiał być nadany do luku (punkt 8.7.1) mój mieścił się w wymiarach i masach podanych przez Lufthanse na ich stronie www. Jest jeszcze punkt który mówi, że wartościowe rzeczy muszą być przewożone w bagażu podręcznym (punkt 8.3.4). Nic więcej co mogło by dotyczyć mojej sytuacji nie znalazłem - przepraszam, jest jeszcze punkt "Ponosimy odpowiedzialność za szkody pośrednie lub szkody następcze tylko wtedy, gdy spowodowaliśmy je przez rażące niedbalstwo lub umyślnie" (14.1.7). Uważam, że zatrudnienie firmy/pracownika który kradnie chyba podchodzi pod rażące niedbalstwo.

 9. #9

  Dołączył
  Mar 2013
  Mieszka w
  EGLL

  Domyślnie

  Pierwsze, co bym zrobił, to zgłosił kradzież na policję.
  Moje loty | Moje zdjęcia | Instagram | oneworld: AA AB AS AT AY BA CX FJ IB JL JJ LA MH QF QR RJ S7 UL


 10. #10

  Dołączył
  Nov 2018
  Mieszka w
  WRO

  Domyślnie

  Tak jak pisałem - kradzież zgłoszona na policję w Niemczech (sprawa została przekazana do prokuratury) jak i w Polsce (już jest umorzona). Teraz sprawdziłem stare e-maile. kontaktowałem się również z LBA - odpisali, że to nie ich zakres działania i skierowali mnie do Söp (zresztą Lufthansa tak samo) - wysłałem wszystkie informacje i po 4 miesiącach odpowiedzieli, że mają dużo pracy i jeszcze moją sprawą się nie zajmowali.

 11. #11
  PM
  PM jest nieaktywny
  Awatar PM

  Dołączył
  Oct 2010

  Domyślnie

  Z czystej ciekawości. Jak duży jest schowek nad głową w CRJ? I co dzieje się w przypadku, kiedy w bagażu podręcznym, który nie mieści się w w schowku mamy samą elektronikę? Pytam, bo mój plecak foto nie jest jakiś gigantyczny, ale duży na tyle, żeby połknąć puszkę z zapiętym Tamronem 150-600 i mnóstwem innych gratów.

 12. #12
  Zbanowany
  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH

  Domyślnie

  nie jest za duzy (chyba wielkosci tego z Dasha) wiec najwyzej plecak wsadzisz pod nogi

 13. #13
  KZ
  KZ jest nieaktywny
  Awatar KZ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Ambush Country

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez PM Zobacz posta
  Z czystej ciekawości. Jak duży jest schowek nad głową w CRJ? I co dzieje się w przypadku, kiedy w bagażu podręcznym, który nie mieści się w w schowku mamy samą elektronikę? Pytam, bo mój plecak foto nie jest jakiś gigantyczny, ale duży na tyle, żeby połknąć puszkę z zapiętym Tamronem 150-600 i mnóstwem innych gratów.
  Maly - ale ja plecak z 300/2.8 IS i paroma innymi + dwa body zmiescilem pod siedzenie to i Twoj sie zmiesci.
  KZ

 14. #14
  Awatar parasite

  Dołączył
  Jul 2009
  Mieszka w
  Bielawa

  Domyślnie


  Polecamy

  A co np. z bateriami? Nie wolno ich przewozić w rejestrowanym, a mimo to i tak je wrzucają do luku z podręcznym. Trochę to bez sensu

  Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka
  shiver, Neoman and myszygon like this.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •