Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1

  Dołączył
  Oct 2015

  Domyślnie Mapa "aktywności" na polskim niebie?


  Polecamy

  Witam serdecznie,

  Planuję, w ramach aktywności zarówno naukowej, hobbistycznej jak i biznesowej, wypuścić balon meteorologiczny na terenie PL. Pomijając oczywistość jaką jest uzyskanie zezwolenia na start od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, chciałem również, dla własnego spokoju, wypuścić balon w miejscu, które jest możliwie jak najrzadziej uczęszczane przez statki powietrzne. W związku z tym mam pytanie: czy istnieje może coś takiego jak mapa "aktywności" na polskim niebie? Chodzi mi o coś co pozwoli mi określić gdzie na polskim niebie jest najgęstszy ruch, gdzie najmniej gęsty, etc. Oczywiścię doskonale zdaję sobię sprawę z tego, że ruch na niebie jest zmienny i zależny od tego kto akurat danego dnia lata, nie mniej jednak chciałbym wiedzieć czy istnieje cokolwiek co pozwoli mi lepiej zaplanować miejsce startu / lądowania, tak abym za bardzo się nie martwił "a co jeśli PAŻP zapomniało kogoś powiadomić..."?

  Dzięki z góry.

 2. #2
  Awatar arek_waw

  Dołączył
  Nov 2012
  Mieszka w
  MO927

  Domyślnie

  Z dala od lotnisk. Samoloty komunikacyjne (pasażerskie) poruszają się zwykle po drogach lotniczych, których mapę możesz znaleźć na AIP Polska - AIP Poland
  Więcej informacji w tym temacie Drogi lotnicze nad Polską, Europą

  Ale samoloty tzw. general avation poruszają się w przestrzeni lotniczej klasy G - czyli najprościej mówiąc jak im się podoba, byleby się z niczym nie zderzyć. I takiego ruchu nie jesteś w stanie przewidzieć.

  Nie wiem dokładnie jak wyglądają procedury zgłaszania takich sytuacji, nie do końca jestem przekonany czy musisz mieć zezwolenie od PAŻP czy wystarczy, że ich tylko powiadomisz o fakcie.
  Może ktoś bardziej obeznany w temacie coś więcej napisze.

 3. #3
  Awatar MarcinFRG

  Dołączył
  Mar 2012

  Domyślnie

  Z mojej praktyki to balon bezzałogowy lekki (max 4kg) się zgłasza tydzień przed startem pisemnie. W dniu startu godzinę przed kontakt telefoniczny i później zaraz po starcie. Na taką okoliczność wydawany jest NOTAM więc zgłaszać trzeba.

 4. #4

  Dołączył
  Mar 2009

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez syncmaster913n Zobacz posta
  Planuję, w ramach aktywności zarówno naukowej, hobbistycznej jak i biznesowej, wypuścić balon meteorologiczny na terenie PL. Pomijając oczywistość jaką jest uzyskanie zezwolenia na start od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, chciałem również, dla własnego spokoju, wypuścić balon w miejscu, które jest możliwie jak najrzadziej uczęszczane przez statki powietrzne.
  Nie ma takiego miejsca. Jeżeli będzie to balon który może stworzyć realne zagrożenie, o bezpieczeństwo zadbają pracownicy PAŻP.

 5. #5
  Awatar qwaseq

  Dołączył
  Sep 2009
  Mieszka w
  Radom

  Domyślnie

  Najlepiej jakby miał transponder jakiś ... taki żarcik
  - EVA67 report heading
  - Yes sir, we are happy :)

 6. #6

  Dołączył
  Oct 2015

  Domyślnie


  Polecamy

  Dziekuje wszystkim za pomocne informacje.

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •