Strona 1 z 6 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
Like Tree89Likes

Wątek: Rozprawka o nazwie portu...

 1. #1
  Awatar pprzybyl

  Dołączył
  Sep 2010

  Domyślnie Rozprawka o nazwie portu...


  Polecamy

  "Od lat dziesięciu Chopin rządzi na Okęciu". Polecam najnowszy wpis na blogu Lotniska Chopina: Blog: Z życia Lotniska Chopina — Lotnisko Chopina w Warszawie :: Warsaw Chopin Airport

 2. #2

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Od czasów "Misia" widzę że dużo się nie zmieniło...

  Najważniejszym problemem jest forma - zarządca portu prowadzi intensywne badania nad stopniem zakorzenienia się nazwy "Lotnisko Chopina" w społeczeństwie...

  Zadziwiające są priorytety Lotniska Chopina, bo tyle energii poświęcacie na analizowanie kwestii nazewnictwa, a od kilku miesięcy nie można zaktualizować informacji dla pasażerów tranzytowych - to chyba dużo ważniejsza sprawa niż nazwa? Nawet jeśli dla PPL nie, to obiecuję, że nas pasażerów kwestia nazwy mało obchodzi, jeśli nie wiemy jak się po lotnisku poruszać.

 3. #3
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Mało miast w Europie ma podobnie rozrytą i fragmentaryczną tożsamość jak Warszawa. To, co zostało zbudowane w XX-leciu międzywojennym, kiedy budując, często burzono (choćby Sobór św. Aleksandra Newskiego, który dominował ówczesną panoramę Warszawy) zostało całkowicie wyrugowane podczas okupacji niemieckiej i podczas powstania. Po wojnie do Warszawy wróciły niedobitki mieszkańców, którzy przeżyli wojnę, ale wraz z planami pięcioletnimi, budowami takimi jak Huta Warszawa, FSO, czy rozwojem budownictwa mieszkaniowego Warszawa przyjęła tłumy niewykształconych, albo wykształconych słabo mieszkańców wsi, którzy zupełnie nie potrafili się zasymilować w nowej, miejskiej rzeczywistości (polecam kroniki z lat 50-tych dotyczące osiedli typu Praga II). Każdy przywiózł swoją tożsamość z miejsca zamieszkania, a historia, czy tradycja warszawska była czymś zupełnie obcym. Dlatego właśnie Warszawa jest jak patchwork utkany z dziesiątek typów materiału. I dlatego tak ważne, również dla marketerów jest podtrzymywanie tradycji, miejsc, które mają jakąś tradycję i niosą ze sobą fragment historii tego miasta.

  I z powyższych powodów właśnie przeciwny jestem forsowaniu na siłę obcych nazw, nie wiążących się w jakikolwiek sposób z danym miejscem. Lotnisko Okęcie funkcjonuje w świadomości Warszawiaków od 1926 roku. Osoby zarządzające tą tradycją powinny mieć szczególną wrażliwość i zamiast kombinować jak tu się wyindywidualizować powinny pomyśleć jak wykorzystać te kilkadziesiąt lat tradycji. I mimo że bardzo wysoko i z ogromnym uznaniem oceniam Waszą działalność na polu public-relations, to o to jedno mam i zawsze będę miał pretensję.

  A lotnisko, podobnie jak dla ogromnej większości mieszkańców, również i dla mnie będzie Okęciem. Oby jak najdłużej.
  Ostatnio edytowane przez egon.olsen ; 16-12-2011 o 14:05
  konrad777, schwefel, Sten and 11 others like this.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 4. #4

  Dołączył
  Dec 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Nie damy sobie wmówić że białe jest białe , a czarne czarne !

 5. #5
  axo
  axo jest nieaktywny

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Popieram egon.olsen

  Popieram i nie rozumiem tych usilnych starań prowadzących do konsekwentnego wypierania nazwy "Okęcie" z obiegu. Rozmawiając z ludźmi przybywającymi do Warszawy z zagranicy często słyszę "Okecie Airport" także jest to nazwa potocznie stosowana w przypadku pasażerów z UK,USA itd. Jako Warszawiak nie rozumiem zmiany oficjalnej nazwy portu lotniczego w Warszawie. Może faktycznie nowa nazwa brzmi donioślej, ale czy to powinno być podstawowe kryterium decydujące o nazwie lotniska. W Pradze mają Ruzyně, w Wiedniu Schwechat to dlaczego u nas nie mogło być Okęcie skoro jest to nazwa związana z dzielnicą określającą położenie lotniska?


 6. #6
  Awatar pprzybyl

  Dołączył
  Sep 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  ... mimo że bardzo wysoko i z ogromnym uznaniem oceniam Waszą działalność na polu public-relations, to o to jedno mam i zawsze będę miał pretensję.
  Dzięki za ten głos - tak własnie powinno się dyskutować. Na merytoryczne uwagi i konkretne argumenty, przyjemnie się odpowiada, nawet jeśli nie sposób się z nimi zgodzić.
  Moja optyka jest inna: świat idzie naprzód i stale się zmienia. Oczywiście należy pielęgnować tradycję i pamiętać o przeszłości. Ale nie można żyć przeszłością. Dzisiejsze globalne czasy wymagają przekazu zrozumiałego na całym świecie. A "okęcie", które jest trudne do wymówienia nawet przez Polaków, nie daje szansy na promocję Polski za granicą.
  Pozdrawiam
  Przemysław Przybylski

  Cytat Zamieszczone przez axo Zobacz posta
  . W Pradze mają Ruzyně, w Wiedniu Schwechat to dlaczego u nas nie mogło być Okęcie skoro jest to nazwa związana z dzielnicą określającą położenie lotniska?
  Po to opublikowany został wpis na blogu, żeby nie musieć powtarzać odpowiedzi na takie pytania po sto razy... Tam jest dokładnie wyjaśnione dlaczego port nazywany jest "Lotniskiem Chopina" a nie "Okęciem".
  Ostatnio edytowane przez egon.olsen ; 16-12-2011 o 15:36

 7. #7

  Dołączył
  Oct 2011

  Domyślnie

  Zwrócę uwagę, że VOR na naszym stołecznym lotnisku też jest OKC, nie FCH (albo coś takiego) W Flight Simulator, stołeczny port lotniczy również funkcjonuje jako Okecie. Podejrzewam, że jakbym wpadł do taksówki i powiedział: "na lotnisko Fryderyka Chopina" to taksówkarz najpier musiałby się zastanowić o czym ja mówię.

  Dla mnie Okęcie, to zawsze będzie Okęcie. Nie wspomnę, że mediach w ogóle nie zwracają uwagi na lotnisko "Chopina".

  Po doczytaniu ostaniego postu rzecznika, skusiłem się na przeczytanie bloga:

  "Świat to dostrzega. Jak przypomniała niedawno znana dziennikarka i podróżniczka Beata Pawlikowska (posłuchaj) – dzięki nazwaniu lotniska imieniem Chopina, w świat poszła fama, że Polacy są ludźmi niezwykle wrażliwymi, romantycznymi, miłującymi muzykę i sztukę. – Przypadkowo spotkany w Singapurze chłopak zaskoczył mnie mówiąc, że Polska jest bodaj jedynym krajem na świecie, który nazwał swoje główne lotnisko imieniem artysty, a nie polityka, czy żołnierza – mówiła „Blondynka” w swoim programie w Radiu Zet. Czy ktoś mógłby ją zaskoczyć w ten sposób, gdybyśmy zamiast Lotniska Chopina wciąż mieli Okęcie?

  Czy ta wypowiedź jest podstawowym argumentem za tym, żeby forsować nazwę Chopina ? Przypomina mi to właśnie wypowiedzi z "Misia". A już najbardziej podoba mi się podkreślony fragment. Dobry jest jeszcze ten, że tylko Warszawa ma port lotniczy nazwany imieniem artysty - nie wierzę w to co czytam. Panie Rzeczniku: czy to są główne argumenty za tym, żeby forsować nazwę Chopina ? Jeśli tak, to znowu poczułem, że żyję w Polsce i dziękuję za to.

 8. #8

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pprzybyl Zobacz posta
  A "okęcie", które jest trudne do wymówienia nawet przez Polaków, nie daje szansy na promocję Polski za granicą.
  Argument z cyklu wymuszonych.

  Cytat Zamieszczone przez pprzybyl Zobacz posta
  Tam jest dokładnie wyjaśnione dlaczego port nazywany jest "Lotniskiem Chopina" a nie "Okęciem".
  Zaklinanie rzeczywistosci - w tym caly sek, ze lotnisko jest nazywane Okęciem, co widac chocby na forum. Nie maja tez z tym na przyklad problemu piloci zagranicznych samolotow, a "Chopin Tower" uzywaja tylko Polacy, ironicznie.

  Port lotniczy moze sie zwac jakkolwiek, lotnisko poki co pozostaje Okeciem.

 9. #9
  Awatar tango fox

  Dołączył
  Jun 2009
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez macieks Zobacz posta
  Zwrócę uwagę, że VOR na naszym stołecznym lotnisku też jest OKC, nie FCH (albo coś takiego)
  a może OKE
  lataj synku nisko i powoli... jak mówiła mama do młodego pilota

 10. #10

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  Mysiadło
  Wpisów
  7

  Domyślnie

  Dołączyć do tej dyskusji trzeba,że kilkanaście znaków drogowych ma oznaczenie OKĘCIE np w lewo,świeżo montowane znaki np na ciągu ulicy Rzymowskiego mają już im.Chopina <-

 11. #11

  Dołączył
  May 2011
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Na Rzymowskiego może i tak, ale po sąsiedzku na Al. Wilanowskiej stoją znaki z Okęciem
  Co do polskich pilotów i "Chopin Tower" to osobiście tego nie słyszałem, ale za to "Okęcie Tower" przechodzi przez gardła nawet Niemcom czy Anglikom.
  Pozdrawiam,
  Marcin

 12. #12

  Dołączył
  Mar 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pprzybyl Zobacz posta
  Moja optyka jest inna: świat idzie naprzód i stale się zmienia. Oczywiście należy pielęgnować tradycję i pamiętać o przeszłości. Ale nie można żyć przeszłością.
  Może się czepiam, ale w kontekście powyższego cytatu, nie widzę różnicy pomiędzy tradycją/przywiązaniem do nazwy Okęcie o której mówi Egon a nazwaniem lotniska imieniem historycznej postaci.

  A tak na poważnie - myślę, że ostatnio, dość często chce się nam "na siłę" wmówić tą wrażliwość i przywiązanie wagi do rzeczy szczytnych jednocześnie kasując nasze przyzwyczajenia i pospolite nazewnictwo.
  Dobrymi przykładami są: rondo Babka zamienione na rondo Radosława (czy jakoś tak) bo się komuś nazwa źle kojarzyła, Most Północny który koniecznie musiał mieć imię Marii Skłodowskiej-Curie czy próby ze Stadionem Narodowym imienia... zobaczymy.

  "Okęcie" jako pustą nazwę pewnie by było trudniej promować a z Chopinem jest więcej opcji.

  Pozdrawiam
  Piotrek

 13. #13
  Awatar pprzybyl

  Dołączył
  Sep 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Behemot Zobacz posta
  Lotnisko jest nazywane Okęciem, co widac chocby na forum. Nie maja tez z tym na przyklad problemu piloci zagranicznych samolotow, a "Chopin Tower" uzywaja tylko Polacy, ironicznie.
  1. Forum nie jest reprezentatywną próbką społeczeństwa, więc nie wyciągałbym pochopnych wniosków. 2. To że piloci w korespondencji z wieżą używają swojego slangu nie dowodzi, że mają z nich brać przykład wszyscy pasażerowie. Czy jak Pan chodzi na grzyby do lasu to rozprawia Pan o wyższości trzebierzy harvesterem nad zrywką?

  Cytat Zamieszczone przez Behemot Zobacz posta
  Port lotniczy moze sie zwac jakkolwiek, lotnisko poki co pozostaje Okeciem.
  No i tu się zgodzę, że jest to jakaś kompromisowa koncepcja do przyjęcia na potrzeby zgodnego współżycia na forum

  Pozdrawiam
  Przemysław Przybylski

 14. #14
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pprzybyl Zobacz posta
  No i tu się zgodzę, że jest to jakaś kompromisowa koncepcja do przyjęcia na potrzeby zgodnego współżycia na forum
  A ja za tego posta bardzo dziękuję i cieszę się, że można się jednak pięknie różnić
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 15. #15

  Dołączył
  May 2010

  Domyślnie

  Myślę, że nikt tutaj się nie czepia patrona lotniska - jakiś czas temu nazywało się Port Lotniczy Warszawa Okęcie im. Fryderyka Chopina. W odczuciu dużej grupy osób skrócenie tej nazwy na "Lotnisko Chopina" było bez sensu.

  Jednak wydaje mi się, że nie ma co prowadzić tej dyskusji, w tym wątku w szczególności. Pan Rzecznik, nawet jeśli osobiście wolałby nazwę "Lotnisko Okęcie im. Chopina" nie może tego tutaj napisać z racji pracy jaką wykonuje, więc po co go męczyć o to?

 16. #16
  Awatar pprzybyl

  Dołączył
  Sep 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez marekb Zobacz posta
  ...jakiś czas temu nazywało się Port Lotniczy Warszawa Okęcie im. Fryderyka Chopina. W odczuciu dużej grupy osób skrócenie tej nazwy na "Lotnisko Chopina" było bez sensu.
  Osobiście wolę jednak "Lotnisko Chopina", bo proszę tylko spróbować się przedstawić przy odbieraniu telefonu: "Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie im. Fryderyka Chopina". Może jak ktoś ładuje walizki do samolotu, to jest mu wszystko jedno, ale w mojej pracy telefon dzwoni niemal bez przerwy...

 17. #17
  Awatar jubell

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPWA/EPSY

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez legiew Zobacz posta
  rondo Babka zamienione na rondo Radosława (czy jakoś tak) bo się komuś nazwa źle kojarzyła, Most Północny który koniecznie musiał mieć imię Marii Skłodowskiej-Curie czy próby ze Stadionem Narodowym imienia... zobaczymy.
  No i chyba największa klęska ostatnich czasów: pętla "Okęcie" na "P+R Al. Krakowska" (Park and Ride)

 18. #18
  KZ
  KZ jest nieaktywny
  Awatar KZ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Ambush Country

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez pprzybyl Zobacz posta
  Osobiście wolę jednak "Lotnisko Chopina", bo proszę tylko spróbować się przedstawić przy odbieraniu telefonu: "Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie im. Fryderyka Chopina". Może jak ktoś ładuje walizki do samolotu, to jest mu wszystko jedno, ale w mojej pracy telefon dzwoni niemal bez przerwy...
  Rzeczywiście byłoby sto razy łatwiej bez tego Fryderyka Chopina - po prostu rzecznik prasowy Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie....
  wolan likes this.
  KZ

 19. #19

  Dołączył
  Aug 2007
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez jubell Zobacz posta
  No i chyba największa klęska ostatnich czasów: pętla "Okęcie" na "P+R Al. Krakowska" (Park and Ride)
  Najciekawsze, że argumentem za zmianą nazwy było to, że stara nazwa pętli "Okęcie" wprowadzała w błąd przyjezdnych zmierzających na lotnisko. Dziś nie mamy (oficjalnie) ani portu lotniczego, ani pętli "Okęcie". W praktyce obie nazwy obowiązują nadal i będą obowiązywały zawsze.

  OT: Dobrze, że nie zdecydowali się na przetłumaczenie "P&R" przy równoczesnym pozostawieniu nazwy Okęcie. Byłoby śmiesznie... pewnie do akcji wkroczyłaby PARPA.

 20. #20
  Senior Screener
  Awatar schwefel

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie


  Polecamy

  A jeszcze łatwiej by było "Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Okęcie". Choć i samo Warszawa też by wystarczyło bo póki co nie mamy więcej portów lotniczych w stolicy.

  Nową nazwę przyjmuję do wiadomości ale sam będę używał starej.

Strona 1 z 6 1 2 3 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •