Nie mowie o markach, bo tego nie mozna zmienic, ale czy naprawde nie drazni Cie Turbo & Emissions Systems? Podobnie jak w innym przypadku Airport Rzeszow zamiast lotnisko tak jak jest na logo naszego portu?Zamieszczone przez PrinceSimon
Nie mowie o markach, bo tego nie mozna zmienic, ale czy naprawde nie drazni Cie Turbo & Emissions Systems? Podobnie jak w innym przypadku Airport Rzeszow zamiast lotnisko tak jak jest na logo naszego portu?Zamieszczone przez PrinceSimon
Pozdrawiam
STYRO
LOS SUAVES - już nie pójdę na taki koncert...
taaa z tym Capital Park to już lekka przesada, kijowa nazwa niczym w ogóle nie poparta, nawet Grafika jest Graffica. Jedyne polskie nazwy u nas to chyba Respan i Rejtan...
Goodrich inwestuje
Decyzja zapadła. Amerykański Goodrich wybuduje pod Rzeszowem swoją nową fabrykę.
Szansa na nowe miejsca pracy pojawia się w dobrym momencie - gdy w regionie widmo światowego kryzysy straszy zwolnieniami.
Pod Rzeszowem pracę przy produkcji elementów do samolotów pasażerskich znajdzie docelowo 250 osób a w firmach współpracujących - kolejnych 250. Fabryka powstanie tu - na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo- Technologicznego w pobliżu lotniska w podrzeszowskiej Jasionce. GOODRICH kupił już 5 hektarów ziemi - dostał także pozwolenie na działanie w specjalnej strefie ekonomicznej. Budowa fabryki rozpocznie się w przyszłym roku i zakończy w 2012.
Waldemar Pijar prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego
- Poziom inwestycji to 120 milionów i zatrudnienie docelowo ponad 250 osób. To jest ogromny sukces i wielki prezent dla regionu przed świętami i przed nowym rokiem.
GOODRICH ma już swój zakład w Krośnie. Powstają tam elementy podwozi do wielu typów samolotów - także do myśliwców F-16. Również w nowej fabryce pod Rzeszowem będą produkowane podzespoły do podwozi i układów sterowania - między innymi do AIRBUSÓW A-320 i Boeingów 737.
Goodrich jest trzecim wielkim zagranicznym koncernem, który zainwestował pod Rzeszowem. Już powstają tam fabryki amerykańskiego Borg-Warnera - producenta turbosprężarek do aut oraz niemieckiego MTU, w którym będą powstawały elementy turbin lotniczych. Obie firmy na budowę swoich zakładów przeznaczyły blisko pół miliarda złotych. W najbliższych latach pracę ma w nich znaleźć 500 osób.
TVP Rzeszów
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Pytanko do zorientowanych. Czy mógłby ktoś określić gdzie dokładnie planowany jest nowy terminal? Przejrzałem chyba wszystko na forum co jest i nie znalazłem czegoś podobnego. TAk się zastanawiałem czy stanie on zaraz obok starego czy jakos dalej. Jedyne co widziałem dotychczas to wszystkim znane wizualki, po których ciężko się zorientować gdzie to będzie ...
... np patrząc tutaj
Zamieszczone przez LoboV
Dziękuję
... ale skro budynek główny będzie pomiędzy tymi "widełkami" tzn, że wcale nie będzie on taki duży jak wszyscy mówili, a niektórzy się obawiali. Proporcjonalnie w porównaniu do starego wydaje się tylko nieco większy, chociaż oczywiście mogę się mylić.
andree zawsze Terminal 2 może być bliżej pasa startowego, a co za tym idzie płyta też.
TV Rzeszów:
Borg Warner produkuje
Jest produkcja! Jest praca! Firma Borg Warner ruszyła z produkcją turbosprężarek w podrzeszowskiej Jasionce. To praca dla ponad stu osób.
To najlepsze tereny inwestycyjne.
Amerykański koncern- jako pierwszy- rozpoczął działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym. Parku, który może stać się poważnym argumentem Podkarpacia- w walce z kryzysem. Zdaniem przedsiębiorców- to najlepsze tereny inwestycyjne.
Fabryka firmy Borg Warner została wybudowana w ciągu zaledwie 9-ciu miesięcy. Pod koniec ubiegłego roku w halach zamontowano maszyny - teraz ruszyła produkcja. Zakład zatrudnia 104 osoby - wszyscy przeszli szkolenia między innymi w fabryce amerykańskiego koncernu na Węgrzech.
Na razie podrzeszowski zakład produkuje turbosprężarki tylko dla Fiata. W tym roku powstanie ich 275 tysięcy, to połowę mniej niż wcześniej planowano. Powodem jest kryzys branży motoryzacyjnej związany ze spadkiem liczby sprzedawanych aut. W biznesowy sukces - mimo kryzysu - wierzą także szefowie innych firm, którzy zdecydowali się właśnie pod Rzeszowem wybudować swoje nowe zakłady. Dlatego większość z ponad 100 hektarów ziemi wokół lotniska w Jasionce i pobliskiej Rogoźnicy jest już sprzedana. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowuje więc kolejne tereny dla inwestorów - to 51 hektarów położonych obok lotniska. Zanim jednak będą mogły tu stanąć nowe fabryki - trzeba będzie wybudować 14 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz 3 kilometry dróg.
Dokumentacja techniczna ma być gotowa do września, a prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztowała około 30 milionów złotych. Pieniądze będą pochodziły z programu Rozwoju Polski Wschodniej, który finansowo wspiera Unia Europejska.
BKlecz
http://ww6.tvp.pl/400,20090122867760.strona
BorgWarner uruchomił fabrykę w Jasionce
105 osób znalazło pracę w firmie BorgWarner. To pierwsza firma, która rozpoczęła działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce.
Fabryka BorgWarnera, jednego ze światowych potentatów w produkcji części samochodowych, powstała w ekspresowym tempie.
W marcu 2008 r. wmurowano kamień węgielny, w listopadzie zakończono prace budowlane, a w grudniu rozpoczęto rozruch nowoczesnego zakładu. Seryjna produkcja ruszyła od nowego roku.
105 pracowników na dwie zmiany produkuje sprężarki, które trafiają do zakładów Fiata Auto Poland w Bielsku Białej. Będą one montowane do silników wysokoprężnych o pojemności 1,3 litra. Do końca roku zakład w Jasionce ma dostarczyć pół miliona sprężarek.
- Bez nowoczesnej sprężarki nie ma dobrego silnika. A silnik diesla służący do napędu fiata pandy jest dobrym produktem na czas kryzysu, bo przy niewielkim spalaniu i niskiej emisji dwutlenku węgla ma dużą moc - przekonuje Małgorzata Początek, asystent inwestora BorgWarner Turbo Systems Poland w Jasionce.
W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym "Aeropolis" pozwolenie na działalność otrzymały 33 firmy. Deklarują, że do końca 2011 roku wybudują tu swoje fabryki, w których stworzą łącznie 3,5 tys. miejsc pracy.
Nowiny Rzeszów
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Park przy lotnisku zaczyna żyć
Stało się. Pierwsza firma, która kupiła ziemię w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym, rozpoczęła produkcję. - U nas kryzysu nie widać. W kolejce by tu zainwestować, ustawiają się kolejne firmy - mówi Waldemar Pijar, szef RARR.
Pierwszą firmą, która w parku uruchomiła zakład, jest amerykański BorgWarner, producent turbosprężarek do silników samochodowych.
Pierwsze oficjalne informacje o tym, że firma chce zainwestować pod Rzeszowem, pojawiły się latem 2007 roku. A trzeba pamiętać, że starania o jej pozyskanie trwały od 2003 roku. W marcu ubiegłego roku odbyło się uroczyste wkopanie kamienia węgielnego. Już wtedy szefostwo firmy informowało, że produkcja ruszy w pierwszym kwartale tego roku.
Turbosprężarki już schodzą
Zapowiedzi się ziściły. - Produkcja już ruszyła. Jest prowadzona na dwie zmiany. Zatrudniamy 105 osób - informuje Małgorzata Początek z BorgWarnera.
Jak się dowiadujemy, na razie zakład ma zamówienia od Fiata z Bielska-Białej. Produkuje cztery modele turbosprężarek do silników 1,3 Diesel. - Pracujemy nad wdrożeniem kolejnych projektów. Starania są bardzo zaawansowane, powinny przynieść efekty w przyszłym roku - dodaje Początek.
Jak jednak dopowiada, być może już w kwietniu firma będzie realizować dodatkowe zamówienia, które dadzą zatrudnienie kolejnym 20-30 osobom i sprawią, że fabryka będzie pracowała na trzy zmiany.
Na razie BorgWarner postawił halę produkcyjną, w której odbywają się montaż i obróbka, oraz budynek biurowy. Halę zamierza rozbudować w ciągu czterech lat.
W Borgu znaleźli zatrudnienie głównie mieszkańcy Podkarpacia. Sporo osób z samej Jasionki i Trzebowniska. To fachowcy - operatorzy maszyn sterowanych numerycznie i montażyści. Zanim zaczęli tu pracę, przeszli trzymiesięczne szkolenie na Węgrzech w fabryce Borga.
Fabryka Borga została wybudowana na terenach należących do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. To dla inwestora ekskluzywne miejsce. Nie dość, że kompleksowo uzbrojone, to jeszcze w cudownym położeniu blisko lotniska. A jakby tego było mało, to jeszcze tereny te są objęte mielecką strefą ekonomiczną, co dla firm oznacza znaczne upusty w podatkach - zwolnienie z podatku dochodowego od działalności gospodarczej w wysokości od 50 do 70 proc. wydatków inwestycyjnych firmy.
Tereny mają też aktualny plan zagospodarowania przestrzennego.
Parkiem zarządza w imieniu marszałka Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Ziemia już zajęta
Do tej pory uzbrojonych zostało blisko 123 ha należących do Parku. To tereny w Jasionce, Rogoźnicy i cztery hektary, na których funkcjonuje preinkubator akademicki przy Politechnice Rzeszowskiej. Blisko 17 hektarów z tego stanowią drogi.
Nie tylko Borg był zainteresowany ulokowaniem się na terenie Parku. Niemal równocześnie z nim zaczął budowę hali niemiecki producent części samolotowych, firma MTU. - Mam informację, że budowa tej fabryki zakończy się pod koniec marca. Produkcja powinna ruszyć w drugim kwartale - mówi Waldemar Pijar, prezes RARR.
Inwestycje kolejnych firm powinny ruszyć jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. - W sumie ziemię w naszym Parku kupiło już 11 firm. Zajęły niemal 38 hektarów. Ale to nie oznacza, że reszta ziemi, około 60 hektarów, jest do wzięcia. W kolejce po nią czeka 18 podmiotów, które są już po pozytywnej opinii rady Parku i zarządu RARR. Pozostał im tylko zakup terenu, który jest realizowany przez mielecką strefę - tłumaczy prezes Pijar.
Oprócz BorgWarnera i MTU w Parku zainstalują się m.in.: Goodrich, Opteam, Vac Aero, Zelnar.
W 2012 roku będzie jeszcze lepiej
To nie wszystko. Park jeszcze się rozrośnie, o kolejnych 51 hektarów, które rozciągają się po południowo-zachodniej stronie lotniska i obejmują tereny dwóch gmin: Trzebowniska i Głogowa Młp. To na razie puste pole, które czeka zbrojenie.
W ramach drugiego etapu Parku wybudowane zostaną także trzy hale. W jednej na terenie politechniki powstaną trzy laboratoria technologiczne. Laboratorium zostanie też wzniesione w ramach tego samego projektu dla Uniwersytetu Rzeszowskiego na Zalesiu. A dodatkowo powstanie w Jasionce inkubator technologiczny dla małych i średnich firm o powierzchni 4 tys. m kw. Tam ulokują się m.in. firmy, które już wyjdą z preinkubatora. Powstanie tu też sala konferencyjna dla firm z Parku o powierzchni tysiąca metrów.
Pieniądze na ten projekt da Unia Europejska w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej. Z tego źródła mamy dostać 60 mln zł. Resztę, 12 mln, dołoży urząd marszałkowski. Cały projekt ma być realizowany do 2012 roku.
- Ale już teraz zgłaszają się firmy zainteresowane lokowaniem na tym terenie. W sumie mamy 11 firm poważnie tym zainteresowanych, m.in. z Japonii i Kanady - słyszymy w RARR.
Gazeta Wyborcza Rzeszów
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Innowacyjność dla regionu
Dziś wciąż jesteśmy dużo biedniejsi niż najbogatsze regiony Unii. Jak to zmienić podpowiadała nam komisarz Danuta Huebner z Komisji Europejskiej.
Londyn - najbogatszy region Unii Europejskiej - mówiła w Rzeszowie Danuta Hubner - jest aż 11 razy bogatszy od najbiedniejszego unijnego regionu - części Bułgarii. Podkarpacie w tym rankingu ma niestety niewiele lepszą pozycję. Co może być dla nas szansą rozwoju. Według unijnej komisarz - innowacyjność.
Dlatego unijna komisarz popiera takie inwestycje jak Podkarpacki Park Naukowo - Technologiczny w podrzeszowskiej Jasionce. Już ruszyła tu pierwsza - firma Borg Warner - docelowo zatrudni 400 osób. W sumie w obu strefach parku firmy branży lotniczej, motoryzacyjnej i chemicznej zainwestują miliard złotych i zatrudnią ponad 3 tysiące osób. Zasada jest jedna - pozwolenie na działalność w tej jedynej w Polsce branżowej strefie przemysłowej dostają tylko firmy opierające produkcję o innowacyjne technologie.
Fabryka niemieckiego MTU ma ruszyć w kwietniu - będzie kolejną firmą branży lotniczej - w ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła z 18 do 72. Pracuje w nich ponad 20 tysięcy osób. A na tym jak przekonywał szef rzeszowskiej WSK nie koniec.
TVP Rzeszów
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Dolina Lotnicza kryzysu się nie boi
Są w Polsce miejsca, do których gospodarczy kryzys nie dociera - np. tzw. Dolina Lotnicza, czyli kompleks zakładów rozlokowanych wokół Rzeszowa i Mielca. Lotniczy potentat Goodrich za 131 mln zł zbuduje tam fabrykę - pisze "Rzeczpospolita".
Jak pisze "Rz", fabryka Goodrich powstanie w sąsiedztwie nowych zakładów niemieckiego producenta silników samolotowych MTU. Do inwestycji w Dolinie Lotniczej szykują się także Kanadyjczycy z VAC Aero (wyrafinowana obróbka części lotniczych) oraz Ultratech – prywatna firma, która jest dostawcą części dla Boeinga.
Mimo kryzysu inwestorom, którzy upatrzyli sobie podkarpacką Dolinę Lotniczą, nie opadają skrzydła. Przeciwnie, bawarski MTU już rozkręca biuro konstrukcyjne, które zatrudni 100 inżynierów (cała załoga fabryki ma liczyć 418 osób).
Kryzys nie wszystkim szkodzi
Determinacja zachodnich koncernów nie dziwi Marka Bujnego, wiceprezesa podkarpackiej Doliny Lotniczej i właściciela Ultratechu. – Dla globalnych potentatów właśnie kryzys to czas inwestowania w regionach, które dają szansę na obniżenie kosztów produkcji – podkreśla w rozmowie z "Rz".
Mariusz Błędowski, dyrektor Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, którą upatrzył sobie przemysł związany z awiacją, przewiduje, że wartość nowych inwestycji lotniczych sięgnie 1,2 mld zł. W zeszłym roku w SSE zainwestowano w 22 przedsięwzięciach rekordową kwotę 3,5 mld zł. – Przedsiębiorcy działają ostrożniej, ale na razie nie planują pod dyktando kryzysu – mówi Błędowski.
TVN24
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Chodzą słuchy, że 20 maja uroczyste otwarcie MTU. Zlot bizjetów będzie![]()
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Inwestycje w Jasionce
Niemiecki koncern MTU - rozpoczął produkcję w Jasionce. Największy inwestor w podrzeszowskiej strefie ekonomicznej - zatrudnił w nowej fabryce lotniczej ponad dwieście osób.
Ale na tym nie koniec. Są kolejni inwestorzy, którzy mimo kryzysu - chcą produkować pod Rzeszowem. A to oznacza kolejne miejsca pracy. W strefie ruszyła już budowa- nowoczesnej fabryki chemicznej obróbki szkła. Nowy zakład firmy D.A. Glass powstaje w podrzeszowskiej Rogoźnicy. Będzie kosztował 12 milionów złotych, a pracę znajdzie 50 osób. W zakładzie będzie robione szkło między innymi do kolektorów słonecznych. Obok hal produkcyjnych będzie tu także nowoczesne laboratorium.
Po roku budowy - w Jasionce ruszyła fabryka niemieckiego koncernu MTU. To prawdziwy gigant - hale mają 13 tysięcy metrów kwadratowych. Montowanie wielu urządzeń wciąż trwa - mimo to zakład opuściły już pierwsze moduły do turbin lotniczych. Fabryka MTU to dotychczas największy inwestor w podrzeszowskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Decyzje o budowie właśnie tu swoich nowych zakładów podjęło już 15 innych firm. Szef Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego uważa, że to wyjątkowo dobre informacja, zwłaszcza teraz, kiedy także Podkarpacie zaczyna odczuwać skutki światowej recesji.
Wciąż trwają także rozmowy z kolejnymi inwestorami. Na przykład ponad 4-hektarową działką interesuje się jedna z dużych, niemieckich firm branży metalowej. Chce tu postawić zakład, w którym pracę mogłoby znaleźć około stu osób.
TVP Rzeszów
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
i sprawdziło się
20 maja o godz. 10:30 wojewoda Mirosław Karapyta weźmie udział w uroczystym otwarciu fabryki MTU Aero Engines Polska Sp. z o. o. w Jasionce k. Rzeszowa.
Piękna rzecz latać jeśli komu godzi bezpieczniej jednak kto po ziemi chodzi
Kiedy słyszę na EPRZ SOListy głos na mej głowie płonie włos
EPRZ FM - czułe granie - tak bije serce Jasionki
Przewodnik po chmurach
Zakładki