Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Inwestycje

 1. #1
  Awatar Atco

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie Inwestycje


  Polecamy

  Poznańska Ławica nie będzie mieć konkurencji
  Bruksela nie chce finansować lotnisk

  Około 200 mln zł pochłonie rozbudowa i modernizacja poznańskiej Ławicy. Władze samorządowe chciały wesprzeć dodatkowo trzy lotniska regionalne, jednak nie zgodziła się na to Komisja Europejska.


  Pieniądze na inwestycje na Ławicy będą pochodzić głównie z dotacji unijnych przyznanych w ramach rządowego programu "Infrastruktura i środowisko". Zostało zarezerwowane 49 mln euro. Ławica jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych. Jak wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zeszłym roku przyjął 637 tys. podróżnych. W porównaniu z 2005 r. oznacza to wzrost o prawie 60 proc. Wówczas z usług lotniska skorzystało 399 tys. podróżnych. W tym roku ruch pasażerski rośnie jeszcze bardziej. W pierwszym kwartale port przyjął 150,7 tys. osób. W analogicznym okresie zeszłego roku przez lotnisko przewinęło się 99,2 tys. podróżnych. - Szacujemy, że w 2012 r. obsłużymy ok. 2 mln pasażerów - mówi Hanna Surma, rzecznik Ławicy.

  Plan przewiduje rozbudowę terminalu wraz z infrastrukturą. Rozbudowana ma zostać między innymi droga kołowania. W tej chwili samoloty kołują na drodze startowej, a to oznacza, że lotnisko ma ograniczone możliwości przyjmowania kolejnych maszyn. Droga startowa ma zostać wydłużona do 2,8 km. - Terminal jest nowoczesnym budynkiem, ale w godzinach szczytu zaczyna się robić za ciasny - mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa. Po rozbudowie będzie mógł obsłużyć 1200 pasażerów w ciągu godziny i trzy miliony osób rocznie. Będą się w nim znajdowały 44 stanowiska odprawy, budynek ma być dostosowany do wymogów traktatów z Schengen. W planach jest również budowa parkingów dla podróżnych.

  Część z 200 mln zł przewidzianych na sfinansowanie planu inwestycyjnego zostanie przeznaczona na unowocześnienie systemu nawigacyjnego portu.

  - Oprócz inwestycji zapisanych w planie inwestycyjnym po ogłoszeniu, że Polska będzie jednym z organizatorów mistrzostw Euro 2012, rozpoczęliśmy rozmowy z właścicielem portu o przyspieszeniu niektórych inwestycji - mówi Hanna Surma.

  Zarządca portu chce między innymi, by szybciej powstał drugi terminal, hotel czy rozbudowane zostały zaplecze techniczne i terminal towarowy. Strategia rozwoju województwa do 2012 r. przewidywała, że w regionie powstaną trzy nowe lotniska pasażerskie. Mowa o lądowisku sportowym w Lesznie, aeroklubie w Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego i porcie w Pile. Michałkowo chce obsługiwać małe samoloty pasażerskie, port w Pile liczył na przejęcie ruchu towarowego. - Na rozwój tych portów zarezerwowaliśmy kilkanaście milionów euro w Regionalnym Programie Operacyjnym, jednak Komisja Europejska się temu sprzeciwiła - wyjaśnia Wojciech Jankowiak. Jak dodaje, władze województwa nie planują w najbliższym czasie wesprzeć rozwoju portów ze swoich środków. Wygląda więc na to, że Ławica długo konkurencji mieć nie będzie.
  Agnieszka Stefańska

  Cytat z Rzepy via skyscrapercity.com
  Same dobre wiadomości ostatnio!

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Rokietnica, Poznan, Poland, Poland

  Domyślnie Re: Inwestycje

  [quote="Atco"][quote]Poznańska Ławica nie będzie mieć konkurencji
  Bruksela nie chce finansować lotnisk

  "Będą się w nim znajdowały 44 stanowiska odprawy."


  Proszę... w którym miejscu??? Chyba ze postawią dwa nowe rzędy stanowisk przed tymi starymi
  Pozdrawiam Premecek

 3. #3
  Awatar Rob_Sad

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie


  Polecamy

  Jak przez najblizsze 2-3 miesiace nie bedzie projektu to marnie widze jakakolwiek sensowna rozbudowe do 2012. No chyba ze jak piszecie rzeczywiscie dodadza stanowska na holu

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •