Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
 1. #1

  Dołączył
  May 2014

  Domyślnie Radiostacje kontroli obszaru - pytanie


  Polecamy

  Cześć wszystkim, to mój pierwszy post tutaj.

  Od kilku dni bawię się w nasłuchy w paśmie lotniczym i mam pewną zagwostkę jeśli chodzi o działanie radiostacji kontroli obszaru w Polsce. Mój problem polega na tym, że czasem słyszę ATC bardzo dobrze, a czasem nie słyszę w ogóle. Wygląda to tak, jakby radiostacje, które odbiera moja antena były włączane okresowo, a nie na stałe. Np. w czwartek wieczorem bardzo dobrze słyszałem 134.875 obsługujące sektory C i T, a w piątek już w ogóle. Podobnie sektor D na 134.225 - w czwartek go nie słyszałem, a wczoraj idealnie. Oczywiście mówię cały czas o ATC, bo samoloty to inna bajka. Znam położenie radiostacji w Polsce, ale nie wiem jak wygląda sprawa ich uruchamiania. Być może ma to związek z łączeniem sektorów, jednak sektor to sektor i na chłopski rozum, to niezależnie od tego czy sektor jest połączony z innym czy nie, to radiostacje powinny działać tak samo. Po moich obserwacjach nie potrafię sobie po prostu logicznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli ktoś mogłby mi to nieco rozjaśnić, to byłbym bardzo wdzięczny.
  Mój skaner to UBC75XLT + dipol otwarty, półfalowy na pasmo lotnicze. Lokalizacja to 9 piętro w bloku w Poznaniu (w kierunku wschodnim otwarta przestrzeń - żadnych przeszkód)
  W ogóle co do sektora C, to widzę że wieczorami cały czas jest obsługiwany przez 134.875, choć w AIP nie podają w ogóle tej częstotliwości dla tego sektora
  Pozdrawiam
  Krzysztof

 2. #2
  Awatar MiQss

  Dołączył
  Sep 2013

  Domyślnie

  Poznań ma swój nadajnik w Czempinie, więc nie wiem czemu nie słyszysz. 134.875 jest częstotliwością obsługującą sektor T (woj. dolnośląskie) więc zapewne słyszysz "naszych" kontrolerów, dlatego że przełączają swój nadajnik na np. Poznań czy też Babimost. Czasami głównie nocami jak mało samolotów lata nad Polską to przełączają się na jedną częstotliwość, bo jeden kontroler może ogarnąć cały kraj.
  Sony SLT A77 + Sigma 150-500 mm f/5.0-6.3 APO DG OS HSM

 3. #3

  Dołączył
  May 2014

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez MiQss Zobacz posta
  134.875 jest częstotliwością obsługującą sektor T
  Tak jest według AIP, ale w praktyce C w godzinach wieczornych też jest obsługiwany na tej freq.

  Problem generalnie nie dotyczy zmian konfiguracji sektorów. Być może, tak jak napisałeś, w praktyce w późnych godzinach nocnych cały FIR jest na jednej freq, ale według AIP muszą być minimalnie dwie częstotliwości - 132.700 i 125.450. Z moich dalszych obserwacji wynika, że 132.700 słyszę zawsze po godzinie 22:30 Tak jakby zmieniali konfigurację radiostacji, nie wiem. Wcześniej nie słyszę w ogóle ATC na tych sektorach, co jest dla mnie dość dziwne. Muszę jeszcze potestować, ale narazie niestety brak czasu. Dzięki za odzew.

 4. #4

  Dołączył
  Jul 2010
  Mieszka w
  EPCD/EPLB/EPLL

  Domyślnie

  Czy ktoś może podrzucić, gdzie w AIP są rozrysowane te sektory?

 5. #5
  Awatar Micha-ek

  Dołączył
  May 2013
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie

  ENR 6.2-1

 6. #6

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez MiQss Zobacz posta
  Poznań ma swój nadajnik w Czempinie
  Możesz podrzucić skąd taka wiedza? Interesowałyby mnie właśnie okolice Poznania, jaka służba (TWR, APP, ACC, FIS) gdzie ma swoje nadajniki.

 7. #7

  Dołączył
  Aug 2012
  Mieszka w
  [EPPO]

  Domyślnie

  Wszystkie służby jakie wymieniłeś mają swoje radiostacje w Poznaniu, aczkolwiek ACC (125.450MHz) korzysta z poznańskiej radiostacji podczas łączenia sektorów przy mniejszym ruchu. Poza cywilnym ruchem w okolicy są też wojskowe radiostacje kontroli.

 8. #8

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie

  Ostatnio sprawdzałem zasięg troszkę na południe od Poznania i zgłupiałem, stąd moje pytanie. Kontrolera ACC na 134.225 słyszałem bardzo dobrze, ATIS słabiutko, TWR i APP niestety nie miało w tym czasie pracy (albo nie słyszałem, ale z samolotów też cisza). Nie wiem gdzie jest nadajnik ATISu, ale podejrzewam, że tam gdzie TWR i APP. Natomiast ACC 134.225 pasowałoby bardziej na Czempiń, bo różnica była wyraźna. Na czym opierasz
  Cytat Zamieszczone przez hosiawa Zobacz posta
  Wszystkie służby jakie wymieniłeś mają swoje radiostacje w Poznaniu
  ?

 9. #9

  Dołączył
  Aug 2012
  Mieszka w
  [EPPO]

  Domyślnie

  Cywilnych nadajników są trzy lokalizacje, wieża, ośrodek radiokomunikacyjny obok petrolotu na ławicy i kawałek dalej w lesie tam gdzie są radary. Co do CZE to faktycznie idzie z tej lokalizacji obszar. Z Poznania obszar nadaje na 132.700 125.450MHz

 10. #10

  Dołączył
  Dec 2011
  Mieszka w
  EPPO/EPPK

  Domyślnie

  Chciałbym odgrzać temat i jeszcze rozszerzyć może o nadajniki APP, TWR i Info. Jest dostępny dokument wskazujący dokładne położenie anten?
  Zastanawia mnie to, ponieważ są naprawdę spore różnice w jakości korespondencji kontrolerów/informatorów. Jednym rozwiązaniem jest różna lokalizacja nadajników i możliwośc jego przełączania (to w sumie fakt), ale z mojego aktualnego rozneznania gdzie one są to się kupy nie trzyma.
  Dla przykładu (okolice Poznania): Informatora słyszę idealnie, ale APP, TWR i ATIS już trochę słabiej. Również sektor obszaru dość słabo, ale z kolei nocny idealnie. Jeśli założyć, że APP, TWR i ATIS nadają z okolicy lotniska, a obszar z Czempinia to dlaczego informator i nocny obszar słyszę idealnie? Już nie ma wg mojej wiedzy anten bliżej mojej lokalizacji niż wspomniane.

 11. #11

  Dołączył
  Oct 2013
  Mieszka w
  EPWA

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez vierundvierzig Zobacz posta
  Chciałbym odgrzać temat i jeszcze rozszerzyć może o nadajniki APP, TWR i Info. Jest dostępny dokument wskazujący dokładne położenie anten?
  Zbiorczego ogólnodostępnego pewnie nie ma, ale możesz się zabawić w data mining w BIPie PAŻPu. Przykład na szybko:

  POLSKA AGENCJA ĹťEGLUGI POWIETRZNEJ

  W formularzu: Rodzaj zamówienia -> Roboty budowlane

  Szukaj

  Na pierwszej stronie wyników jest np. taka pozycja: "Obiekt kolokowany DME/OR w lokalizacji „Olsztyn” i obiekt kolokowany DME/OR w lokalizacji „Wieluń”". OR to ośrodek radiokomunikacyjny. Jest tam kilka załączników, ale raczej mało ciekawych. Na dole jest link "Historia zmian tego zamówienia". Wybierasz najstarszą wersję (2015-08-12) i tam masz więcej załączników - np. SIWZ, w którym jest tylko nudna formalina. Ciekawsze jest PFU (program funkcjonalno-użytkowy) - jest to duży PDF, w którym np. dla Olsztyna na stronie nr 4 znajdziesz "przybliżone współrzędne geograficzne lokalizacji obiektu w układzie WGS-84 wynoszą...". Oprócz tego jest tam jeszcze sporo ciekawych informacji, z czego ten obiekt się będzie składał (np. że będą tam zestawy antenowe VHF i UHF, czyli cywilny airband i wojskowy), jaki sprzęt ma być na nim zainstalowany, itp.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •