Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Suwałki (EPSU)

 1. #1

  Dołączył
  Nov 2009

  Domyślnie Suwałki (EPSU)


  Polecamy

  Cześć,

  Czy ktoś orientuje się, jak wygląda sytuacja na lotnisku w Suwakach?
  Pas jest wykoszony? W jakim stanie? Można tam przylecieć i zostawić samolot na noc?

  Pytam, bo pod numerem telefonu ze strony Aeroklubu Suwalskiego i z AIP mam komunikat "nie ma takiego numeru", na maile nikt nie odpowiada... Słyszałem jakiś czas temu ze Aeroklub Suwalski ma jakieś problemy, ale nie znam szczegółów, a mam sprawę do załatwienia w tamtych stronach i na EPSU byłoby mi najwygodniej wylądować.

  Ew. jakieś sugestie co do lotnisk/lądowisk (C152) w pobliżu?

  Z góry dzięki,
  Zulus

 2. #2

  Dołączył
  Nov 2009

  Domyślnie

  Jakiś czas temu A.Suwalski został postawiony w stan likwidacji.
  Może na EPBK będą mieć jakieś aktualne informacje o sytuacji w tamtym rejonie?

 3. #3
  Awatar aszczytno

  Dołączył
  Apr 2009

  Domyślnie

  Wrzucam go tutaj, bo choć prawdopodobnie stacjonuje w Warszawie, został trafiony dziś na trasie SUW->S (nad Augustowem) Mi-2 Plus LPR SP-ZXT
  OMD Em-10, FinePix S-1, MAK 127/1500

 4. #4
  rav
  rav jest nieaktywny
  Awatar rav

  Dołączył
  May 2007
  Mieszka w
  Gdańsk

  Domyślnie

  11-03-12 - LPR Suwałki juz na EC-135

  ravecki

  ************************************

 5. #5
  Awatar michastrain

  Dołączył
  Jan 2010
  Mieszka w
  Suwałki / Warszawa

  Domyślnie

  Około miesiąca temu przejeżdżałem obok lotniska i widziałem, że coś się tam dzieje, ale nie wiedziałem co. Dziś poznałem odpowiedź:

  Suwalską bazę LPR utworzono 4 czerwca 2005 roku. Suwalski samorząd zainwestował w jej funkcjonowanie 211 tys. zł. Miasto przekazało również 0,6 ha ziemi w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego od lat suwalskiego lotniska. Hangar dla śmigłowca wraz z zapleczem socjalno-operacyjnym i stacją paliw, a także płyta postojowa dla śmigłowca powstały w latach 2011-2012. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł. Finansowanie na poziomie 85 proc. pochodziło ze środków unijnych. Brakującą kwotę wyłożyło Ministerstwa Zdrowia.
  Zdjęcia tutaj: Suwalki.info | Nowa baza LPR oficjalnie otwarta

 6. #6
  APW
  APW jest nieaktywny

  Dołączył
  Dec 2016

  Domyślnie


  Polecamy

  3 mln zł z budżetu regionu na 2018 r. przekaże samorząd województwa podlaskiego miastu Suwałki na budowę lokalnego lotniska w Suwałkach. Uchwałę w tej sprawie podjęli w poniedziałek (10.09) po południu radni sejmiku.  Radni byli jednomyślni
  Za uchwałą głosowało 22 radnych, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
  W związku z pomocą udzieloną miastu Suwałki, sejmik przyjął także - kilka godzin wcześniej - stosowną zmianę w budżecie województwa - razem z innymi zmianami (za 25 radnych, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu).
  6 mln zł na budowę lotniska
  Już wcześniej zarząd województwa zapowiadał, że wesprze władze Suwałk w budowie lotniska łączną sumą 6 mln zł - 3 mln w 2018 r. i 3 mln w 2019 r.
  Skarbnik województwa Henryk Gryko mówił w poniedziałek radnym, że pieniądze na suwalskie lotnisko - 3 mln zł z tegorocznego budżetu - będą pochodzić z puli na poręczenia i gwarancje wydawane przez samorząd.
  Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz prosił radnych podczas poniedziałkowych obrad sejmiku o to wsparcie i potem dziękował sejmikowi.

  To szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny
  Czesław Renkiewicz poinformował, że budowa pasa startowego w Suwałkach to szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny północnej części województwa podlaskiego. Przypomniał, że budowa lotniska będzie kosztowała 27 mln zł. 11 mln z tej kwoty to pieniądze z budżetu Suwałk, 10 mln zł ma przekazać w formie darowizny prywatna firma, producent mebli Forte (przypomniał, że jest podpisana i obowiązująca umowa w tej sprawie), reszta to pieniądze od samorządu województwa.
  Pas startowy ma powstać do końca czerwca 2019 r.

  W Suwałkach, do końca czerwca 2019 r. ma powstać utwardzony pas startowy o długości 1 tys. 320 metrów długości i 30 metrów szerokości, plac manewrowy, postojowy, teren ma być ogrodzony. Czesław Renkiewicz przypomniał, że miasto ma już podpisaną umowę z wykonawcą tej inwestycji, budowa ma się niebawem zaczynać. Z tego pasa będą mogły startować samoloty zabierające na pokład 40-45 osób.

  Wiceprzewodniczący sejmiku, radny z Suwalszczyzny Cezary Cieślukowski (PSL) również podkreślał, że budowa lotniska w Suwałkach to inwestycja "strategiczna" dla rozwoju miasta, która podniesie atrakcyjność inwestycyjną regionu. Inny radny z Suwalszczyzny Waldemar Kwaterski (PO) mówił także, że takie inwestycje są kluczowe dla regionu i dobrze by było, by wspierali je wszyscy radni bez względu na to "skąd, kto pochodzi".

  Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa przypomniał, że wsparcie miasta Suwałki to realizacja wcześniejszego porozumienia z prezydentami Białegostoku i Suwałk. "Wywiązujemy się z tego porozumienia" - mówił Bogdan Dyjuk. Podkreślał, że "wartością dodaną" w przypadku suwalskiej inwestycji jest udział w niej prywatnego przedsiębiorcy.

  Lotnisko dla małych samolotów
  Radny PiS Bogusław Dębski mówił, że lotnisko w Suwałkach powstaje głównie z myślą o przedsiębiorcach z Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i "należy się" z tego cieszyć. "Małe samoloty nie rozwiążą problemu braku lotniska regionalnego" - dodał Dębski.
  Wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz poinformowała, że sprawa dofinansowania suwalskiego lotniska będzie w środę przedmiotem obrad zarządu województwa. Konieczne będzie bowiem jeszcze zawarcie umowy z władzami Suwałk.

  Ponad 16 mln zł na pas startowy na białostockich Krywlanach
  Sejmik województwa wsparł także wcześniej kwotą 16,1 mln zł (budżet województwa na 2017 i 2018 r.) miasto Białystok, które buduje utwardzony pas startowy na białostockich Krywlanach. Pas startowy ma mieć długość 1 tys. 350 metrów.
  W Podlaskiem nie ma publicznego lotniska, nie powstało lotnisko regionalne, które w minionych latach miał budować samorząd województwa (zrezygnowano w inwestycji, pieniądze z UE zapisane na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym 2007-2013 za zgodą KE przeznaczono na drogi wojewódzkie); działa jedno lotnisko prywatne.

  źródło informacji:
  http://www.radio.bialystok.pl/wiadom...ndex/id/159507

  https://um.suwalki.pl/6-mln-na-budow...a-w-suwalkach/
  https://www.wrotapodlasia.pl/pl/samo...suwalkach.html
  Zawsze postępuj uczciwie. W ten sposób jednych zadowolisz, a innych zadziwisz. - Mark Twain

LinkBacks (?)


Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •