Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
 1. #1
  Awatar szerszen

  Dołączył
  Dec 2009
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie Trzecie lotnisko dla Warszawy


  Polecamy

  Czy oprócz Okęcia i Modlina w okolicach Warszawy potrzebne jest jeszcze jedno lotnisko? Według ekspertów przyda się najwcześniej za 15, 20 lat. Jednak już teraz trzeba dla niego zaklepać lokalizację.

  W ciągu kilku tygodni firma PricewaterhouseCoopers ma przedstawić rządowi raport na temat tzw. centralnego lotniska dla Polski. Analiza odpowie na pytanie, czy taki port jest potrzebny, a jeśli tak, to kiedy powinno się go budować. Wczoraj na podobne pytanie próbowano odpowiedzieć podczas dyskusji w trakcie dwudniowej konferencji na temat lotnisk w hotelu Victoria. - Nowe lotnisko pod Warszawą będzie potrzebne pewnie za 20 lat. Najpilniejszy problem to szybki wybór lokalizacji, bo potem może się to okazać niemożliwe - mówił Marek Krawczyk z firmy Sener.

  Ta sama firma w 2005 r. analizowała siedem lokalizacji dla takiego lotniska i jako najlepszą wskazała Mszczonów, który jest dobrze skomunikowany nie tylko z Warszawą, ale także z Łodzią. Niektórzy uznali wówczas, że jeszcze lepsze miejsce na taki port to Baranów położony niedaleko Grodziska Maz. Główną jego zaletą ma być możliwość skomunikowania z planowaną w tym rejonie linią Kolei Dużych Prędkości. Według Andrzeja Kobielskiego z LOT-u szybkie połączenie kolejowe przy takim lotnisku jest konieczne. Nasz narodowy przewoźnik nie wie jednak, czy równocześnie działałby na Okęciu i na nowym lotnisku.

  Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, radny sejmiku Mazowsza i szef komisji strategii rozwoju, stwierdził, że najpilniejsze dla województwa jest uruchomienie lotniska w Modlinie. - Po mozolnym przygotowaniu dokumentacji w tym roku wreszcie może zacząć się jego przebudowa. Po pierwsze, to będzie lotnisko dla tanich linii i czarterów. Po drugie, będzie dopełnieniem Okęcia, gdzie prawie niemożliwy jest ruch nocny. Do Modlina może się przenieść wiele lotów cargo, które w dużej mierze odbywają się nocą - stwierdził. Dodał, że metropolia warszawska, którą według różnych szacunków zamieszkuje od 3 do 3,5 mln osób, nie może "wisieć" tylko na jednym lotnisku.

  Jeśli dobrze pójdzie, Modlin zacznie przyjmować samoloty pasażerskie wiosną 2012 r. Do tego portu mamy także dojeżdżać pociągiem. Mazowsze wybrało jednak najdroższy wariant budowy połączenia kolejowego z podziemną stacją tuż przy terminalu. Zakres prac i koszt są tak duże, że na uruchomienie odnogi kolejowej poczekamy zapewne znacznie dłużej.

  Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
  Trzecie lotnisko dla Warszawy?

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  CTR warszawa
  Wpisów
  109

  Domyślnie

  Po raz kolejny wraca sprawa i pewnie po raz kolejny popiszemy trochę, powykłucamy sie trochę, a i tak nic nie zmieni faktu, że nowe centralne lotnisko pod Warszawą jest niepotrzebne.

 3. #3

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Za 40 lat też nie?

  Mam nadzieję więc, że Ursynów, Ursus i Lesznowola raz na zawsze zamilkną

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Lesznowola?

 5. #5

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  POki co to Warszawa ma jedno lotnisko, podczepianie Modlina moze budzic co najwyzej usmiech politowania.

  Mimo ze bylo to juz wielokrotnie pisane, to trzeba powtorzyc. Pytanie jest zle zadane. Warszawie nie jest potrzebna taka czy inna liczba lotnisk, lecz konkretna przepustowosc. To czy ja zrealizuje jedno lotnisko czy cztery jest rzecza wtorna, choc wydaje sie, ze posiadanie jednego lotniska obslugujacego 8-10mln i 3 lotnisk po 1-2mln jest malo sensowne.

 6. #6

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez aaben Zobacz posta
  Lesznowola?
  Lesznowola.

 7. #7

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Mogliby złożyć na siebie protest w sprawie dziurawych dróg, tak samo jak ich gminni sąsiedzi z Piaseczna. Jedne z najbogatszych gmin w Polsce, a szerokość i jakość nawierzchni to śmiech na sali.

 8. #8
  Awatar Expat

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  EGTK \ EPLL

  Domyślnie

  Śmierdzi mi to znowu casusem Pana ex premiera Jagielińskiego .

 9. #9

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Behemot Zobacz posta
  POki co to Warszawa ma jedno lotnisko, podczepianie Modlina moze budzic co najwyzej usmiech politowania.
  Póki co, Warszawa ma lotnisko jedynie na Bemowie, patrząc na dokumenty. :P

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •