No cześć.
Widziałem temat o ADS-B.
Kupiłem ostatnio tuner telewizji naziemnej DVBT. Nie muszę chyba mówić, że oparty na RTL2832. Bawię się ostatnio programem SDR#, i jestem skłonny stwierdzić, że do nasłuchu stacjonarnego (może nie tylko??) to całkiem sprawne urządzenie, porównywalne na pewno z większością ręczniaków.
Nasłuchuję oczywiście Łódź. System stoi jakiejś 30 km w linii prostej od lotniska. Jako odniesienie przyjąłem sobie ATIS z Lublinka, który jest nadawany stosunkowo słabo. Odbieram go 5/5, zatem wieżyczkę również czytelnie. Używam naprzemiennie dwóch anten - jedna Ground Plain wystrojoną na 124 Mhz. Druga to moja twórczość własna, przerobiona yagi z pasma telewizyjnego. Usunąłem z niej wszystko co było, a zamiast dipolka w paśmie telewizyjnym jest j-pole na 124 Mhz. Po drodze oczywiście lasy, i niesprzyjająca rzeźba terenu, zatem wynik można uznać za całkiem przyzwoity.
Nie porównywałem jeszcze sprzętu ze standardowym skanerem. Skaner z racji lepszej czułości powinien zadowolić się niższym sygnałem. Jak będzie w praktyce, to się okaże.

Instalacja:

RTLSDR, czyli odbieraj (niemal) wszystko z tunera DVB-T - Wykop.pl

Kopalnia wiedzy:

rtl-sdr.com - A blog about RTL-SDR (RTL2832) and cheap software defined radio
rtl-sdr – OsmoSDR
RTL-SDR - czyli nadsłuch częstotliwosci przez komputer dzięki tunerowi TV

Jednocześnie pragnę zaapelować do wszystkich użytkowników dongli, jakiekolwiek by one nie były, i jakkolwiek nie były wykorzystywane. Są to urządzenia tanie, ale zawsze jakiś piniondz kosztują. Dla uniknięcia wyłamania portu USB z tunera (koncentryk dość gruby kabel, pręży) polecam użyć jakiejkolwiek przedłużki USB. Takie coś kosztuje grosze, a przedłuży żywotność urządzenia.

Pozdrawiam