Strona 25 z 97 PierwszyPierwszy ... 15 23 24 25 26 27 35 75 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 1929
Like Tree814Likes

Wątek: Lotnisko Modlin zamkniete od 22.12.2012

 1. #481

  Dołączył
  Dec 2012

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez alien Zobacz posta
  Koleje Śląskie to zupełnie inna skala obsuwy, to kompletna katastrofa i totalna kompromitacja.
  Zgadza się. WMI obsłużył kilkaset tys. Natomiast KŚ to pewnie obsługują milion w parę dni. Ponadto wszystkie samoloty (no prawie, bo wczoraj Ryan coś nie zabrał) odleciały normalnie i zabrały pax i to z miejsca bardziej wygodnego dla większości. Gdyby Koleje Mazowieckie były taką katastrofą jak Koleje Śląskie to prawdopodobnie marszałek też otrzymałby propozycję cie do odrzucenia, choć też nie poczuwałby się sam do żadnej odpowiedzialności...
  Dokładnie tak samo jak władze WMI...
   

 2. #482
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Nadzór budowlany nie wydał zgody na ponowne otwarcie pasa startowego lotniska w Modlinie. Być może port znowu zacznie działać w przyszłym tygodniu, ale na wiosnę konieczny będzie generalny remont pasa. Sprawą lotniska zajmuje się prokuratura.
  Otwarte w połowie lipca lotnisko w podwarszawskim Modlinie trzeba było zamknąć 22 grudnia, po pięciu miesiącach działalności. Nadzór budowlany stwierdził wówczas niebezpieczne dla samolotów wykruszenia dwóch betonowych progów, czyli końcówek pasa. Naprawa pasa specjalnymi żywicami zaczęła się po świętach Bożego Narodzenia i według władz lotniska zakończyła się w weekend. Zaproszony na kontrolę wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski nie zgodził się jednak wczoraj na otwarcie pasa.

  - Nie wykonano wszystkich zalecanych przez nas prac - stwierdził. Inspektor zalecał m.in. sfrezowanie zniszczonego betonu i ułożenie nowej nawierzchni. Lotnisko przekonuje nadzór budowlany, by na razie zgodził się na otwarcie pasa po prowizorycznej naprawie żywicami. Inspektor Grabowski tego nie wyklucza, ale żąda przedstawienia ekspertyz, które powiedzą, czy rzeczywiście pasa będzie można bezpiecznie używać. W ciągu kilku dni ma je przygotować Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Władze lotniska mają nadzieję, że samoloty wrócą do Modlina 16 stycznia. Czy to się uda - nie wiadomo.

  Pewne jest jednak, że wiosną trzeba będzie zerwać nawierzchnię i ułożyć ją na nowo. - Wykonawca pasa, firma Erbud, przygotowuje koncepcję remontu - mówi prezes lotniska Piotr Okienczyc.

  Winnych brak

  Największymi udziałowcami lotniska w Modlinie są Agencja Mienia Wojskowego (wniosła do spółki grunt), samorząd Mazowsza i przedsiębiorstwo Porty Lotnicze. To jednak województwo wydało najwięcej - ok. 100 mln zł - z blisko 400 mln zł potrzebnych na przebudowę portu.

  Władze lotniska nie czują się winne zamieszania z wadliwym pasem. Twierdzą, że prace miała nadzorować wybrana w przetargu firma Bud-Invent. Jesienią lotnisko zawiadomiło prokuraturę, że firma nie dopilnowała właściwej przebudowy pasa i użytych materiałów. Prokuratorzy badają sprawę. Wcześniej zastrzeżenia do przeprowadzanych przez port przetargów zgłaszało CBA.

  Latające dotychczas z Modlina linie Wizz Air i Ryanair na razie wszystkie loty do 15 stycznia przekierowały na warszawskie Lotnisko Chopina. Tam obowiązują jednak znacznie wyższe opłaty lotniskowe. Z tego powodu Wizz Air już zapowiedział, że za ten okres będzie żądał od władz Modlina 11 mln zł odszkodowania. Wcześniej chciał 8 mln zł za straty wywołane brakiem systemu ILS, który pomaga lądować w czasie mgieł. W porcie odpowiadają tylko, że trwają rozmowy z przewoźnikami. Władze lotniska zapowiadały jednak, że wszelkie roszczenia związane z zamknięciem pasa będą przerzucane na jego wykonawcę, firmę Erbud. Port swoje straty wycenia zaś na 180 tys. zł dziennie.


  Prokurator na lotnisku w Modlinie. Pas nadal zamknięty
  alien likes this.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski

   

 3. #483
  Awatar urban787

  Dołączył
  Apr 2010
  Mieszka w
  WAW

  Domyślnie

  Za chwile konferencja min.Nowaka.TVN-24
  Na temat bezpieczenstwa na drogach.Ale nie dam reki uciąc że nie padną pytania na temat Modlina.
   

 4. #484
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  ... na wiosnę konieczny będzie generalny remont pasa. Sprawą lotniska zajmuje się prokuratura.
  To jest coś, co należało zrobić zaraz po Euro - przesunąć otwarcie budy i porządnie wybetonować pas.

  Cieszy też, że nawet prokuratura się zorientowała, że od Modlina ciągnie nie tylko bagiennymi woniami, ale i artykułem 296 kk.
  For every solution there is a problem.
   

 5. #485
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Na pewno takie pytania do Nowaka się pojawią. W poranku TOK FM Janina Paradowska też o pas pytała. Znaczy się temat zaczyna 'być nośny' w terminologii aliena i jest szansa, że za chwilę osiągnie punkt, w którym już się nie da zamieść pod dywan.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski

   

 6. #486
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  Ja w kwestii formalnej, znaczy służbowo: tłumaczyłem już, że noszenie vs. duszenie to nie moja terminologia, ale kryminalny slang używany przez żulię.
  For every solution there is a problem.
   

 7. #487

  Dołączył
  May 2011
  Mieszka w
  Opole

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez alien Zobacz posta
  To jest coś, co należało zrobić zaraz po Euro - przesunąć otwarcie budy i porządnie wybetonować pas.
  Gdyby to zrobiono wtedy to dopiero byłaby burza, jazda i nagonka...
  Oczywiście zgadzam się, że należało to wtedy zrobić.

  Z dzisiejszej perspektywy widać, że warunkowe dopuszczenie było błędem.
   

 8. #488
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  A teraz, przepraszam, to co jest - sielanka?

  Zeteselowskie chłopaki chyba wciąż nie przyswoiły sobie praw Murphy'ego - trudne problemy pozostawione same sobie staną się jeszcze trudniejsze.
  For every solution there is a problem.
   

 9. #489

  Dołączył
  Dec 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  Jestem przeciwko pokazówkom, natomiast jestem jak najbardziej za kontrolą NIK, która prześledzi od początku cały proces inwestycyjny.
  I na tej podstawie wyłoni się lista osób, które z imienia i z nazwiska powinny ponieść odpowiedzialność.
  Jaką? 3x krotność wynagrodzenia?
  To nie ma tak naprawdę znaczenia czy w firmie/urzędzie to Kowalski lub Iksiński zaniedbał, niedopilnował. To ich wewnętrzna sprawa.
  Przed opinią publiczną występuje podmiot: firma wykonawca (ERBUD), w imieniu Zamawiającego wykonanie nadzorował Inwestor Zastępczy (nie pamiętam nazwy) i za dziwnie niską cenę nadzorował wykonanie obiektu (pasa) czy w końcu sam Zamawiający (lotnisko). Ktoś, na którymś etapie "dał ciała". Owszem niech NIK sprawdza czy Zamawiający źle określił swoje wymagania co do jakości pasa (wątpię), czy źle określił kryteria wyboru Inwestora Zastępczego (to już prędzej), czy Inwestor Zastępczy odebrał to czego nie powinien.... Czy w końcu Wykonawca zamiast betonu mieszał jakąś papkę o bliżej nieokreślonym składzie. To niech NIK ustala, jak najbardziej. Ale czy to był Kowalski, czy Iksiński (żeby nie powiedzieć Nowak bo jeszcze ktoś skojarzy ).....
   

 10. #490
  Awatar tawal

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Elbląg EPEL/Giżycko EPGM

  Domyślnie

  Poszperawszy trochę w necie i :
  -przetarg na budowę pasa, dróg kołowania itd - kryterium oceny 100% cena.
  -w przetargu brali udział trzej oferenci, najniższa cena 107.252.177.85, najwyższa 243.655.465,37 /ale to Włosi a oni widać nie wiedzą,że można tanio/
  -szczegóły w załączniku 9 do SIWZ / beton miał być B35, wykonanie zgodnie z dokumentacją Biura Projektów POLCONSULT/
  -firma ERBUD musi być znana na rynku budowy lotnisk gdyż biorąc udział w przetargu musiała między innymi wykazać się, że w ostatnich 5 latach wykonała system oświetlenia nawigacyjnego na podejściu zasadniczym i całą resztę oświetlenia lotniskowego; wykonała nawierzchnię z betonu o powierzchni co najmniej 50.000m(2) i posiada odpowiednich fachowców i wyposażenie.
  -zabezpieczeniem należytego wykonania umowy było 3% wartości kontraktu brutto zwracane po 45 dniach od odbioru oraz rękojmia przez 36 miesięcy
  -czas na realizację 18 miesięcy od podpisania umowy.
  -inwestor zastępczy to BUD-INVENT /działają w całym kraju, przetarg oczywiście 100% cena, w moim mieście znani jako inwestor zastępczy Ratusza z basenem w piwnicach/
  Tadd --- N858 --- BINKA.PESEL,BODLA - BOKSU ---
  Canon 40D + 10" + TV 2x
   

 11. #491
  Awatar aisle seat

  Dołączył
  Jan 2011
  Mieszka w
  EPGD

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez tawal Zobacz posta
  kryterium oceny 100% cena
  Cytat Zamieszczone przez tawal Zobacz posta
  przetarg oczywiście 100% cena
  Sorry za OT, ale jakie wg Ciebie ma być kryterium?
  100% cena to najbardziej obiektywne kryterium w naszym kraju.
  Normą jest, że wpisujesz wymagania jakościowe (odpowiednia specyfikacja), finansowe (polisy, gwarancje fin.) oraz doświadczenia (referencje) w SIWZ i tym samym wycinasz słabych...lub wycinasz konkurencję, ale to inna historia (vide parlamentarne IPady).
  Problemem jest ewentualnie "pożyczanie" zdolności/doświadczenia i brak poczucia odpowiedzialności u urzędników za wydawanie publicznych pieniędzy.

  Jakie powinno być kryterium wygranej w przetargu, żeby każdy nie pisał głupot, że 100% ceny to źródło wszystkich problemów w Polsce?
   

 12. #492
  Awatar alien

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  3M

  Domyślnie

  Jeżeli się da (co może zależeć od rodzaju zamówienia) oraz chce (co zależy od czego innego ) na tyle jednoznacznie wyspecyfikować IWZ, że oferty będą się rzeczywiście różniły tylko ceną, to 100% ceny działa dobrze.
  aisle seat likes this.
  For every solution there is a problem.
   

 13. #493

  Dołączył
  Dec 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez aisle seat Zobacz posta
  Jakie powinno być kryterium wygranej w przetargu, żeby każdy nie pisał głupot, że 100% ceny to źródło wszystkich problemów w Polsce?
  Mogłoby być kryterium punktowe np. cena + gwarancja + termin wykonania (zależy na czym bardziej zależy Zamawiającemu) i odpowiednie wagi na poszczególnych cech. Przy założeniu spełnienia warunków jakościowych oczywiście

  Ale to jedynie jako "mogło być" ale wcale nie musiało. I również staram się obalać mit, że kryterium "100% najniższa cena" to wszelkie zło i zmora naszych inwestycji
   

 14. #494
  Awatar aisle seat

  Dołączył
  Jan 2011
  Mieszka w
  EPGD

  Domyślnie

  Możemy podyskutować, ale śmiecimy w ciekawym wątku i zaraz nas Mod pogoni
  Kończmy zatem, a jak Mod uzna, że w HP warto o tym podyskutować to nas przeniesie, zamiast kasować
   

 15. #495
  Awatar tawal

  Dołączył
  Aug 2008
  Mieszka w
  Elbląg EPEL/Giżycko EPGM

  Domyślnie

  Oczywiście, że zło nie tkwi w założeniu, że ocena oferty to 100%. Ja na szczęście mam do czynienia z przetargami o innym charakterze i za pomocą SWIZ łatwiej mi wycięć tych którzy sprzedaliby coś taniego i podłej jakości. W budownictwie to nie takie proste. Jak widać na na przykładzie Modlina. Różnica w ofertach około 150%. To już nasuwa podejrzenie co do jakości efektu końcowego. Chyba Włosi nie zawyżali sztucznie oferty. Mogli zakładać wyższe koszty, zysk ale nie o tyle. Po stanie pasa dobitnie widać, że za te pieniądze porządnie się nie dało. Co z tego, że SWIZ przewiduje to i tamto jak w trakcie budowy i po niej nikt tego nie egzekwuje? Dzięki temu przetargi wygrywają firmy , które zaniżają wartość kontraktu i budują na zasadzie jakoś to będzie. A gdyby udało się dotrzeć do ekspertyz betonu to wątpię w jego B35.
  Tadd --- N858 --- BINKA.PESEL,BODLA - BOKSU ---
  Canon 40D + 10" + TV 2x
   

 16. #496

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH

  Domyślnie

  byl zrobiony na ten projekt zrobiony kosztorys inwestorski badz projekt budowlany?
   

 17. #497
  Awatar eu01

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  UE

  Domyślnie

  A tymczasem...
  W związku z naprawą pasa startowego na Lotnisku w Modlinie Wizzair i Ryanair przedłużyły swój pobyt na warszawskim Lotnisku Chopina do 22 stycznia
  Źródło: rp.pl
   

 18. #498

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  ZRH
  aisle seat and pasazernagape like this.
   

 19. #499
  Awatar aisle seat

  Dołączył
  Jan 2011
  Mieszka w
  EPGD

  Domyślnie Odp: Lotnisko Modlin zamkniete do konca roku.

  Cytat Zamieszczone przez tawal Zobacz posta
  Jak widać na na przykładzie Modlina. Różnica w ofertach około 150%. To już nasuwa podejrzenie co do jakości efektu końcowego. Chyba Włosi nie zawyżali sztucznie oferty. Mogli zakładać wyższe koszty, zysk ale nie o tyle. Po stanie pasa dobitnie widać, że za te pieniądze porządnie się nie dało. Co z tego, że SWIZ przewiduje to i tamto jak w trakcie budowy i po niej nikt tego nie egzekwuje? Dzięki temu przetargi wygrywają firmy , które zaniżają wartość kontraktu i budują na zasadzie jakoś to będzie.
  Zarzut razaco niskiej ceny i porzadana analiza tlumaczen potencjalnego wykonawcy.
  Z doswiadczenia wiem, ze dobre inwestycje publiczne to takie, w ktorych Urzednik jest uczciwy i kompetentny. I vice versa. Obowiazujace PZP nie jest zadna przeszkoda, a nawet wiecej, daje duzo narzedzi.
   

 20. #500

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  EPBC

  Domyślnie


  Polecamy

  Na stronie lotniska pojawiła się informacja: Od 23 stycznia Ryanair i Wizzair zamierzają wrócić do Modlina
  Warsaw Modlin Airport - Czy od 23 stycznia Ryanair i Wizzair zamie...
   

Strona 25 z 97 PierwszyPierwszy ... 15 23 24 25 26 27 35 75 ... OstatniOstatni

LinkBacks (?)

 1. 22-06-2013, 02:43
 2. 09-04-2013, 00:48
 3. 26-02-2013, 21:40
 4. 26-02-2013, 14:05
 5. 26-02-2013, 10:54
 6. 26-02-2013, 05:11
 7. 15-02-2013, 23:12
 8. 15-02-2013, 23:03
 9. 15-02-2013, 21:41
 10. 15-02-2013, 00:38
 11. 14-02-2013, 22:47
 12. 14-02-2013, 22:25
 13. 13-02-2013, 09:51
 14. 11-02-2013, 22:32
 15. 11-02-2013, 20:24
 16. 09-02-2013, 15:14
 17. 09-02-2013, 02:15
 18. 08-02-2013, 19:53
 19. 08-02-2013, 19:36
 20. 31-01-2013, 20:34
 21. 29-01-2013, 22:30
 22. 29-01-2013, 22:12
 23. 23-01-2013, 20:03
 24. 21-01-2013, 13:44
 25. 17-01-2013, 21:46
 26. 12-01-2013, 21:48
 27. 08-01-2013, 21:37
 28. 08-01-2013, 00:10
 29. 07-01-2013, 22:57
 30. 07-01-2013, 21:28
 31. 07-01-2013, 20:23
 32. 07-01-2013, 18:30
 33. 07-01-2013, 17:43
 34. 07-01-2013, 17:37
 35. 07-01-2013, 17:30
 36. 07-01-2013, 17:28
 37. 07-01-2013, 17:25
 38. 07-01-2013, 17:06
 39. 07-01-2013, 17:04
 40. 07-01-2013, 16:56
 41. 07-01-2013, 16:43
 42. 07-01-2013, 16:42
 43. 07-01-2013, 16:38
 44. 07-01-2013, 16:37
 45. 07-01-2013, 16:30
 46. 07-01-2013, 16:24
 47. 07-01-2013, 16:17
 48. 07-01-2013, 16:16
 49. 07-01-2013, 16:12
 50. 07-01-2013, 16:11

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •