Strona 3 z 17 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 13 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 332
Like Tree36Likes

Wątek: Muzeum Lotnictwa w Krakowie - Noce muzeów, inwestycje, informacje.

 1. #41
  Awatar Flyer

  Dołączył
  May 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  Ukradli karabin

  Replikę karabinu maszynowego ukradli z Muzeum Lotnictwa nastoletni rabusie. Twierdzą, że była to kradzież spontaniczna, bez specjalnego celu. ...

  http://www.dziennik.krakow.pl/

  Spory materiał był pokazany w dzisiaj w Kronice, jednak jeszcze nie ma go na stronie.Z tego co widziałem ukradli karabin z niemieckiego samolotu pomalowanego w całości na czarno.

 2. #42
  Awatar spexpl

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Dziennik Polski z dnia 6.02.2008
  Ukradli karabin

  Replikę karabinu maszynowego ukradli z Muzeum Lotnictwa nastoletni rabusie. Twierdzą, że była to kradzież spontaniczna, bez specjalnego celu.


  Złodzieje wpadli w poniedziałek, tuż po kradzieży. Wypatrzył ich dyrektor muzeum, który, wyjeżdżając około godz. 16 z pracy, zwrócił uwagę na stojących w pobliżu pięciu nastolatków. Jeden z nich trzymał w rękach lotniczy karabin maszynowy.

  - Dyrektor od razu zorientował się, że jest to egzemplarz z jednego z samolotów w jego muzeum. Wyskoczył razem z dwójką swych pracowników z samochodu i w trójkę podbiegli do grupki młodych ludzi. Zatrzymali ich, odebrali broń i powiadomili policję. Niestety, rabusiom udało się uciec. Dwóch z nich zatrzymali później policjanci po krótkiej penetracji terenu - mówi Michał Kondzior z zespołu prasowego małopolskiej policji.

  Karabin był eksponatem - repliką karabinu maszynowego z I wojny światowej. Nie miał cech bojowych. Chociaż młodzi tłumaczą się, że jego kradzież była tylko wygłupem, odpowiedzą za to przed sądem.

  (EK)

  Dyrektor odzyskał karabin

  Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa, w poniedziałek zatrzymał złodziei, którzy próbowali ukraść replikę karabinu maszynowego zamontowanego na samolocie Albatros z I wojny światowej.


  Grupka czterech mężczyzn weszła po południu do hangaru. W pewnym momencie zmylili czujność przewodnika i zdemontowali ważącą kilka kilogramów replikę karabinu. Gdy wychodzili poza ogrodzenie muzeum, zauważył ich wyjeżdżający z pracy dyrektor. - Był krótki pościg i zatrzymanie rabusiów z bronią w ręku - relacjonuje Radwan, któremu pomagał kolega z pracy.

  Panowie schwytali dwóch złodziei, kolejni dwaj uciekli, ale wkrótce zostali odnalezieni przez policję. Zatrzymani twierdzą, że działali spontanicznie, bez specjalnego celu. Za kradzież grozi im do pięciu lat więzienia.

  Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

 3. #43
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Boeing wesprze krakowskie muzeum lotnictwa

  Projekt gmachu głównego muzeum
  Amerykański koncern lotniczy Boeing przeznaczy 60 tys. dolarów na utworzenie pierwszej ruchomej ekspozycji promującej krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego. To ma być dopiero początek współpracy.
  Decyzja o wsparciu finansowym krakowskiego muzeum zapadła w ramach realizowanego w Polsce przez koncern Boeing programu Global Corporate Citizenship. Pieniądze pozwolą na uruchomienie pierwszego mobilnego programu edukacyjnego poświęconego historii polskiego lotnictwa. W specjalnej ciężarówce, która odwiedzi szkoły podstawowe i średnie województwa małopolskiego, eksponowana będzie wystawa multimedialna.

  - Celem akcji ma być promocja naszego muzeum szczególnie wśród młodych ludzi. W ten sposób chcemy skłonić ich do odwiedzania nas w Krakowie. Żeby atrakcyjnie się zaprezentować, sięgnęliśmy po prezentacje multimedialne, które moim zdaniem są formą najskuteczniej przyciągającą uwagę młodzieży - tłumaczy Krzysztof Radwan, dyrektor krakowskiego MLP.

  Henryka Bochniarz, prezes Boeing Central and Eastern Europe: - Zdecydowaliśmy się wspierać ten projekt, by dać dzieciom z mniejszych miast szansę poznania historii lotnictwa. Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego jedno z najbardziej prestiżowych w Europie Środkowej i Wschodniej jest dla koncernu wymarzonym partnerem.

  Przenośna wystawa skierowana będzie do uczniów wieku do 14 lat. Do końca roku programem ma być objętych ponad 180 szkół w województwie małopolskim. Potem muzeum planuje, przy wsparciu Boeinga, rozszerzyć ofertę, docierając do szkół w całym kraju.

  Akcja ruszy już na początku wakacji. Ale to dopiero początek współpracy z koncernem. - Jesteśmy na etapie precyzowania formy naszego dalszego partnerstwa. Teraz mogę jedynie zdradzić, że chodzi o pomoc w tworzeniu programu dla nowego muzeum. Boeing miałby być tu naszym partnerem strategicznym - mówi dyrektor Radwan.

  Krzysztof Markiel, dyrektor wydziału kultury i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim, który prowadzi rozmowy z przedstawicielami Boeinga, zapewnia, że na kolejne efekty współpracy nie trzeba będzie długo czekać. Już niebawem dyrekcja krakowskiego MLP ma odwiedzić muzeum lotnictwa w Seattle, aby zapoznać się z zasadami działania tamtej instytucji. - W kwietniu pojedziemy też na Międzynarodowe Targi Lotnictwa w Nowym Jorku. Nasza współpraca nie polega tylko na pomocy finansowej, ale również na nawiązywaniu kontaktów biznesowych, które pozwolą nam na dalszy rozwój - tłumaczy dyrektor Markiel.

  Plany są ogromne. Jeszcze w tym roku przy al. Jana Pawła II ruszy budowa głównego gmachu muzeum, którego realizacja ma pochłonąć około 50 mln zł. Obiekt, który swoją bryłą przypomina samolot, zaprojektowali niemiecka pracownia Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski. Koncepcja wzbudziła tak duże zainteresowanie środowiska architektonicznego, że w ubiegłym roku projekt trafił nawet na VII Międzynarodowe Biennale Architektury w Sao Paulo.

  - W tej chwili jesteśmy już na etapie wyłaniania wykonawcy. Gotowy jest też projekt budowlany, mamy wszystkie niezbędne pozwolenia. Jeżeli nie pojawią się jakieś problemy, już pod koniec 2010 roku na terenie kompleksu Lotniczego Parku Kulturowego stanie obiekt na miarę XXI wieku - podsumowuje dyrektor Markiel.


  Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
  Pozdrawiam, Airliner

 4. #44
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

  Domyślnie Samoloty przejadą przez Kraków

  Mig-29 pokonujący ruchliwe krakowskie skrzyżowania? To nie żart. Do końca miesiąca na ulicach miasta można będzie zauważyć także inne samoloty bojowe, a wśród nich PZL I-22 Irydę oraz PZL-130 Orlika. Wszystkie wjadą do Krakowa na lawetach i trafią do Muzeum Lotnictwa Polskiego. - Mig-29 będzie pierwszym samolotem do naszej nowej kolekcji przygotowywanej z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do NATO - mówi Maciej Madej z MLP.

  Jak zapewniają pracownicy muzeum, samoloty dotrą do Krakowa częściowo zdemontowane. Nie będzie trzeba więc, jak w przypadku Vigena, ścinać znaków drogowych na trasie transportu. Pełną ekspozycję statków powietrznych w barwach państw członkowskich sojuszu będzie można podziwiać już w przyszłym roku. Obok polskich MIG-ów, staną amerykańskie, brytyjskie oraz francuskie konstrukcje. Siły powietrzne Włoch przekażą do Krakowa w tym roku samolot F-104 Starfighter, Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych w Brukseli - samolot F-84 Thunderstreak. - Prowadzimy też rozmowy z brytyjskimi Royal Air Force w sprawie pozyskania samolotu SEPECAT Jaguar - dodaje Madej.

 5. #45
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie Re: Samoloty przejadą przez Kraków

  Bartek skąd masz te informacje?

  pozdrawiam
  zyku

 6. #46
  Awatar Zelazny

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  KRK

 7. #47
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Do 21 marca ma się rozstrzygnąć przetarg na transport, więc pewnie po Świętach przyjadą Mig29 z Malborka, Orlik z Radomia i Iryda z Mielca. Przed piknikiem najprawdopodobniej pojawi się jeszcze F-104.

  pozdrawiam
  zyku

 8. #48
  Awatar Flyer

  Dołączył
  May 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Podpisanie ważnych umów
  W dniu 27 marca 2008 r. w siedzibie Zarządu Województwa Małopolskiego miały miejsce dwa wydarzenia niezwykle doniosłe dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Podpisane zostały dwa dokumenty, które dają Muzeum silny impuls do rozwoju. Oba dotyczą budowy Lotniczego Parku Kulturowego wraz z nowym Gmachem Głównym Muzeum.
  Pierwszy ze wspomnianych dokumentów to pre-umowa dla indywidualnego projektu kluczowego Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 podpisana przez Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawarę, Wicemarszałka Leszka Zegzdę oraz Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztofa Radwana.
  Pre-umowa jest promesą współfinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej
  i wyznacza harmonogram zadania i dalszą ścieżkę postępowania przy inwestycji.
  Drugim dokumentem jest umowa z Generalnym Wykonawcom budowy Lotniczego Parku Kulturowego i Gmachu Głównego Muzeum, podpisana z wyłonioną w przetargu nieograniczonym firmą Budostal-2 S.A. z Krakowa. Wykonawcę reprezentował Członek Zarządu i Dyrektor Ekonomiczny Krzysztof Bartyzel.
  Obie strony zapewniły, że zamierzają błyskawicznie przystąpić do robót tak, aby bez przeszkód dotrzymać zapisanego w umowie 22-miesięcznego terminu oddania nowego Gmachu. W związku z tym do przekazania placu budowy Wykonawcy dojdzie już w najbliższy poniedziałek, 31 marca 2008 r.
  http://www.muzeumlotnictwa.pl/

  Z innej beczki, wiadomo kiedy do muzeum przyjadą te zapowiadane samoloty?

 9. #49
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Flyer
  Z innej beczki, wiadomo kiedy do muzeum przyjadą te zapowiadane samoloty?
  Dzwoniłem dzisiaj i jeszcze nic mi nie byli w stanie powiedzieć, a miały być do końca miesiąca
  pozdrawiam
  zyku

 10. #50
  Awatar Bery

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  Zal ze juz nie poleci...Szparka 29 jest jak dla mnie najpiekniejszym mysliwcem...
  Powiedz Litwinom, niech mię czekają z tabaką
  Częstochowską, nie biorę innej, tylko taką

  ---------


 11. #51
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Bery
  Zal ze juz nie poleci...Szparka 29 jest jak dla mnie najpiekniejszym mysliwcem...
  No ale teraz będziesz mógł sobie go oglądać, choćby nawet codziennie

  pozdrawiam
  zyku

 12. #52
  Awatar Bery

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  No niby racja - szczegolnie ze ma byc w specjalnym malowaniu...jednak zal ze kolejny 29 uziemiony na amen...
  Powiedz Litwinom, niech mię czekają z tabaką
  Częstochowską, nie biorę innej, tylko taką

  ---------


 13. #53
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Bery
  No niby racja - szczegolnie ze ma byc w specjalnym malowaniu...jednak zal ze kolejny 29 uziemiony na amen...
  Z tym malowaniem to podobno (na szczęście) nie do końca pewne. Lepiej, że uziemiony dla nas niż pocięty

  pozdrawiam
  zyku

 14. #54
  Qna
  Goście

  Domyślnie

  Miałem się wybrać na przyjazd Miga i zrobic dokumentacje (tak jak z przyjazdu Suk z Mirosławca), ale niestety L4 i wyrko... widze ze zyku byl na miejscu

  Ps. Faktycznie szparka to przepiekna maszyna

 15. #55
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie

  MIG-29 wśród maszyn NATO

  Samolot MIG-29 to pierwszy eksponat, który dotarł na wielką wystawę Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, upamiętniającą 10-lecie wstąpienia Polski do NATO i 60-lecie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  Kilkumetrowy kadłub i skrzydła myśliwca (nr taktyczny 4115) zajechały rano przed hangar na czyżyńskim lotnisku. W najbliższym czasie cała maszyna zostanie złożona i przemalowana. W połowie otrzyma kamuflaż i oznakowanie Luftwaffe, a w połowie polskie z biało-czerwoną szachownicą.

  Niemiecka symbolika nie jest przypadkowa. - Samolot przed laty służył we wschodnioniemieckim lotnictwie, a następnie - w wyniku zmian politycznych - stał się pierwszą sowiecką konstrukcją używaną przez państwo natowskie - wyjaśnia Maciej Madej, koordynator projektu "NATO 1949 - 2009".

  Polskie wojsko dostało ten myśliwiec w latach 90. od Luftwaffe za symboliczne jedno euro. W zeszłym roku wycofało go z eksploatacji, jako przestarzałą i wyeksploatowaną konstrukcję. Do Krakowa samolot przybył z ostatniego miejsca swej służby - 41. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Malborku. W muzeum lotnictwa wejdzie w skład stałej ekspozycji samolotów w barwach sił powietrznych państw NATO. Wystawa powstanie w przyszłym roku, ale już teraz trwają rozmowy z zagranicznymi partnerami w sprawie kolejnych eksponatów. Obok polskich MiG-ów staną m.in. amerykańskie, brytyjskie i francuskie konstrukcje lotnicze.

  - Siły Powietrzne Włoch zgodziły się już przekazać samolot F-104 Starfighter, a Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych w Brukseli - F-84 Thunderstreak. Z brytyjskimi Royal Air Force negocjujemy pozyskanie samolotu Sepecat Jaguar - dodaje Madej. Zapowiada także sprowadzenie w tym roku w drodze wymiany portugalskiego Vought A-7 Corsair II, greckich Dornier Do-28 Skyservant i Convair F-102 Delta Dagger oraz belgijskiego Dassault Mirage V. Cennym uzupełnieniem kolekcji ma być samolot BAe Harrier Gr.2 z Akademii Obrony Zjednoczonego Królestwa w Shrivenham. Maszyna walczyła bowiem podczas konfliktu falklandzkiego między Wielką Brytanią a Argentyną.

  Na nowej wystawie zwiedzający zobaczą nie tylko samoloty. Przewidziana jest także interaktywna część poświęcona historii poszczególnych sił powietrznych sojuszników Polski w NATO. W ramach całego projektu "NATO 1949 - 2009" powstanie m.in. centrum edukacyjne dla dzieci i młodzieży.


  zdjęcia http://miasta.gazeta.pl/krakow/51,35...90373.html?i=0
  Zaorać, buraki posiać...

 16. #56
  Awatar spexpl

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Za to ciągnik ma fajny obieg
  Po przywiezieniu tego MIGa pojechał do MPK (brożka). Gdzie załadowano NGT6 #2018 i jadą nim do Gdańska. W powrotnej drodze na lawecie będzie jechał Gdański N8S z Dortmundu.

  Kiedy ma przyjść kolejna maszyna?

 17. #57
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie

  Piknik u lotników

  Trzeciego maja Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na piknik rodzinny. Dla dzieci w różnym wieku zostały przygotowane konkursy wiedzy historycznej, plastyczne, sportowe i sprawnościowe.

  Organizatorzy nie zapomnieli również o rozrywce dla dorosłych i zorganizowali dla nich konkurs śpiewu oraz pokaz makijażu i manikiuru. Kilka firm regionalnych zaprezentuje swoje wyroby, więc możemy liczyć na darmowe przekąski. Bilety wstępu w cenach 5-7 zł.
  (ks, pr) - POLSKA Gazeta Krakowska


  Zaorać, buraki posiać...

 18. #58
  Moderator
  Awatar frik

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBC/EPWA/EPMM

  Domyślnie

  Jak tam dostawy kolejnych eksponatów do MLP? W sobotę 16-go odwiedzę muzeum i ciekaw jestem czy będzie już może Starfighter wtedy?
  Quidquid latine dictum sit, videtur sapiens.


 19. #59
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez frik
  Jak tam dostawy kolejnych eksponatów do MLP? W sobotę 16-go odwiedzę muzeum i ciekaw jestem czy będzie już może Starfighter wtedy?
  Chyba niezbyt ciekawie, bo panienka z muzeum uparcie odsyłała mnie dzisiaj na stronę internetową - na której to nie omieszkają poinformować o nowościach. "Koordynator Główny" będzie w poniedziałek, więc zapytamy u źródła

  pozdrawiam
  zyku

 20. #60
  Awatar Flyer

  Dołączył
  May 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  W nocy z 16 na 17 maja br. od 19.00 do 2.00, Muzeum Lotnictwa Polskiego
  w Krakowie zaprasza już po raz piąty na „Noc Muzeów”.


  Tematem Tegorocznej Nocy jest „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.
  W związku z tym Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało wykład z prezentacją multimedialną Pt. „Skrzydła niepodległej Rzeczypospolitej„ który poprowadzi Kierownik Działu dydaktyczno-Oświatowego i Ekspozycji Jan Hoffmann.
  Wykłady Odbędą się o godzinach 19.30 oraz o 22.00.
  Atrakcją będzie prezentacja multimedialna przyjaciela Muzeum z Austrii – Krzysztofa Barszczewskiego – pilota „Afrykańskiego Buszu” prezentująca loty nad Afryką.
  Prezentacje odbędą się w godzinach 20.45 oraz o 23.15.

  Swoje dokonania zaprezentuje również zespół Akrobacyjni Żelazny. Zaprezentowana będzie wystawa fotograficzna oraz prezentacja multimedialna.
  Jak co roku otwarta dla odwiedzających będzie „Salonka Sekretarza Władysława Gomułki”.
  Zwiedzający jak zwykle wśród eksponatów atrakcyjnie iluminowanych będą mogli wsłuchać się w dźwięki muzyki jazzowej zespołu Boba Jazzband.

  http://www.muzeumlotnictwa.pl/

Strona 3 z 17 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 13 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •