Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree5Likes
  • 4 Post By hawky
  • 1 Post By hawky

Wątek: Omaka Aviation Heritage Centre, Blenheim, Nowa Zelandia

  1. #1
    ModTeam
    Awatar hawky

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Poznań

    Domyślnie Omaka Aviation Heritage Centre, Blenheim, Nowa Zelandia


    Polecamy

    Przy okazji niedawnej wizyty w Nowej Zelandii miałem okazję odwiedzić małe, ale bardzo oryginalne urządzone muzeum Omaka Aviation Heritage Centre.
    Mieści się ono na lotnisku Omaka Air Field, w Blenheim. Muzeum jest stosunkowo nowe (otwarte w 2006), a pierwsza (aktualnie prezentowana) wystawa nosi tytuł "Knights of the Sky" i skupia się na samolotach myśliwskich z okresu I Wojny Światowej. Większość prezentowanych eksponatów i pamiątek z epoki pochodzi z prywatnej kolekcji Petera Jacksona, dzięki któremu w urządzenie wystawy zaangażowali się specjaliści z Weta Workshop - ci sami, którzy tworzyli efekty specjalne we Władcy Pierścieni, Hobbicie czy King Kongu
    Co ciekawe, spora część tych samolotów, oryginalnych jak i replik, zachowana jest w stanie lotnym i regularnie wzbija się w powietrze.

    Jak już wspomniałem muzeum jest kameralne, można je na spokojnie przejść w 2 godziny, lub nawet zejść poniżej podkręcając lekko tempo. Dzięki specom z Weta część eksponatów prezentowana jest w formie niezwykle realistycznie wykonanych dioram, odtwarzających fikcyjne lub historyczne sceny z działań wojennych.

    Mała fotorelacja:

    Etrich Traube - oblatany w 1910 pierwszy niemiecki wojskowy samolot w masowej produkcji. Wykorzystywany we wszelkich rolach, jako samolot szkoleniowy, myśliwiec, bombowiec czy też samolot rozpoznawczy. Po wybuchu wojny okazał się konstrukcją przestarzałą i szybko został wycofany




    Morane-Saulnier Type BB - mało znany samolot rozpoznawczy. Po wojnie zachował się tylko jeden egzemplarz i to w stanie mocno niekompletnym. W muzeum prezentowana jest replika (jedyna taka na świecie) w scenie ewakuacji rannego pilota. Błoto wykonane jest tak realistycznie, że podobno ptaki regularnie próbują wić sobie w nim gniazda




    Fokker E.III Eindecker - tego modelu chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać, jedna z ikon z tamtego okresu




    Royal Aircraft Factory R.E.8 - typowy rozpoznawczo-bombowy "koń roboczy" epoki, obecnie mało rozpoznawalny ale był produkowany w dużych ilościach. Na świecie zachowały się tylko dwa, a tu prezentowana replika zbudowana dokładnie według planów z 1916 roku.




    Breguet 14 A2 - w malowaniu U.S. 96th Aero Squadron, jak widać na obrazku amerykańscy lotnicy najprawdopodobniej zagubili się i po lądowaniu zapobiegawczym pytają o swoją pozycję brytyjskiego oficera



    Royal Aircraft Factory S.E.5a i ciekawa historia nowozelandzkiego asa Keitha Logana Caldwella. Jego myśliwiec po zderzeniu nad wrogim terenem z innym samolotem został poważnie uszkodzony i stracił sterowność. RAF w tamtym czasie nie wyposażał swoich pilotów w spadochrony, z obawy przed pochopnym porzucaniem cennych maszyn. Niestety samolot Caldwella zaczął nurkować, następnie wszedł w korkociąg i pewnie zmierzał ku ziemi. Caldwell zdecydował się mimo wszystko opuścić kokpit i gdy wysiadał zorientował się, że opierając lewą nogę na skrzydle i chwytając lewą ręką zastrzał odpowiednio balansując jest w stanie przejąć kontrolę nad ciężko uszkodzonym samolotem. W ten sposób, z jedną nogą na skrzydle, a drugą w kokpicie był w stanie dolecieć do linii frontu i w kontrolowany sposób zniżyć lot nad własne linie okopów, tak aby tuż przed kraksą bezpiecznie zeskoczyć z samolotu na ziemię.
    Świadkowie opisywali, że po fiknięciu kilku koziołków otrzepał się i spokojnym krokiem podszedł do najbliższego stanowiska piechoty pytając o telefon.
    Następnego dnia rano jak gdyby nigdy nic poleciał na poranny patrol i dopiero po powrocie zdał przełożonym raport z tego, co zaszło poprzedniego dnia.




    Nieuport 27 i Siemens Schuckert D.IV
    Znakomicie przedstawiona scena, gdzie po powietrznym pojedynku zestrzelony Nieuport RAFu kończy swój lot na drzewie, a zwycięski Niemiec ląduje obok aby pogratulować zestrzelonemu lotnikowi zaciętej walki.
    To były jeszcze te romantyczne czasy "rycerzy przestworzy"
    Jak i wszystkie pozostałe, ta diorama wykonana jest po prostu perfekcyjnie, z uwagą do najdrobniejszych detali.




    Tutaj już trochę mniej optymistyczny obrazek, ukazujący chwilę krótko po zestrzeleniu i śmierci Czerwonego Barona, czyli największego asa i niemieckiej ikony tamtych czasów - Manfreda von Richthofena. W dniu 21 kwietnia 1918 roku Baron został trafiony i śmiertelnie postrzelony (jednym pociskiem) z ziemi, podczas pościgu na małej wysokości za brytyjskim Camelem. Zdołał on co prawda wylądować, ale zmarł w chwilę później na skutek wykrwawienia.
    Scena przedstawia jego Fokkera po awaryjnym lądowaniu, Baron wyciągnięty z kokpitu leży na ziemi, a australijska piechota (to ona oddała feralny strzał) zajęta jest zbieraniem "pamiątek wojennych". Jak widać szczególnie cenne dla piechoty były elementy poszycia z wszelkimi insygniami przynależności oraz elementy umundurowania oraz osobiste rzeczy należące do pilotów.
    Samolot błyskawicznie został rozebrany niemal doszczętnie, ale wiele z jego elementów zachowało się do dnia dzisiejszego - w muzeum prezentowany jest oryginalny wycięty fragment płótna z poszycia kadłuba z czarnym krzyżem oraz chusteczka z inicjałami.






    Replika samolotu Pfalz D.III wykonana pod koniec lat 60tych na potrzeby filmu "The Blue Max". Odkupiona w opłakanym stanie i odrestaurowana, obecnie w stanie lotnym




    Parę scenek rodzajowych w warsztatach lotniczych z epoki:




    I na koniec kilka bardziej klasycznie prezentowanych lotnych eksponatów:



    Tom_EPKK, mirage, arnoo and 1 others like this.

  2. #2
    ModTeam
    Awatar hawky

    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Poznań

    Domyślnie


    Polecamy

    To jeszcze takie dwie sztuki złapane na lotnisku przed wejściem do muzeum. Trochę z innej bajki, ale myślę, że również ciekawe:


    Samolot i właściciel
    Bristol 170 FreighterMk.31M
    Safe Air Cargo
    Lotnisko
    New Zealand: Omaka( NZOM)
    Data /REG / CN
    21.11.2015 / ZK-CPT / 13126
    Autor
    hawky



    Samolot i właściciel
    Douglas DC-3
    Private
    Lotnisko
    New Zealand: Omaka( NZOM)
    Data /REG / CN
    22.11.2015 / ZK-JGB / 4363
    Autor
    hawky
    Drzemi likes this.

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •