Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
Like Tree3Likes
 • 3 Post By sp-luk

Wątek: Katastrofa lotnicza w Poznaniu w 1993 lub 1994, czy ktoś to pamięta? - mały OT

 1. #1
  Awatar Kendi

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  POznan*

  Domyślnie Katastrofa lotnicza w Poznaniu w 1993 lub 1994, czy ktoś to pamięta? - mały OT


  Polecamy

  Hej,
  Jak w temacie. Czy ktoś z Was pamięta katastrofę lotniczą w okolicach skrzyżowania Grunwaldzkiej/Cmentarnej w 1993 lub 1994. Spadł tam mały samolot, który chwilę wcześniej wystartował z lotniska Ławica - zginęło wtedy chyba ok 10 osób. Od jakiegoś czasu szukam bliższych informacji na ten temat (co to był za samolot itp.) W necie niestety nic nie znalazłem - dziwne.

 2. #2
  Moderator
  Awatar Pletwa

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EGTO

  Domyślnie

  To był Piper Seneca, spadł na teren cmentarza przy ulicy Cmentarnej, przy ogrodzeniu. Zawrócił na lotnisko z powodu problemów z silnikiem (jeśli dobrze pamiętam, to pożar jednego z nich), No i 10 ofiar, to chyba zbyt dużo. Do Seneki wsiada 6 osób, razem z pilotem.
  Pozdrawiam

  Płetwa

  2xCanon Eos 40D+EF-S 17-85 IS USM+EF-S 18-135 IS+EF 70-300 IS USM+Samyang Fish-eye 8mm F3.5+2 stałki M42
  Berkut 10x50
  AR-109

 3. #3
  Awatar Kendi

  Dołączył
  Nov 2010
  Mieszka w
  POznan*

  Domyślnie

  Pletwa, WIELKIE DZIĘKI Z tego co pamiętam to tam zginęło również 2 przechodniów i 1 osoba odwiedzająca groby dlatego liczba 10. Jeszcze raz dzięki. Swoją drogą to dziwne, że to nie jest nigdzie odnotowane.

 4. #4

  Dołączył
  May 2010
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  Hmm ja gdzieś mam gazetę z następnego dnia po wypadku i parę zdjęć, jak znajdę to dam znaka

 5. #5
  ModTeam
  Awatar Quantas

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Pyrlandia

  Domyślnie

  W Poznaniu były rozgrywane duże elitarne zawody w sportach konnych (nie znam się na tym stąd tak ogólnikowe nazwanie). Grupa oficjeli czy sponsorów ze Szwajcarii wracała do domu, na pokładzie były chyba 4 osoby. Kilkanaście minut po starcie pojawiły się problemy z silnikiem. Pilot (załoga) postanowił zawrócić i lądować w Poznaniu. Niestety nie dał rady. Spadli na ulicy Cmentarnej na teren cmentarza junikowskiego kilka metrów od płotu. Może wykorzystując długą prostą chciał na Cmentarnej lądować? Nie wiem, chociaż mnogość drzew by temu nie sprzyjała.
  Byłem na miejscu wypadku około godziny po katastrofie. Na środku ulicy leżał silnik i kupa innych klamotów. Nikt na ziemi nie zginął. Wszyscy będący na pokładzie samolotu ponieśli śmierć. Zniszczonych zostało kilkanaście nagrobków.
  Cały opis opieram na tym co pamiętam z mediów które bardzo mało napisały oraz tym co widziałem na miejscu. Zdjęć nie posiadam.


  Do progu pasa było 3,5 km choć nie na ścieżce.
  Ostatnio edytowane przez Quantas ; 16-10-2012 o 22:41 6. #6

  Dołączył
  Feb 2012

  Domyślnie

  napisałem w tej sprawie do PKBWL...


  Szanowny Panie,
  Uprzejmie informuję, że w naszych zasobach elektronicznych udało się odnaleźć raport z badania wypadku, którym był Pan zainteresowany.
  Wypadek miał miejsce w dniu 28 sierpnia 1995 r. na samolocie PA-34-200T na amerykańskich znakach rejestracyjnych. W wypadku wraz z pilotem zginęło 6 osób. Badanie prowadzone było przez Główną Komisję Badania Wypadków Lotniczych, która wydała raport z badania i przesłała go w wersji angielskiej do państw zainteresowanych tym wypadkiem. Komisja ustaliła, iż:
  - Bezpośrednią przyczyną wypadku był pożar, który powstał w kadłubie samolotu 3 minuty po starcie z lotniska Poznań Ławica.
  - Pożar mógł powstać poprzez zapalenie się benzyny, wyciekającej z pompy zasilającej instalację ogrzewania kabiny samolotu.
  Do zapalenia się benzyny mogło przyczynić się iskrzenie, wywołane w przerwanym przewodzie umasienia pompy. Uszkodzenie to nie zostało zauważone przez właściciela samolotu, który obsługiwał go bez koniecznej staranności.

  - Przekroczenie ciężaru startowego samolotu i podjęcie przez pilota lotu według wskazań przyrządów (IFR) nie miały wpływu na zaistnienie i przebieg wypadku. GKBWL sformułowała ponadto 3 zalecenia dotyczące bezpieczeństwa kierowane do USA oraz władz lotniczych Szwajcarii.
  Ze względu na obecnie obowiązujące przepisy w zakresie ochrony informacji zbieranych na potrzeby prowadzonego badania, nie możemy Panu udostępnić wszystkich posiadanych w tej sprawie dokumentów.
  Gdyby był Pan zainteresowany kopią raportu, to po usunięciu danych osobowych możemy Panu przesłać tak przygotowaną kopię na podany przez Pana adres.
  Cyfer, gaugan and Kendi like this.

 7. #7

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie

  To nie jest największa katastrofa. Chyba w 78 spadł An-2 po starcie z 29. Spadł w okolice dzisiejszego DVORa, zginęło ok 12 osób. Przyczyną było oblodzenie.

 8. #8
  ModTeam
  Awatar Quantas

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Pyrlandia

  Domyślnie

  Kaczy, nikt nie pisał w tym temacie że największa.
  W An2 o którym piszesz, zginęło 11 osób. To było 14 lutego 1977. Po starcie, z uwagi na fatalne warunki, postanowili zawrócić na lotnisko. Nie dali rady.
  oficjalne przyczyny to
  - niedopuszczalne przechylenie samolotu w czasie zajścia do lądowania, spotęgowane włączeniem trymera lotek w kierunku przechylenia
  - niewłaściwe dowodzenie załogą,
  - wykonanie zajścia do lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych, bez wykorzystania środków radiotechnicznych.
  .

  W 1952 w katastrofie Petlakova też około 10 osób zginęło ( 3 członków załogi i 6 na ziemi).. 9. #9

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Poznań

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Quantas Zobacz posta
  Kaczy, nikt nie pisał w tym temacie że największa.
  W An2 o którym piszesz, zginęło 11 osób. To było 14 lutego 1977. Po starcie, z uwagi na fatalne warunki, postanowili zawrócić na lotnisko. Nie dali rady.
  oficjalne przyczyny to
  .

  W 1952 w katastrofie Petlakova też około 10 osób zginęło ( 3 członków załogi i 6 na ziemi)..
  Wiem, pisałem to dla osób, które o tym nie wiedzą, a nie wie większość.


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •