Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
Like Tree19Likes

Wątek: Przygoda z policją, czyli jak zostałem "terrorystą"

 1. #1
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie Przygoda z policją, czyli jak zostałem "terrorystą"


  Polecamy

  Witam po "odsiadce" Nie uwierzycie jaką miałem historię, choć widzę już info się tu pojawiło (czyli to Ty w aucie Savalas byłeś). Nie chcąc zaśmiecać tamtego wątku opiszę wszystko tutaj. Na wstępie wyjaśnię, nie byłem przesłuchiwany i powodem zatrzymania nie była nieważna legitymacja... Podjechałem autem pod starą bramę i do bramy 15 doszedłem normalnie pieszo. Tam patrol SG (na terenie lotniska) i policjant za płotem próbowali mnie wyprosić, ale standardowo oznajmiłem co tu robię i wiem też że mogę być poza terenem lotniska. Miałem nieważną legitymację, ale razem z nią zdjęcie aby ją przedłużyć tego samego dnia, co panom powiedziałem. Na to panowie z lotniska uśmiechnęli się i dali spokój (ale potem mieli miny jak mnie zabierała policja). Natomiast policjant, zajmując mnie rozmową o hobby przekazał moje dane do komendy. I tak sobie rozmawiamy, aż wyjmuje kajdanki i zakłada na ręce. Ja spokojny (nie smutny), wiedząc że nie zrobiłem nic złego, poczekałem na patrol i zostałem odwieziony na komisariat. Tam, nikt zupełnie, nie wiedział co ze mną zrobić i czemu mnie właściwie tu jestem. Sprawdzili zawartość kieszeni i to tyle. Pogadałem (znów o hobby, nie było przesłuchania), wyjaśniłem, oni wydzwaniali wszędzie. Jak wyszło, że nic przecież nie zrobiłem złego odwieźli mnie na miejsce. Tylko kazali odjechać. Zeszło to do 1300, szkoda pisać, strata czasu... Powodem zatrzymania nie mogła być nieważna legitymacja, bo ta legitymacja to tak naprawdę co znaczy? Teren między starą bramą a bramą 15 nie należy do lotniska i nie potrzeba na przebywanie tam, z prawnego punktu widzenia, żadnego kwitka. I tyle. Aa, kobieta w radiowozie to pani policjant. Ogólnie wkurzyłem się, bo zmarnowałem tylko kilka godzin... Kończąc chciałbym pozdrowić goleniowską policję

 2. #2
  ModTeam
  Awatar egon.olsen

  Dołączył
  Mar 2007
  Mieszka w
  EPWA
  Wpisów
  46

  Domyślnie

  Ty nie pozdrawiaj Policji, tylko złóż skargę na niezasadne zatrzymanie

  Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną jedynie wtedy, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a ponadto zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby, albo zatarcia śladów przestępstwa, bądź też nie można ustalić jej tożsamości. Na zatrzymującym ciąży też obowiązek natychmiastowego poinformowania zatrzymanego o przyczynach zatrzymania, o przysługujących zatrzymanemu prawach, a także obowiązek wysłuchania zatrzymanego. Zatrzymanemu przysługuje uprawnienie do złożenia zażalenia na zasadność zatrzymania, legalność zatrzymania lub prawidłowość wykonania zatrzymania. Zażalenie powinno zostać złożone do sądu rejonowego miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania. Oczywiście w razie stwierdzenia bezzasadności lub nielegalności zatrzymania sąd zarządza natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego. Ponadto osobie, która dokonała takiego zatrzymania grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Ponadto sam niesłusznie zatrzymany może złożyć skargę do przełożonego funkcjonariusza, który dokonał zatrzymania. Co więcej, niesłusznie zatrzymany może dochodzić na drodze powództwa cywilnego odszkodowania za poniesione szkody, a także zadośćuczynienia za doznane krzywdy moralne.
  pasazernagape and prima like this.
  Pozdrawiam
  Krzysztof Moczulski


 3. #3
  Awatar Savalas

  Dołączył
  Mar 2010
  Mieszka w
  EPSC

  Domyślnie

  hehe i już wszystko wiemy tak to ja byłem; wygladałeś na smutnego no sam byłbym smutny panowie z SG sami sa pasjonatami focenia samolotow bo znam kilku a sam komendant SG tez foci robiłem z nimi kilka akcji.ktoś widze przesadziłal bo chciał dorobić sie pochwały od przełożonego

 4. #4
  Awatar Charger

  Dołączył
  May 2010
  Mieszka w
  Szczecin, Poland

  Domyślnie

  Podłączam się do wypowiedzi usera egon.olsen, bo to jest, cytując klasyka "skandal"!

 5. #5
  FJ
  FJ jest nieaktywny
  Awatar FJ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Goleniów

  Domyślnie

  Zamiast podniecać się na forum, powinno załatwić się sprawę przez priv. Bo znowu smutni panowie obstawią całe lotnisko.

  W innych miastach to jakoś inaczej podchodzą do ludzi. U nas, na EPSC, wszystko jest tajne przez poufne, czy to cywilny samolot czy wojsko. Wystarczy cokolwiek wspomnieć na forum i od razu klapa.

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  Ty nie pozdrawiaj Policji, tylko złóż skargę na niezasadne zatrzymanie
  +1

  Tylko pewnie nic to nie zmieni, a wręcz może zaszkodzić. Następnym razem będą pałami lać

 6. #6
  Awatar Blank

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  ZCH

  Domyślnie

  Smutna prawda jest taka, że nadgorliwość "służb" jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości i atrakcyjności lotniska.
  EPSC jest tak naprawdę zapyziałą dziurą, gdzie smutni panowie mają bardzo rzadko okazje wykazać sie.
  Charger likes this.
  NIKON D5100, , MTO 11CA

 7. #7
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Kto tu się podnieca? Kilka osób pewnie widziało zatrzymanie, napisało na forum i może faktyczne padły dziwne stwierdzenia, także te niepotrzebne. Dlatego postanowiłem sprostować sprawę. Nikt ze strony portu lotniczego nie powinien się obrażać, jak napisałem ekipa z lotniska nie zrobiła nic złego. Gdyby nie było tam policji, cała sprawa nie miałaby miejsca. Wyszło jak wyszło. Nie mam też zamiaru nigdzie się skarżyć, ani sądzić. Najzwyczajniej nie mam na to czasu... Potraktujmy to jako ciekawostkę
  Edit: W pełni zgadzam się z kolegą Blank. Z mojej strony mogę całość podsumować klasykiem "Jakie lotnisko, taki terrorysta"

 8. #8
  Awatar Charger

  Dołączył
  May 2010
  Mieszka w
  Szczecin, Poland

  Domyślnie

  Nie ma co dyskutować na temat działania służb naszego lotniska, bo jest to jak wszyscy wiemy temat rzeka - zarówno dla nas spotterów, jak i pasażerów korzystających z usług lotniska.
  Pewnych spraw się po prostu nie przeskoczy.
  Musimy tylko pamiętać, że ta sytuacja ("aresztowanie") nie była na pewno tylko i wyłącznie owocem pomysłowości danego funkcjonariusza. Ktoś kto jest jego bezpośrednim dowódcą musiał podjąć taką decyzję, a czy rzeczywiście było to konieczne? Nie było mnie na miejscu, więc nie wiem co można było dojrzeć z kilkudziesięciu metrów stojąc za ogrodzeniem, ale może funkcjonariusze uznali, że ich ćwiczenia, ich taktyka są na tyle tajne, że nikt, żaden spotter, a nawet przypadkowy grzybiarz, nie ma prawa tego oglądać!

 9. #9
  Awatar patryk_szym

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  Heidelberg

  Domyślnie

  Mam rozumieć że na forum też już jesteśmy inwigilowani??
  70-300 + D5100


 10. #10

  Dołączył
  Jul 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Ale może warto się chociaż dowiedzieć o powody zatrzymania ? Przecież teraz nie wiadomo, czy powodem był ten konkretny trening jednostek specjalnych czy po prostu tak już będzie, że policja postanowiła odprowadzać od płotu spotterów w kajdankach ? Jeśli teraz przyleci coś ciekawego to są odważni do fotografowania pod bramą nr 15 ?

 11. #11

  Dołączył
  Jan 2011

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez egon.olsen Zobacz posta
  Ty nie pozdrawiaj Policji, tylko złóż skargę na niezasadne zatrzymanie
  +2
  Zatrzymanie ma mieć postać udokumentowaną protokołem zatrzymania. A to, co smutni panowie zrobili było bezprawnym pozbawieniem wolności. Jak mają wysoką wrodzoną ciekawość - to niech na forum się zalogują.
  macieju, Charger and pasazernagape like this.

 12. #12
  Awatar pasazernagape

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  SZZ/EPSC

  Domyślnie

  Po pierwsze: ekipa z lotniska jest jaka jest, ale w tej sytuacji nie ma ich winy
  Po drugie: zgadzam się z Egonem że to co zrobiła Policja było złe i nielegalne
  Po trzecie: rozumiem że można mieć niechęć do skarżenia ale list do komendanta Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie z grzecznym zapytaniem co było przyczyną zatrzymania byłby jak najbardziej na miejscu. Może dziewczyny i chłopcy w niebieskich mundurach podczas odprawy usłyszą, że nie wolno zatrzymywać osób obok lotniska tak dla zasady lub z nudów. Zapytać się, porozmawiać można ale zatrzymywać i przewozić na komendę a więc krótkotrwale pozbawiać wolności bez szczególnego uzasadnienia nie wolno.
  Po czwarte: na jakiej podstawie policjanci kazali Tobie odjechać po przywiezieniu z powrotem na miejsce. Jest to teren będący własnością gminy i jako taki stanowi własność publiczną.
  Po piąte: czy policjant który rozmawiał z Tobą przedstawił się i powiedział skąd jest i czy masz jego numer służbowy. Jeśli tak, to użyj tego numeru w piśmie do komendanta.

  Pozdrawiam
  Adam
  Charger, Pletwa and mombasa like this.

 13. #13
  Awatar pasazernagape

  Dołączył
  Jan 2008
  Mieszka w
  SZZ/EPSC

  Domyślnie

  Nie mogę już edytować posta więc tutaj dopiszę punkt 6, a więc:
  Po szóste: Grzeczny list z zapytaniem do Komendanta jest ważny ponieważ podobna przygoda przy innej okazjo może spotkać kogokolwiek z nas. Fakt posiadania przepustki nie ma nic do rzeczy. Znajdowałeś się przecież poza terenem lotniska a więc poza terenem jurysdykcji SOL a Policjanta może nie interesować fakt że legalnie możesz focić na lotnisku. Dla niego każdy a aparatem obok płotu lotniska to podejrzana osoba którą trzeba odizolować od zdrowej tkanki społeczeństwa Czyż to normalne przyjeżdżać i robić zdjęcia samolotom.....

 14. #14
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Z pierwszymi dwoma stwierdzeniami się zgadzam. Decyzję o zatrzymaniu nie podjął patrol, ani też nikt z "góry", tylko z komendy. Nie wiem też na jakiej podstawie kazali odjechać, ale co miałem zrobić stali nade mną to odjechałem. Żaden policjant nie przedstawił się i nie wylegitymował.
  Ja tam za często pod płotem nie bywam (częściej w samym Goleniowie), to powiedzcie mi ile razy zwyczajnie wpada tam policja? Były ćwiczenia, zakładające porwanie samolotu. SG postawiona na nogi, jacyś antyterroryści, współpraca z wojskiem. To postawili patrol też przy bramie i z tego co mi się wydaje, ktoś w komendzie wziął mnie za element tych ćwiczeń. Dlatego nie wiedzieli co robić, oczy wytrzeszczali na przepustkę itd. Z drugiej strony swój rozum mam i wiem jak mnie potraktowano. Dlatego zapytam was co byście zrobili na moim miejscu. Czy dzwonić/pisać do policji starać się sprawę załatwić? Tylko obawiam się, że to może sprawę pogorszyć. Tak jak napisał FJ. Może wtedy ktoś będzie chciał się odegrać i zaczną się pojawiać patrole pod bramą? Policja ma klucze do starej bramy, a co jeśli dogadają się z gminą i wstawią tam tabliczkę zakaz wstępu? Nie znam się, przesadzam? Jeśli zaś o sprawie zapomnimy, pewnie pozostanie tak jak zazwyczaj jest. Ile takich przypadków mieliśmy i jak często? Czy jest naprawdę tak źle? Czekam na komentarze. Wciąż zastanawiam się co robić...

 15. #15
  qed
  qed jest nieaktywny

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  Polska

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  Czekam na komentarze. Wciąż zastanawiam się co robić...
  Nie wiem nad czym...
  Już Ci w pierwszym poście odpisał egon.olsen.

  Chyba, że cieszysz się z tego, że Ci nie zastrzelili i to już Ci wystarczy.

  Puszczajmy płazem łamanie prawa a niedługo będzie można każdego zatrzymać bo nieładnie spojrzał na policjanta.

 16. #16
  FJ
  FJ jest nieaktywny
  Awatar FJ

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Goleniów

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  to powiedzcie mi ile razy zwyczajnie wpada tam policja?
  Bywałem tam często, ostatnio rzadziej, ale nigdy policjantów nie spotkałem. Była SG, SOL, a nawet wojsko. Pisałem już kiedyś w innym temacie o tym, że jak widzę przy płocie jakieś służby, to po prostu dzwonię do SOL-u, przedstawiam się i mówię w którym miejscu przebywam. Nie było większych problemów.

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  Były ćwiczenia, zakładające porwanie samolotu. SG postawiona na nogi, jacyś antyterroryści, współpraca z wojskiem. To postawili patrol też przy bramie
  Wydaje mi się, że postawili patrol ponieważ było pisane na forum o mających się wydarzyć wielkich ćwiczeniach. Może się przestraszyli, że będzie tłum i trzeba będzie go opanować żeby ludzie nie sforsowali płotu

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  Policja ma klucze do starej bramy
  Z tym się nie zgodzę Chyba, że coś się zmieniło od środy.

  Jeśli to co pisałeś jest prawdą i nie wydarzyło się pod płotem nic więcej o czym nie wiemy, to wydaje mi się, że powinieneś złożyć jakąś skargę o nieuzasadnione zatrzymanie czy coś w tym stylu. Zrobisz to co uważasz za stosowne.

  A policja lepiej powinna się zainteresować tym powstającym wysypiskiem śmieci pod starą bramą. Przypilnować i ukarać barana, który przywozi tam syf. Skoro już tam byli to nie sposób tego nie zauważyć.

  Pozdrawiam, Filip.
  Charger and pasazernagape like this.

 17. #17
  Awatar Charger

  Dołączył
  May 2010
  Mieszka w
  Szczecin, Poland

  Domyślnie

  Ja w 2011 bywałem pod 15stką średnio raz w m-cu lub częściej i policji nie było ani razu - tylko SOL (niektórzy SOLiści straszyli, że zadzwonią po policję, inni stawali i rozmawiali na tematy lotniczo-fotograficzne, a nawet raz jedna SOListka wzięła za bramę mojego psa, żeby go wyczochrać)

  A co do ew. skargi - może nie nazywajmy tego w ten sposób. Niech to będzie po prostu list do komendanta KPP Goleniów z zapytaniem o podstawę zatrzymania - w końcu jakaś być musiała, bo z tego co wiem to za samo stanie z aparatem kilka metrów od ogrodzenia lotniska nie wolno zatrzymywać człowieka.
  Jest to lotnisko, a więc miejsce szczególnie narażone na działania terrorystów, ale jeśli pod bramą pojawia się ktoś z przepustką (nieistotne czy ważną czy nie) wystawioną przez port tzn. że nie jest to Pan z brodą i stingerem w plecaku, bo każdy kto ma przepustkę jest sprawdzany przez SG, czyż nie?!
  Funkcjonariusz najwyraźniej poczuł się zbyt ważny, może za bardzo ponad prawem, a że nie raczył się nawet przedstawić to tym bardziej świadczy o "szaleństwie" jego działań.

 18. #18

  Dołączył
  Jul 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez young Zobacz posta
  Czy dzwonić/pisać do policji starać się sprawę załatwić? Tylko obawiam się, że to może sprawę pogorszyć. Tak jak napisał FJ. Może wtedy ktoś będzie chciał się odegrać i zaczną się pojawiać patrole pod bramą? ... Wciąż zastanawiam się co robić...
  Ale nie chodzi o to, aby robić zadymę - sprawa chyba nie jest tego warta i szkoda zwyczajnie czasu. Jako uczestnik "zajścia" mógłbyś zwyczajnie się zapytać o co chodzi - co było powodem zatrzymania i czy to już stała praktyka. I tyle. Bo teraz zwyczajnie nie wiadomo czy to był jednorazowy "występ" czy też zatrzymania weszły do katalogu stałych rozrywek goleniowskich policjantów (których oczywiście pozdrawiamy
  A tak, by the way, to Goleniów musi być miastem bez żadnych problemów, skoro policja ma środki i czas by uganiać się za pstrykaczami pod lotniskiem

 19. #19

  Dołączył
  Sep 2011

  Domyślnie

  Jak kiedyś z panem policjantem z Radomia poradziłem sobie w inny sposób. Co prawda sytuacja była inna ale pośrednio związana z lotnictwem. Akurat w tym czasie odbywał się AS w Radomiu. Policjantowi nie za bardzo chciało się pracować. Po powrocie do rodzinnego miasta za namową znajomego udałem się do prokuratury po tzw. pomoc prawną. Opisałem całe zdarzenie, podałem dane policjanta i się zaczęło. Po tygodniu przyszło pismo z komendy w Radomiu do prokutury. Ojjj działo się . Skończyło się na naganie z wpisem do akt. Myślę, że następnym razem pan wykaże się wiekszą chęcią do pracy

 20. #20

  Dołączył
  Apr 2007
  Mieszka w
  EPSC

  Domyślnie


  Polecamy

  Wydaje mi się, że postawili patrol ponieważ było pisane na forum o mających się wydarzyć wielkich ćwiczeniach. Może się przestraszyli, że będzie tłum i trzeba będzie go opanować żeby ludzie nie sforsowali płotu
  Nie chcę nikogo urazić, ale nikt z Dyrekcji Lotniska nie czyta forum, nawet nie wiedzą o jego istnieniu. Jest parę osób, które same lubią biegać z aparatem i dlatego na forum się pojawili. Każde ćwiczenia są oceniane przez kogoś, kto wystawia później ogólnie opinię (nie pytajcie kto to, tak wysoko nie siedzę), ale jak znam życie i ludzi którzy tu pracują to za pewne ktoś stwierdził że jest problem, nikt z naszych nie chciał się w to mieszać (standardowo lepiej nie widzieć, nie uczestniczyć), a nadgorliwi policjanci, którzy może i pierwszy raz na lotnisku byli zwyczajnie się wystraszyli. Jeżeli policjantka, o której pisałeś jest ciemnowłosa, to nawet się nie dziwię. W Goleniowie jest znana jako bardzo nadgorliwa służbistka, taki mały postrach wszystkich i wszystkiego.

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •