Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
Like Tree6Likes

Wątek: Łódź

 1. #1

 2. #2
  Awatar fulcrum

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EPBY

  Domyślnie

  Straszne. Takie perełki i takie zaniedbane
  – A jeśli po drodze coś się zepsuje i będziemy musieli lądować przymusowo na morzu?
  – To byłoby bardzo niefortunne... – odezwał się Hassel chichocząc złośliwie.
  –Zaufajcie wtedy Panu Bogu i firmie Pratt &Whitney.

  Mapa pomników lotniczych w Polsce
  Moje zdjęcia na Flickr

 3. #3

  Dołączył
  Jul 2007
  Mieszka w
  Zgierz [EPLL]

  Domyślnie

  to prawda maszynki sa piękne ale niestety zaniedbane ;/ mogli by z tego zrobić naprawdę ładna wystawę
  Pozdrawiam wszystkich
  Kacper

 4. #4
  Awatar kakulek

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Pabianice

  Domyślnie Łódź

  Czy komukolwiek zależy na dawnym muzeum z zebranymi tam unikatami?Czy ktoś może wie jakie jest stanowisko władz lotniska i Łodzi,czy kogokolwiek to interesuje? :/
  Ostatnio edytowane przez Witek ; 25-01-2010 o 09:22

 5. #5
  Awatar widzew

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie Kolekcja zostanie w Łodzi  Kolekcja wojskowych samolotów i śmigłowców utworzona przy ul. Pilskiej na Lublinku zostanie w Łodzi. Taką informację uzyskał od ministra obrony narodowej Bogdana Klicha senator Maciej Grubski w odpowiedzi na oświadczenie senatorskie.

  Na początku lipca br. przewodniczący Klubu Radnych PO Mateusz Walasek i i parlamentarzysta poinformowali, że dotarły do nich sygnały, jakoby jednostka wojskowa w Łasku była zainteresowana przejęciem łódzkich eksponatów.

  Kolekcja z ul. Pilskiej była przez lata gromadzona przez nieżyjącego już pasjonata lotnictwa Jerzego Lewandowskiego, dziś opiekuje się nią żona zmarłego. Ekspozycja w znaczącej części jest oparta o sprzęt przekazany w depozyt przez Wojsko Polskie. Na Lublinku zobaczyć nożna m.in. śmigłowiec Mi-6, samoloty Mig-15, Mig-17, Mig-21, Ił-14,unikalny Ił-6, Ił-28, , Su-7, czy TS-11. Łącznie kolekcja liczy 30 egzemplarzy i mieści się w pierwszej piątce największych tego typu ekspozycji w Polsce.

  Rajca i senator zwrócili się dziś z apelem do Prezydenta Łodzi o wsparcie inicjatywy odnowy kolekcji oraz podjęcie działań, które doprowadzą do jej zabezpieczenia i szerszego udostępnienia łodzianom i turystom.

  — Z kolekcji można by uczynić świetny element promocyjny Łodzi. Mimo utrudnień, łodzianie już dziś podpatrują eksponaty zza ogrodzenia. A można by organizować tam wycieczki z przewodnikiem czy wystawy fotograficzne pasjonatów lotnictwa – mówią M. Walasek i M. Grubski.

  Politycy mają trzy pomysły na dalsze funkcjonowanie kolekcji. Mogłoby ją przejąć miejskie Muzeum Tradycji Niepodległościowych lub na okres przejściowy łódzkie Lotnisko im. W. Reymonta. Trzecia możliwość, do której dąży opiekunka samolotów, to powołanie fundacji. Jej celem byłoby właśnie prowadzenie działalności kulturalno–oświatowej w zakresie gromadzenia, zachowania i udostępniania zwiedzającym sprzętu lotniczego i wojskowego.


  TEKST I FOTO: Biuro Rady Miejskiej FOTO: Informacja

  http://uml.lodz.pl/?str=1200&id=17246

 6. #6
  Awatar widzew

  Dołączył
  Oct 2008
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie Samoloty i helikoptery zostaną w Łodzi

  Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa! Kolekcja samolotów z ul. Pilskiej pozostanie w Łodzi. W ciągu roku powinna stać się atrakcją turystyczną.

  Kolekcja nie jest zabytkowa, za to bardzo atrakcyjna. Jest w niej ok. 30 eksponatów samolotów wojskowych i cywilnych z lat 50. i 60. m.in. Ił-28, MiG-15, MiG-17, MiG-21, wielki śmigłowiec Mi-6 i samolot pasażerski Tu-134. Jest też Ił-14, który służył jako salonka dla Władysława Gomułki. To jedna z bogatszych kolekcji w Polsce. Samoloty zbierał przez całe życie łodzianin Jerzy Lewandowski. Kolekcja nie była ostatnio udostępniana publiczności. Tylko od czasu do czasu Klub Seniorów Lotnictwa organizował tam wycieczki.

  Samoloty stoją obrośnięte trawą i chaszczami. Ich właściciel zmarł. W lipcu pisaliśmy, że cenna kolekcja może zostać rozparcelowana, bo - według ówczesnej wiedzy - tylko część eksponatów należy do masy spadkowej, pozostałe to depozyt wojska. Radny Mateusz Walasek i senator Maciej Grubski dostali sygnały, że ktoś oglądał olbrzymi śmigłowiec Mi-6 i pytał ochronę, jak można go rozebrać na części. Postanowili walczyć, by kolekcja pozostała w Łodzi.

  Senator Grubski napisał list do Bogdana Klicha, ministra obrony narodowej, i zadał pytanie, jakie ma plany wobec zbioru. Właśnie przyszła odpowiedź. "W resorcie obrony narodowej nie istniały nigdy plany demontażu kolekcji czy przekazania jej poza Łódź" - napisał Bogdan Klich. Sprawdził, że żaden z eksponatów nie jest własnością Wojska Polskiego. Wyjaśniło się też, skąd informacja o próbach wywiezienia części eksponatów do Łasku. W 2008 r. wdowa po kolekcjonerze zwróciła się do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, by wyremontowali dwa samoloty. - Chcemy zapewnić łodzian, że nie ma zagrożenia i kolekcja zostanie w Łodzi - mówi Mateusz Walasek.

  Gdy już sprawa jest wyjaśniona, zbiór Jerzego Lewandowskiego może stać się atrakcją turystyczną. Nie wiadomo, jaką będzie miała formułę prawną: czy powstanie fundacja, która udostępni obiekty zwiedzającym, czy zbiory przy ul. Pilskiej staną się filią Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Radny Walasek i senator Grubski napisali list do prezydenta Jerzego Kropiwnickiego z prośbą o wsparcie inicjatywy. - To bardzo dobra inicjatywa. Na polecenie prezydenta dyrektor muzeum skontaktuje się ze spadkobiercami kolekcji i będzie z nimi rozmawiał, jak to zorganizować - mówi Kajus Augustyniak, rzecznik prezydenta.

  Przede wszystkim trzeba będzie uregulować sprawy własności gruntu. Kolekcja stoi na działce należącej do Wojskowych Zakładów Lotniczych. Trzeba by zamienić tę ziemię na kawałek gruntu należącego do łódzkiego lotniska.

  Zdaniem Macieja Grubskiego w ciągu roku powinno się rozwiązać wszystkie problemy formalne, przygotować teren i znaleźć etat dla emerytowanego pilota, który oprowadzałby wycieczki.

  http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136...a_w_Lodzi.html


 7. #7

  Dołączył
  Sep 2009
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie Z odsieczą dla śmigłowców, mirage'a i salonki Gomułki

  Z odsieczą dla śmigłowców, mirage'a i salonki Gomułki

  Wiesław Pierzchała
  Wczoraj 02:57:32 , Aktualizacja wczoraj 02:57:32
  Jak uratować, zagospodarować i udostępnić zwiedzającym unikatową w skali kraju kolekcję kilkudziesięciu samolotów i śmigłowców, składowanych na dzierżawionym przez osoby prywatne terenie Państwowych Zakładów Lotniczych przy ul. Pilskiej w Łodzi, w pobliżu lotniska? Stoi tam m.in. jedyny w Polsce śmigłowiec Mi6, francuski myśliwiec Mirage z lat 70. i samolot Ił 14, używany jako salonka przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę.
  Chrapkę na kolekcję miała baza lotnicza pod Łaskiem, dlatego do kontrofensywy ruszyli senator Maciej Grubski i radny miejski Mateusz Walasek. Pierwszy z nich uzyskał zapewnienie resortu obrony, że wojsko nie ruszy kolekcji. Obaj na wczorajszej konferencji prasowej poinformowali, że kolekcją mogłaby się zająć fundacja, utworzona z udziałem miasta. Jest też pomysł, aby cenne maszyny przejęło Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Dlatego obaj napisali list do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, w którym apelują, aby poparł ich inicjatywę.

  Kajus Augustyniak, rzecznik prezydenta, poinformował nas, że Jerzy Kropiwnicki popiera ideę ratowania kolekcji. Dlatego polecił dyrektorowi Muzeum Tradycji Niepodległościowych, aby skontaktował się ze spadkobiercami nieżyjącego właściciela kolekcji Jerzego Lewandowskiego i ustalił, jakie są możliwości utworzenia muzeum z samolotami.

  http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzeni...ulki,id,t.html

 8. #8
  Awatar meteo_expert

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  EZG

  Domyślnie

  Mam tylko nadzieje, że nie zabiorą nam tych wszystkich zabytków . Pięknie to wygląda i obok rozwijającego sie lotniska owe muzeum byłoby nie lada gratką
  Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów meteorologii - - www.pspm.org.pl


 9. #9

  Dołączył
  Dec 2007
  Mieszka w
  Łódź/Poznań

  Domyślnie

  Ostatnio, jak byłem w Bartolinim to bez żadnych problemów można było sobie chodzić i focić. Kolekcja jest super, szczególnie mi się Tutka podoba

 10. #10

  Dołączył
  Sep 2009
  Mieszka w
  Łódź

  Domyślnie

  Jeszcze by się przydało trochę zadbać o ten sprzęt (jakby coś to mogę pomóc ;-))

 11. #11
  Awatar kakulek

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Pabianice

  Domyślnie

  Kilka kroków od kolekcji mieszka Pan,który za niewielkie pieniądze (na paliwo do kosiarki) udostępnia teren do zwiedzania(tak było gdzieś z rok temu).Byłem,zwiedziłem porozmawialiśmy...Sam byłbym chętny wnieść jakiś swój wkład w ocalenie maszyn które tam stoją.Wszak Mi 6A to jedyny egzemplarz w europie.Ten jegomość opiekuje się tym terenem po śmierci kolegi z którym to utworzyli.W miarę możliwości czasowych służę pomocą.
  Pozdrawiam.Darek.

 12. #12

  Dołączył
  Jul 2009

  Domyślnie śmigłowiec Mi-6

  Mi-6 , który stoi na Lublinku to jedyny egzemplarz w Polsce, a nie w Europie Jeśli chodzi o Europę to szóstka jest także w: Niemczech, w Chorwacji, na Łotwie, Ukrainie, Białorusi i europejskiej części Rosji

 13. #13
  Awatar kakulek

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  Pabianice

  Domyślnie

  Być może pisząc "Europie",miałem na myśli "zgniły zachód"

 14. #14
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Koledzy, jak się ma sprawa z dostępem do eksponatów? Czy jest jakaś możliwość dostania się na teren muzeum i zwiedzenia kolekcji nie tylko przez płot? Bardzo zależałoby mi na "obmacaniu" kilku maszyn, maksymalnie w przeciągu kilku najbliższych miesięcy...

 15. #15

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  KRAKÓW

  Domyślnie marcowy fotoplener

  Seria z LIMonkami:

  1.


  2.


  3.


  4.


  5.


  6.


  Po więcej zapraszam na spfl i moją stronę.
  pozdrawiam
  Nuras

 16. #16
  Awatar kaesz

  Dołączył
  Apr 2009
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Już ostatnie chwile w Łodzi


 17. #17

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  KRAKÓW

  Domyślnie

  Tom_EPKK, Charger and Pzlm28 like this.
  pozdrawiam
  Nuras

 18. #18
  Awatar Tomaszi

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  Łódz

  Domyślnie

  Od siebie dodam /mini/ Skansen militarny w Łodzi:

  Samolot i właściciel
  PZL-Mielec TS-11 IskraMR
  Poland - Air Force
  Lotnisko
  Poland: Other location - Łódź( )
  Data /REG / CN
  28.06.2010 / 0714/9 / 1H-0714
  Autor
  Tomasz Królikowski / Tomaszi /
  stoi też śmigłowiec Mi-2,czołg T-34 i kilka innych eksponatów wojskowych.

 19. #19
  Awatar Tomaszi

  Dołączył
  Jun 2010
  Mieszka w
  Łódz

 20. #20

  Dołączył
  Feb 2008
  Mieszka w
  KRAKÓW

  Domyślnie


  Polecamy

  Taki pstryk z archiwum X
  pozdrawiam
  Nuras

Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •