Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
Like Tree3Likes
 • 2 Post By Adam Ostojski
 • 1 Post By m..m

Wątek: Praca licencjacka nt. lotniska

 1. #1

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie Praca licencjacka nt. lotniska


  Polecamy

  Witam,
  W tym roku kończę studia I stopnia (licencjackie) i aktualnie piszę pracę licencjacką na temat Portu Lotniczego Łódź. Nie mam jeszcze konkretnie sprecyzowanego tematu, na razie jestem w fazie zbierania materiałów i pisania o wszystkim co zdobędę.
  W związku z tym, chciałbym zapytać czy ktoś na forum orientuje się czy istnieją książki, w których opisane są poszczególne lotniska w Polsce? Chodzi mi o informacje o terminalu General Aviation, ewentualnie coś o cargo. Domyślam się, że nowy Terminal pewnie nie został jeszcze nigdzie opisany, wiec na razie bazuje na internecie i prasie. Ewentualnie jeśli ktoś na forum dysponuje jakimkolwiek informacjami na temat łódzkiego lotniska będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
  Pozdrawiam
  Rozalka and Suchy92 like this.

 2. #2
  Awatar m..m

  Dołączył
  May 2008
  Mieszka w
  domu

  Domyślnie

  Wydawało mi się zawsze, że praca naukowa, a za taką może być uznana praca licencjacka polega na stworzeniu nowych publikacji, a nie przepisywaniu starych. Siadaj przed kompem, wysyłaj maile do zarządzających lotniskami, poproś ich o materiały i sam je później opracuj.
  Pozdrawiam
  M..M
  PEPE74 likes this.

 3. #3

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie

  Niestety nie do końca tak jest. Wszystko o czym piszę muszę popierać źródłami. Nie chodzi o to, żeby przepisywać całe fragmenty, ale na czymś muszę się wzorować. Trochę materiałów mam, problem jest jedynie ze starym terminalem i z terminalem cargo, który jeszcze się rozwija, wiec ciężko czegokolwiek się o nim dowiedzieć. Dlatego też szukam jakiś książek, artykułów, czegokolwiek. Oczywiście pisałem do władz lotniska, niestety za każdym razem mówiąc brzydko zostałem zlany. Na własną rękę załatwiłem sobie wejście na teren lotniska, jednak mimo wszystko ciężko jest uzyskać różne informacje. Dlatego napisałem na forum, bo wydaje mi się, że przebywają tutaj osoby, które jakąś wiedzę na ten temat mają.

 4. #4
  Moderator
  Dołączył
  Aug 2008

  Domyślnie

  Niestety w przypadku łódzkiego lotniska może być ciężko znaleźć odpowiednie przypisy w formie książkowej. Wszystko inne jest dostępne w sieci, przepisy, projekty, plany, rysunki, statystyki, wyniki, zestawienia, materiały prasowe, wywiady, opinie, że o ogromnej ilości dokumentacji fotograficznej nie wspomnę.
  Decydując się na taki temat trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że spora część informacji nosi charakter operacyjny i władze żadnego portu nie będą się nimi dzielić z osobami postronnymi. Mogą podrzucić Ci coś konkretnego ale w sytuacji kiedy pytasz o "cokolwiek nt starego terminalu" to podpowiem jedynie, że tych starych terminali w Łodzi jest/było kilka.

  Zupełnie poważnie moja rada jest taka, żebyś określił konkretnie temat pracy, czy to ma być praca konfrontująca przeróżne wskaźniki ekonomiczne w czasie, czy to ma być przedstawienie historii portu, a może szerzej, przy okazji obchodów 100-lecia Skrzydeł Ziemi Łódzkiej jedynie rozdział dotyczący samego lotniska, a może coś na temat międzynarodowych przepisów dotyczących projektowania i eksploatacji lotnisk na przykładzie EPLL itd itd itd.

 5. #5

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie

  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Tak jak myślałem, z książkami może być problem i muszę bazować na tym co znalazłem w Internecie.
  Generalnie praca będzie dotyczyła analizy ilosci pasażerów i ładunków w ostatnich latach (rozwój portu, plany na przyszłość). Mam jeden rozdział o obecnej infrastrukturze lotniska i właśnie tutaj muszę napisać między innymi o terminalu General Aviation. A na razie udało mi się tylko dowiedzieć, że oprócz obsługi lotnictwa ogólnego znajdują się tam biura i stacja meteorologiczna.

 6. #6

  Dołączył
  May 2010
  Mieszka w
  w domu z ogrodem

  Domyślnie

  No to na temat ruchu pasazerskiego i cargo to na tym rorum masz sporo informacji, wystarczy dobrze poszukac ten dzial
  Danych operacyjnych nikt Ci nie udostepni, wiec info na temat planow masz w postach od pana Jachimka
  pozdrawiam nurek *** S-W 8"-Dobson *** T 851, UL 620, UL980, UN 850, UZ 710, UZ 717 TB 1, TR 9

 7. #7
  Awatar potwo-or

  Dołączył
  Jun 2012
  Mieszka w
  LCJ

  Domyślnie

  Poza tym sugeruję spróbować się umówić z kimś z lotniska na rozmowę i zadać konkretne pytania (możesz część z nich przygotować i przesłać wczesniej, to lepiej będą przygotowani z odpowiedzią). Oczywiście nikt danych szczegółowych (będących tajemnicą linii) danych nie zdradzi, ale sądzę, że zadając konkretne pytania zlany nie będziesz. Zwłaszcza jak napiszesz konkretny temat, uczelnie na której piszesz prace (mozesz wziac zaświadczenie od opiekuna naukowego) itd. Ciezko sie odpowiada na niekonkretne pytania w stylu "chce wiedzieć wszystko o LCJ". Zwłaszcza, że sądzę, że dobra analiza naszego lotniska może być ciekawą pracą. Możesz się również zgłosić do UMWŁ pytając o budżet dla lotniska i np. ŁKA na lotnisko (w takiej pracy sądzę, że rozdział transport na lotnisko byłby bardzo ciekawy - zwłaszcza, że port mamy bardzo blisko centrum miasta).

 8. #8

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie

  Dzięki za rady. Pomysł z ŁKA wydaje się ciekawy.
  Nawiązałem kontakt z jednym z pracowników lotniska, widziałem wszystko z bliska i teraz właśnie opracowuję bardziej szczegółowe pytania.

 9. #9
  Awatar Mateusz Walasek

  Dołączył
  Nov 2011

  Domyślnie

  Jeżeli ta praca ma się opierac na ksiażkach, to sugeruję....zmienić temat.
  Istnieja w zasadzie dwie pozycje, które mozna wykorzystać:
  Praca zbiorowa pod redakcja Wiesława Głowackiego, "Skrzydła Ziemi Łódzkiej", Łódż 2011.
  tekst Michała Grudy "Uskrzydlona Łodź" w nr 1-2/2012 Kroniki miasta Łodzi [ksiązka to nie jest, ale poważny kwartalnik]. Szczególnie pouczajace może być zobaczenie przypisów do tego drugiego tekstu [pierwsza pozycja takowych nie posiada], które praktycznie w całości wskzują jako zródła Internet i prasę.
  Podpisuje się pod uwagami tu już wcześniej napisanymi, że przede wszystkim trzeba sformułowac konkretne pytania.

 10. #10

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie

  A ja mam inne pytanie - czy Twoja praca ma mieć charakter przekrojowy - historyczny, czy obejmować tylko czasy "współczesne" czyli po 2005 roku. Jeśli chciałbyś zaczerpnąć coś z historii to proponuję:
  1)E. Haniszewski - Aeroklub Łódzki im. kpt. pil. Fr. Żwirki 1929-1969
  2) M. Mikulski, A. Glass - Polski Transport Lotniczy 1918-1978

  W pierwszej dość dobrze opisana historia rozwoju łódzkiego lotniska, w drugiej trochę statystyki za wymieniony okres działalności portu przed wojną i po.

  Natomiast jeśli tylko współczesność, czyli od 2005 do dzisiaj - Internet, artykuły. Poważnego opracowania książkowego, oprócz wspomnianej wcześniej pozycji "Skrzydła Ziemi Łódzkiej" nie było.

 11. #11

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie

  Praca będzie obejmowała w głównej mierze współczesność. Historii zamierzam poświecić jeden podrozdział

 12. #12

  Dołączył
  Jan 2013
  Mieszka w
  Pabianice, Poland

  Domyślnie


  Polecamy

  Witam,
  chciałbym odświeżyć temat. Moja praca jest już na ukończeniu, potrzebuję tylko informacji na temat inwestycji na lotnisku. Z programu rozwoju na lata 2010-2012, że port realizował 11 zadań. Teraz pytanie odnośnie tego które zadania nie zostały jeszcze zrealizowane?
  1. Budowa Terminala 3 - zrealizowane
  2. Modernizacja i przebudowa starego odcinka Głównej Drogi Startowej - I etap do 700 m - zrealizowane?
  3. Zaplecze techniczne obsługi i zaopatrzenia samolotów
  4. Budowa Zaplecza Technicznego wraz z dokumentacją
  5. Budowa dróg patrolowych oraz odwodnienie - zrealizowane
  6. Budowa świateł podejścia na kierunku "25"
  7. Budowa wodociągu w ul. Zamiejskiego do Portu Lotniczego
  8. Zakup urządzeń i środków trwałych (w tym wozy strażackie) - zrealizowane
  9. Rozbudowa świateł Głównej Drogi Startowej do II kategorii na długości 2500 m + dokumentacja
  10. Modernizacja starego odcinka G-DS - II etap - niezrealizowane?
  11.Budowa równoległej drogi kołowania wraz z szybkimi zjazdami - niezrealizowane

  Jest jeszcze baza paliw, co do której podobno nie ma planów ukończenia?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  10.
  Modernizacja i przebudowa starego odcinka Głównej Drogi Startowej - II etap od 700m do 1200m
  15 000,00
  11.
  Budowa równoległej drogi kołowania samolotów DK-R wraz z drogą kołowania szybkiego zjazdu oraz wydzielonym miejscem postoju samolotów wraz z przebudowa kanału deszczowego i kanału zrzutowego kolektora I


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •