Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
Like Tree8Likes
 • 7 Post By Witek Z
 • 1 Post By vierundvierzig

Wątek: Ławica - równo 95 lat temu

 1. #1
  Awatar Witek Z

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie Ławica - równo 95 lat temu


  Polecamy

  Kolegom z Poznania, z ciepłej i jeszcze świątecznie iluminowanej Stolicy, wyrazy uszanowania dla tradycji Waszego lotniska, na którym 95 lat temu zrodziło się polskie lotnictwo (jakiś idiota ostatnio użył określenia "odrodziło się" jakby polskie lotnictwo istniało przed rozbiorami, buaaa).
  A poniższa notatka nie dla Was, bo na pewno wiecie wszystko o tej bitwie, ale wszak czytają nas różni
  Bitwa o Ławicę – bitwa rozegrana w dniu 6 stycznia 1919 podczas Powstania Wielkopolskiego o wieś Ławica pod Poznaniem, gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. W wyniku bitwy w ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża. Zdobyto 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, w tym gotowe do złożenia samoloty wielozadaniowe LVG C.V. (Niemcy używali ich na froncie zachodnim do rozpoznania, fotografowania i naprowadzania artylerii na cel). LVG mógł zabrać do 115 kg bomb. Czarne krzyże na kadłubach zamalowano biało-czerwoną szachownicą, zgodnie z rozporządzeniem szefa Sztabu Generalnego WP nr 38 z 1 grudnia 1918 r. był znakiem rozpoznawczym polskich sił powietrznych. Kiedy 7 stycznia aeroplany przeleciały nad Poznaniem, na ulice wyległy tłumy, które wiwatowały na cześć polskich lotników. W hangarach na Winiarach doliczono się ponad 300 samolotów, w większości zwiadowczych i szkolnych, znaleziono też w bazie sterowców 20 karabinów maszynowych. W Forcie VII znaleziono zapas bomb. Na Ławicy oraz w Winiarach znajdował się sprzęt wartości ok. 160 mln. marek. Przejęty sprzęt pozwolił na utworzenie pierwszych wielkopolskich eskadr.
  Atco, hawky, Quantas and 4 others like this.
  „Gdy panowali na ulicy / Drobnomieszczańscy drobni dranie, / Już znakomici „katolicy”, / Tylko że jeszcze nie chrześcijanie; / Gdy się szczycili krzepą pustą,
  A we łbie grochem i kapustą, / Gdy bili Żydów z tej tężyzny, / Tak bili, rozjuszeni chwaci, / Że większy wstyd był za ojczyznę, / Niż litość dla mych bitych braci” Julian Tuwim "Kwiaty polskie"

 2. #2

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK
  Mak400 likes this.

 3. #3

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie


  Polecamy


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •