Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
 1. #1

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Białystok

  Domyślnie Oświetlenie kominów, budynków itp a lotnictwo


  Polecamy

  Witam
  Mam takie o to pytanie, może jest śmieszne, ale tak sobie przypomniałem, że jeszcze rok, dwa lata temu oświetlenie masztów telewizyjno-radiowych, kominów itd. wyglądało inaczej. A mianowicie, oświetlenie kominów było dużo słabsze, a maszty TV były oświtelone poprzez nie mrugające czerwone światła.
  Obecnie (tzn. gdzieś od 2006 roku) zauważyłem, że wszystkie kominy EC w Białymstoku posiadają dużo bardziej wyraziste oświetlenie, a maszt telewizyjno-radiowy (ok.300 m wysokości) oświetlony jest dodatkowo bardzo mocnym mrugającym oświetleniem.
  Moje pytanie więc brzmi: czy o oświelteniu przeszkód decyduje ULC, czy też jest to również uregulowane poprzez ustawy, rozporządzenia itp.
  "Lotnictwo to pasja i niech tak pozostanie..."
  Pozdrawiam, Marcin

 2. #2
  Awatar radian

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Kraków

  Domyślnie

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
  z dnia 25 czerwca 2003 r.
  w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych

 3. #3
  Awatar 6182

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  Szczecin

  Domyślnie

  Ze swojej strony napisze tak:w Szczecinie i okolicach sa 2 obiekty powyżej 100 m.Pierwszy to nadajnik PRiTV w Kolowie,wysokosc 267 m,i komin nieistniejacej juz fabryki wlokien sztucznych "WISKORD",h=250 m.Nadajnik jest oswietlony 3 mrugajacymi czerwonymi lampami,a komin zestawem ok.7 par stale swiecacych lamp


  Nikon D50,Nikkor 18-55 ED i 55-300 VR
  Maycom AR-108

  Pozdrawiam
  Daniel

 4. #4

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  QSA

  Domyślnie

  Obiekty powyżej 150 metrów ASL powinny być oświetlone na przemian migającymi i stałymy światłami. Nie wiem jak to jest z obiektami poniżej 100 metrów kiedy są one uznawane za przeszkody lotnicze?

 5. #5

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  QSA

  Domyślnie

  Podbijam pytanie:

  Jak wygląda sprawa z przeszkodami lotniczymi poniżej 100 metrów. Kiedy obiekt za taką przeszkodę jest uznawany, czy jest na to jakaś wykładnia prawa. Czy są wykazy takich przeszkód.

 6. #6

  Dołączył
  Sep 2007
  Mieszka w
  z Polski

  Domyślnie

  Radian podał rozporządzenie wszystko jest tam opisane.

 7. #7

  Dołączył
  Feb 2007
  Mieszka w
  QSA

  Domyślnie


  Polecamy

  Cytat Zamieszczone przez wrzesinski1 Zobacz posta
  Radian podał rozporządzenie wszystko jest tam opisane.
  Wszystkie budowle powyżej 50 m AGL muszą być zgłaszane do ULC i wojska (pytanie kto się tym w wojsku zajmuje?) i oni decydują co jest przeszkodą a co nią nie jest. I teraz tak... Jest np. komin 90 metrowy uznany za przeszkodę lotniczą (wiem to od znajomego który pracuje w tym zakładzie) ale czy on widnieje w jakimś wykazie publicznie dostępnym czy nie? Ogólnie znaleźć mogę tylko przeszkody pow. 100 metrów na aispata. Natomiast co z wykazami obiektów będących przeszkodami od 50 do 100 metrów wysokości. Jest tu ktoś z ULC albo wojska kto może to wyjaśnić?

  Powyżej 100 metrów wysokości sprawa jest jasna - wszystko jest przeszkodą lotniczą i powinno być oznaczone i oświetlone.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •