Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
Like Tree3Likes

Wątek: Lotnisko Lubuskie - Informacje medialne/rozwój/komentarze - 2018

 1. #1
  Moderator
  Awatar macieju

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPZG

  Domyślnie Lotnisko Lubuskie - Informacje medialne/rozwój/komentarze - 2018


  Polecamy

  Rok 2018 na EPZG zapowiada się optymistycznie więc zapraszam do dyskusji
   

 2. #2
  Moderator
  Awatar macieju

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPZG

  Domyślnie

  Za portalem: lubuskie.pl:

  Rekordowe loty z Babimostu
  Port Lotniczy Zielona Góra Babimost w 2017 roku obsłużył rekordową liczbę pasażerów – 17,7 tys. To w porównaniu z rokiem ubiegłym (8,7 tys.) wzrost o 103 proc.! Od marca połączenia na trasie Zielona Góra- Warszawa obsługuje firma LOT, dzięki czemu Port Lotniczy w Babimoście znalazł się w siatce połączeń międzynarodowych. - – To pokazuje, że lotnisko w Babimoście ma ogromny potencjał i warto w nie inwestować. Ten wynik świadczy o tym, że Lubuskie potrzebuje portu lotniczego – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

  Na wzrost liczby pasażerów wpływ miała zmiana przewoźnika (od marca połączenia realizują PLL LOT) oraz włączenie lotniska do międzynarodowej siatki połączeń. Oznacza to, że wylatując z Babimostu mamy szasnę na transfer do różnych destynacji europejskich i nie tylko. Pasażerowie chętnie też korzystają z ruchu „point to point”, czyli przelotu na trasie Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra. Jest to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób dotarcia do stolicy. Obecne połączenie lotnicze z Babimostu do Warszawy i z powrotem jest m.in. alternatywą dla podróży koleją z/do stolicy, która od czerwca br. jest utrudniona ze względu na likwidację pociągu „Lech” oraz wydłużenie czasu przejazdu spowodowane modernizacją linii kolejowej na odcinku Poznań – Warszawa.

  Samorząd województwa od 2010 roku – od momentu przejęcie portu lotniczego wykonał szereg działań mających na celu rozwój portu oraz wykorzystanie jego potencjału.

  Historia Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost

  2008 r. – Ustawa umożliwiająca komunalizację byłego lotniska wojskowego w Babimoście i otwierająca samorządowi drogę do jego przejęcia

  2010 r. - Sejmik Województwa Lubuskiego wyraził wolę przejęcia portu lotniczego

  13 kwietnia 2010 r. - podpisanie aktu założycielskiego Lotnisko Zielona Góra/Babimost Spółka z o.o., gdzie Województwo Lubuskie objęło 100% kapitału Spółki.

  27 maja 2010 r. – podpisanie umowy w sprawie przejęcia infrastruktury lotniska w formie darowizny od Skarbu Państwa

  2010 r. – pierwsze połączenie lotnicze na trasie Zielona Góra - Warszawa

  20 czerwca 2011 r. – pierwszy lot z nowym przewoźnikiem – firma SprintAir (połączenia z Warszawą wznowiono po półrocznej przerwie)

  13 października 2011 r. - uchwała Sejmiku Województwa Lubuskiego upoważniająca Zarząd WL do zawarcia umowy na wieloletnie (2012-2015) finansowanie do celów promocyjnych połączenia lotniczego na trasie Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra.

  13 kwietnia 2012 r. - podpisanie umowy pomiędzy Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” (PPL), Województwem Lubuskim a Spółką (na realizację celów Strategii Rozwoju PL ZG/B do roku 2040).

  16 lipca 2012 r. - podpisanie umowy pomiędzy PPL, Województwem Lubuskim a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP)

  2013 r. - podpisanie umowy z PPL o wzajemnej współpracy (do 2016 roku). Strony zobowiązały się w niej do pewnych zadań. W myśl umowy województwo musi spełnić konkretne warunki komunalizacji, czyli nieodpłatnego przejęcia mienia lotniczego, płyty lotniskowej i całego otoczenia. Te warunki to prowadzenie lotniska przez 30 lat, nie tylko w gotowości do operacji cywilnych, ale również w gotowości do operacji wojskowych.


  Województwo lubuskie wzięło na siebie także zadania inwestycyjne i je zrealizowało. Wszystkie inwestycje opiewały na kwotę ponad 16 mln.

  2013 r. – montaż systemu ILS

  2014 r. – montaż systemu Meteo-AWOS - automatycznego systemu pomiarowego parametrów meteorologicznych

  2 marca 2017 r. – LOT wraca na lotnisko w Babimoście. Pierwsze połączenie z Warszawy z nowym przewoźnikiem. Od tego dnia Port Lotniczy w Babimoście znalazł się w siatce połączeń lotniczych.

  Inwestycje wykonane przez Samorząd Województwa:

  - ILS, czyli system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Wartość inwestycji współfinansowanej z LRPO to prawie 4 mln zł. Dzięki dostosowaniu lotniska do europejskich wymogów bezpieczeństwa, port będzie mógł działać przez całą dobę i obsługiwać lotniczy transport towarowy.

  - budowa drogi patrolowej – koszt: 859,9 tys. zł

  - budowa sieci energetycznej zasilającej pionowe znaki nawigacyjne – koszt: 860 tys. zł

  - budowa strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej – 3,1 mln zł

  - naprawa/remont nawierzchni Płyty Postoju Samolotów nr 1 i drogi kołowania „Echo” – koszt: 640 tys. zł

  - naprawa/remont oświetlenia projektorowego PPS nr 1 i DK „Echo”

  - budowa Hali Kontroli Przylotów – koszt: 3,2 mln zł
   

 3. #3

  Dołączył
  Jun 2010

  Domyślnie

  A ktoś coś wie co z tą szkołą pilotażu, która miala się otwierać?
   

 4. #4

  Dołączył
  Aug 2016

  Domyślnie

  zapewne nie otwiera się
   

 5. #5
   

 6. #6

  Dołączył
  Jun 2010

  Domyślnie

  Przeczytałam smutne strasznie...
   

 7. #7
  PM
  PM jest nieaktywny
  Awatar PM

  Dołączył
  Oct 2010

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez tynka Zobacz posta
  Przeczytałam smutne strasznie...
  I mało zaskakujące...
   

 8. #8
  Moderator
  Awatar macieju

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPZG

  Domyślnie

  Do tańca trzeba dwojga ...
   

 9. #9

  Dołączył
  Aug 2017

  Domyślnie

  A mnie się wydaje, że autor tych postów ma jakiś większy problem z tym lotniskiem i wylewa swoją frustrację.
   

 10. #10
  Xon
  Xon jest nieaktywny
  Awatar Xon

  Dołączył
  Jul 2009
  Mieszka w
  Warszawa

  Domyślnie

  W tym roku lotnisko czeka remont pasa.
   

 11. #11
   

 12. #12
  Moderator
  Awatar macieju

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPZG

  Domyślnie

  Jutro ciekawa konferencja prasowa

  Konferencja prasowa

  W środę, 14.02.2018 r. o godz. 12.00 w sali prasowej urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze odbędzie się konferencja, w której wezmą udział: marszałek Elżbieta Anna Polak, Jacek Plis – doradca marszałek woj. lubuskiego ds. lotniskowych. Tematem będzie plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z portu lotniczego Zielona Góra / Babimost.
   

 13. #13

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  EPTO

  Domyślnie

  Ehe, kolejny festiwal życzeń... Które lotnisko nie organizowało takich "studiów" i "badań"...
   

 14. #14
  Moderator
  Awatar macieju

  Dołączył
  Jun 2008
  Mieszka w
  EPZG

  Domyślnie

  Fragment relacji z konferencji:

  Port lotniczy – dobre perspektywy

  Port lotniczy – dobre perspektywy
  „Plan intensyfikacji przewozów pasażerskich z Portu Lotniczego Zielona Góra / Babimost” – to dokument oparty o szerokie badania opinii publicznej i analizę rynku lotniczego, przygotowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego rzez firmę consultingową. - Dobrze zrobiliśmy, że postawiliśmy na rozwój portu lotniczego, bo takie jest oczekiwanie mieszkańców – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na konferencji prasowej podsumowującej opracowanie.

  Z badan socjologicznych przeprowadzonych przy okazji opracowania wynika, że mieszkańcy oczekują, że port lotniczy ma być blisko, a obsługa ma być szybka i funkcjonalna. Tym kierują się pasażerowie przy wyborze portu lotniczego. Koszty mają pewne znaczenie, ale nie decydujące. - Nasz port lotniczy nie należy wprawdzie do luksusowych, ale na pewno jest funkcjonalny. Musimy zadbać jeszcze o to, by dojazd do lotniska był szybszy i wygodniejszy. Niekoniecznie musi to być port luksusowy – stwierdziła marszałek. - Osobiście byłam przekonana, że mieszkańcy naszego regionu najczęściej spośród portów lotniczych wybierają Berlin, ale okazało się, że najczęściej wybierają Poznań. Co ważne, 66 proc. firm z Lubuskiego korzystało z naszego portu lotniczego Zielona Góra/Babimost, a 69 proc. chce korzystać. Czyli rozwijamy się.

  Jeśli chodzi o kierunki potencjalnych lotów z Babimostu, to najczęściej wymieniane przez mieszkańców w trakcie badań były: Wlk. Brytania, Hiszpania, Niemcy i Włochy. Natomiast spośród kierunków w Polsce najczęściej pojawiały się Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk. – Częściowo to już przerabialiśmy, bo mieliśmy wakacyjne kursy do Krakowa i Gdańska, niestety okazały się nieudane, więc chyba jeszcze nie jest na to pora – stwierdziła marszałek.

  63 proc. badanych mieszkańców popiera rozwój portu lotniczego w Babimoście, a 70 proc. mieszkańców nie widzi żadnych zagrożeń dla rozwoju turystyki w Lubuskiem, co jest pośrednio warunkiem rozwoju transportu lotniczego. – Jesteśmy rozpoznawalni jako region o ogromnych walorach naturalnych, przyrodniczych, mamy już markę regionu winiarskiego. Zwłaszcza Brytyjczykom, pytanym podczas badań, kojarzymy się z regionem przyrodniczym. 55 proc. gmin lubuskich podkreśla, że rozwój portu lotniczego pozytywnie wpływa na rozwój ich gmin – dodała marszałek.
  Całość dostępna na lubuskie.pl

   

 15. #15

  Dołączył
  Aug 2016

  Domyślnie

  https://www.facebook.com/22746954105...5353202604656/

  Także...

  Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
   

 16. #16
  BrejSki
  Goście

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez m@cieq Zobacz posta
  https://www.facebook.com/22746954105...5353202604656/

  Także...

  Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
  Komentarz jest tu chyba zbędny...
   

 17. #17

  Dołączył
  Nov 2018

  Domyślnie

  Ma ktoś informacje do dalej z lotami IEG - WAW. Na stronie LOT-u bilety można zamawiać tylko do końca marca, na infolinii LOT-u twierdzą że te połączenie zostaje zawieszone, a na infolinii lotnika też nic więcej nie wiedzą.
   

 18. #18

  Dołączył
  Aug 2016

  Domyślnie

  Co to jest infolinia lotnika?

  Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
   

 19. #19

  Dołączył
  Nov 2018

  Domyślnie

  Miało być infolinii lotniska, wybacz mój błąd.
  m@cieq likes this.
   

 20. #20

  Dołączył
  Mar 2011

  Domyślnie


  Polecamy

   

Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •