Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Projekt SelFly

 1. #1

  Dołączył
  Dec 2009

  Domyślnie Projekt SelFly


  Polecamy

  Rozpoczął się projekt SelFly. W jego ramach zostanie stworzony eksperymentalny pojazd latający. Będzie testowany w ciekawych warunkach, ponieważ zostanie zrzucony z wysokości 30 km nad poziomem morza by opadać na ziemię lotem szybowcowym.

  Na stronie projekt SelFly w dziale "O projekcie" możecie poznać więcej szczegółów na ten temat.

  Do rzeczy - po co tutaj piszę. Poszukuję osób do współpracy. Ja zajmę się na pewno eksperymentem związanym z autopilotem. Równie dobrze, mógłbym wziąć na siebie inne podzespoły jednak miast wykonywać je standardowo - chciałbym powierzyć ich wykonanie osobom, które mają pomysł i chcą z nim eksperymentować. Może nowy, nie widziany nigdzie indziej kształt aerodynamiczny? Sposób sterowania? Sposób lądowania? Pamiętajcie, że to wszystko będzie sterowane przez bardzo elastycznego autopilota, który będzie umiał sterować zarówno helikopterem, samolotem jak i szybowcem (taak, wiem jak to brzmi), więc otrzymujecie ogromną swobodę w eksperymentowaniu.

  Projekt jest raczej hobbystyczny, wykonywany po godzinach. Nie będzie żadnych ścisłych terminów, a wykorzystywane materiały będą przede wszystkim jak najtańsze.

  Za co można się wziąć:


  • obudowa samolotu
  • sposób sterowania, ruchome elementy do obudowy i siłowniki zmieniające ich pozycję
  • autopilot połączony z GPSem i siłownikami (tylko część elektroniczna, bez oprogramowania)
  • nadajnik przekazujący dane z GPS na Ziemię oraz odbiornik znajdujący się na Ziemi (może być APRS)
  • spadochron
  • pojemnik, który przechowa pojazd we wspinaniu się na wysokość i wypuści samolot w odpowiednim momencie
  • kontrola lotu (wybór miejsca lądowania, odbieranie danych z GPS, odebranie samolotu)
  • dodatkowe eksperymenty (jestem otwarty na wszystkie propozycje!)

  Zainteresowanych proszę o kontakt na e-mail zarat@op.pl lub w odpowiedzi w tym wątku.

 2. #2

  Dołączył
  Dec 2009

  Domyślnie

  Trochę z postępów w projekcie. Szybowiec jest nadal projektowany. Jego rozpiętość wyniesie około 3 metry, długość trochę mniej niż 1,5 metra, na pokład zabierze maksymalnie 3,5 kg sprzętu, sam będzie ważył ponad 1,5 kg. Kadłub wykonany z laminatu, natomiast skrzydła z pary balsa + folia. Na końcu skrzydeł winglety, od zgrubienia kadłuba do ogona poprowadzona antena, trochę dalej wystaje mała antena modułu GPS. Pod skrzydłami wzmocnienia, do malowania dojdzie jeszcze logo SelFly, a także reklamy większych sponsorów i patronów medialnych.

  Wizualizacja:

 3. #3

  Dołączył
  Dec 2009

  Domyślnie

  Projekt trwa nadal i ma się znakomicie.

  We wrześniu bieżącego roku (prawdopodobnie 25 września), nastąpi start naszego ładunku (nie szybowca, ale skrzynki z krytycznymi podzespołami), który zyskał przydomek SelFly-0. Na pokładzie będzie dosyć dużo miejsca - zmieści się nawet do 2 kg dodatkowej aparatury. Świetnie byłoby gdyby to miejsce zajęło coś bardziej pożytecznego niż obciążniki. Stąd też, zwracam się do Was - jest możliwość zainstalowania własnych urządzeń, przeprowadzenia eksperymentów. Zupełnie za darmo. Nie musicie się składać na hel, na balon (a to, bagatela, 1800 zł), po prostu umieszczacie na pokładzie to co chcecie, a potem współpracujecie z nami podczas samego lotu i trochę po nim (odzyskanie ładunku).

  Zachęcam do współpracy, ponieważ takie okazje rzadko się zdarzają - o ile w ogóle się trafiają, to nie za darmo. Ponadto, sam lot SelFly-0 zostanie całkiem nieźle spopularyzowany (TV, prasa, radio, internet).

  Balon, wraz z ładunkiem, w czasie prawie 2 godzin unosi się na wysokość około 30 km (kilka kilometrów mniej lub więcej). Na odpowiedniej wysokości (koło 30 km) balon pęka, a ładunek bezpiecznie opada na spadochronie i pół godziny po pęknięciu ląduje na ziemi. Niestety, nie ma możliwości sterowania lotem ładunku (to będzie dopiero od SelFly-1).

  Kontakt na mail zarat@op.pl lub w tym wątku - zapraszam!

 4. #4

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie


  Polecamy

  Jest podobny projekt z balonem, może połączcie siły razem bo jak wiadomo w grupie siła, oni mają już doświadczenie w aparaturze pomiarowej.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •