Strona 2 z 112 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 12 52 102 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 2228
Like Tree887Likes

Wątek: Inwestycje w Balicach

 1. #21
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie


  Polecamy

  Kase dostali na ten terminal miedzy starym budynkiem a cargo, ten co ma byc po zachodniej stronie jest na liscie rezerwowej .

 2. #22
  BN
  BN jest nieaktywny
  Awatar BN

  Dołączył
  Jan 2007

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Marcin747
  Kase dostali na ten terminal miedzy starym budynkiem a cargo, ten co ma byc po zachodniej stronie jest na liscie rezerwowej .
  Wszystko jasne.

  Mimo to 8mln pasażerów rocznie to naprawdę duża ilość i pewnie ten terminal po zachodniej stronie zostanie wybudowany z środków przyznanych na lata 2014-2020, a do tego czasu znając możliwości w Krakowie to w terminalu na 8mln będzie się dało odprawić z 10mln rocznie

 3. #23
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie

  Balice gonią Okęcie.

  Władze krakowskiego lotniska ogłosiły konkurs na projekt rozbudowy portu. Chcą, by nowy terminal przyjmował ok. 6 mln pasażerów rocznie


  Nowy budynek portu będzie miał cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Prace budowlane mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku, potrwają do 2010 roku. Koszt inwestycji szacuje się na 50 mln euro. Po jej zakończeniu krakowski port będzie mógł przyjąć ok. 9 mln pasażerów rocznie. To zaledwie o milion osób mniej, niż wyniesie przepustowość warszawskiego Okęcia po zakończeniu jego rozbudowy.

  Prace projektowe zostaną sfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. - Jako jedyne lotnisko w Polsce otrzymaliśmy dotację bezpośrednio od Komisji Europejskiej, która na zrobienie projektu przyznała nam 2,5 mln euro - mówi Kamil Kamiński, wiceprezes krakowskiego portu.

  Do współpracy przy projektowaniu nowego terminalu władze portu zaprosiły pracownie architektoniczne z Unii Europejskiej. Ogłoszenie o konkursie ukazało się na początku tygodnia w dzienniku urzędowym UE. Termin nadsyłania prac upływa 29 czerwca. O wynikach konkursu ma zadecydować siedmioosobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. Stefana Kuryłowicza. Władze Balic ufundowały trzy nagrody w wysokości 80 tys. zł, 50 tys. zł i 30 tys. zł. Stworzenie szczegółowego projektu architektonicznego zostanie powierzone jednej z wyróżnionych firm.

  Konkurs obejmuje również opracowanie koncepcji hotelu, który ma się znaleźć obok lotniska. Zarząd Balic rozmawia już na ten temat z Port Hotelem, spółką zarządzająca takim obiektem przy warszawskim Okęciu. - Chcemy powołać wspólnie spółkę celową, która najpierw zajmie się budową, a potem zarządzaniem - wyjaśnia prezes Kamiński.


  Wieczny plac budowy

  Obecnie przepustowość krakowskiego lotniska wynosi 2,5 mln pasażerów rocznie. W lipcu, kiedy do użytku zostanie oddany nowy terminal odlotów, wzrośnie do 3,5 mln osób. Jego budowa kosztuje ok. 40 mln zł. To na razie wystarczy, bo zgodnie z szacunkami władz lotniska w tym roku port obsłuży 3 mln podróżnych. Ale liczba osób przylatujących do Krakowa rośnie w błyskawicznym tempie - w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2007 roku przez Balice przewinęło się 58 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Równolegle trwają warte ok. 50 mln zł prace związane m.in. z budową strażnicy straży pożarnej i zaplecza administracyjno-technicznego dla pracowników portu.

  Zarząd portu przymierza się również do rozbudowy płyty postojowej i dróg kołowania kosztem prawie 49 mln euro. Projekt ten znalazł się już na liście wysłanej do zaakceptowania przez Komisję Europejską. Planowane inwestycje będą realizowane na gruntach należących do spółki zarządzającej lotniskiem. Balice czekają na prawo własności 30 z 240 hektarów dzierżawionych od wojska. Minister obrony narodowej już uznał ten teren za zbędny dla celów obronności kraju.


  Wciąż w czołówce

  Krakowskie lotnisko jest obecnie drugim, po Okęciu, polskim portem lotniczym pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. W zeszłym roku port przyjął 2,35 mln pasażerów. Następne co do wielkości lotnisko - katowickie Pyrzowice - odprawiło 1,43 mln podróżnych. Obecnie z Balic operuje 21 przewoźników. Lada dzień na tablicy rozkładu lotów mogą pojawić się następni. Jednak kto to będzie, władze portu na razie nie chcą zdradzić.

  AGNIESZKA STEFAŃSKA "RZ"

 4. #24
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Plan rozbudowy lotniska Balice

  Otwarcie nieba nad Atlantykiem dla wolnej konkurencji linii lotniczych rodzi konieczność rozbudowy lotniska w Balicach. Zmieni się nie tylko sam terminal, ale i układ komunikacyjny wokół portu. Dzięki temu będziemy mogli przyjąć nawet trzy razy więcej pasażerów niż do tej pory.
  W marcu 2008 roku wejdzie w życie porozumienie o otwartym niebie między Ameryką i Unią Europejską. Każda linia lotnicza będzie mogła uruchomić dowolną liczbę lotów przez Atlantyk do dowolnego miasta. - To wielka szansa na rozwój Balic - ocenia Kamil Kamiński, prezes zarządu lotniska w Balicach.

  Na razie za ocean można dostać się tylko z dwóch polskich lotnisk - w Warszawie i Krakowie - a bezpośrednie przewozy do Ameryki realizuje jedynie rodzimy LOT.

  - W przyszłym roku z pewnością to się zmieni. Prowadzimy już rozmowy z amerykańskimi firmami, które są zainteresowane stworzeniem połączeń z Krakowem - zdradza Kamiński. - By przyjąć nowych przewoźników, konieczna jest rozbudowa portu, a także układu komunikacyjnego wokół lotniska. O połączenia z Ameryką z pewnością będą się starać także inne lotniska, w Rzeszowie czy Katowicach, ale Kraków i tak powinien zyskać na otwarciu nieba nad Atlantykiem.

  W przyszłym miesiącu ma dojść do podpisania porozumienia pomiędzy pięcioma instytucjami - lotniskiem w Balicach, prezydentem Krakowa, marszałkiem małopolskim, Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskimi Kolejami Państwowymi - w sprawie stworzenia nowego systemu komunikacyjnego wokół Balic.

  - Nie chcemy sytuacji, w której będzie wzrastała liczba pasażerów, ale na lotnisko będzie się trudno dostać z powodu korków na ulicach prowadzących do Balic - mówi Kamil Kamiński.

  Plan komunikacyjny wokół Balic składa się z pięciu części:

  - zbudowania przez miasto dwupasmowej drogi na lotnisko, która zaczynałaby się na dzisiejszym zakręcie alei Armii Krajowej;

  - budowa nowej drogi wojewódzkiej łączącej Zabierzów z Kryspinowem przez Wolę Justowską. Pozwoliłoby to odciążyć dotychczasową drogę nr 774 Zabierzów-Kryspinów;

  - połączenie przez GDDKiA nowych dróg systemem zjazdów z obwodnicą Krakowa i autostradą A4;

  - modernizacja i elektryfikacja trasy kolejowej do Balic i budowa nowego przystanku kolejowego przed samym lotniskiem;

  - budowa nowych dróg i parkingów na terenie portu lotniczego.

  Na inwestycję potrzeba 360 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. - W tym tygodniu prowadziłem rozmowy z ministerstwami transportu i rozwoju regionalnego. Jest szansa na wpisanie naszej inwestycji do planu finansowego na lata 2007-2013 - twierdzi Kamiński.

  Szefostwo portu pracuje także nad rozbudową samego lotniska. Do 29 czerwca ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na budowę nowego terminalu międzynarodowego - który dwukrotnie powiększy krakowskie lotnisko - oraz hotelu. Inwestycja ma być gotowa w 2010 r. Natomiast już w przyszłym roku powinna zacząć się budowa parkingu wielopoziomowego w Balicach. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2010 r. będziemy mogli obsłużyć w ciągu roku nawet 9 mln pasażerów, wobec 3 mln przyjmowanych obecnie - kalkuluje prezes Kamiński.  Ile za bilet

  Ocenia się, że otwarcie nieba pomiędzy USA a krajami Unii Europejskiej spowoduje spadek cen biletów o około 30 proc. Ostra konkurencja między tradycyjnymi przewoźnikami (dotychczas miały monopol na latanie nad Atlantykiem) powoduje, że już teraz bilet w obie strony ze wszystkimi opłatami na trasie Warszawa - Nowy Jork można kupić nawet za 1550 zł (Finnair). Żeby skutecznie walczyć o pasażera, konieczne byłyby zniżki nawet do promocyjnej ceny 600-700 zł za bilet (bez darmowego poczęstunku na pokładzie). W tanich liniach promocje mogą zaczynać się nawet od 100 dolarów lub 100 euro plus opłaty lotniskowe. Wszystko to jednak może funkcjonować dopiero od marca 2008.
  GW
  Pozdrawiam, Airliner

 5. #25
  Awatar Maciek_Wadowice

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  do tego czasu jeszcze duzo wody w wisle uplynie ..., jednak zawsze to krok do przodu aby przyspieszyc wszelkie inwestycje

 6. #26
  piter_EPTM_EPKK
  Goście

  Domyślnie

  dokładnie narazie to zapowiedzi i tylko i wyłącznie zapowiedzi także pozyjemy zobaczymy ale to jeszcze długa droga przed nami...

 7. #27
  Awatar radian

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  Hahahaha, dawno się tak nie uśmiałem
  A gdzie fontanna będzie stała?
  A klomby kolorowych kwiatów?
  A malowane na zielono trawniki kiedy?
  Z całym szacunkiem dla Pana Kamińskiego, ale takie bajkopisanie w chwili kiedy szczytem możliwości inwestycyjnych jest budynek techniczny i remiza, które wybudowano chyba 6 lat po planowanej dacie oddania do użytku... to po prostu nie przystoi.
  Wiem, wiem, marudzę Ale tak naprawdę trzymam kciuki!

 8. #28
  Awatar Marcin747

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Jerozolima, Izrael

  Domyślnie

  Do czerwca tego roku wszystko sie wyjasni narazie Prezes "do reki" pieniedzy nie dostal wiec teraz musi mowic tylko o planach najwazniejsze ze w lipcu przepustowosc lotniska bedzie wynosila 3,5 mln osob.

 9. #29
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Marcin747
  przepustowosc lotniska bedzie wynosila 3,5 mln osob.
  I ta przepustowosc zostanie osiagnieta w tym roku.
  I co dalej...
  Tak jak zwykle
  Pozdrawiam, Airliner

 10. #30

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Zarząd Balic powinien się zdecydować, czy koncentruje się na rozbudowie tego portu lotniczego, czy też angażuje się finansowo w budowę lotniska w Obicach. Zapowiadał to całkiem niedawno. Po pierwsze, jeżeli Obice mają stac się lotniskiem dla tanich linii latających dotychczas do Balic, to jaki jest sens rozbudowy Balic do 9 mln pax? Po drugie, na wszystko środków nie starczy ...

 11. #31
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Greg
  Po pierwsze, jeżeli Obice mają stac się lotniskiem dla tanich linii latających dotychczas do Balic, to jaki jest sens rozbudowy Balic do 9 mln pax? Po drugie, na wszystko środków nie starczy ...
  tjak...

  juz widze jak EasyJet,Norwegian,SkyEurope przenosi sie do Obic...
  Pozdrawiam, Airliner

 12. #32
  Awatar Maciek_Wadowice

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPKK

  Domyślnie

  gadanie ... z jednym sobie poradzic nie moga to po co myslec o drugim

 13. #33

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  No Ryan na 100% sie zgodzi... 8)

 14. #34
  Awatar clmisiu

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Gorce

  Domyślnie

  Latam co 2 miesiące do Krakowa i z Krakowa, a znam osoby, które nawet co 3 tygodnie lądują w Balicach. Patrząc z punktu widzenia pasażerów (low cost), to targanie się z Kielc do lokalizacji pożądanej, jest jakimś nieporozumieniem... Łatwiej będzie przylecieć do Katowic, a Kraków straci totalnie klientów.

 15. #35

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  A ci, którzy przylatują do Krakowa na weekend poimprezować (np. ukochani w Krakowie Anglicy ), jak będą mieli dojeżdżać z/do Obic, to w ogóle pewnie wybiorą inne miasta, gdzie fajne imprezy tez są Pewnie zyska wówczas Gdańsk, Wrocław, Poznań, może i Bydgoszcz.

 16. #36
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Greg
  A ci, którzy przylatują do Krakowa na weekend poimprezować (np. ukochani w Krakowie Anglicy ), jak będą mieli dojeżdżać z/do Obic, to w ogóle pewnie wybiorą inne miasta, gdzie fajne imprezy tez są Pewnie zyska wówczas Gdańsk, Wrocław, Poznań, może i Bydgoszcz.
  Nie no co ty...
  W Kielcach sa super imprezy...
  Pozdrawiam, Airliner

 17. #37

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  Tjak ..., Liroy i te klimaty

 18. #38
  Awatar Airliner

  Dołączył
  Jan 2007
  Mieszka w
  Kraków, Poland.

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez Greg
  Tjak ..., Liroy i te klimaty
  Napewno beda niezapomniane imprezy...
  Pozdrawiam, Airliner

 19. #39

  Dołączył
  Feb 2007

  Domyślnie

  Wrazenie bezcenne, za wszystko inne zaplaca MasterCard lub wytrzezwialka

 20. #40
  Awatar zyku

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez Airliner
  Napewno beda niezapomniane imprezy...
  Myślę, że angielskie biura podróży powinny już zastanawiać się nad nowymi kampaniami reklamowymi ;-)
  "PRZEZYJ niezapomniany weekend "

  pozdrawiam
  zyku

Strona 2 z 112 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 12 52 102 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 26-10-2014, 21:14
 2. 18-10-2014, 15:04
 3. 13-10-2014, 13:03
 4. 03-10-2014, 14:38
 5. 28-07-2014, 23:17
 6. 20-07-2014, 02:26
 7. 02-06-2014, 15:26
 8. 24-05-2014, 09:53
 9. 25-04-2014, 14:53
 10. 16-04-2014, 09:10
 11. 28-03-2014, 16:17
 12. 28-03-2014, 15:50
 13. 28-03-2014, 15:12
 14. 12-01-2014, 14:58
 15. 06-01-2014, 07:51
 16. 14-07-2013, 22:42
 17. 29-03-2013, 16:29
 18. 26-02-2013, 11:36
 19. 02-02-2013, 19:14
 20. 24-01-2013, 17:54
 21. 16-01-2013, 13:44
 22. 19-12-2012, 16:43
 23. 25-11-2012, 19:58
 24. 10-10-2012, 14:09
 25. 25-07-2012, 08:21
 26. 21-07-2012, 21:35
 27. 07-07-2012, 06:33
 28. 11-02-2012, 09:23
 29. 10-02-2012, 14:20
 30. 01-02-2012, 17:39
 31. 30-01-2012, 12:02
 32. 28-01-2012, 07:40
 33. 04-01-2012, 10:23
 34. 05-12-2011, 14:41
 35. 06-10-2011, 13:18
 36. 29-09-2011, 10:41
 37. 16-09-2011, 11:48
 38. 09-08-2011, 20:38
 39. 13-07-2011, 22:24
 40. 01-07-2011, 11:47
 41. 13-03-2011, 12:39
 42. 07-03-2011, 11:27
 43. 14-01-2011, 15:45
 44. 29-09-2010, 12:38
 45. 27-09-2010, 11:49
 46. 16-09-2010, 13:44
 47. 31-08-2010, 13:06
 48. 25-08-2010, 20:47
 49. 15-07-2010, 23:15
 50. 10-07-2010, 14:39

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •